Skocz do zawartości
IGNORED

Stara muza na starym sprzęcie?


jarex

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie widzę można powiedzieć, że każda muzyka z danej dekady ma swoją dedykowaną specyfikę brzmieniową sprzętu i realizacji, z tego wynika, że nagrania powstałe w 21 wieku najlepiej słuchać z jakiegoś mp3 playera na ampli od kina domowego, niezbyt to zachęcająca perspektywa:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki mi gdzies niestety wsiakly.

Acapella ATR Monitor - pierwsze kolumny manufaktury koniec lat 70 poczatek 80 szerokosc 35 wysokosc 65 glebokosc 34 waga pewnie cos ponad 20kg-30kg sztuka konstrukcja basreflex przypominajaca

owczesne najwieksze monitory BBC wysokotonowiec ATR glosnik nisko-sredniotonowy wraz z duzym gumowym zawieszeniem 23cm (optycznie nieco podobny do isophonow), wzmacniany korektor fazy, wrecz olbrzymi magnes, cewki nawijane czyms koloru srebnego, rzad okolo 30 jakichs czerwonych ondensatorow w zwrotnicy. Kupione za 490zl (i wiecej za stare w zyciu nie dam, a nowych wogolenie kupie), owczesna cena 7000 marek Stoja w sypialni 8m2 i wraz z Tandbergiem tr2075 z regulowana czuloscia wyjscia i przy odpowiedniej w tak malym pomieszczeniu nie dudnia - podkresle nie dudnia majac bardzo kontrolowany ladny bas. A w duzym daja znakomite stereo mimo szerokiej scianki. Podobne kolumny zawsze sprawdzaja sie najlepiej do muzyki lat 70 i oczywiscie pod gramofonem.

Sorry ale nie jestem idiata by kupowac nowe male pierdziawki za 100 razy tyle co przygrywa akurat do mp3 tym bardziej ze mialem kiedys chwalone audiofilskie proac tablette 50 i okazaly sie przy tych ponad 35 letnich staruszkach poprostu dnem mimo ze konstrukcja ma z 15lat. Sorry ale jak ktos zachwala jakis badziew z mediamarktu czy audiofilskiego sklepiku "bo jest nowy" w dodatku zachwala do starszej muzyki z winyli to dla mnie nie bardzo wie co pisze.

 

Co do tematu mozna oczywiscie eksperymentowac i wspomnianego funky sluchac na szerokopasmowcach w odgrodzie wygrzebanych z radia na np. t-ampie zasilanym impulsowo a skladajacym sie glownie z jednego chipa - owszem moze byc bardzo ciekawie ale cos takiego do tej muzyki moze byc uznawane ze ideal tylko przy braku jakiegokolwiek odniesienia. Lampowce sprzed kilkudziesieciu lat natomiast wogole sie nie nadadza za to dawny jazz z wokalem zagraja znacznie ciekawiej od hi-endowych lampowych badziewi (np. w znacznej czesci przez swoje stare trafa)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarex dokladnie tak jesli to popularna muzyka z XXI realizowana dla przecietnego odbiorcy to wlasnie mp3, jakiekolwiek dvd i glosniki z kina domowego wraz z subem moga okazac sie najlepsze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodame ze duza ciekawostka ATR jest bardzo bardzo wysoki podzial srednio-niskotonowca, jak wiadomo sporo podzialow odbywa sie na pasmie najbardziej slyszalnym czyli 2000-4000hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu kilka starszych urzadzen w tym kolumny Pilot v300MK3. Słuchajac starej muzy na tych kolumnach 60-70 odnosze wrażenie ze właśnie te kawałki najlepiej oddaja nastroj i klimat tych nagran.Mam nawet pewien niedosyt bo puszczajac te starsze realizacje na dali 450 brakuje im tego czegos.Za to nowsze realizacje lata 80-90 to juz ewidentna przewaga Dali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektrospiro - wielebny bracie w wierze, zastawa u was na plebani bardzo bogata doprawdy. Tak bogata, że aż obawiam się o Ducha, który choć skryty w materii domaga się o swoje prawa. Jest poza sporem, że wasi kardynałowie z natchnienia bożego powołani na to zaszczytne stanowisko, które z aktu nadania ludzkiego i boskiego bezsprzecznie im się należy. Wielebny bracie, krocz dalej tą ścieżką jako dziecie boże. Ścieżka choć wąska należy jednak do wybranych!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o bracia!!!

dodajecie mocy do mej elektronicznej devocji, zucam sie jeszcze z viekszym zarem na vintage v potzebie. povilem v tym tygodniu kolejne dziecie o imieniu 1122DC ale tzymam rozvarcie konstans bo juz czolo 1180DC na sviat vyziera. nastaly plodne dni az po kres myh ledzvi. dalbym zdjecie dzieciecia ale sledzi mnie taki od nudnyh vzmacniaczy i karci za exhibicjonizm religijny. musze byc czujny bo to moze byc tajna policja z vatykanu. a mi sie tak viezyc hce i z figurami svietyh po sviecie obnosic. dookola mam samyh nieviernyh co by tylko o szmalu gavozyc hcieli a na forum, z vami o svieci bracia v vieze, moge szlifovac modlitvy i ih adversazy. informuje takze ze zaczalem staviac nave boczna (na razie po levej stronie oltaza piotrovego) bo sie sviatki kture strugam juz nie mieszcza a i miejsca bedzie viecej do modlitvy gdy ta nievierna svolocz sie v koncu navruci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

elektrospiro, 9 Maj 2009, 16:52

 

>nie marszczcie freda tylko kore muzgova by faldami sie pokryla i myslenie mozlivym uczynila.

>

>PZDR

 

Fajnie piszesz, tylko głupio to wygląda. Napraw klawiaturę i skończ ten "lans".

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazam sie oficjalnie i uroczyscie na czas 1 min - prosze o hvile ciszy...

 

...po uplyvie minuty...

 

okej, juz po vszystkim. a co mam zrobic jak mnie vintage stereo rajcuje...

 

onanistami audiostereofonicznymi to my tu vszyscy jestesmy, hyba ze kto zdrajaca i symuluje tylko zainteresovanie v tym temacie. badzcie czujni bracia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej sluchac muzyki na sprzecie wzmacniajacym o najmniejszej koloracji czyli dodajacym od siebie jak najmniej. Choc w latach siedemdziesiatych robiono juz naprawde niezly sprzet wzmacniajacy to od tego czasu zrobiono pewien postep jakosciowy przedwszystkim w komponentach. Np scalaki sprzed 30 lat a dzisiejsze to zupelnie inna klasa.

 

Drugi problem to jakosc komponentow uzywanych w sprzecie komercyjnym. Wtedy tez oszczedzano na kosztach chodz nie az tak jak dzis. Trzeba pamietac, ze wiele elektrolitow bylo zupelnie przecietnej jakosci w nawet drogim sprzecie i po 25-30 latach pracy wiekszosc nadaje sie do wymiany o ile juz nie padla.

 

Nastepny problem to przemyslowy flush soldering. Niestety to lutownie ma zywotnosc ograniczona do niecalych 30 lat i z czasem trzeba przelutowac kazdy joint. Taki problem mialem juz z paroma wzmacniaczami.

 

Pare lat temu kupilem sobie preamp yamahy c-65 co mial byc w idealnym stanie a byl w oplakanym. Potencjometry trzeszczaly, kilka kondensatorow spuchlo jak balony. Choc kupilem go dosc tanio i mial sluzyc przejsciowo to ze wzgledu na ilosc pracy wlozonej aby go doprowadzic do stanu uzywalnosci to bedzie sluzyl dluzej bo ostatecznie wymienilem wszytkie elektrolity i scalaki na inne ale nowoczesne o znacznie leszych parametrach, szybkie diody itp itd).

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vik fajny wpis bo to naprawde celne uwagi, choc poczatek wpisu dla mnie osobiscie swiadczy raczej o podejsciu bardziej inzynierskim niz o pasji milosnika muzyki - dla mnie ow brak podkolorowan to wlasnie powtarzana w kolo najwieksza bzdura - kazde nagranie ma swoj "koloryt" ktory tworzy juz sam gatnek muzyczny w danej epoce i operatorzy dzwieku w fazie przygotowan, a dobry sprzet to ten co gra z taka muzyka pasjonujaco bo dla niego ona byla realizowana by sie w koncu tez dobrze sprzedac. Tak bylo w latach 50, 70, 80 jest i dzis - muzyki popularnej nie da sie dobrze sluchac na starym sprzecie tak samo jak tzw. "niepodkolorowanej" muzyki dla audiofili (baju baju, robia ja specjalnie pod obowiazujaca mode np. male monitorki czy slupkowate kolumny o duzej ilosci malych syntetycznych basowocow bo tez sie musi zadowolonym z braku podkolorowan i "naturalnosci" audiofilom sprzedac :)) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dla mnie ow brak podkolorowan to

>wlasnie powtarzana w kolo najwieksza bzdura - kazde nagranie ma swoj "koloryt"

 

Mieszasz pojęcia, co innego podkolorowania sprzętu i co innego koloryty rozmaite.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umówmy się, że każdy sprzęt coś "koloruje"... kwestia jak to robi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

marox, 9 Maj 2009, 07:45

>Mam w domu kilka starszych urzadzen w tym kolumny Pilot v300MK3.

 

marox - zobaczyłem twój wpis i miałem szczęście dzięki uprzejmości Kolegi audiozakręconego (dziesiątki par kolumn na stanie) posłuchać ich dźwięku. Zaskoczenie wielkie i respekt. Zagrały rewelacyjnie. Moim punktem odniesienia są Grundig BOX 650 Prof. Czy o tych co na zdjęciu mówimy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.