Skocz do zawartości
IGNORED

polaczenie cyfrowe za browar :)


kaviter

Rekomendowane odpowiedzi

przymierzajac sie do zakupu docelowego cyfrowego interkonetu i majac ostatnio troche wolnego czasu postanowilem pobawic sie i poszukiwania rozpoczac od kabelkow ktorych wlascicielem mozna sie stac za przyslowiowy browar

 

glownym celem moich prob bylo rozstrzygniecie czy sa jakies istotne roznice pomiedzy rodzajami polaczen (moj tranport z DACiem mozna polaczyc zbalansowanym AES/EBU, SPDIFem BNC, SPDIFem RCA i optycznym ST)

 

przetestowalem nastepujace kabelki na co dzien uzywane do czego innego

 

z konfekcja AES/EBU

 

1. UNITRONIC BUS CAN

2. UNITRONIC BUS L2/FIP

3. ALLEN BRADLEY DeviceNet

4. UTP cat6 (markowy ekranowany)

5. zwykly chinski kabel UTP

6. LiYCY 2x2x0.5

 

wtyki XLR uzyte do testow zwykle ze sklepu muzycznego (3PLN sztuka), najbardziej obiecujacy kabelek z tej grupy zostal pozniej zakonfekcjonowany wtykami NEUTRIK (20PLN sztuka)

 

z konfekcja BNC

 

1. YAP 75-0.59/3.7

2. zwykly koncentryk od TV

 

kable RCA

 

1. SILTECH HF-9 G3 DIGITAL (firmowa laczowka kosztujaca okolo 1kPLN)

2. 5 metrowy przewod cyfrowy firmy MRS (kupiony na allegro za kilkadziesiat PLN, kiedys uzywalem go do kompa)

 

 

testy przebiegly nastepujaco: najpierw wszystkie kabelki zostaly odsluchane w parze z SILTECHiem dla porownania - wylonilem w ten sposob kilka najbardziej obiecujacych, ktore zostaly "wygrzane" (kazdy okolo 12h, nic to nie dalo) i nastepnie trafily do dalszych dluzszych odsluchow, po w sumie 3 dniach zabawy doszedlem do nastepujacych wnioskow:

 

roznice sa ogolnie niewielkie, wrecz na granicy mojej percepcji, aczkolwiek dwa z testowanych kabelkow wybily sie na tle pozostalych, najlepsze efekty uzyskalem z kabelkiem DeviceNet firmy ALLEN BRADLEY, jest to przewod uzywany w przemyslowej sieci komunikacyjnej rzeczonej firmy, drugie miejsce przypada YAP 75-0.59/3.7, jest to wysokiej jakosci przemyslowy koncentryk - oba te polaczenia zagraly najbardziej "spojnym" dzwiekiem, polaczenie BNC z odrobine mniejsza iloscia powietrza i szczegolowoscia, na bezpiecznym trzecim miejscu zklasyfikowal bym SILTECHA (tak miedzy bogiem a prawda ex equo z wiekszoscia reszty, od stawki w dol dosc wyraznie odstawaly jedynie MRS, LiYCY i skretki), zabraklo przede wszystkim spojnosci, powietrza i rozdzielczosci na gorze, ogolnie AES/EBU wydaje sie miec przewage nad klasycznym SPDIF, chociaz niektore testowane przewody (skretki komputerowe i LiYCY) wypadly marnie, z ciekawosci postaram sie zakonfekcjonowac DeviceNeta i YAPa RCA i wtedy odslucham z SILTECHem w tym samym standardzie, calkiem ogolny wniosek z mojej zabawy - AES/EBU: tak, inwestycja w interkonekt: moze byc ze chyba raczej nie

 

 

na fotce kablowej pomiedzy siltechem i MRSem, device net z neutrikami i YAP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15513-100005791 1241647001_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram rochu - w zależności od nadajnika i odbiornika spdif zachowanie może być różne. Ale ogólnie test bardzo ciekawy. Z ciekawości - jak wygląda ekranowanie każdego z kabelków?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 7 Maj 2009, 09:23

 

>popieram rochu - w zależności od nadajnika i odbiornika spdif zachowanie może być różne. Ale

>ogólnie test bardzo ciekawy. Z ciekawości - jak wygląda ekranowanie każdego z kabelków?

 

 

sprzet Mark Levinson: transport No.37, DAC No.36

 

wiekszosc przewodow uzytych w tescie w konfekcji AES/EBU to byly przewody 2 parowe w ekranie

 

np. przewod DeviceNet to dwie pary, kazda w osobnym ekranie + zewnetrzny ekran, przewod jest polaczony nastepujaco: jedna para sygnal H i C, druga para masa sygnalowa, ekran polaczony do masy od strony transportu

 

reszta analogicznie, np UNITRONIC BUS L2/FIP to jest przewod jednoparowy ekranowany w tym przewodzie para poszla na H i C a ekran jako masa sygnalowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

kaviter, 6 Maj 2009, 23:56

 

>glownym celem moich prob bylo rozstrzygniecie czy sa jakies istotne roznice pomiedzy rodzajami

>polaczen (moj tranport z DACiem mozna polaczyc zbalansowanym AES/EBU, SPDIFem BNC, SPDIFem RCA i

>optycznym ST)

 

Gdybyś chciał FAKTYCZNIE zrobić test, który to roztrzygnie to powinieneś zrobić test ABX.

Test, który zrobiłeś to tylko koncert Twoich złudzeń i wyobrażeń :)

 

Mały przykładzik na siłę sugestii:

Jakiś czas temu zwiększyłem głośność Tweetera w moich kolumnach (na zwrotnicy aktywnej) o 0,5 dB, zrobiło się wyraźnie lepiej, przestało brakować wysokich, dźwięk stał się żywszy.

 

Ostatnio postanowiłem pomierzyć zwrotnicę i.... okazało się, że pomyliłem kierunki na potkach... zamiast zwiększyć głośność, to ją zmniejszyłem o 0,5 dB :)))) Siła sugestii może wszystko, przecież WYRAŹNIE słyszałem, że przybyło wysokich :)))

 

W tym przykładzie zmiana nastąpiła, ale nie w tym kierunku. A co dopiero powiedzieć w kablach, gdzie ŻADNA widoczna dla człowieka zmiana nie następuje ?!?

 

Oczywiście możesz uznać, że jestem głuchy i mam kiepski sprzęt, ale zaręczam Ci, że poległbyś w teście ABX i żadnego kabelka byś nie rozróżnił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>XYZPawel, 8 Maj 2009, 08:46

>Mały przykładzik na siłę sugestii:

>Jakiś czas temu zwiększyłem głośność Tweetera w moich kolumnach (na zwrotnicy aktywnej) o 0,5 dB,

>zrobiło się wyraźnie lepiej, przestało brakować wysokich, dźwięk stał się żywszy.

>

>Ostatnio postanowiłem pomierzyć zwrotnicę i.... okazało się, że pomyliłem kierunki na potkach...

>zamiast zwiększyć głośność, to ją zmniejszyłem o 0,5 dB :)))) Siła sugestii może wszystko, przecież

>WYRAŹNIE słyszałem, że przybyło wysokich :)))

>

>W tym przykładzie zmiana nastąpiła, ale nie w tym kierunku.

 

W Twoim wypadku nic mnie nie zdziwi. Od testów ABX maksymalnie pomieszało Ci się w głowie. Cud że w ogóle coś słyszysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzasz. Każdy kabel zagra inaczej, gdyż zmienia połączenie elektryczne (jego parametry) pomiędzy urządzeniami, a to wpływa bezpośrednio na dźwięk dokładnie tak samo jak zwrotnica w kolumnach. Trzeba tylko pamiętać że z jednej strony można spasować 2 elementy toru drutem od lampki, albo zepsuć drogim wypasionym kablem. Zawsze jednak trzeba być otwartym i podpierać się wiedzą. Kabelki nie grają bo nie mają membran, one po prostu wpływają na dźwięk wtapiając się w tor elektryczny. Zreszta pisałem juz kiedys że o tym uczą w szkołach, domorosłych audiofilów odsyłam do lektury podręczników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaviter, 8 Maj 2009, 07:58

 

Dziękuję za informacje. Interesujące byłoby porównanie z moim ostatnim faworytem - Kimberem D60. Ten "brak powietrza" o którym piszesz wbrew pozorom może być wielką zaletą i być wynikiem minimalnej ilości zniekształceń wprowadzanych przez kabel - w przypadku D60 góra robi się obecna ale znacznie łagodniejsza a pojawia się piękna analogowa barwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

cles, 8 Maj 2009, 09:03

 

>To dowodzi tylko tego, że jesteś głuchy.

 

Jakbyś doczytał do końca to byś zauważył, że już to napisałem... a może kłopoty z czytaniem ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji proszę autora wątku o blokadę użytkownika XYZPawel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

mlb, 8 Maj 2009, 09:28

 

>Przy okazji proszę autora wątku o blokadę użytkownika XYZPawel.

 

bardzo oryginalna prośba jak na kogoś kto jest moderatorem tutaj, nie jest Ci wstyd ? Powinieneś już dawno wylecieć z tej funkcji... No chyba, że już jest tak źle na tym forum i biorą po prostu każdego z ulicy, na to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

kaviter, 6 Maj 2009, 23:56

 

Muszę powtórzyć posta bo został z niewiadomych przyczyn skasowany.

 

>glownym celem moich prob bylo rozstrzygniecie czy sa jakies istotne roznice pomiedzy rodzajami

>polaczen

 

Gdybyś chciał zrobić test, który faktycznie ROZSTRZYGA słyszalność kabli to powinieneś zrobić test ABX. Zwykły, "jawny" test to tylko koncert życzeń i złudzeń.

 

Mały przykład na złudzenia jakim WSZYSCY podlegamy:

Jakiś czas temu zwiększyłem głośność tweetera w moich kolumnach o 0,5dB (na zwrotnicy aktywnej). Dźwięk stał się żywszy i przestało brakować wysokich.

 

Ostatnio pomierzyłem zwrotnicę (z dokładnością do 0,1dB) i się okazało, że pomyliłem kierunki na potku i zamiast zwiększyć głośność, to ją ZMNIEJSZYŁEM o 0,5 dB ! To jest właśnie siła wyobraźni w audio :)

 

Jeśli tak się mogłem pomylić wtedy gdy FAKTYCZNIE nastąpiła zmiana, to co dopiero wtedy gdy ŻADNA zmiana nie następuje (słyszalna dla człowieka), przy zmianie kabli ?

 

Oczywiście możesz uznać, że jestem głuchy, ale zaręczam Ci, że w teście ABX nie odróżniłbyś ŻADNEGO takiego kabelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając coś na granicy percepcji musimy wziąć pod uwagę, że percepcja może nam płatać figle.

 

btw. Nie widzę powodu, żeby kasować XYZ, wypowiedział się kulturalnie i na temat,

 

"expectation bias", który zaobserwował zdecydowanie można odnieść też do porównań kabelków cyfrowych :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że większość nieporozumień wynika z różnicy doświadczeń odsłuchowych. Dla mnie wiarygodnym partnerem do dyskusji o brzmieniu są osoby które grają na instrumentach albo często chodzą na koncerty muzyki na żywo, najlepiej bez żadnego nagłośnienia i to jest punkt odniesienia. Ktoś kto takiego odniesienia nie ma, chociażby miał najszczersze chęci, nie będzie w stanie wiarygodnie opisać brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>porownania - wylonilem w ten sposob kilka najbardziej obiecujacych, ktore zostaly "wygrzane"

>(kazdy okolo 12h, nic to nie dalo)

 

Co ty wygrzewales? Kable?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.