Skocz do zawartości
IGNORED

Audioquest Gibraltar z Hongkongu


kron-abs

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym, aby ten post był raczej informacją, a nie opinią dla ludzi, którym wpadł w oko Audioquest z ebay a konkretnie z Hongkongu. Ja miałem przyjemność zakupienia takowego w wersji 2-4 i niestety muszę powiedzieć o kilku słabościach, które na szczeście da się wyeliminować. Po pierwsze biwire w tym przewodzie było źle zrobione, oczywiście wg mnie. Kabel składa się z dwóch podwójnych par o przekrojach żył 2x16 i 2x19 w jednej oraz 2x18 i 2x21AWG w drugiej. Oczywiście żółtki poszli na łatwiznę i zrobili kabel w którym "+" jest z wiązek 2x16 i 2x19 a "-" z 2x18 i 2x21AWG. Przerobiłem go tak aby +i- składały się z wszystkich możliwych przekrojów a więc rozdzieliłem podwójne wiązki, tak aby sumaryczne przekroje były takie same dla +i-. Po drugie jakość wtyków z konfekcji jaką nam proponują chinczyki jest daleka od ideału i wymieniłem je na wtyki bananowe nakamichi IMHO duuużo lepsze. Zmiana wybrzmiewania dzwieków w stosunku do oryginału made by hongkong okazała się bardzo bardzo pozytywna. A pozatym zastąpiłem tym kabelekiem ultralinka challenger, który wybrzmiewał pewnie z 20% mniej dzwieków i nie był tak poukładany i neutralny jak Audioquest.

 

Więc polecam się kontaktować i prosić o poprawną konfekcję.

Acha sam kabel wydaje się być jaknajbardziej oryginalnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy na tym kabelku z HK jest wydrukowane "Double Quad Helixes" czy "Double Quadhelxes" (brak literki i przed x ). Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne produkty pojawiają się ostatnio na aukcjach. Wtyki Tara Labs Vector 1 - wątpię aby firma sprzedawała 'luzem' końcówki przeznaczone do wyższych niż podstawowe modeli kabli, Podejrzane wydaje się też krzywe liternictwo - zwłaszcza środek "O" w napisie "VECTOR"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bambus mówić po angielski, ale jeszcze słabo literować :-)

 

Ach te żółtki wszystko podrobią, nic nie uszanują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj testuję właśnie taki kabel (2x2.5m 2/4, bez literki 'i').

- Pierwszą wątpliwością jaka mnie się nasunęła było właśnie domniemanie nieprawidłowego połączenia bi-wire'ingu. (powiedzmy, sekcja basowa jest + ,a wysokotonowa -)

- Druga kwestia, to brak oznaczeń sekcji na konfekcji po stronie głośników (2 banany czerwone i 2 czarne). Tak więc wybór która sekcja jest dla basu a która do wysokich pozostawiono użytkownikowi lub ślepemu losowi ;)). Choć mając na względzie pkt1 nie ma to już żadnego znaczenia.

- Odsłuch. W porównaniu z moimi oryginalnymi CV-6 chińskie Gibraltary zagrały o wiele wiele lepiej?! Jest mi to na prawdę trudno racjonalnie wytłumaczyć, ale w każdym aspekcie różnica jest kolosalna na rzecz 'Gibraltara'!

 

Kilka pytań do tych kolegów, którzy poprawiali chińską konfekcje:

- Jak rozróżnić bez demolki, która sekcja jest basem a która "treblem"? Żyła z napisami to bas?

- Czy udało się stwierdzić w konstrukcji tej "chininy" obecność draiwire do DBS'u?

 

Reasumując, jestem skłonny zamienić CV-6 na skośnookiego Gib'a, zwłaszcza, że jak napisał kron-abs korekta połączeń bi-wi i zmiana konfekcji wniosła wiele dobrego do tematu (i trudno się dziwić)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Żyła z napisami to treble, dodatkowo od strony głośników kable czarne będą z dużym prawdopodobieństwem do sekcji basowej (oba czarne), możesz to poznac po mniej wkręconych śrubach na bananach, niewiele ale troszeczke wystają bardziej niż w sekcji wysokotonowej, właściwie to od strony głośników nie ma co zmieniać o ile nie chcesz zmieniać bananów, ale konieczna jest demolka od strony wzmaczniacza gdyż tam czarne przewody to bas a czerwone treble wiec konieczna jest przebudowa żeby nie uszkodzić głośników i ampli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to jest nieudolna podróbka Audioquesta to może należy porównać ten kabel z oryginałem a wtedy się okaże czy brzmi tak samo, ale pewnie brzmi inaczej w związku z czym co to jest za kabel bo na pewno nie Audioquest??? Chińskie spodnie Armani nie mają nic wspólnego z włoskim Armani...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dla odróżnienia nazywać go ChinaQuest :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na bazarze widziałem skośnego jak sprzedawał buty sportowe ADADIS! Podobno są lepsze od Adidasów bo mają cztery paski:-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Dzięki za info w kwestii identyfikacji sekcji wiele mi to rozjaśniło, wnioski poniżej. :)

Natomiast nie do końca rozumiem Twój opis dotyczący połączeń od strony wzmaka. Napisałeś, że wszystkie czarne to bas, a czerwone to treble. W konfiguracji single bi-wi po stronie wzmacniacza nie ma znaczenia podział treble/bass. Jedynie jest [+] i [-]. Zakładając, że po stronie wzmaka wszystkie czarne żyły z obu sekcji są zakończone jednym czarnym bananem i adekwatnie wszystkie czerwone - czerwonym, to jest to jedyne słuszne prawidłowe rozwiązanie. Uzasadnienie jest dość proste. Jeśli przyjrzysz się przekrojowi (na stronie AQ) i zsumujesz wszystkie przekroje 'czarnych' przewodników (licząc obie sekcje na raz) i analogicznie zsumujesz 'czerwone', to:

 

 

bass czarne--> [1x16AWG+1x19AWG] + [1x17AWG+1x20AWG] [1x16AWG+1x19AWG] + [1x17AWG+1x20AWG] [1x czerwony 20AWG] + [1x czerwony 17AWG]

sekcja treble [-] --> [1x czarny 20AWG] + [1x czarny 17AWG]

sekcja bass [+] --> [1x czerwony 19AWG] + [1x czerwony 19AWG]

sekcja bass [-] --> [1x czarny 16AWG] + [1x czarny 16AWG]

 

 

 

 

Niestety 'na oko' połączenia w "HongKong Gibraltar" single bi-wi są spartaczone kompletnie:

 

Wzmacniacz:

 

[+] --> jest 'skomponowany' z całej sekcji bass (bez napisów), czyli : [2x19AWG + 2x16AWG] !!!

[-] --> dla odmiany połączono z sekcji treble (z napisami), mianowicie: [2x20AWG + 2x17AWG] !!!

 

wniosek --> [+]AWG < [-]AWG Masakra piłą łańcuchową w chińskiej dzielnicy ^5 !!!!!

 

..i teraz żeby taki 'kabel' nie miał zwarcia chińska myśl techniczna dopuściła się kolejnego gwałtu po stronie głośnikowej, jedziemy:

 

"sekcja treble" [+] --> [1x czerwony 19AWG] + [1x czarny 16AWG]

"sekcja treble" [-] --> [1x czarny 17AWG] + [1x czerwony 20AWG]

"sekcja bass" [+] --> [1x czerwony 16AWG] + [1x czarny 19AWG]

"sekcja bass" [-] --> [1x czarny 20AWG] + [1x czerwony 17AWG]

 

 

 

Ufff, mam nadzieję, że nie zanudziłem, a co najważniejsze, że się nie mylę w dedukcji. Zwłaszcza że nie 'rozbierałem' kabla a oparłem się jedynie na polskiej logice. Jak 'widać' w Chinach chyba wszystko jest żółte i łączenie czarnych drucików razem z czerwonymi nikomu nie robi różnicy, najwyżej będzie bardziej 'kolorowo'.

 

Drodzy czytelnicy, jeśli dopatrzycie się jakiejś pomyłki w powyższym wywodzie (zwłaszcza części dotyczącej wg. mnie prawidłowego połączenia single bi-wi, bardzo proszę zwróćcie mi uwagę ponieważ nie chciałbym przypadkowo 'wysadzić' w powietrze wzmacniacza komuś, kto zastosuje się do tego co napisałem.

 

dziękuję za uwagę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - ten user ma same ciekawe chińskie kabelki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich forumowiczów !!!

 

Ostatnio kupiłem na allegro China-Gibraltara 1x2,5m i podzieliłem go na pół , ponieważ do mojego systemu odcinki po 1,25m są całkowicie wystarczające.Wnioski nasuwają się same...

Po pierwsze : Już na otulinie zewnętrznej napisy są kiepsko podrobione (logo AUDIOQUEST ma różną wielkość czcionki , oraz napis QUADHELXES zamiast QUAD-HELIXES.

Po drugie : przewody w żyłach są nieprawidłowo rozprowadzone.Żyła z napisami sugeruje zastosowanie sekcji wysokotonowej (cieńsze przewody) , a nie plusa.

Po trzecie : oryginalne przewody są skręcane w żyłach , a w podróbach są ułożone do siebie równolegle.

Po czwarte : brak przewodów dodatkowych , umożliwiających zastosowanie DBS-u.

Po piąte : kiepskie banany ; Po podłączeniu gołych kabli grają o niebo lepiej...

...Na tyle że zdołały wyeliminować moje dotychczasowe (oryginalne) MOGAMI-Blue Rocket 130zł/mb.Poprawie uległo praktycznie wszystko : dynamika , przestrzeń , muzykalność...

Być może jedynym oryginalnym akcentem tej konstrukcji są zastosowane same przewody miedziane...Nie wiem...Wiem że w swojej cenie , powiedzmy do 100zł/mb praktycznie nie mają konkurencji.Pod warunkiem prawidłowego rozdzielenia przewodów i pozbawienia się (nie)oryginalnej konfekcji.Totalna i nieunikniona demolka.

Dodam że mój system składa się z :

Wzm int : T+A Pulsar PA1000

CD : MARANTZ CD-16 Exclusive

gram. HARMAN/KARDON T-60

ic : MOGAMI-Blue Diamond

 

Dziękuję za poświęconą uwagę i pozdrawiam wszystkich !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s.

Zapomniałem o kolumnach w moim systemie ; Mianowicie posiadam kol. SONOFER SF-5 ,nieco modyfikowane przeze mnie ( zastąpienie oryginalnych głośników głośnikami SCANSPEAKA oraz USHERA ).TERAZ TO GRA !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupcie sobie neotecha z metra np. w kacsa=audio i po problemie, nie ma sensu szajsu brac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czoster1, 18 Sie 2009, 17:45

 

chinole skręcają po ciemku dlatego dochodzi do błędów.

Jakbys zarabiał 5 dolców na miesiąc też byłoby ci wszystko jedno co z czym połączyć.

trzeba połączyć i już. kontroli tam pewnie nie ma, liczy się ilość.

 

Ale paradoksalnie ponoć i tak fajnie grają :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi Elba, ze sie trudził - wszysto w pi..........jak do słupa ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czoster1, mam dwa pytania:

 

1. Napisałeś:

 

>Po trzecie : oryginalne przewody są skręcane w żyłach , a w podróbach są ułożone do siebie

>równolegle.

 

Czy żyły są ułożone równolegle, bez żadnego papieru czy czegokolwiek co mogło by je trzymać razem ? To było by bardzo trudne do wyprodukowania (choć ponoć chińczyk potrafi).

 

2. Jakie są kolory żył wewnątrz kabla i co jest dokładnie na nich napisane ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOCHACIE TAPLAĆ SIE W GÓWNIE NA WŁASNE ŻYCZENIE I JESZCZE MACIE Z TEGO RADOSC POPRAWIANIA TEGO CO ZDEFEKOWANE I POGWAŁCONE PRAWEM.. BRAVO AUDIOFILIZM JAK sk***ysyn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od końca...

A więc żyła bez napisów zawiera przewody :

-czerwony , zielony , czarny oraz brązowo-zielony

 

natomiast z napisami zawiera :

-biały , żółty , biało-czarny oraz czarno-zielony (i te są wyraźnie cieńsze )

 

ja je połączyłem następująco :

 

Na "+" skręciłem razem żółty , czerwony , zielony oraz biało-czarny

na "-" skręciłem razem biały , czarny , brązowo-zielony oraz czarno-zielony

 

Skręciłem wszystkie do kupy ponieważ nie stosuję bi-wiringu.

 

Wieki temu miałem "CRYSTALA" i materiał między przewodamijest praktycznie taki sam jakl zastosowany tam teflon.Teflon z przewodami odizolowany jest warstwą jakby z śliskiego papieru od prawidłowej otuliny.Napis na jednej z żył jest taki sam jak na załączniku.Na stronie producenta (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) GIBRALTAR wygląda całkiem inaczej.W obu żyłach przewody są tego samego koloru + są dodatkowe przewody do podłączenia DBS-u i widać dokładnie że przewody są skręcane , a nie proste.

post-18069-100007827 1250690554_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za informacje.

 

A czy te pojedyncze druty, wewnątrz głównej granatowej otuliny, również mają jakieś napisy na koszulkach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Wczesne wersje Gibraltara były produkowane bez DBSu i tej dodatkowej żyły wewnątrz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Warlords

(Konto usunięte)

Ciekawie pewnie by wypadło porównanie z oryginalnym Gibraltarem. Ciekawe jaką miedź zastosowali ale małoprawdopodobne jest żeby korzystali z technologi Audioquesta. Chociaż nigdy nie wiadomo.

Niedługo będzie ciężko kupić na allegro jakiś oryginalny przewód. Coraz więcej podróbek a na dodatek sprzedający twierdzą że to oryginały. Niedługo zrobią może Bowersy serii 800. heh

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 16

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.