Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmak mi szumi i dziwinie się zachowuje


MaTiX_lama

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dotarł do mnie mój pierwszy wzmak z prawdziwego zdarzenia ;) - HK980. I teraz mam do Was kilka pytań. Po pierwsze: wzmak dość mocno szumi, niezależnie od wybranego wejścia i poziomu głośności - szumi tak samo głośno (stoję ok 1m od głośnika i słyszę ten szum dość wyraźnie). Czego to może być wina? Słabej jakości prądu (mam go podłączony pod jakąś tanią listwę komputerową, instalacja elektryczna kiepskiej jakości), czy tego, że wzmak jeszcze się nie wygrzał, czy może jeszcze czegoś innego? Po drugie: jako, że lubię kombinować i jestem dość ciekawski wygenerowałem sobie Cool Editem sinusoidę 2Hz i dałem odtwarzanie w pętli, żeby zobaczyć jak pracuje woofer w moich JBL (bardzo fajny widok - kiedy membrana tak powolutku się wygina w jedną i w drugą stronę ;P ) i w momencie kiedy podgłosiłem wzmak do ok -20db, ten się wyłączył, a na wyświetlaczu, zobaczyłem tylko napis 'protection', czy jakoś tak. Trochę się przestraszyłem, bo w końcu to nowy sprzęt, dopiero co wyjęty z pudełka, ale potem okazało się, że się na szczęście nie zepsuł. Domyślam się, że włączyło się zabezpieczenie przed przegrzaniem - pytanie tylko dlaczego to nastąpiło już przy -20db? Czy to znaczy, że nie posłucham sobie muzyki głośniej? A może to znowu wina przestarzałej instalacji elektrycznej, która nie wyrabia przy większych obciążeniach (chociaż światło w pokoju mi nie przygasało ;) )? I jeszcze jedna dziwna sprawa: do wzmaka mam na razie podłączonego kompa i tuner FM. I w momencie jak ustawię sobie w record source np. tuner, a w source jakieś inne źródło to słyszę muzykę z tego tunera pomimo, że nie powinienem jej w ogóle słyszeć (oczywiście gra ona bardzo cicho i jej poziom nie zmienia się wraz z poziomem głośności wzmaka). Nie mniej jednak jest słyszalna. Co w takiej sytuacji zrobić? I dlaczego tak jest?

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym szumem - dziwnie to wygląda. Jest jakieś prawdopodobieństwo że się jeszcze nie wygrzał jeśli kupiłeś nowy - możesz go zostawić pod prądem około tygodnia i wówczas zobacz czy się poprawiło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTiX_lama:

 

1. Szumieć nie powinno, przynajmniej nie głośno. Na dzień dobry odłącz od wzmacniacza wszystkie źródła (zostaw tylko kabel zasilający i głośnikowe) i sprawdź, czy wtedy szumi, ew. czy szumi tak samo głośno.

 

2. Przesłuchy między źródłami teoretycznie występować nie powinny, w praktyce zdarzają się nie tylko w budżetówce. Prawdopodobnie któryś z selektorów źródeł nie jest najwyższej jakości.

 

3. Odtwarzając sygnał 2Hz ryzykujesz spalenie głośników lub/oraz wzmacniacza. Daruj sobie takie zabawy, nawet z kilkudziesięcioma Hz postępować trzeba ostrożnie - przy niskich tonach do kolumn leci dużo większy prąd, niż przy wysokich, nawet gdy efektu nie słychać wcale (bądź słychać słabo).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmak to nowy czy używany ? Jak rozumiem zakup był wysyłkowy - ja na Twoim miejscu bym go już spakował i pogonił do sprzedawcy. Nie dość że szumi jak zepsute radio to jeszcze ma dość słyszalne przesłuchy jak wynika z Twojego zeznania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmak jest oczywiście nowy, kupiony na allegro... Dzisiaj dokładniej mu się przyjrzałem i oto wnioski:

- wzmak szumi taka samo, niezależnie od tego które źródło jest aktualnie odtwarzane, niezależnie od poziomu głośności, niezależnie od ilości podłączonych źródeł (zostawiłem tylko kabel zasilający i głośnikowe - to samo) i niezależnie od prądu (podłączałem z listwą i bez i nawet do innego gniazdka - to samo). Próbowałem także podłączać głośniki pod inne wyjścia (mogę podłączyć dwa zestawy głośników) - to samo.

- przesłuchy/przebicia zdarzają się tylko wtedy/ kiedy w record source jest wybrane włączone dane źródło (i to ono właśnie jest słyszalne), niezależnie od poziomu głośności i niezależnie od wybranego źródła (source) przesłuch jest tak samo głośny i co ciekawe słyszalny tylko w lewym kanale.

- szum ze wzmaka jest różny w danych kanałach. W prawym jest jakby taki bardziej przytłumiony, a w lewym bardziej syczący (wyższe częstotliwości).

Wiem, że niby powinienem go od razu wymienić, ale w sumie nie są to jakieś wielkie niedogodności. Szumy, w miejscu w którym słucham muzyki są niesłyszalne (zagłuszają je wiatraki w kompie ;) , poza tym nie należę do tych, którzy lubią słuchać muzyki po cichu na dobranoc ;) ), a przesłuchy? Wystarczy wybrać w record source wejście, którego się nie używa i po kłopocie ;) Z drugiej strony - wkurza mnie, że w nowym sprzęcie dzieją się takie cuda. Dam się wzmakowi wygrzać jeszcze kilka dni (o ile się nie mylę; do tygodnia po zakupie można zwrócić sprzęt bez podania przyczyny), a potem pomyślę, czy go zwrócić, czy nie (a nie chciałbym się z nim rozstawać, bo gra naprawdę przepięknie ;) ). Jeszcze jest kwestia tego, czy wspomniane mankamenty mogą wpłynąć na jego żywotność... Jak myślicie?

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym reklamował. Wzmacniacz nie ma prawa tak szumieć jak to opisujesz. Żadne wygrzewanie tutaj nie pomoże, a mozliwe że coś jest uszkodzone i tylko kwestią czasu jest jak coś padnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MEDELIN, 24 Kwi 2009, 15:28

 

>Ja bym reklamował. Wzmacniacz nie ma prawa tak szumieć jak to opisujesz. Żadne wygrzewanie tutaj

>nie pomoże, a mozliwe że coś jest uszkodzone i tylko kwestią czasu jest jak coś padnie.

 

Padni i oby się to nie stało... przy okazji zabierze ze sobą kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl też o tym, że kiedyś będziesz chciał nowy lepszy sprzęt...a ten, z taka wadą ciężko będzie sprzedać... no i nie po to kupuje się nowe aby od razu naprawiać..... niech ci gośc wymieni i tyle... żadnej łachy nie robi....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dzis to Ci przeszkadz, to pomyśl jak będzie przeszkadzało za tydzień, kiedy ucho się już wyczuli na ten wzmak? A będzie za późno by oddac. Wzmak jest uszkodzony bez wątpienia. Ciekawe, że u kumpla HK nówka tez był zepsuty - wogóle nie grał dołem. Tylko wysokie i średnica. Czyżby HK już zupełnie zszedl na psy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamuj go jak najszybciej albo odstąp od umowy kupna-sprzedaży. Zdaje się masz na to 10 dni, jeśli kupowałeś w sklepie internetowym ( nawet reklamującym się na Allegro)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTiX_lama@

Należy to po prostu wymienić jak pisali ci już koledzy z forum. Twój błąd widać już w pierwszym zdaniu zagajenia do wątku.

Ale z drugiej strony każdy kiedyś zaczyna i ma prawo się pomylić. Życzę ci udanej wymiany na jakiś porządny wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Lepiej zwrócę/wymienię wzmak, jak mam potem żałować, że tego nie zrobiłem. Zaraz piszę maila do gościa ;) @HM69 chodzi ci o to, że kupiłem wzmak przez internet? Na prawdę dużo rzeczy już zakupiłem przez internet (niekiedy nawet droższych od tego wzmaka) i pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło... Czy raczej o to, że wybrałem taki, a nie inny model? Widzisz - ja nie jestem zapalonym audiofilem, aczkolwiek lubię muzykę w wysokiej jakości, dlatego zakupiłem taki, a nie inny sprzęt (mojej starej wieży miałem powoli dość). Wiem, że ten wzmak nie jest jakiś super audiofilski, ale do typu muzyki jakiej słucham pasuje idealnie. Dynamika, rytmiczność, kontrola basu to mocne strony tego wzmaka. Nie zwracam uwagi na scenę, wybrzmiewanie instrumentów, czy inne takie, bo trudno o tych rzeczach mówić słuchając muzyki elektronicznej, której nie usłyszmy w inny sposób, jak tylko za pomocą wzmaka i głośników (w odróżnieniu od niektórych, innych gatunków, gdzie muzyki można posłuchać na żywo, bez użycia elektroniki). I jeśli już bym wymieniał wzmak to tylko na ten sam model ;)

Dzięki za rady ;)

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko, żeby się upewnić, że to nie jest moja wina, że wzmak jest uszkodzony... ;) Moje kolumny mają impedancję 8ohm, natomiast z tyłu wzmaka pisze coś takiego: "Speaker impedance: 4ohm min: system 1 or 2, 8ohm min: system 1 & 2" (wzmak umożliwia podłączenie dwóch systemów głośnikowych). Wg. mnie jest ok, ale wolę się upewnić ;) I jeszcze jedno: u mnie w domu instalacja elektryczna jest taka, że w gniazdkach nie ma uziemienia, w związku z tym nie uziemiałem tego wzmaka, bo nie miałem jak... Chyba to go nie uszkodziło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością instalacja w Twoim domu nie jest temu winna. W dzisiejszych czasach półprzewodniki czasami po wyjściu z fabryki niestety mocno szumią i potrzebują wygrzania - ale Ciebie jako klienta nie powinno to obchodzić i spokojnie możesz ten wzmacniacz zwrócić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak trochę wygląda jakby wzmak się wzbudzał - te przesłuchy też mogą stąd się brać Lub włączony komputer sieje wysoką częstotliwością. wobec kiepskiego - jak piszesz - zasilania śmieci mogą ewentualnie przechodzić i bruździć. Sprawdź przy wyłączonym komputerze - to ostatnia szansa. Jeśli się nie poprawi - oddaj go skąd wziąłeś, bo rzeczywiście spali głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak... Zaraz wyłączę kompa i zobaczymy... A i jeszcze jedno... Wczoraj w nocy jak kładłem się spać i wyłączyłem kompa to usłyszałem ciche bzyczenie z tego wzmaka (był włączony, jak go wyłączyłem to ustało) - pewnie trafo buczy, to chyba też nie powinno mieć miejsca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu kompa, nic się nie zmieniło. Teraz już jestem pewien, że ten wzmak jest uwalony. Zrobiłem mały test; nagrałem na kompa sygnał wyjściowy (pre out) z tego wzmaka i okazało się, że szumi on na poziomie -68db, a przesłuchy występują na ok. -65db. Nijak to się ma do danych technicznych (SNR 109 db). Jakby kogoś interesowało, to zamieszczam próbkę tego nagrania (wyraźnie słychać przesłuchy z tunera FM), nagranie zostało podgłoszone o 60db, żeby było lepiej słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.