Jump to content
Krystian Polak

Carmina Burana, jakie najlepsze nagrania

Recommended Posts

>Kopczas

ja właśnie kupiłem to wydanie, Zubin Mehta, Teldec - Warner Classic, seria Apex z 2001 r. - dla mnie rewelacja, po prostu mnie zmiażdżyło (ale ja dopiero zaczynam słuchać klasyki ;D) i jakość nagrania też uważam że b. dobra.

Witam, znam kilka interpretacji dziela Orffa. Najbardziej polecam wersje James Levin`a zywiolowosc i rozmach (charakterystyczne cechy tego dyrygenta) sprzyjaja przekazowi. Solisci rowniez 1 klasa.

Druga w kolejnosci interpretacja jest ta pod batuta Franz Welser Möst`a , tu odnosi sie wrazenie dziela niemal kameralnego, jest w tej wersji wiecej powietrza i intymnosci niz u Levina.

Mysle ze warto poznac obydwie interpretacje.

post-18006-100002287 1266132604_thumb.jpg

post-18006-100002288 1266132604_thumb.jpg

Moje pierwsze wykonanie to był Ozawa z Berlińczykami (Philips) - wymiania go Penguin Guide w rekomendacjach. Bardzo mi się podobało. Kupowałem bez większej świadomości, ale trafiłem. To było lata temu. Gdzieś to potem straciłem. I dzisiaj po latach zdobyłem wykonanie Ch. Dutoit z Montrealczykami z 1997 (Decca). Natomiast słuchałem jeszcze Ormandy'ego z 1960 (Sony), dobre, ale jednak za stare jak dla mnie. Podobnie słynne Previna z 1975 (EMI), przecież on tam nawet rytmu nie trzyma w tym synkopowanym kawałku, w "Tańcu". Bardzo odpowiada mi teraz Dotoit.

http://www.amazon.com/Carl-Orff-Carmina-Mark-Oswald/dp/B0000042GQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1336418306&sr=8-1

Istnieje jakieś nagranie studyjne Carminy? Praktycznie wszystkie wydania które znalazłem w sieci istotnie odbiegają od tego co można usłyszeć w filharmnonii. Myślę, że to wina tego że składy w przypadku tego utworu są duże i trudne w rejestracji.

Studyjna rejestracja miałem na myśli nagrywanie w studiu a nie na sali koncertowej z publicznością.

Tak czy inaczej znalazłem coś co poniekąd mnie zadowala:

https://www.youtube.com/watch?v=N4z2Ey4PYT4

To jest wykonanie Marina Alsop z Bournemouth Symphony Orchestra and Chorus.

Edited by foobar

kompresja i majstrowanie przy poziomach muzycznych oddzielnych sesji aż bije. Nagranie typu "słychać lepiej, niż na sali koncertowej". Techniczne, ale nie prawdziwe. Raz masz mały chór przy sobie, za moment z daleka na ff wali wszystko.

ale powinno być dobre do auta ;)

Faktycznie jest jak piszesz, choć słuchając na słuchawkach było to dużo mniej zauważalne.

W aucie takich rzeczy nie słucham bo bym doprowadził do niejednego wypadku ;)

Dziś miałem trzecie podejście do Carmina Burana :

post-15753-0-03130200-1456164645_thumb.jpg

Dosyć ciekawe wykonanie dobrze nagrane technicznie lepiej od Roberta Shaw i Zubina Maheta choć chyba ze skromniejszym chórem i bardziej wyeksponowaną orkiestrą

Edited by Renia239

"O, Losie... "

Tak bym tę uwerturę do tryptyku nazwał po naszemu.

Kameralna przeróbka:

-Dykcja i Puls względnie pomiędzy i spójnie pełnym pasmem.

W dniu 6.06.2009 o 16:47, Horst napisał:

dlaczego ten utwór jest tak popularny na forach netu?

skąd to się bierze wg was?

co byście powiedzieli o znaczeniu tej muzyki, o wartości, co w niej uzasadnia taką sugestywność i popularność, na forach?

Stopnie i mrok tekstu i posuw rytmu nieuchronne tło osacza.

Całość bardzo spójną.

Motoryka u Orffa jakoś taka pierwotna.

-Dykcja i Puls względnie pomiędzy i spójnie pełnym pasmem.

Bardzo ciekawe nagranie z 1960 wydane przez NRD owską Eterne... : Herbert Kegel , Leipzig Radio Symphony Orchestra , Leipzig Radio Choir   .Transfer analog - DSD ... Doskonała jakość dzwięku na SACD...Płyta wznowiona w Japonii. 

Carmina1.jpg

Edited by jacekm22