Skocz do zawartości
IGNORED

Pułapka rezonansowa dla Seas Excel


Stradiwariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam obliczoną pułapkę rezonansową dla głośnika basowego Seas Excel W17E002 dla zwrotnicy 2-go rzędu, czy po zmianie filtra na 1-szy lub 3-ci rząd zmieniają się również parametry pułapki?

Pozdrawiam

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o ten rezonans 3-6kHz - no cóż, logiczne jest, że zmieniając filtrację na łagodniejszą lub mocniejszą, zmieniasz skuteczność filtracji własnie tego rezonansu - więc również i musisz zmienić skuteczność zastosowanej pułapki, zwiększając lub zmniejszając jej rezystencje aby wypadkowa amplituda była bez zafalowań. W praktyce może to być trudniejsze i bez pomiarów może sie nie udać, ponieważ bedą konieczne inne zmiany w układzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedys taką magnezówke z jamo koncert 8. Za wysokotonowy byl dynaudio D28.Projekt dałem do zrobienia fachowcowi(ma swoja firme robi kolumny).Pierwsze wrazenia byly bardzo pozytywne. Niestety ten rezonane wokolicy 3-4 khz jest bardzo trudny do wyciecia.Nawet przy bardzo niskiej czestotliwosci podzialu.Skutkiem tego wiele nagran nie dalo sie po prostu sluchac.Wierz mi ze rozmawialem z kilkoma goścmi robiacych konstrukcje głośnikowe i każdy mowił ze jest to trudny glośnik.Żona nawet nie trawila tego dżwieku a raczej tej naleciałosci.Wiem parametry sa b.dobre dzwiek szybki dokladny,tylko to male ale...Ostatecznie kolumny sprzedalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 3-4kHz to rezonans kanału ucha. Budziki się stroi na taką częstotliwość, żeby drażniły jak najbardziej.

 

Jedyne, co można zrobić, to ostra pułapka rezonansowa. Jeśli to jest RLC to wywal rezystor. Zostaw tylko LC równolegle z głośnikiem. Trzeba by to przestroić - dać większy kondensator i mniejszą cewkę. Zejść poniżej 2kHz z podziałem pasma.

 

Jedyne wyjście, moim zdaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.