Skocz do zawartości
IGNORED

Coś z niczego czyli Jamo Studio 180


dio

Rekomendowane odpowiedzi

Mówią tak " z gówna bata nie ukręcisz" - myślę że chyba mi się udało.

ale od początku

Wspomniane kolumny miałem podłączone jako tyły w kinie domowym a dodatkowo od jakiegoś czasu przez osobny

 

wzmacniacz do komputera w celu słuchania muzyki.

Od jakiegoś czasu bardzo irytowała mnie jakość dźwięku jaki się z nich wydobywał. Ostatnio dość często

zdażało mi się słuchać tych samych nagrań z przez komputer na wspomnianych kolumnach a następnie

na głównym zestawie stereo domowym.Zauważyłem w tych kolumnach rażący brak średnich tonów a i góra pasma

nie była najlepsza a więc postanowiłem coś zmienić.

Przekopałem internet poszukując informacji co można z nimi zrobić i.... nic

wszelkie rady jakie udzielane były właścicielom tych głośników zamykały się w stwierdzeniu "sprzedaj to"

Szukałem także jakiejkolwiek informacji o głośnikach tam użytych - także nic.

Jako że z basu byłem w miarę zadowolny postanowiłem basowe zostawić a dobrać cos na pozostałą część pasma.

Postanowiłem nie przerabiać skrzynek i otworów w nich a więc trzeba było znaleźć głośnik pasujący w któryś z

 

mniejszych otworów.

Zdecydowałem się na Seas H0831-06 27TFF - pasuje w otwór po średniotonowym, ma sporą moc, pasuje do zestawu 2

 

drożnego.

No i teraz problemy

Parametry tego seasa są znane frd i zma znalazłem w sieci a więc symulację mozna na nim zrobić ale co z

 

basowym ? - zero informacji.

Nawet producent tej kolumny na głośnik basowy puścił całe pasmo - zero zwrotnicy, ciete od dołu są jedynie

 

średnio i wysokotonowy na 4500 i 9000.

Dedukcyjnie doszedłem że zrobie cięcie na 3500 i powinno zagrać.

Zaryzykowałem i do symulacji użyłem jakiś niedrogo głośnik niskotonowy oraz tego Seasa, no i zaczeły

 

wychodzić cuda

z Seasem - bardzo podbijał pasmo na środku wychodziły szpile w górę.

Po kilku dniach stwierdziłem że to bez sensu to tak jak bym malował pisanki z zamkniętymi oczami.

No dobra zamówiłem więcej elementów - może się uda.

Zrobiłem zwrotnice na pająku w jednej kolumnie oczywiście z nowym głośnikiem w-g projektu z symulacji i co ??

TRAGEDIA !! tak jak bym głośnik postawił do szafy i zamknoł, prawie wcale srednich tonów i zero wysokich.

Jescze raz podstawiłem zastosowane elementy do symulacji i co - oczywiście popełniłem błąd.

Dobra - zaprojektowałem na nowo w oparciu o części które miałem do dyspozycji polutowałem i ... zagrało...

wreszcie.

Za pomocą różnych testów porównawczych odsłuchowych czy to znanych mi utworów czy sygnałów testowych oraz

 

podmieniając elementy w zwrotnicy doprowadziłem do stanu który mnie zadowolił.

A więc poniżej są zwrotnice które ostatecznie u mnie grają, jesli ktoś chce naśladować - proszę bardzo,

 

zaoszczedzi sporo czasu i pieniędzy w porównaniu do mnie.

 

Reasumując - co zrobiłem w nich

o zwrotnicy i głośnikach pisałem wcześniej a dodatkowo

wygłuszona tylna ściana kolumny od góry do otworu BR włukniną podwójnie złożoną

wymieniony terminal na taki zakręcany do którego pasują wtyki bananowe, udało mi się kupić taki pasujący

do otworu po oryginalnym.

na dno kolumny wsypany piasek w celu dociążenia a od spodu przyklejone takie twarde gumowe nóżki po 4 na

 

kolumnę - wybrałem ten wariant bo kolumny stoją u mnie na podłodze z kafelek.

Jeśli chodzi o głośniki to basowy został na swoim miejscu, na miejsce średniotonowego poszedł Seas natomiast

wysokotonowy został na miejscu oczywiście niepodłączony.

Jak to gra?

Jak dla mnie rewelacyjnie.

Wresczcie słychać średnie tony jak i wysokie, nawet bas się poprawił nie jest dudniący i rozwlekły jak

wcześniej - jest bardziej zwarty i szybki.

Ciekawostka - mam niektóre nagrania tylko na komputerze i słuchając jakiegoś tam utworu ze zdziwieniem

 

stwierdziłem że tam w tle grają skrzypce - kurcze wcześniej ich nie słyszałem :-)

Wydałem na tą modernizację około 300zł i nie załuję za cenę tych kolumn plus części moim zdaniem nie kupiłbym

 

nic lepiej grającego trochę szukałem i słuchałem -tak mi się wydaję.

I najważniejsze zdobyte doświadczenie - bezcenne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6944-100006974 1240264031_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać ale to kupa jest. Kompletnie źle zaprojektowane.

0,48 na bassie cewka nie, takie to się na tweeter daje przy podziale koło tych 3500 i ten drut 0,7 na basie. Na bas od 1,4 do 3 mH się daję w zależności od podziału. Bliżej 1,4 czy 1,8 dla 3500 hz to trzeba zmierzyć.

Tweeter kaszana totalna. Co to jest to 12 ohm. L-pad się robi z dwóch rezystorów albo jednego równolegle a nie szeregowo. A ten 5 ohm to co to co to ma robić? Kolego polecam poczytać pierw o filtrach bo masz braki w podstawach i to spore w projektowaniu. I warto w pomiarówke zainwestować na przyszłość.

 

Dla mnie to jest źle zaprojektowanie. Nie zrobiłeś bata z gówna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Nie chcę się wymądrzać ale to kupa jest. Kompletnie źle zaprojektowane.

>0,48 na bassie cewka nie, takie to się na tweeter daje przy podziale koło tych 3500 i ten drut 0,7

>na basie. Na bas od 1,4 do 3 mH się daję w zależności od podziału. Bliżej 1,4 czy 1,8 dla 3500 hz to

>trzeba zmierzyć.

>Tweeter kaszana totalna. Co to jest to 12 ohm. L-pad się robi z dwóch rezystorów albo jednego

>równolegle a nie szeregowo.

a jak jest na schemacie bo mi się wydaje że równolegle - jego wartość dobrana na słuch

>A ten 5 ohm to co to co to ma robić?

dołożony po testowaniu - wygładzał pasmo (subiektywnie na słuch)

>Kolego polecam poczytać pierw o

>filtrach bo masz braki w podstawach i to spore w projektowaniu. I warto w pomiarówke zainwestować na

>przyszłość.

>

>Dla mnie to jest źle zaprojektowanie. Nie zrobiłeś bata z gówna.

Dzięki za opinię ale nie zgadzam się z nią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko moja opinia i moje zdanie a zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondrax - łatwo jest krytykować szczególnie w tak mało konstruktywny sposób... Opinia, że tak się nie robi, bo nie, albo bo ja tak mówię nie do każdego przemawia. Nie widzę nic złego w dawaniu rezystorów szeregowo z cewką. Można w ten sposób kształtować charakterystyki filtrów i zresztą używa się tego powszechnie. Nie każdy filtr to schemat z twojego podręcznika.

Osobiście nie polecam dobierania elementów zwrotnicy na słuch. Bardzo trudno jest w ten sposób uzyskać poprawne parametry i uniwersalność konstrukcji dla różnych gatunków muzyki i różnych nagrań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim układem masz wykonturowane wysokie tony i silnie wzmocniony środek.

Powiedzmy, że wysokie i średnie są na jednym poziomie. Natomiast bas będzie osłabiony wobec reszty pasma.

 

Jeśli kolumny stoją blisko ścian i pomieszczenie jest małe, to taka zwrotnica może dać bardzo dobrą równowagę tonalną kolumn :) Bas zostanie wzmocniony przez pomieszczenie.

 

Wszystko zależy od pomieszczenia. W dużym pokoju raczej będzie tragedia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psamp7777 każdy może wypowiedzieć swoje zdanie na forum. Moje jest takie że zwrotnica jest źle zaprojektowana i nie napisze ze jest super itp bo tak nie jest.

 

Ja już wstrzymuje się od głosu bo widzę, że zaczyna się kłótnia, wychodzi na to, człowiek musi pisać tylko w superlatywach a krytyka nie wchodzi w grę. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli, że trzeba pisać w samych superlatywach, forum jest między innymi po to by wymienić swoje doświadczenia. Jeśli wskaże się komuś błędy popierając to sensownym uzasadnieniem to bardzo dobrze. Człowiek uczy się na błędach i takie uwagi są bardzo cenne, a przynajmniej godne analizy. Można w ten sposób uniknąć złych koncepcji już na etapie projektowania. Nie widzę jednak sensu w pisaniu, że ktoś ma braki w podstawach, nie zna się i lepiej niech się za coś nie bierze, bo ja wiem lepiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem, że wiem lepiej tylko, że się tak nie robi a popieram to wiedzą o filtrach przeczytaną w książce Jerzego Krajewskiego czy stron internetowych.

Zgodnie z tą wiedza np. l-pad się robi z dwóch rezystorów lub jednego równoległego do głośnika. Nie widziałem jeszcze żeby ktoś l-pad robił szeregowo na jednym R. Dlatego uważam że obniżenie efektywności głośnika jest źle przeprowadzone itp. Dla mnie jest to źle zaprojektowanie i należało by zacząć od pomiarów i potem gdybać co jest tak lub siak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem - przecież rezystor 12ohm jest połączony właśnie równolegle z głośnikiem i to on pełni tą funkcję. ?

Rezystor 5ohm jest połączony szeregowo z cewką filtra i powoduje po prostu zmianę nachylenia charakterystyki filtra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność - nie twierdzę że ta zwrotnica jest dobra - po prostu nie rozumiem tego co napisałeś. Aby zaprojektować dobrą zwrotnicę trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele elementów - szczegółowe charakterystyki częstotliwościowo-fazowe głośników, ich rozmieszczenie fizyczne, parametry obudowy. Dopiero do modelu kolumny z tymi parametrami dostosowuje się filtr i nie ma tu żadnych reguł. Filtr musi być taki aby zapewnić sumaryczny efekt - liniową charakterystykę i zabezpieczyć prawidłową impedancję kolumny w pełnym pasmie, a także powyżej aby uzyskać prawidłową współpracę ze wzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondrax, 22 Kwi 2009, 13:54

 

>* miało być rezystor szeregowo do głosnika.

 

Ja już się pogubiłemn to w-g Ciebie jak jest na tym schemacie równolegle czy szeregowo? i jak powinien być.

Ja tam widze równolegle i tak też go polutowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 22 Kwi 2009, 12:38

>Jeśli kolumny stoją blisko ścian i pomieszczenie jest małe, to taka zwrotnica może dać bardzo dobrą

>równowagę tonalną kolumn :) Bas zostanie wzmocniony przez pomieszczenie.

 

Dokładnie trafiłeś w sedno

Kolumny stoją w moim małym kąciku komputerowym dokładnie przy samej ścianie.

lutując zwrotnice i testując stały właśnie tam i odsłuchiwałem je w miejscu w którym stale siedze przy komputerze. I głównie w efekcie tych odsłuchów powstały właśnie takie zwrotnice.

Być moze nie są one zgodne w wszelkimi mądrymi książkami ale są zgodne z moim słuchem :)

Był jescze jeden argument za takim osłabieniem basu - taki jaki był wcześniej - głuchy, dudniący i przerysowany - miałem go dość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areczek, 22 Kwi 2009, 21:54

 

Kolumny stoją przy samej ścianie, a nie po 1m od każdej. W efekcie zwrotnica wygląda, jak wygląda. Też byłem na początku zszokowany i chciałem tylko pisać krytycznie. Jednak biorę poprawkę na warunki odsłuchu.

 

A ten równoległy rezystor to nie jest żadna tragedia. Sam ostatnio testowałem takie rozwiązanie.

Książki książkami. Trzeba się kierować swoim słuchem i innymi rzeczami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwileczkę,miałem na myśli głównie to że kondrax dał podstawy na to że zwrotnica jest skaszaniona.Moje zdanie jest dokładnie takie samo.A co do rezystora to dio dał najprostszy z najprostszych tłumików.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie,jeśli ktoś podaje zupełnie inne i odległe wartości elementów od tych które podaje autor tematu to już jest zastanawiające czyż nie?.Zdrowo myślący człowiek zastanowi się dlaczego takie rozbieżności i zacznie uczyć się podstaw prawidłowego projektowania zwrotnic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ale...

to co słyszę się nie liczy?

 

W pierwszym wariancie L-pad był właśnie na 2 rezystorach zgodnie z książkami i kompletnie to nie grało.

 

Przykro mi ale kompletnie nie przyjmuje krytyki co do zwrotnicy basowej, nikt z Was nie pomierzył tego głośnika, ja też bo nie mam czym. a więc dobieranie wartości elementów do tej zwrotnicy to jak już pisałem - malowanie pisanek z zamkniętymi oczami. Co do średnicy drutu w niej zgoda jest tam 0,7mm trochę mało ale ta cewka w pierwszym projekcie miała być do wysokotonowego, niestety się tam nie sprawdziła.

 

Dziękuje za dotychczasowe opinie i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem

Czy ktos z Was bardziej doświadczonych niż ja (zapewne wszyscy) podejmie się zaprojektowania zwrotnicy dla tej kolumny z tymi głośnikami, prawidłowej, lepszej od tych moich ale w oparciu powyzszą wiedzę bez pomiarów głośnika basowego. frd i zma tego Seasa mogę podesłać meilem.

Proszę brać pod uwagę wartość tych kolumn bez sensu by było gdyby jedna cewka była droższa niż kolumna :)

Jeśli bedzie jakiś ciekawy projekt to go wykonam i przetestuje oraz opublikuje jak to słychać.

Generalnie mieszkam niedaleko firmy Polink i często jeżdżę przez Świebodzin a więc z kupnem elemetów nie będzie problemów.

Zapraszam chętnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.7 ohm na basie to nie jest może idelanie ale też tragedii nie ma, a 0,47uH może mocno nie filtruje i nie kompensuje mocno baffle step ale to gra na tyłach. Rezystor 12 ohm zmniejsza wypadkową impedancję z tweeterem do 4ohm a to pozwala przy zastosowanych elementach (sporo te 12 uF) przesunąć podział wyżej. Przy bardzo małej cewce wychodzi taki lekko rozstrojony I rząd stąd pewnie tweeter w zgodnej fazie.

Gdybym miał coś przerabiać to próbował bym przy tym sporym Seasie dać Irz na górę przez mniejszy kondensator i podobnie zastosować na dole też tylko I rz. skompensowany (rezystor w szereg z kondensatorem) bo ciężko zrobić wyższe rzędy "na oko i ucho".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 23 Kwi 2009, 01:08

 

>0.7 ohm na basie to nie jest może idelanie ale też tragedii nie ma, a 0,47uH może mocno nie

>filtruje i nie kompensuje mocno baffle step ale to gra na tyłach.

 

Dla pewności dopytam 0,47uH 0,47mH bo u mnie jest mH.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie 0.47mH, chyba chciałem napisać 470uH i tak wyszło, a 0,47uH to by była śladowa wartość indukcyjności kilkudziesięciu cm prostego przewodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam ochotę coś dalej pokombinować z tymi kolumnami i w oparciu o Wasze sugestie zaprojektowałem coś takiego jak na rysunkach.

Proszę o opinie czy coś jeszcze zmienić?

Pytanie jakiej mocy rezystory i jaka tolerancja?

Pytanie dodatkowe:

Mam rezystory z Polink-u 5,6Ohm 5% - Pomiar najtańszym uniwersalnym miernikiem pokazuje 6Ohm - co mam wyrzucić rezystory czy miernik? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-6944-100004974 1242431461_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.