Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon - wielkie oczarowanie !?


Bart81

Rekomendowane odpowiedzi

Szlif igły - im lepszy tym więcej muzyki/smaczków pokaże. Mówię o MC LO. Mały układ drgający jest lepszy od kolubryny ... to wiadomo nie od dzisiaj.

Jedne z najlepszych jakie słuchałem: Replicant/Ortofon i ML w AT33PTG.

 

Szlif z kolei ma mało wspólnego z dopasowaniem i rezonansami wkładka/ramię.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw, popatrzyłem w cennik Ortofona i te Replicanty zaczynają się na dość wysokim pułapie cenowym, taniej już z Fine Line, i tu jest wkładka Ortofon MC Salsa, która chyba z niektórymi Pro-Jectami bywała "preinstalowana"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łasic, 28 Kwi 2009, 12:29>a co pomogło? ;->>

A co tu może pomóc? Toć to suma błędów: stołu, maty, ramienia, pre....itd, itd a każde z nich to nowe źródło dźwięku a sztuka polega na takiej kompensacji by było ładnie (dla właściciela)

Do tego płyty po 78 roku - digitalizacja - kubeł, stare - a sąd to brać!

Nie uważam, że to moda ale opanować temat to życia mało. Walczyłem w 3-ch podejściach począwszy od lat 70-tych i wiem, że to kolejna "muzyka z prądu"

Samo życie - jeden wielki kompromis.

>a co pomogło? ;->> - po prostu bliżej standardu Denon 103R, na drugim z AT440 OCC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel, 28 Kwi 2009, 14:13

 

Jeżeli masz takie "hi-end" oczekiwania, to rzeczywiście jest trudno. Dla mnie analog to raczej zaspokojenie sentymentu, pewne defekty brzmieniowe mogę przetrawić. A jeżeli byś wywalał do kosza jakieś fajne zdigitalizowane tłoczenia, to chętnie przygarnę i za wysyłkę zwrócę... Prawda, że starociom jakoś nie dorastają do pięt, ale... dają się od biedy słuchać, a mają też pewne zalety z racji wieku (stan!) - ostatnio trafił mi się taki właśnie "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", winyl cieniutki, miękki, że można by w rulonik zwijać, ale i tak zjada CD na śniadanie. A stan - NM! To już wolę tak, niż zryte "1-st pressingi"... A staroci w dobrym stanie warto szukać za granicą. Z rockiem jest generalnie trudniej, bo wiadomo, że rokendrolowiec lubi brutalny seks z płytą, ale powaga bywa w stanie zaskakująco dobrym, zaskakująco tanio. Celować warto w wydania w boxach, bo one często bywały kupowane w celach "dekoracyjnych" i dzięki temu mam masę płyt, które kupiłem za parę zł/$/funtów i są zwyczajnie dziewicze!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam audiofili :).

 

Zapraszam do oglądania mojej kolekcji na

...

www.audiofilek.pl

......

 

sami równiez mozecie sie tam pochwalić swoimi sprzęcikami audio ;),

 

pozdrawiam

piootr :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawie link jeszcze dla łatwosci :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

licze na obiektywne komentarze :),

aby skomentowac chyba trzeba sie najpierw zarejestrowac na stronie

 

 

pozdrawiam

piootr :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była parę postów wyżej uwaga o szablonie wykorzystywanym przez >rollinsaBart81Bart81Barta81< w nowe koszty i nie zmuszając do słuchania muzyki której być może nie lubi: czy nie dałoby rady pożyczyć z "Audiostylu" te vinyle które tam dobrze grały i posłuchać ich w domu? Gdyby to nie dało odpowiedzi co się dzieje, to pozostaje sprawa przedwzmacniacza - w sklepie był inny, w domu u >Barta81< jest inny. Być może tu jest niedopasowanie.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, 28 Kwi 2009, 14:55

 

>Była parę postów wyżej uwaga o szablonie wykorzystywanym przez >rollinsaramienia 9 cali, a 1.Xpresssion (jeżeli taki model zakupił >Bart81będzie pasował. Moim zdaniem, jeżeli ten człowiek ze sklepu potrafił skalibrować ramię i wkładkę, to

>na razie nie należy niczego ruszać. Można sprawdzić rzeczywiście siłę z jaką dokręcono śrubki

>mocujące wkładkę (trzeba dokręcić mocno, ale z czuciem, tak aby soki z gwintów nie poszły), można

>poeksperymentować ze zwiększeniem nacisku (do górnej granicy zalecanej przez producenta wkładki lub

>ciut powyżej). Zachodzi też pytanie, czy to wszystko aby się już "dotarło" - gramofon nowy, z nowym

>ramieniem i nową wkładką. >Bart81słabo podpartej półce.

>A na mojego nosa, to znaczna część kłopotów wynika z jakości płyt. Oczywiście gramofon można

>próbować przetestować także na nowych płytach, ale nie paru przypadkowo wybranych sztukach. Z nowych

>rzeczy polecam wydawnictwo Kirkelig Kulturversted (Norwegia). Nie wpędzając >Barta81< w nowe koszty

>i nie zmuszając do słuchania muzyki której być może nie lubi: czy nie dałoby rady pożyczyć z

>"Audiostylu" te vinyle które tam dobrze grały i posłuchać ich w domu? Gdyby to nie dało odpowiedzi

>co się dzieje, to pozostaje sprawa przedwzmacniacza - w sklepie był inny, w domu u >Barta81< jest

>inny. Być może tu jest niedopasowanie.

 

Yul,

 

Tak mam 1.xpression III - w opisie pisze coś takiego :

 

Pro-Ject 9c Carbon Fiber Tonearm ale później Effective Tonearm length jest 8.6 cala

 

Gramafon mam na takiej półce dorobionej do ściany zrobionej, posiadającej szkielet metalowy pokrytej płytami dość cienkimi i miękimi.

Narazie spróbuje tyklo to dokręcić, pre amp w audiostylu był ten mój i jeszcze pro-ject a on chyba jeszcze wiecej sieje sybilantami ale może w wyższej jakości nie weim.

Jadę zaraz kupić kilka płyt mam tam znajomka w sklepie, ktory raczej wiec co dobre.

 

dzięki i pozdro,

Bart

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym docieraniem się igły to racja, trzeba by z 30h posłuchać najpierw "z przymrużeniem ucha". Jedna rzecz - Bart81, w preampie masz przełącznik MM/MC? i oczywiście jest on ustawiony na MC? Na wszelki wypadek pytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie docieranie, docieraniem ale z tego co napisal kolega Bart wynika, ze ma bardzo duze znieksztalcenia w sybilantach, a nie jakies tam niuanse wynikajace z niewygrzania wkladki.

Hmmm... Przyczym moze byc wiele.

 

1- Za mala sila nacisku igly? (tak jak Yul pisal ustawic na maksymalna dopuszalna lub nawet odrobine wiecej)

2- Bardzo zle ustawiony antyskating?

3- Zle wyjustowana wkladka? (mimo wszystko nie ufal bym do konca Panu ze sklepu)

4- Zle ustawienie azymutu

5- Bardzo zle ustawienie VTA

6- Uszkodzony tip igly?

7- Rezonanse akustyczne od kolum?

8- Okablowanie ramienia? (odpada. ty masz oryginalne)

9- Preamp? (rzadko sie zdarza)

10- Sprawdz czy ramie porusza sie swobodnie w plaszczyznach: poziomej i pionowej

11- Gramofon jest wypoziomowany?

12- Spinki sa nasuniete scislo na piny wkladki?

 

Powiem tak. W sklepie to maja plyty, ktore nie sa trudne do odtwarzania i w sklepie zapewne znieksztalcen nie uslyszymy ;)

Jesli wszystko precyzyjnie sprawdzisz i bedzie ok, to znaczy, ze ograniczeniem jest ramie lub wkladka.

Ja mam gramofon gorszy od Twojego (vinatge'owy Dual CS 5000) z przyzwoita wkladka Ortofon 540 MKII i praktycznie nie mam zadnych znieksztalcen, a uzywam plyt z ktorymi zawsze mialem problemy na innych wkladkach.

Za rozsadne pieniadze ze znieksztalceniami najlepiej radzi sobie lansowana przez kolege Łasica AT 440 ML.

Najbardziej mnie dziwi, ze wkladka za 1000 PLN (sumiko blue point) ma takie problemy z trackingiem. To niebywale. Ciekawym doswiadczeniem bylby montaz tej Sumiko do innego gramofonu z lepszym ramieniem. Ciekawe czy zagralaby poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zwiększyc nacisk wkładki, to powinno rozwiazc problem. Kup sterte starych płyt dobrze wydanych w czasach świetności analogu i na nich nie bedzie ani cienia szeleszczących głosów. Ja nowe tłocznia traktuję jako ciekawostkę - mam na nich zazwyczj podobne problemy w delikatnym stopniu. Trafiaja się oczywiscie perełki takie jak płyta Kena Vandenmarka wydana przez Nottwo - polecam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest szablon do ramienia 9 cali,>>

Mam szablon od SME, od Oracle z Premierem, do Mision 774 - wszystkie 9" (są milimetrowe różnice w długości), od wkłdki ShuraV15 i każdy, podkreślam - -każdy wskazuje inny punkt na łuku i nie jest tak, że jak ustawisz na początku płyty, potem dalej, to nie rozjedzie się to co ustawiłeś wcześniej (o polecanym szablonie). Rozjedzie się bo musi, bo na łuku nie można ustawić dobrze więcej niż w jednym punkcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>łasic,

"...Jedna rzecz - Bart81, w preampie masz przełącznik MM/MC? i oczywiście jest on ustawiony na MC?..."

 

Kolega >Bart81< powinien mieć go ustawionego na MM, bo Sumiko Blue Point no. 2 to jest wysokopoziomowe MC (HO-MC).

 

Najbardziej dziwią mnie niektóre opinie o tej Sumiko. Ktoś wyżej napisał że "krzykliwa". Ja tę wkładkę słyszałem kiedyś w sklepie w Bielsku-Białej, założoną do Pro-Jecta 2.Xperience, podłączoną do pre gramofonowego w integrze Denona PMA-2000 R (stara wersja) i jakiś dużych, drogich kolumn (chyba HGP, albo jakiś Pro-AC, nie pamiętam tego dokładnie). Słuchałem niedługo, tak ze 20 minut, ale za to na dobrze mi znanych płytach. Przymiotnika: "krzykliwy" nigdy bym w stosunku do niej nie użył. Najwyżej: "mulasta", ale to już z maksimum złej woli. Wkładkę tę także testowano właśnie z 1.Xpression Pro-Jecta w Audio-Video (numer 2/2008, str. 66-68), niczego o nadmiernych syblilantach tam nie ma. Na Audiostero są też rozproszone po różnych wątkach opinie innych forumowiczów (np. >YanooshBart81< musi jeszcze cierpliwie pozgłębiać zagadnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie Blue Point raz z krzykliwa, raz mulasta? - to wynik nie wady słuchu ale wpływu konfiguracji w jakiej wkładka gra. Więc u Bart81 też - i tu jest pies kaput

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Bart81,

Przychodzi mi jeszcze do głowy, że jeżeli masz ochotę i taką możliwość, to zrób zdjęcia swojego gramofonu z tą wkładką i zamieść na forum. Potrzebne byłyby zdjęcia ramienia - zbliżenia wkładki w kontakcie z nieruchomą płytą gramofonową (w różnych płaszczyznach) i pivotu ramienia, tak aby było widać przeciwwagę. Może na takiej podstawie ktoś coś spostrzeże i Ci konstruktywnie coś poradzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kolega >Bart81< powinien mieć go ustawionego na MM, bo Sumiko Blue Point no. 2 to jest

>wysokopoziomowe MC (HO-MC).

 

Niby tak, ale np. w jednym z moich wzmacniaczy jest przełącznik MM/MC (przy czym MC dotyczy właśnie HO)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>mamel,

Nikomu nie zamierzam wmawiać, że ma wadę słuchu. Sam też COŚ jeszcze słyszę (np. żonę jak mnie woła na obiad, o!, to słyszę doskonale!). To jest zapewne tak jak mówisz - być może to błąd w kalibracji, może jest problem w elektronice (pre-wkładka?), może w czymś innym. Na razie tego nie wiadomo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel

28 Kwi 2009, 18:56

Czy aby na pewno wiesz jak ustawiać za pomocą szablonu? Chyba nawet w tym wątku ktoś zacytował (z tłumaczeniem). Skorzystaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Zydelka grał Pro-Ject z Blue Point no.2

i wszystko było jak trzeba,a nawet lepiej

niż się można było spodziewać.

Jeśli ktoś do Barta81 nie podjedzie,

to dalej będą telepatyczne rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem teraz w ciągu słuchania kupiłem kilka płyt, te najtańsze po 20 zeta hehe Madonna i Whitney grają najlepiej, kupilem jeszcze za bjork 170 zl i japonskie wydanie jazzu tez za tyle ale nic szczególnego, Bjork gorsza troche niz cd a ten jazz z lat chyba 70' czysto nagrany ale troche plaski sam z siebie raczej niz nagranie,..... ale chodzi mi o coś innego :

Zauważyłem, że tylko pierwszy kawałek na danej płycie brzmi z dobrą jakości sopranów juz na drugim zaczyna sie nieszczęsne syczenie-szeleszczenie, poradźcie co to jest i przez co spowodowane i czy można sie tego pozbyć !?

Bo te pierwsze kawałki brzmią zajebiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG ta Madonna ' Who's that girl' i Whitney pierwsze piosenki BRZMIĄ k...a NIESAMOWICIE [albo to ten stuff ;) ]

 

Może to kwestia kurzu, że później sie on zawsze osadza, a można igłe wyczyścić? Ta miotełka jest do tego ?

 

pozdrawiam

Bart z Marianem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 28 Kwi 2009, 19:32>>

Dzięki za przypomnienie. Może dotychczas byłem zbyt mało zawzięty (fakt, że po pierwszym punkcie należy skorygować długość jest mi wiadomy) - jeszcze poćwiczę -:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zauważyłem, że tylko pierwszy kawałek na danej płycie brzmi z dobrą jakości sopranów juz na drugim

>zaczyna sie nieszczęsne syczenie-szeleszczenie, poradźcie co to jest i przez co spowodowane i czy

>można sie tego pozbyć !?

>Bo te pierwsze kawałki brzmią zajebiście.

 

Najprawdopodobniej inner groove distorsion, temat wałkowany w kilku wątkach co najmniej -> dobry szlif, tak jak mówiłem, załatwi sprawę raz na zawsze, jednak najpierw wyklucz błędy kalibracji itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.