Skocz do zawartości
IGNORED

Non-Oversamplig USB DAC - reaktywacja


gaballus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem w tym temacie wybadać zainteresowanie, jak też ewentualnie zaprojektować od nowa płytkę pod NOS-DACa ale tym razem z wyjściami niesymetrycznymi. Jest co prawda projekt Msfalcona który można wykorzystać jako niesymetryczny, ale Msfalcon milczy już od jakiegoś czasu, więc raczej nie ma szans na kolejne zamówienie płytek.

 

Codo samego urządzenia to oparte byłby na projektach Petera i Msfalcona, ewentualnie dodane zostało by wyjście SPDIF.

 

Prosiłbym o zrobienie wstępnej listy chętnych, to będzie wiadomo czy jest zainteresowanie i czy ruszać w ogóle z projektem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

>Zdecydowanie popieram SPDIF na wyjściu jak też na wejściu

Dorobienie SPDIFa na wejściu komplikuje trochę układ, wolałbym tego uniknąć, ale nie jest to niemożliwe :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kość 2706 nie posiada wejścia SPDIF i właściwie nie jest ono potrzebne. DAC służyć ma do podpięcia komputera pod wzmacniacz analogowo lub cyfrowo, ważne są więc wyprowadzenia i wejście USB. Do innych zastosowań są znacznie lepsze rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyjście cyfrowe należy odpuścić, bo właściwie po co budować tak rozbudowaną konstrukcję a następnie korzystać z tego DACa jako 'konwerter' USB->SPDIF ? Jeśli ktoś potrzebuje wyjścia na 'prawdziwego' DAC-a to zorganizuje sobie taki konwerter a komuś kto potrzebuje DAC-a jako wyjście audio z PC będzie ten SPDIF zbędny.

 

Pytanie czy na dzień dzisiejszy warto kolejny raz 'kopiować' takiego DAC-a a nie lepiej zbudować coś w 192kHz/24bit ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooger

 

SPDIF to tylko dodatek, którego zastosowanie pozwoli na podłączenie amplitunera, nowszych wzmaków etc. przez wej. cyfrowe bez konieczności zakupu dodatkowej karty dźwiękowej, a co ważniejsze jakość sygnału będzie lepsza niż większości tanich kart. Czy ma to sens ? nie wiem, lecz może się przydać, a nie komplikuje znacząco układu (a może jednak nie implementować?). Jeśli chodzi o 192kHz/24bit czekam na propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB84, 4 Maj 2009, 20:09

 

>Cooger

>

>SPDIF to tylko dodatek

 

Dość niestety kosztowny jeśli bierzemy pod uwagę kwestię sepracji, trafa są ciężko dostępne w PL niestety. Osobiście nie podejmuję się podłączania pod mojego DAC-a po miedzi takiego wynalazku bez sepracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 192kHz/24bit to ja bardzo chętnie, tylko jak to od strony USB ugryźć? Zna ktoś jakiś scalak z interfejsem USB potrafiący obsłużyć 192kHz/24bit? Mozna b powalczyć z tematem.

Konwerter USB -> SPDIF można przy okazji zrobić. Warte zastanowienia, można by zrobić malutki kompaktowy konwerterek zasilany wprost z USB, i wtedy nie implememtować SPDIFa do NOS-DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc DACa na PCM2706 i TDA1543 mamy do dyspozycji gotowy, dobry i sprawdzony projekt, na który znalazłoby się sporo chętnych. Jeśli chodzi o komplikację związaną z coax proponuję odpuścić sobie to wyjście i wyprowadzić jedynie optyczne co nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i nie komplikuje zbytnio układu. Mamy wtedy do dyspozycji dobrej jakości DACa analogowego i odseparowane wyjście cyfrowe/konwerter USB->SPDIF w jednym. To moja skromna propozycja ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaballus, 4 Maj 2009, 21:51

 

>Co do 192kHz/24bit to ja bardzo chętnie, tylko jak to od strony USB ugryźć? Zna ktoś jakiś scalak z

>interfejsem USB potrafiący obsłużyć 192kHz/24bit?

 

Faktycznie chyba odleciałem... jak na razie to chyba jest tylko CA0189... tylko tego to się raczej nie da kupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB84, 4 Maj 2009, 22:12

 

>Robiąc DACa na PCM2706 i TDA1543 mamy do dyspozycji gotowy, dobry i sprawdzony projekt, na który

>znalazłoby się sporo chętnych. Jeśli chodzi o komplikację związaną z coax proponuję odpuścić sobie

>to wyjście i wyprowadzić jedynie optyczne co nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i nie

>komplikuje zbytnio układu. Mamy wtedy do dyspozycji dobrej jakości DACa analogowego i odseparowane

>wyjście cyfrowe/konwerter USB->SPDIF w jednym. To moja skromna propozycja ;)

 

Jeśli rzeczywiście nie komplikuje to zbytnio projektu to to jest doskonały pomysł pasujący do moich planowanych zostosowań - jestem za!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gdyby poza wejściem USB był to także "normalny" DAC z wejściem SPDiF to także bym się zapisał

 

Wejścia SPDIF raczej nie będzie, zbytnio skomplikuje to układ, a są inne DAKi spełniające ten warunek (chociaż kto wie co na koniec wyjdzie :) ).

 

Podsumujmy co na teraz:

Wejście USB

Wyjście analog na TDA1543, i SPDIF, wyjścia przełączane.

Zasilanie dość rozbudowane (wzorowane na projekcie Msfalcona)

Możliwość obsadzenia kwarcu lub generatora

Elementy mieszane, smd i przewlekane.

 

Pojawiały się głosy za lampą na wyjściu, nie widzę przeszkód myślę że bez najmniejszego problemu można zastosować ten układ na wyjściu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Być może sam tak zrobię, mam już daca na płytce Msfalcona to teraz może trzeba to będzie zaintubować:)

Niemniej jednak w tym projekcie lampy bym nie umieszczał.

 

Co do transformatorów zasilających zalewanych to mam projekt płytki pod takie trafka filtr sieciowy FILTERCONa i gniazdo bezpiecznika, jeśli będą chętni można też wykonać taką płytkę lub zrobić sobie prasowankę.

Wiadomo też że niektórzy przynajmniej będą chcieli toroida.

 

Mało mam teraz czasu ale postaram się już działać coś z projektem.

 

Proszę też o sugestie jakby co :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno.

Wyjście koaksjalne SPDIF raczej bez transformatora, gdyż w PL trafka raczej nie do zdobycia.

Jeśli ktoś takowe zdobędzie można umieścić ewentualnie poza płytką.

Chyba że koś ma dostęp do takich trafek, to niech się ujawni :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem przeciwko lampce w tym DACu, ponieważ podniesie to koszta i zwiększy komplikację co odbije się na potencjalnych zainteresowanych ;) proponuję przewidzieć umieszczenie gniazda wejściowego USB i wyjściowego toslink montowanych bezpośrednio na PCB, a analogowych montowanych do obudowy, na coaxial natomiast wyprowadzić piny na PCB przy samym scalaku dla opcjonalnego wyprowadzenia na obudowę przez transformator. Czy będą chętni na wspólne zamówienie scalaków, dławików i drobnicy w TME ? powyżej 10 sztuk cena spada o 1/3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W macierzystym wątku odezwał się Msfalcon :) Myślę że w takim wypadku nie ma co wyważać otwartych drzwi tylko trzeba się zwrócić do niego po następną partię płytek. Co do przelotki USB -> SPDIF to ewentualnie mogę coś sklecić czy to PCM2706 czy 04, może to być małe urządzonko zasilane z USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć :)

Jeśli Msfalcon zdecyduje się na następną partię płytek po swój projekt to racze nie ma sensu ciągnąć 2 bliźniaczych projektów. A Msfalcona jest gotowy. Ja już zacząłem projektować płytkę ale na razie przerwałem pracę, poczekam co się urodzi w macierzystym wątku. W chwili wolnego czasu zaprojktuję tylko konwerter USB - SPDIF bo parę osób pytało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jeden jak i drugi umarł. Na wersję msfalcona nie ma chętnych, a tu cisza ;) Z wersji zbalansowanej korzysta najwyżej 5% ludzi, więc rozwój wersji non-balanced z toslinkiem i opcjonalnym coaxialem był by najkorzystniejszy. Tym bardziej, że powstała lista chętnych w tym temacie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traćmy ducha ;)

Od jakiegoś czasu obserwuje wątek "Różne kostki do wzięcia" i jeśli pojawiasię tam jakieś pcb dac-a z elementami lub bez natychmiast jest "łykane" a więc myślę że jest dac-em spore zainteresowanie a szczególnie usb. Widać było jak szybko do tego projektu dopisali się chętni a z obserwacji wiem że najwięcej osób dopisuje się w ostatniej chwili gdy już zamówienie jest finalizowane.

A więc zmobilizujmy gaballusa niech nie ustaje w pracy i projektuje ten proponowany układ właśnie w wersji non-balanced niezależnie czy dac msfalcona będzie zamawiany jeszcze czy też nie.

Pomysł jest dobry chętni wstępnie są a więc....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisuję się do listy chętnych :). Jeżeli będzie organizowane zbiorowe zamówienie na części to też jak najbardziej jestem za jeśli uda się znaleźć odpowiednią ilość chętnych. Z mojej strony tylko taka delikatna prośba, żeby możliwie jak najwięcej elementów było do montażu przewlekanego, ułatwi to składanie osobom początkującym. Ale jeżeli ma to w znaczącym stopniu utrudnić projekt to zapomnijcie o tym.

 

1. ManieX 2 szt.

2. BB84 2 szt.

3. Keisan 2szt.

4. dio 2szt.

5. Tofik 2 szt.

6. pifkoo 2szt.

7. fuxik 1-2szt.(zależy od ceny) + ew. części

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując temat dogłębniej i konsultując go z kolegami dochodzę do wniosku, że rozsądniej będzie skorzystać z gotowej płytki msfalcona. Wspólne zamówienie jednej PCB (msfalcona) i elementów obniży znacznie koszty. Dodawanie SPDIF w formie optycznej (coax wymaga dodatkowego trafa) nie jest wart projektowania płytki od podstaw. Musimy wziąć pod uwagę, iż sygnał z spdif i tak dekodowany jest w wzmacniaczu i to często przez układ o dużo gorszych parametrach niż TDA1543. Tak więc sens stosowania SPDIF pojawia się dopiero gdy mamy do czynienia z większymi odległościami pomiędzy komputerem a wzmacniaczem. Uważam, że zaprojektowanie konwertera USB->SPDIF będzie lepszym rozwiązaniem, a budowę DACa powinniśmy jednak oprzeć na PCB msfalcona. Dodatkowo sytuacja rozjaśniła się i można stosować zamiennie wersję zbalansowaną i niezbalansowaną przekładając kabelki ;)

 

Tak więc aktualizuję listę na PCB gaballusa i zachęcam do wspólnego zamówienia części i PCB msfalcona

 

1. ManieX 2 szt.

2. Keisan 2szt.

3. dio 2szt.

4. Tofik 2 szt.

5. pifkoo 2szt.

6. fuxik 1-2szt.(zależy od ceny) + ew. części

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.