Skocz do zawartości
IGNORED

Realizacja nagrań fortepianu


romekjagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu intryguje mnie podczas odsłuchów kwestia nagrań fortepianu (klawesynu także). Chodzi o to, że na niektórych płytach mam wrażenie, że klawiatura rozciąga się od prawej do lewej kolumny i mam wrażenie, że fortepian 'wędruje po scenie' w czasie utworu. Na innych z kolei jest umiejscowiony w jednym miejscu, choć to raczej bardzo rzadkie zjawisko.

Pytanie: czy ktoś to u siebie też zaobserwował? Czy jest to może przypadłość jakiegoś elementu sprzętu czy po prostu taka realizacja nagrania? Czy może ustawienie kolumn, akustyka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyłącznie kwestia realizacji. Przy realizacji wielomikrofonewej możesz sobie robić co chcesz ze spektrum stereo.

 

Realizator może zdecydować o ustawieniu mikrofonów np. tak, aby odzwierciedlało "punkt słyszenia" pianisty, wtedy wyraźnie słyszysz bas po lewej i wysokie po prawej. Dla słuchacza to mimo wszystko dość dziwaczna perspektywa, ale od lat nikt, oprócz paru "audiofilskich" producentów nie zastanawia się nad tym, co w nagraniu naturalne a co nie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle spieprzone realizatorsko nagrania tak ze sie nie przejmuj, paproki są wszędzie czym większa konsoleta i za dużo zabawek tym gorzej. Spróbuj w jakimś domu kultury pobrzdąkać sobie na takim instrumencie to usłyszysz to czego "spece" nie potrafią przenieść do stereo. Ten dżwiek ma tak brzmieć i tak przestrzennie dla słuchu wyglądać-nie inaczej!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell, pieprzysz głupoty - kto ma w domu koncertowy instrument mistrzowskiej klasy? To mi przypomina żydowski kawał o Pavarottim:

- Ten Pavarotti śpiewa kiepsko, fałszuje, sepleni i rera...

- Gdzie go słyszałeś?!!!

- Mojsze mi naśpiewał!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, tam od razu spieprzone... Nagranie to też kreacja, chociaż nie twierdzę, że zawsze udana. Poza tym, i to nie tylko przy muzyce amplifikowanej, trudno o jednoznaczny wzorzec. No bo jakie jest wzorcowe brzmienie fortepianu? To z punktu słyszenia pianisty, to z uchem (mikrofonem) nad strunami, czy to z odległości kilku metrów od instrumentu? To w wielkiej sali koncertowej czy to w przytulnym salonie? Brzmienie "pancernego" Steinwaya, misiowatego Bechsteina czy delikatnej, jasnej Yamahy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie realizacja. Przyjrzyj się na koncercie czy w TV w jaki sposób przy fortepianach są rozmieszczane mikrofony, zrozumiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim "rozciągnięciu" od lewej do prawej można by osiągnąć pewnie jakiś realizm ustawiając kolumny ok. 2m od siebie w odległości kilku(nastu) metrów od słuchacza i dając realistyczne wzmocnienie, ale ilu słuchaczy ma warunki do takiego odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>DiMoonn, 26 Kwi 2009, 18:19

 

Gwoli ścisłości to z twojej napaści wynika że wszystkie nagrania płytowe zrobione są tylko na cytujac; "koncertowy instrument mistrzowskiej klasy". Bzdury kolega pisze.Każdy nagrywa na czym lub do czego ma dostęp. Z mikrofonami jest podobnie nagrania są czysto przypadkowymi mikrofonami bo takie były pod ręka na wierzchu a do magazynku się nie chce zajrzeć i popróbować. Jeszcze raz powtarzam studia nagraniowe często za dużo mają sprzętu i nad nim ludzie nie panują-po prostu; z lenistwa, wygody, ignorancji. Fortepian i inne instrumenty nagrywane są coraz gorzej a technika z lat 60 pokazuje że już wtedy można było wychwycić dusze instrumentu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to złości, ale tłumaczę sobie, że to przez za bliskie ustawienie mikrofonu. Z kolei na podobno wzorcowej płycie Stockfish słychać wyraźne brzęczenie wysokich rejestrów fortepianiu ( Chopin ). Nie jestem dźwiękowcem, ale mam wrażenie, że dobre nagranie fortepianu to duża sztuka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman 62, 26 Kwi 2009, 18:52

Nie jestem dźwiękowcem, ale mam wrażenie, że dobre nagranie fortepianu to duża sztuka.

 

Dla mnie to dobre rzemiosło i dobrze wykonana praca tylko tyle a może raczej aż tyle!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie uspokoiliście trochę, bo podejrzewałem, że to jednak realizacja nagrania. Niemniej nie powiem - czasami ten efekt jest denerwujący, bo mam tendencję do kwestionowania jakości sprzętu (kolumn), że słabo oddają umiejscowienie instrumentów.

Co ciekawe, w niektórych nagraniach podobna przypadłość dotyczy perkusji - stopa gra z jednej strony, a talerze z drugiej.

I wydaje mi się osobiście, że aby faktycznie usłyszeć różnice w brzmieniu, barwie, etc. fortepianu różnych marek, ale nagranaego powiedzmy w identycznych warunkach (np. koncert szopenowski; warunki porównywalne), to trzeba mieć już nieźle transparentny sprzęt. ja na razie jeszcze nawet nagrań konkursów nie posiadam, by móc takowy test posiadanego sprzętu w oddawaniu duszy instrumentu przeprowadzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>DiMoonn

 

A masz jakiekolwiek pojęcie ile polskich instytucji dysponuje "koncertowym instrumentem mistrzowskiej klasy"?! Jedynie Filharmonia Częstochowska może się pochwalić nie tak dawno kupionym Steinway'em Concert Grand D. Wspaniałe uczucie z koncertu na koncert słyszeć "rozgrywający" się instrument tej klasy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłby ktoś może polecić właśnie płytę z nagraniami różnych marek i klas fortepianów? Myślę, że byłoby to ciekawe muzyczne doświadczenie, a i dla sprzętu test w zakresie oddawania smaczków tego instrumentu.

 

OT:

Czy orientuje się ktoś poza tym, jak na tle klasy międzynarodowej plasują się polskie fortepiany? Ja znam tylko kaliską Calisię, ale o klasie produkowanych przez nich instrumentów to już się nie potrafię wypowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

W tym temacie znalazłem ostatnio ciekawy artykuł opisujący dla dźwiękowców, jak realizować nagrania m.in. fortepianu, jakie są metody, etc.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a tu jako temat pokrewny o realizacji nagrań gitary, akordeonu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wokalu i perkusji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.