Skocz do zawartości
IGNORED

symfonie Beethovena


MWilon

Rekomendowane odpowiedzi

Mars->>>

 

Pominoles dwa wspaniale wydania Bruckner 7 o ktorych trzeba wspomniec mysle tutaj o-

 

Harnoncourt na Teldec 3984 24488-2 wedlug mnie najlepsze nagranie tej symfoni, jest zywe i dzwiek jest OUTSTANDING, nastepne nagranie ktorego nie mozna zlekcewazycz jest ;

 

Gunter Wand z VPO na RCA 74321-68716-2, ponadto wersja Karajan na DG o ktorej wspomniales nie jest preferowana , Karajan lepiej wypadl na wczesniejszym wydaniu z EMI 66095-2. Obawiam sie ze DG cierpie z podlego dzwieku typowego dla DG "house sound"

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie zapomnialem o Gunterze Wand. Moze dllatego ze tej plyty poprostu nie mam, ale doceniam i lubie to byl cyba obok Celibidache ostatni z wielkich dyrygentow i ceniony Brucknerzysta. Natomiast Harnoncourta ... coz gusta nie podlegaja dyskusji. Chyle czola ale to nie dla mnie

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahler->>>

 

Wyglada na to ze mamy bardzo podobny "taste" jezeli chodzi o muzyka klasyczna. Ja rowniez mam slabosc do Mahlera.

 

Jezeli nie masz nic na przeciw to prosze napisz swoje trzy ulubione symfonie Mahler'a.

 

Jestem ciekaw :-)

 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

wczoraj wysłuchałem po raz kolejny 5 symfonii Mahlera. Było to późnym wieczorem, na spokojnie. Wydawnictwo raczej marne [Orkiestra Radia Słowackiego], ale nagrane b. poprawnie. Na moim sprzęcie naprawdę brzmiało zaskakująco dobrze. Przyznam się, że wsłuchiwanie się przez słuchawki w masy dźwięku orkiestrowego jest naprawdę fascynujące. Ale kiedy przychodzi do analizy motywów muzycznych oddawanych przez ten ogrom instrumentów, jest już trochę gorzej. Prościutkie motywy powtarzają coraz to inne sekcje instrumentów, brak ciekawych przetworzeń... Walorem jest przede wszystkim potęga brzmienia orkiestry. Jakoś mnie to ostudziło. Ale wysłucham jeszcze kiedyś i może inaczej to odbiorę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kord / Warsaw Philharmonic

 

Beethoven: Symphonies

6

Koszyk 39,99 PLN

 

Wytwórnia: Universal Music

Wydawnictwo: CD Accord

Nr katalogowy:

Data wydania: 31 sierpnia 2000

 

 

Niezła cena - znacie to wydanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem nowy na forum ale tylko teoretycznie. Obserwuję je od 8 miesięcy a niektórych lukarowców nawet dobrze znam >>> Pozdrawiam: Papamek, Andrea, Gutten, Lolo. Czekałem na dział "muzyka" no i przyszedł czas na danie coś od siebie.

>>> MWilon

Krótko po żołniersku - Kord odpada bo jest "przebasowiony" i średnia interpretacja - opinie kolegów "melomanów".

Na początek, jeśli chcesz cały box to wspomniany wyżej Arte Nova - 74321-65410 Zurich Tonhalle Orch. pod Zinmanem. Instrumenty współczesne ale dzwięk przejrzysty, żywy i dobrze zbalansowany, bez cienia monumentalizmu. Tempa szybsze niż zwykle ale Adagia spokojne. Polecany jako najlepsza wersja na instrumentach współczesnych. Nie wiem ile kosztuje zestaw ale na pewno ponizej 100 pln.

Jeśli chcesz instrumenty z epoki to tylko DG 439-900 ORR, Gardiner będzie szybko, ostro i prawie "barokowo".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Lacrimosa. Mam różne nagrania,mniej lub bardziej kontrowersyjne..

 

1 i 3 - E. Leinsdorf, Boston Symphony Orchestra

3 - Esa Pekka Salonen, Los Angeles Philharmonic

2-4 - Claudio Abbado, Wienner Philharmoniker/London Symphony Orchestra

5 - Leonard Bernstein - Wienner Philharmoniker

5- Zubin Metha/Los Angeles Philharmonic Orchestra

6-7 - Georg Solti/Chicago Symphony Orchestra

ostatnio to nagranie lubie najbardziej..

[obrazekLUKASZ-75557_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostroznie z Beethovenem Gardinera, nie ten idiom. Moze niektorym sie wydadza swieze i odkrywcze, ale dla mnie sa to wykonania nudne i bezbarwne. Nie tylko zreszta symfonie - podobnie glosna w swoim czasie interpretacja Missa solemnis.

 

Z nagran na instrumentach z epoki kiedys w miare interesujaco dla mnie brzmial Bruggen - ale sluchalem tylko pojedynczych fragmentow (zadnej symfonii w calosci), wiec nie moge z czystym sumieniem polecic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gardinera prawie wszystko jest do d. taka "sieczka" - wszystko na jedno kopyto. nagrał chyba wszystko - od renesansu po współczesną.. - musieli dobrze płacić za kolejny "bezduszny" album..

sam się nim zachłysnąłem kilka lat temu i miałem pod jego batutą ok 20 - 25 wykonań

dziś nie mam ani jednego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> mahler

Pojechałeś po Gardinerze "ostro" jak po Wiśniewskim. Czy naprawdę potrzebowałeś kupić 20-25 płyt aby rozpoznać "sieczkę". Sam całego boxu nie mam i nie jestem wielkim fanem Beethovena. Ale jednak wielu ludziom na świecie te interpretacje podobają się, a niektóre zdobywają nawet Gramophone Award (Nie plastikowe Award a jak najbardziej poważne). Więc wydaje mi się, że to bardziej kwestia gustu i preferencji a nie, że coś jest do d..... Kolega, który założył ten wpis słucha baroku, który nie jest "barwny" i "kolorowy" dlatego jemu może to odpowiadać.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie powszechne przekonanie o "ostrosci" i chlodzie zarowno dawnych strojow jak i dawnych instrumentow. Jezeli slyszalo sie skrzypce dawnego stroju na zywo to slychac ze roznica polega na mniejszym tlumieniu a nie roznicach barwowych. To w jaki sposob przez dlugi czas byly nagrywane "dawne" wykonania tez zrobilo swoje. Dochodzi do tego modne w USA (moze tam graja synowie robotnikow z Detroit? :-) chlodne podejscie do dzwieku widoczne u Julliard czy Emerson Quartett.

Z tego powodu rozwinelo sie wiele malych wydawnictw muzyki dawnej ktore podchodza do nagrywania bardziej wiernie nie idac na rutyne zawodowa w masteringu. Fenomenalne brzmienie jest w wydawnictwach Divox, AliaVox czy Alpha. Jest tam przejrzystosc i dynamika nie kastrujace barw instrumentow dawnych ktore doskonale slychac na zywo. Poza tym trudno nagrac dawne instrumenty ktore sa wyposazone w dosyc "kontrowersyjne" wlasnosci np fidel czy rozne wariacje dudow (niezle dudy sa w nagraniach z Opus 111).

 

W sumie stanelo na debilizmie...

sorry

audiofilizmie

:-)

 

I mamy kolejny argument na rzecz audiofili.

co za nazwa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nagrod przyznawanych przez glosne gremia bylbym ostrozny. W architekturze bardzo malo bylo przypadkow "pierwszych nagrod" ktore przetrwaly probe czasu. Nie oszukujmy sie - swego rodzaju moda i trendy kulturalne znacza w danym czasie wiecej niz wartosci trwale. Warto przeczytac sobie dawne opinie krytyki i tzw. opinii publicznej o muzyce. Brak dystansu powoduje glupienie co szczegolnie smiesznie wyglada u intelektualistow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

A propos różnych dud (czy tam -ów) - uillean pipes są słodziutkie... To takie udomowione dudy, przez Irlandczyków. Bo takie normalne bagpipes nadają się głównie do ubarwiania przemarszów na świeżym powietrzu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Beethovena, to znakomitym i relatywnie tanim kompletem symfonii jest nagranie w wykonaniu Boston Symphony Orch z Erichem Leinsdorfem - wydanie RCA z serii Classical Navigator.

 

Poszczególne symfonie w tym wykonaniu były już wymieniane w tym wątku, ale ponieważ ktoś rozważał zakup kompletu, to wydaje mi się, że będzie to dobra propozycja. Jakiś czas temu widziałem za ca 65 PLN.

 

Mi szczególnie przypadły do gustu 5 i 9. A zwłaszcza ta ostatnia ze świetnym kwartetem solistów w finale.

 

Polecam.

 

Inny komplet jaki posiadam to Gardiner i Orch. Rev. et Romantique. Nie uważam aby był do d. To jest po prostu inne podejście do Beethovena. Lżejsze i bardziej dynamiczne w porównaniu do np. Leinsdorfa. Cena niestety nie jest "lżejsza".

 

Z ciekawych płyt z symfoniami Beethovena warto jeszcze przypomnieć sobie o wydanej przez Telarca wersji 5 i 7 symfonii w wykonaniu Philharmonia Orch i Beniamina Zandera. Do płytki dołączona jest ekstra płytka ze swoistym wykładem dyrygenta, w którym dyskutuje problem tempa w ogóle w muzyce, a w symfoniach w szczególności.

 

Warto posłuchać bo niezły z niego gawędziarz.

 

Na marginesie Telarc wydał kilka płyt z symfoniami Mahlera, przy czym do każdej z nich dołączono Zanderowy wykład.

 

Dla zainteresowanych muzyką Mahlera to, moim zdaniem, gratka bo przy okazji IX symfonii np, uczy dyrygować (do płyty dołączono kawałek partytury), a przy okazji symfonii tragicznej dyskutuje dwie wersje finału. Na płycie są obie wersje do porównania.

 

Nawiasem mówiąc może warto otworzyć nowy watek, poświęcony Brucknerowi i Mahlerowi.

Bądź co bądź są oni sobie dość bliscy, chociaż "jeden znalazł swojego boga, a drugi wciąż go szukał" ;)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mahler->>>

 

Interesujace interpretacje, orginalne i zdecydowanie kontrowersyjne, nie byly by to moje pierwsze "choices" ale jestem zaskoczony ze lubisz Symp No.3. Ja nigdy nie moglem tej symfoni tak do konca zrozumiec i ze tak powiem strawic. Wedlug mnie najbardziej wartosciowe sa 2,1,5 zarazem chyba najbardziej "accessible" dla wiekszosci.

 

 

Symp.2 (moja ulubiona) Otto Klemperer z Elisabeth Schwarzkopf na EMI 69662

 

Symp.1-Bruno Walter (out of print) CBS MYK 37235

 

Symp.5-Barbiolli z Janet Baker EMI 66962

 

Te wydania na tak zwana czarna godzine :-)

 

Symp.5-Karajan DG 447 450

Symp.5-Inbal Denon 33CO-1088

Symp.5-Zander Telarc 80569

 

 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

zna ktoś te nagrania lub wie gdzie można posłuchać próbek ???

[obrazekLUKASZ-98425_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hogwooda z chęcią bym także posłuchał:)

Nie wspomniano chyba jeszcze o znakomitym nagraniu "Dziewiątki" Herreweghe, oraz starszych ale mających także swój urok: III, VI, IX - Bochm, no i V, VII - C.Kleiber. Te ostatnie chyba wyszły już w serii "The Orginals".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry. W większości znanych dzieł, a już zwłaszcza muzyki barokowej, po prostu nie można go pominąć, a w zasadzie zawsze znajdzie się w czołówce, zresztą wystarczy wspomnieć nazwiska z jakimi często współpracował/współpracuje: Ch.Coin, Kirkby, Rifkin, Pickett, Rousset, Presto, Moroney, Beznosiuk, Mackintosh - one mówią już za siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beethoven w wykonaniu Hogwooda jest moim zdaniem fatalny, gorąco polecam Gardinera - jako jeden z nielicznych "autentycznych" wykonanwców ma podejście do tego kompozytora - wybitnym osiągnięciem jest tu przede wszystkim Eroica. Na pewno nie jest to Beetehoven dla każdego. Zupełnie zjawiskowa jest natomiast w jego wykonaniu "Missa Solemnis". Jstem również posiadaczem nagrania Bruggena - dużo lepszy od Hogwooda ale ogólnie nuda - może ktoś chciałby odkupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa, w zasadzie nawet nie musicie już ich w jakiś sposób polecać i tak wiadomo że te nazwiska padną, można by np opracować jakiś kod albo skrót który by znaczył aby tych panów równiez włączyć do rozpatrywanych nagrań... można by rzucać np "HiH" i wszyscy wiedzą o co chodzi, oczywiście wszyscy wtajemniczeni, bo bez elitarności nie ma zabawy...

 

Pzdr.

 

PS Oczywiście żartuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze minkowski, christie, marriner, gardiner (chociaż o tym, to różnie), etc

więc może skrót dla "wtajemniczonych" musiałby się rozwinąć do HiHiMiCHiMiGetc. Ponieważ jednak to jest za długie to proponuję skrócic do pierwszych liter i zostawić hihimichi:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna nagranie Karla Bohma 9 Symfonii Beethovena? Jego "Pastoralna" to moje ulubione wykonanie tej symfonii (a w serii "The Orginals" brzmi znakomicie). Ciekaw jestem czy jego "Dziewiątka" jest również tak dobra.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja swoje 3 grosze dodam. Jesli kogos interesuja nowsze nagrania, to polecam komplet symfonii w wykonaniu Wiener Philharmoniker pod dyrekcja Simona Rattle'a. Wydane przez EMI w zeszlym roku. Bardzo wysoki poziom i swieza interpretacja. Jako ciekawostke mozna dodac, ze nagrania dokonano z wykorzystaniem najnowszego ur-textowego wydania partytury.

Pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesli ktos szuka tez troche starszych, to znakomite sa Trzecia i Piata w nagraniach Klemperera (EMI).

 

Klemperer popelnil tez najwybitniejsza moim zdaniem (z tych, ktore slyszalem), ekstatyczno-dramatyczna interpretacje "Missa solemnis". Polecam jako odtrutke na mdle wykonanie Gardinera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.