Skocz do zawartości
IGNORED

Klub miłośników Audio Academy


goliatpl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i wymarzonej sceny raczej nie będzie. Po pierwsze kwadrat, po drugie podejrzewam, że gładko i równo w pokoju, po trzecie kolumny za daleko od tylnej ściany. Im dalej od ściany, tym scena jest głębsza. Po czwarte, za nami jest za dużo powietrza pod postacią 2m i kuchni.

Edytowane przez Audio Academy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wymarzonej sceny raczej nie będzie. Po pierwsze kwadrat, po drugie podejrzewam, że gładko i równo w pokoju, po trzecie kolumny za daleko od tylnej ściany. Im dalej od ściany, tym scena jest głębsza. Po czwarte, za nami jest za dużo powietrza pod postacią 2m i kuchni.

 

 

To dupa w szafie :) Dosuniemy kolumny do ściany. Może spróbować te panele zza kolumn dać za głowę (kanapę).

Edytowane przez Świetlicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysunąć kolumny jeszcze o połowę do tylnej ściany. Wywalić wszystkie dobre sieciówki i zastąpić je zwykłymi za 5zł. Dać głośnikowy Van den Hul The Wind Mk II i interkonekt tej samej firmy The Name. Oba te kable wypychają scenę, jak nie pomogą to trzeba zmienić kolumny bo Hyperiony są 2,5 drożne i same z siebie mają wycofaną scenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysunąć kolumny jeszcze o połowę do tylnej ściany. Wywalić wszystkie dobre sieciówki i zastąpić je zwykłymi za 5zł. Dać głośnikowy Van den Hul The Wind Mk II i interkonekt tej samej firmy The Name. Oba te kable wypychają scenę, jak nie pomogą to trzeba zmienić kolumny bo Hyperiony są 2,5 drożne i same z siebie mają wycofaną scenę.

 

 

IC jest Van den hul first ultim. mk2, poszukamy winda. Dzięki za wskazówki.

Czy Rhea lub nowe Hyperiony grają bardziej do przodu?

Edytowane przez Świetlicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dupa w szafie :) Dosuniemy kolumny do ściany. Może spróbować te panele zza kolumn dać za głowę (kanapę).

 

Panele wywalić w ogóle do innego pokoju i sprawdzić jak gra. Na telewizor zarzucić jakiś indiański koc, żeby środek za bardzo się nie odbijał i pozostał między kolumnami.

 

Czy Rhea lub nowe Hyperiony grają bardziej do przodu?

 

Rhea tak. Nowe Hyperiony nie, chociaż tam środek jest lepiej zarysowany.

 

Proszę najpierw zrobić doświadczenia z akustyką i kablami. Potem zobaczymy. Jako głośnikowy może też być Chord Odyssey 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperion IV raczej też nie bo one tak nie grają. Scena budowana jest wgłąb ale to raczej na plus w mojej opinii. Nawet celowo odsuwałem je dużo dalej od ściany niż wspomniane 30-40cm. Tak samo wokale jak pamiętam były bardzo mocno osadzone i wyraźne. Fakt, że wspólnym mianownikiem naszych zestawów są tylko Hyperiony. Jak wiemy gra cały system i akustyka pomieszczenia więc nie ma wyjścia, trzeba szukać metodą prób i błędów oraz pobawić się rozstawieniem kolumn. Ewentualnie przewieźć system do znajomego i przetestować czy efekt będzie podobny czy znikną niedogodności.

 

Mam namacalny obraz w domu, jak zmienia się brzmienie tego samego systemu w dwóch różnych pomieszczeniach o skrajnie różnej akustyce. Dlatego raczej szukałbym problemu w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-49578-0-84041300-1538506287_thumb.jpg

 

Kolumny ze słuchaczem tworzą trójkąt równoboczny o boku ca. 3m. Kanapa (miejsce odsłuchowe) na środku pokoju. Za głową 2m wolnego i kuchnia :)

Pokój 30 m2, kwadrat.

 

Vincent gra raczej w drugą stronę, tzn. lekko faworyzuje średnicę, która jest gęsta, nasycona i wychodzi na pierwszy plan. W pierwszej kolejności cofnąłbym kolumny do ściany. Po drugie wywalił te podstawki z kamienia, ode wnoszą precyzję i rozdzielczość ale kradną nasycenie i muzykalność. Na dodatek miejsce odsłuchu które jest dwa metry od ściany też swoje robi... Dźwięk pewnie jest lekki i nie ma ciężarku. Wszystko gdzieś tam sobie w tle gra płasko i bez werwy. Kabelki zostawiłbym na koniec... Popróbuj i daj znać jakie zaszły zmiany?

 

Pozdrawiam,

Goliatpl

Edytowane przez goliatpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem Świetlicki jedno.

Warunki masz idealne. Skoro nie jesteś zadowolony ze sceny to pora pomyśleć o innych kolumnach. Wzmacniacz też nie jest idealny do takich (b. dobrych) warunków.

Rady, które tutaj padły mocno mnie zirytowały.

Skoro właściciel AA nie może zaoferować kolumn (?), które zagrają w takim pokoju to poszukaj innych, wartych tak zacnego pomieszczenia.

 

Dawno takich bzdur nie czytałem, które padły powyżej. I to z "ust" wydawało by się ludzi z doświadczeniem!

Ludzie ogarnijcie się bo wszystko ma swoje granice!

 

 

 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zawsze można zmienić, natomiast Audio Academy i Goliat mają rację. To wszystko ma kolosalne znaczenie, przerabiałem to u siebie i potwierdzam, że wspomniane odległości dokładnie tak, jak opisano, wpływają na dźwięk. Dodałbym jeszcze od siebie stolik pośrodku, na linii odsłuchu (pomiędzy kolumnami a słuchaczem). Ale jeszcze pytanie do ciebie - piorasz, na jakiej podstawie negujesz argumenty, które padły? Bo ja np wszystkie te rzeczy przerabiałem u siebie i się pod nimi podpisuję - z doświadczenia. (poza sieciówkami, które mam za więcej, niż za 5zł, ale u mnie one nie przeszkadzały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na jakiej podstawie negujesz argumenty, które padły?

 

Źle zrozumiałeś. Nigdzie nie napisałem, że coś neguję.

Mogę nawet dodać od siebie, że dobrze by było jeszcze postawić ściankę z cegły tak około 1 m za głową. Może wtedy Hipki zagrają jak chce właściciel :)

Pozostanie nam jeszcze wtedy 1 metrowa wnęka np na płyty. Same korzyści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-49578-0-84041300-1538506287_thumb.jpg

 

Kolumny ze słuchaczem tworzą trójkąt równoboczny o boku ca. 3m. Kanapa (miejsce odsłuchowe) na środku pokoju. Za głową 2m wolnego i kuchnia :)

Pokój 30 m2, kwadrat.

kablami nie zrobisz przeciez akustyki szkoda na nie teraz kasy , nie widac pierwszych odbić na foto / moze ich nie zrobiłeś to jest problem/, co robi ten duzy stolik w liniach odbić ?

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Z ciekawości rzuciłem wczoraj okiem do Hi-Fi i Muzyka co tam napisano o nowych Hyperionach i aż tylu pochwał się nie spodziewałem, pozostaje pogratulować.

Szacun za gołe zdjęcia.

Szkoda tylko , że zostały kołki do maskownic.

Dla mnie ideałem byłyby magnesy i z przodu i z tyłu ( jeśli terminal pozwala).

Edytowane przez stench

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kablami nie zrobisz przeciez akustyki szkoda na nie teraz kasy , nie widac pierwszych odbić na foto / moze ich nie zrobiłeś to jest problem/, co robi ten duzy stolik w liniach odbić ?

 

To prawda. Ale te kolumny też nie są do tego pomieszczenia. Stół to "pikuś" zawsze można go usunąć na czas odsłuchu. Chodzi o zupełnie coś innego. Nie każdy ma możliwość odsunąć kolumny 1.5 m- 2m od ściany. Nie każdy ma również luzu 2 metry za głową. A takie warunki dają bardzo komfortowe warunki. A już napewno zasługują na inne kolumny. Oczywiscie akustyka to następny krok.

Wobec powyższego rady AA oraz innych niestety są dla mnie nieuzasadnione.

Mało tego takimi radami potencjalny klient tylko się zniechęci po jakimś czasie.

Nie tędy droga w audio.

Powiedzmy sobie szczerze. Jeśli AA nie ma oferty dla wszystkich pomieszczeń, to niech nie pisze bredni jak powyżej.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie kolumny proponujesz takie które nie reagują na akustykę i ustawienie w pomieszczeniu? i wielkość pomieszczenia?

 

Żadnych kolumn konkretnych nie proponuję, gdyż to jest indywidualna sprawa każdego z nas.

Nie czuję się również na siłach abym mógł cokolwiek doradzić więc nie biorę się za to.

Co nieco mógłbym powiedzieć, gdybym był fizycznie w tym pomieszczeniu i pogadał z właścicielem. Od tego w ogóle trzeba było zacząć.

A tak na marginesie czy ktoś z tutaj doradzającycych był w tym pokoju?

 

Na podstawie tego co tu przeczytałem mogłem jedynie wysnuć wstępne wnioski, które uważam, że są pewniakami - czyli, że te kolumny nie będą nigdy grać dobrze w tym pomieszczeniu.

 

Chodzi mi tylko o problem , który opisał Świetlicki i nieudacznny sposób jego rozwiązania i w dodatku przez fachowców (?).

Nie doszukuj się więc drugiego dna.

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

 

Dziękujemy za rady. Faktycznie powinienem zaproponować, żeby postawić ścianę z cegieł na środku pokoju, to znacznie łatwiejsze niż przestawienie kolumn o 30cm w tą czy tamtą stronę. Gdyby ściana nie pomogła, to zawsze można ją zburzyć a kolumny trzeba znów przestawić na swoje miejsce. Pomysł z wystawianiem mebli na czas odsłuchu również jest genialny, nigdy bym na to nie wpadł.

Dziękuję też za rady dotyczące projektowania kolumn. Od dziś będę robił kolumny tylko pod dane pomieszczenie, więc odpadnie nam problem dbania o akustykę. Już widzę ogłoszenia na wypadek zmiany kolumn - sprzedam kolumny wraz z pokojem odsłuchowym.

 

Jeszcze raz dzięki i jak będziemy cię potrzebować, to na pewno cię powiadomimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piorasz

 

wchodzisz do klubu w charakterze gościa, siejesz impertynencje pod adresem gospodarza i innych członków klubu. Konstruktywnej krytyki nie mogę się w Twoich postach dopatrzyć.

Jak byś określił takie zachowanie?

Czyż nie jest to nadużywanie naszej/klubowiczów gościnności?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kolego Piorasz

 

wchodzisz do klubu w charakterze gościa, siejesz impertynencje pod adresem gospodarza i innych członków klubu. Konstruktywnej krytyki nie mogę się w Twoich postach dopatrzyć.

Jak byś określił takie zachowanie?

Czyż nie jest to nadużywanie naszej/klubowiczów gościnności?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Kolego Piorasz

 

Konstruktywnej krytyki nie mogę się w Twoich postach dopatrzyć.

Jak byś określił takie zachowanie?

Czyż nie jest to nadużywanie naszej/klubowiczów gościnności?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Tak naprawę nie miałem zamiaru nikmu zajść za skórę.

Jeśli Klubowicze odebrali to w sposób negatywny to przepraszam. Nie taki miałem zamiar. Bardziej chodziło mi o konstruktywne dobieranie kolumn do pomieszczenia. Jeśli uważacie, że tak Wam popsuje to ok.

 

A teraz do sedna.

Jeśli chodzi o granie systemu na przyzwoitym poziomie to musimy spełniać kilka podstawowych warunków.

Nie będę się rozdrabniał, więc przejdę od razu do sedna.

Najważniejsze to pokój. Dla mnie idealnym pokojem jest minimum 30m ale w 20m też można coś zrobić. Te pierwsze warunki decydują w zasadzie na samym wstępie jakie kolumny i wraz z nimi dobrać całą resztę. O akustyce nie będę w ogóle wspominać bo to jest zupełnie odrębny temat, który jest wręcz niezbędny jako całokształt.

Dalej ..

Co jest ważne. Mając takie warunki lokalowe samoistnie nasuwa się pewien koncept. Ma być zaje... ście. Ale dlaczego?

Gdyż nasze przyszłe kolumny mają sporo oddechu. Czyli jak na dobrej na sali koncertowej. Mając dużo przestrzeni w okół siebie, czyli za nimi, wzdłuż i w szerz ale co również istotne za naszą głową z odpowiednimi kolumnami dostajemy coś na wzór idealnego dźwięku, którego każdy z nas szuka. Oczywistym faktem jest, że czym lepszy dobierzemy do tego wszystkiego klocek tym będzie lepiej.

Dostajemy wtedy idealną scenę a co za tym idzie głębię, wieloplanowość (co dla mnie jest bardzo istotne) oraz świetne odwzorowanie źródła pozorne.

Dlatego właśnie zwróciłem uwagę na to co opisał i pokazał na zdjęciach Świetlicki.

 

 

To tak w bardzo dużym skrócie. Wiem, że wielu z nas o takich warunkach może tylko pomarzyć, stąd też moja wrażliwość na temat.

 

W tym temacie ujęło mnie bardzo to, że lokal odsłuchowy jest prawie idealny.

Stąd też trochę moje wzburzenie.

Co do dopasowania tych kolumn do takiego pomieszczenia zostawiam ocenie samemu konstruktorowi i jego sumieniu.

 

P. S.

Przepraszam za błędy. Z polskiego miałem 4 ale to było bardzo dawno temu :)

 

 

 

Dziękuję też za rady dotyczące projektowania kolumn.

 

Nigdzie o tym nie wspomniałem.

Nawet nie mam o tym zielonego pojęcia.

Jestem tylko słuchaczem.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć 30m2 i nie uzyskać pożądanego efektu, a możesz na 15m2 go uzyskać. Po drugie - nie istnieją kolumny, które zagrają zawsze i wszędzie, więc nawet, jeśli kolumny AA w jakimś pomieszczeniu nie zdadzą rezultatu, to nie znaczy, że są do bani. I to są podstawy - tak w skrócie. Autentycznie, piorasz, więcej słuchaj i zapamiętuj, a trochę mniej pisz z taką impertynencją, bo zwyczajnie nie masz doświadczenia w temacie, co zdradzasz w każdym pojedynczym zdaniu. Przynajmniej już się nie dziwię, dlaczego uważałeś za bzdurne nasze uwagi. Po prostu nie rozumiesz tematu, a z niewiadomych powodów wydawało ci się, że jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.