Skocz do zawartości
IGNORED

Pseudokino domowe


dd6

Rekomendowane odpowiedzi

Dajcie sobie spokój z tym kinem domowym. To tylko chwyt marketingowy. Nie da się uzyskac sensownego efektu nie inwetując poważnych pieniedzy. Bawi was slogan "kino domowe"? A jakby na cieńkusiu było napisane "pojazd kosmiczny" to też byście kupowali? Ludzie opamiętajcie się! Zabawa w tzw. "kino domowe" ma sens jak się dysponuje odpowiednim budżetem. Wszystko inne to zwykłe wyciąganie kasy od Kowalskiego. Nie dajcie się oszukiwać! Amplituner za 5k zaczyna powoli grac jak wzmacniacz za 1k. A gdzie kolumny?

 

Daję słowo: chciałem miec kiedyś to tzw. "kino domowe", ale jako mądry człowiek poszedłem do salonu, porównałem jak gra stereo i kino w tej samej cenie i podjąłem oczywistą decyzję.

 

Teraz słucham sobie komfortowo z super jakością filmów w stereo. Każdy kto przyjdzie otwiera szeroko gały i uszy, bo takiego dźwięku w życiu nie słyszał. Zaraz zaczynają się komentarze: "a ten film to by się na tym sprzęcie zajebiście słuchało". A to jest "tylko" stereo.

 

Czy brakuje mi głośnika centralnego? W dobrym stereo jest on emulowany dokładnie na środku. Nawiasem mówiąc dekodowanie do stereo załatwia u mnie telewizor.

 

Czy brakuje mi głośników z tyłu? Wolne żarty: większośc filmów nie używa prawie w ogóle głośników LR a co dopiero tylnych.

 

Czy brakuje mi kina? Nie piszę o "kinie domowym". Nie nie brakuje mi: Telewizor HD 46cali plus rewelayjny dźwięk stereo i komfort domowej kanapy wystarczają mi w zupełności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dajcie sobie spokój z tym kinem domowym. To tylko chwyt marketingowy. Nie da się uzyskac sensownego

>efektu nie inwetując poważnych pieniedzy.

 

To samo można powiedzieć o stereo.

 

>Czy brakuje mi głośników z tyłu? Wolne żarty: większośc filmów nie używa prawie w ogóle głośników LR

>a co dopiero tylnych.

 

Widać że jesteś nieosłuchany, wygłaszasz kategoryczne opinie nie mając pojęcia o czym piszesz.

Proponuję puść sobie na zestawie 5.1 każdy głośnik sam przez chwilę, zdziwisz się tym co usłyszysz.

 

>Czy brakuje mi kina? Nie piszę o "kinie domowym". Nie nie brakuje mi: Telewizor HD 46cali plus

>rewelayjny dźwięk stereo i komfort domowej kanapy wystarczają mi w zupełności.

 

Twój wybór, ale kino to kino a stereo to stereo i każde jest dobre w tym do czego zostało stworzone.

A twierdząc że stereo zapewnia lepsze wrażenia z oglądania filmów, pozbawiasz się duuużej części wrażeń z oglądania ich z dźwiękiem wielokanałowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dd6, 3 Maj 2009, 22:50

 

Dokładnie miałem to samo. Posiadałem kiedyś w miarę wysoki model amplitunera yamahy z KD. 10 lat temu nowy kosztował 3500 złotych (Yamaha RX-V 795a). Potem głupi skuszony reklamami nowszego sprzętu AV o połowę tańszego sprzedałem go i zakupiłem tańsze lecz modniej i lepiej wyposażone w dekodery. Dźwięk był płaski, bez dynamiki, pudełkowaty, bez serca. Nijaki. Generalnie do niczego. Nawet w KD. Potem w cholerę wyrzuciłem wszystko i od tamtego czasu tak jak Ty KD oglądam (słucham) na Integrze na 2 głośnikach i plazmie. Efekt niesamowity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mniemam do zakupu samochodu podchodzisz w taki sam sposób.

Uważam ze słuchanie stereo na sprzęcie do kina ma się tak samo jak oglądanie filmów na sprzęcie do stereo. posługuję się obydwoma systemami i jak zdążyłem zauważyć " nie każda piłką gra się dobrze w piłkę nożna"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoich poglądach nie jestem odosobniony. Jakiś czas temu czytałem nawet wywiad z jakimś producentem płyt, który też używa stereo do filmów.

 

Ale nie oto chodzi: jeśli ktoś się pofatyguje i porówna sobie stereo i kino w tej samej cenie i wybierze kino, to ok: mnie nic do tego. Ale większość robi inaczej - decyduje się na kino pod wpływem marketingu i jak owce na strzyżenie idzie bezmyślnie na zakupy. Wpadają tacy do sklepu, mają juz upatrzony tuner AV o rekordowej liczbie dekoderów i innych funkcji...jakby sprzedawca był uczciwy, to by przynajmniej zademonstrował stereo (mnie spotkałó takie szczęscie). Tylko gdzie ci uczciwi sprzedawcy? W prasie oczywiście piszą bzdury w rodzaju: "zaskakująco dobry dźwięk w stareo" Ahh.. szkoda gadać. Sumienie mam czyste...post napisałem, ostrzegłem..., każdy zrobi jak uważa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka prawda...? Że co... stereo do kina? Kolega dd6 chyba troszkę pojechał. :))

 

>Teraz słucham sobie komfortowo z super jakością filmów w stereo. Każdy kto przyjdzie otwiera szeroko

>gały i uszy, bo takiego dźwięku w życiu nie słyszał. Zaraz zaczynają się komentarze: "a ten film to

>by się na tym sprzęcie zajebiście słuchało". A to jest "tylko" stereo.

 

Może znajomi nigdy nie słuchali (oglądali) filmu na porządnym zestawie kina domowego. Pamiętam jak podłączyłem za małolata magnetowid MONOFONICZNY pod wzmacniacz to też mi mało gały nie wyszły gdy go porównałem z dźwiękiem telewizora marki Elektron. To była namiastka mojego pierwszego kina domowego. :))

 

>Czy brakuje mi kina? Nie piszę o "kinie domowym". Nie nie brakuje mi: Telewizor HD 46cali plus

>rewelayjny dźwięk stereo i komfort domowej kanapy wystarczają mi w zupełności.

 

Cieszę się, że masz rewelacyjne stereo. Ja jednak stwierdziłem jak wielu innych iż trzeba iść na kompromis kupując wzmacniacz lub amplituner kina domowego który służy do filmów i muzyki. Filmy ogląda mi się bardzo przyjemnie a i na stereo też jakoś nie mogę narzekać. A z dobrego kina zrezygnować nie mogę. Moje idealne nie jest ale słuchać się da. :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem oglądać film a raczej słuchać jego ścieżkę dźwiękową w stereo,nie podobało mi się i dlatego nigdy nie zrezygnuję z zestawu 5.1 przy oglądaniu filmów.

 

Co do słuchania muzyki w stereo to najlepszym wyjściem jest posiadanie odrębnego systemu(wzmak+odtwarzacz cd)co jednak jest kosztowne i dlatego wielu z nas idzie na kompromis w tej sprawie i słucha muzy w stereo za pośrednictwem amplitunera i odtwarzacza dvd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne cokolwiek poglądy autora wątku, gdybym nie oglądał filmów w DD to ... też bym nie uwierzył. Jak można w ogóle film z pięknie skrojonymi efektami pod przestrzeń oglądać w stereo ... dziwne zaprawdę. Osobny system do kina , osobny do stereo , i to jest to!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tylko kompromisy, kompromisy, dobre kino to słabe stereo a samo stereo to zero kina. A ja się pytam dlaczego u wielu pokutuje przekonanie że można połączyć kino i stereo w jednym, złapać króliczka i jednocześnie go gonić, tak się nie da i lepiej sobie tą zasadę przyswoić i dopiero udać się na zakupy a unikniecie wielu rozczarowań i zrzucania winy na marketing, sklepy, sprzedawców itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re up up up (pierwszy post:) )

 

Chyba cos w tym jest. W sobote podlaczylem testowo moje tylne glosniki. Zdaje sobie sprawe ze moj system jest w najlepszym wypadku budzetowy. Wrazenia po 4 godzinach - na pewno do zaplacenia master card:) i portfel za bardzo nie zubozeje:) Jeszcze sie waham ale coraz blizszy jestem zakupu dzielonych klockow Rotel i rezygnacji z kina. IMO cale kino ma sens jesli gra procesor + koncowki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie da,chodzi mi o kompromis kina i stereo.Co do kosztów do punkty odniesienia są bardzo różne,dla jednych zabawa zaczyna sie powyżej 10 kzł za klocek,dla innych 1-2kzł za klocek to już dżwiek "najlepszy jaki znajomi w życiu słyszeli":).Oczywiście można sie zgodzić że ciężko uzyskać przyzwoity dżwięk stereo z amplitunera kd w porównaniu z porównywalnym cenowo wzmacniaczem stereo iże w dźwięku kinowym jest mnóstwo marketngu wciskającego nam coraz więcej gadżetów i bajerów których wartość użytkowa może być mocno dyskusyjna. Bardzo dużo zależy od konfiguracji całego zestawu i odpowiedniego dopasowania z głosnikami i akustyką pomieszczenia,raczej unikałbym kategorycznych stwierdzeń.Można bardzo fajnie skonfigurować dość tanią elektronikę i można też skopać dźwięk z zestawu za kilkadziesiąt tysięcy.A teraz wracajac do kina,kino to przede wszystkim obraz,a dżwięk jest jego dopełnieniem.Należy zachować odpowiednie proporcje między tymi dwoma podstawowymi składnikami. 46 cali i nawet najlepszy dżwięk wielokanałowy to jedynie namiastka kina,poniżej 50 cali to nie jest żadne kino ,a własciwe wrażenia będzie zapewniał dopiero projektor z dużym ekranem w zaciemnionym pomieszczeniu.Śmiem twierdzić ze więcej wrażeń kinowych będzie z projektora i zestawu stereo niż 46 cali i super dżwięku wielokanalowego.Optimum zadowolenia zapewni jednak duży ekran + dżwięk dobrej jakości wielokanałowy.A teraaz wracając do meritum,czy można zrobic kompromis-można!!! 1.Wersja najtańsza- dobry wzmacniacz stero+ dvd(bd) z wyjściami analogowymi i dekoderami.do dvd podłączamy wzmacniacz stereo na kolumny frontowe+ 3 końcówki mocy na centra i satelity( można zrobić na zamówienie-np gainclone)można kupic wzmacniacze stereo używane.-uzyskany dżwięk zdeklasuje jakością nawet kilkukrotnie droższe amplitunery.2.wersja nieco droższa- dokupujemy do ww zestawu procesor AV( może to być starszy procesor z DD i dts i koszt będzie nadal sporo mniejszy a zyskamy sporo wygody,można też skorzystac z dekoderów w amplitunerach z wyjściem pre.3 wersja- kupujemy najnowszy wypasiony procesor z kompletem wejść i wyjść HDMI i do niego podłączamy komplet końcówek mocy monofonicznych,lub wzmacniacz i 3 końcówki. Kazda z tych konfiguracji da lepszy dżwiek niż jeden amplituner,zwłaszcza w stereo,Jesli ktoś chce tanio to jak sie postara i nieco poszuka to mu sie uda zbudować tanio i dobrze. CO do marktingu zgodze się że dodwanie nowych dekoderów,7.1 zamiast 5.1 nie wnosi już tak dużo w dźwieku kinowym i w tym wypadku lepiej inwestować w jakośc końcówek mocy niż mnogość bajerów.A i bez HDMI też można sie obejść łącząc dżwiek analogowo np,można do tego wykorzystac starsze procesory z górnej półki które teraz można dostać za parę groszy.Obraz wtedy bezpośrednio przez HDMI lub dobry komponent.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię tu o dziwnym dla mnie podejściu co niektórych czyli kino albo stereo ZA TE SAME PIENIĄDZE. Przecież kino to co najmniej 3 elementy więcej a one swoje kosztują więc koszty zakupu rozkładają się już całkiem inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak dokładniej się określę,według mnie do odtwarzania materiału źródłowego wielokanałowego powinno się używać tyle głośników ile jest nagranych ścieżek,zastosowanie do odtwarzania takiego materiału tylko dwóch kolumn mi osobiście nie odpowiada,co innego gdy materiał źródłowy jest dwukanałowy,wtedy do odtwarzania takiego materiału używam tyko dwóch kolumn,odtwarzacza cd oraz wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maq73 napisałeś w sumie dwa podobne do siebie posty ale są one tak napisane, że do mnie jakoś nie przemawiają. W jednym klocku może być kino i stereo a nie tak jak ty piszesz kino albo stereo. Posiadam wzmacniacz denon avc a1se który w tej chwili jest wart około 3500zł mniej więcej i śmiem stwierdzić iż zagra on wcale nie gorzej od nowego wzmacniacza stereo w cenie 3000-4000zł. A Denon dvd a1 gra lepiej niż niejeden cd do 5000zł. Oczywiście jest to moja opinia i nie każdy może się z nią zgodzić. :))

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO kino to nie tylko dobry amplituner. Kino ze stereo mozna latwo pogodzic podlaczajac pod wyjscia pre out wzmacniacz stereo. Zostaje jeszcze kwestia glosnikow i to one sa drogie nie amplituner.

 

BTW tak sie zastanawiam czy jest sens dac na tyl kolumy podlogowe takie same jak na przodzie? Jak myslicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od ceny.

 

Proponuję podłączyć dvd pod amplituner za 2000 złotych spięty z zestawem kolumn 5.1 za 2000 złotych.

Potem proszę podłączyć dvd pod dobrą używaną integrę za 2000 złotych spiętą dwiema dobrymi kolumnami za 2000 złotych.

 

I poproszę o opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z jednym w 100%. bez duzej kasy wsadzonej zarowno w czesc wizyjna jak i audio to pseudo kino. jednak fakt jest taki, ze produkuje sie zarowno tanie jak i drogie samochody. jezdzimy tym na co nas stac... to samo jest ze stereo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wszystko jest kwestią ceny. I bez dwóch zdań na dobre kino trzeba wydać sporo więcej niż na dobre stereo. Tylko że to w mojej ocenie nie zmienia faktu, że filmy ogląda się znacznie lepiej na dobrym i prawidłowo ustawionym systemie 5.1

Gdybym miał ograniczenia lokalowe i musiał iść na kompromisy w ustawieniu poszedłbym w kierunku 2.1

Natomiast nie widzę jakiejś szczytnej idei w samoograniczaniu się do stereo przy filmach - dla mnie gra to wtedy jednoznacznie gorzej.

Tylko widzę takie tendencje często na forach - jak się mówi o 5.1 to zaraz w kontekście zestawów z MM za 1500 zł. no i zaraz się temu przeciwstawia jakieś budżetowe stereo - że lepsze.

No wiadomo że będzie lepsze, ale chyba nie 5.1 to nie tylko bum-box-zestawy ale też porządne systemy. I taki poważniejszy system będzie lepszy w kinie niż poważne stereo, a w stereo - na odwrót.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwed75

Widzę w twoim wpisie niekonsekwencję, podajesz wycenę swojego ampli jako używanego a porównujesz do nowego wzmacniacza stereo, jeśli już to bądź konsekwentny i porównaj do wzmaka stereo ale z drugiej ręki i tu okaże się że za te 4000 można znaleźć lepiej grające stereo. Poza tym twój ampli jako nówka kosztował swego czasu ok. 20000 i jeśli już szukasz nówki do porównań to obracaj się w tej kwocie a tu już można poszaleć :)

Co do źródła zgodzę sie z tobą, to moim zdaniem obok kolumn frontowych tak naprawdę jedyny element o którym można powiedzieć że można go zastosować jako wspólny element zestawu kina i stereo - szczególnie jeśli w stereo więcej słucha się winyli ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jaki zestaw do KD będzie optymalny ( cena całego zestawu w złotych) aby była przyjemność oglądania latających wokół samolotów i aby też z godnością na tym zestawie posłuchać dobrej płyty CD? Ponieważ ja za około 6000 złotych mam wielką przyjemność słuchania muzyki i oglądania filmów w systemie 2.1. Ile trzeba wydać na KD?

 

Oczywiście tak bez oszukiwania się, że świetnie gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy jest sens inwestowac tego typu pieniadze w kino? Ile ludzi posiada takie kino w domu?

 

Ostatnio zastanawiam sie nad rozwiazaniem typu 4x kolumny podlogowe + centralny i subwoofer do tego mocniejszy amplituner (moc rzedu 140W na kanal). Sensowne czy nie?

 

BTW jakie sa starsze amplitunery dysponujace taka moca? Nie zalezy mi na dekoderach HD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEREO nie istnieje w naturze. To taka umowna formuła zapisu powstała w czasach obraniczeń technologicznych. Dziś już jest inny świat. Zapominamy o tym całkowicie.

Obecnie słucham wyłącznie koncertów 5.1. Dobre realizacje to takie gdzie kapela gra L+C+R+Sub zaś dwa kanały tylne realizują wyłącznie przestrzeń dźwięku - głównie realcje sali.

Zaś koncert "żywy" w STEREO to juz w zasadzie głupota totalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy warto inwestowac? jesli to lubisz i chcesz sie tym cieszyc to warto. jesli nie inwestujesz to znaczy, ze nie masz takiej potrzeby. ja nie zaluje zadnej wydanej zlotowki i brakuje mi tylko oddzielnego pokoju...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gummo - wszystko zalezy od pomieszczenia, w ktorym moze to grac.

Rozwiazanie, o ktorym piszesz w duzym pomieszczeniu ok 60m2 jak u mnie to masa kasy. W pomieszczeniu 25m2 to polowa lub nawet 1/3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sittek

Mógłbym Ci odpowiedzieć - dołóż jeszcze 3000 i sprawa załatwiona ale to jest pójście na łatwiznę.

Dużo zależy od pomieszczenia, co innego nagłośnić 50 metrowy otwarty salon a co innego 15-20 metrów w bloku. Generalnie im większe kolumny i bardziej prądożerne kolumny tym droższy ampli, tu ameryki się nie odkrywa. Najlepiej sprawić sobie zestaw 5 takich samych kolumn i do nich dobierać ampli do tego aktywny sub i można rozkoszować się świetnym dźwiękiem w kd - pomijam tor wizyjny bo to jest dopiero studnia bez dna ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.