Skocz do zawartości
IGNORED

DVD a CD


pawel

Rekomendowane odpowiedzi

Do Robsona: a czemu nie zmienic standardu ? firmy moglyby zarobic, trzeba kupic nowy sprzet, handel sie kreci, akcje ida w gore, wszyscy sie ciesza :). Ale pewnie jeszcze musi zejsc co sie teraz produkuje, podejrzewam, ze za pare (moze 10) lat wszystko bedzie laczone jakims uniwersalnym protokolem cyfrowym (Ethernet ?:)). Niemniej jednak temat mnie intryguje i jak sie zaopatrze w receiver zrobie eksperyment (moje podejrzenie: bez roznicy, prawdopodobienstwo przeklamania rzedu 10e-9 przeklada sie na przeklamanie bitu mniej wiecej raz na 1000 sekund przy 16b 44kHz czyli ok 3 godziny:) no i nie wiem czy nie stosuja jakis kodow korekcyjnych to wtedy raz na rok)...

 

Do laika:

Otoz 100% nie ma! Kazdy kanal cyfrowy charakteryzuje prawdopodobienstwo przeklamania. Rzecz w tym rzeby bylo na tyle male, zeby praktycznie nie bylo. Typowa wartoscia jest rzedu 10e-9 (jeden do miliarda). Dodatkowo przy wprowadzeniu kodow korekcyjnych czy sum kontrolnych (np. oprocz danych przesylasz ilosc liczbe jedynek czy zer - jak sie potem nie zgadza powtarzasz transmisje) prawdopodobienstwo przeklamania jest wrecz zaniedbywalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o przekłamania bitu - te są mało prawdopodobne - ale o zniekształcenia powodowane przez jitter. To nie ma nic wspólnego z przekłamaniami bitów a raczej z synchronizacją. Zainteresowanym polecam przeczytanie krótkiego opisu w słowniku na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) a jeśli pozostawi to niedosyt to polecam stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (w jęz. angielskim)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość laik do Robsona

(Konto usunięte)

"Nie chodzi o przekłamania bitu - te są mało prawdopodobne" - w transmisji cyfrowej przekazywane są wyłącznie bity !!! A ze zjawiskiem jittera mamy do czynienia w trakcie powstawania tychże bitów (A/C - próbkowanie) oraz w trakcie ich zamiany na sygnał analogowy w przetworniku C/A - na pewno nie w czasie transportu co dość mętnie zresztą sugerował autor

tekstu na podanych wyżej stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale nie masz racji. Jitter wiąże się z synchronizacją i powstaje wszędzie tam gdzie synchronizacja może być zakłócana - w szczególności podczas przesyłania. Przejrzyj dokładnie stronę www.jitter.de. Poniżej krótki cytat:

 

"Interface jitter is further divided into "transmitter jitter" (...) and "line induced jitter".

 

The latter comes into action, if we connect the digital output of our CD-player to an external DA-converter. This is a transmission of a digital signal and it will add jitter to our signal whether we use a coaxial cable TOSLINK or SToptical interfaces.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość audio--maniak

(Konto usunięte)

a ja z praktyki : mialem jakis czas temu przetwornik dpa dx 32 kupiony wlasnie w celu podlaczenia do dvd i wykorzystania go jako transport moj test polegal na podlaczeniu kilku cd-kow miedzy innymi taniego dvd philipsa (okolo1500) dvd yamahy 510 ( nie pamietam ceny ale tez kolo tego) marantza cd 63kis (2400)denon dvd 3000 (4900) mikromegi stage 5 (3300)i sonneteera byrona (5500)i jaki byl rezultat oczywisty zagralo najlepiej z sonneteerem najgorzej z philipsem denon zagral jak marantz kis przy czym charakter brzmienia zachowywalo dpa-ja barwe ,muzykalnosc ,natomiast naped ogramiczal przestrzen dynamike lokalizacje zrodel , te aspekty wrecz byly identyczne tak jak bym nie podlaczyl innego przetwornika 9od tamtego czasu uwierzylem w transport dodam ze bylo to kilka lat temu dokladnie kiedy marantz kis byl na topie i dostal eise to nie wiem 4 lata temu? od tamtego czasu napewno transporty w dvd sie poprawily trzeba by znow potestowac ale juz nie mam dpa-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - jest to cytat z artykułu producenta gadżetów co dość jasno widać na stronie www.jitter.de. Proponuję porozmawiać na ten temat z fachowcem np fizykiem (dobrym)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechnie wiadomo, ze DVD gorzej graja w stereo od CD, ale przy jakim polaczeniu ? Laczac odtwarzacz swiatlowodem (lub cyfrowy koncentryk) ze wzmacniaczem nie powinno byc roznicy. Czy ktos z was robil porownania tego typu ?

 

Z gory dzieki za odpowiedzi,

Pawel

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVD zagra gorzej przy każdym połączeniu. Na jakosć odtwarzania składa się zarówno częśc cyfrowa (jitter itd) jak i analogowa. Gdyby tak nie było to wystarczyłoby kupić dobry zewnętrzny przetwornik CA a napęd mozna by podłączyc dowolny. Nawiasem mówiąc wszyscy twierdzą, że połączenie światłowodowe jest gorsze od koncentrycznego, choć przyznam, że sam nie robiłem eksperymentów jako, że nie mam zewnętrznego CA.

 

Natomiast chciałem zwrócić uwagę na ważniejszą rzecz, która w Twoim wpisie jest ukryta między wierszami. Chodzi o "połączenie ze wzmacniaczem". Nie spotkałem wzmacniacza stereo z wbudowanym przetwornikiem CA więc przypuszczam, że chodzi Ci o amplituner A/V. To stawia Twoje zapytanie nieco w innym świetle. Różnica pomiędzy wzmacniaczem stereo a A/V jest większa (średnio rzecz biorąc oczywiście) niż pomiędzy DVD a CD. W takim ujęciu odpowiedż na Twoje pytanie nie jest tak istotna. Jeżeli będziesz wzmacniał sygnał w amplitunerze A/V to to czy źródłem będzie CD czy DVD nie jest już aż tak istotne.

 

A tak przy okazji - porównaj sobie dźwięk przy połączeniu cyfrowym i analogowym - to zawsze ciekawe doświadczenie niezależnie od sprzętu. Moje przypuszczenie - na analogowym zagra lepiej - ale to tylko przypuszczenie - sprawdź sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dvd grają w stereo kiepsko. Zgadza się. Ale po analogu. Porównywałem tani dvd Philipsa(1000PLN) podłączony cyfrowo (elektrycznie, nie światłowodem) zwykłym kablem za 5 PLN podłączonym do amplitunera Yamaha RXv800(4000PLN) kontra mój CD Luxman d-357(2000PLN) podłączony analogowo kablem VDH d102(450PLN). Lepiej zagrał philips jako transport i przetworniki w amplitunerze.

Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Pawel do Robsona

(Konto usunięte)

Dzieki za odpowiedz, oczywiscie chodzilo mi o receiver A/V (inwestowanie w dobry sprzet stereo w tym momencie wydaje mi sie bez sensu, chociazby ze wzgledu na sytuacje lokalowa - duzy salon 25m2 ale slabo wytlumiony, a to mieszkanie za rok i tak opuszczam). To ze receiver bedzie gorszy od czystego wzmacniacza stereo jest dla mnie jasne (za ta sama cene mniej elementow, ale o lepszej jakosci itp.). Zastanawia mnie co maja na mysli recenzenci piszac ze jeden odtwarzacz DVD lepiej odtwarza CD niz inny, bo jesli maja na mysli analog to zgoda - roznice moga byc znaczace. Dodatkowo czemu swiatlowod ma byc gorszy od COAX ?

Skad maja brac sie wieksze przeklamania niz w koncentryku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze a propos amplitunera, ma ktos doswiadczenia z sonymi z serii qs ? Dokladniej chodzi mi o STR-DB 780 . (mozna kupic w Niemczech za 330 euro, a w maxaudio jest po 2250 PLN, hehe...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do wiki - nie może być inaczej, istotny jest przetwornik C/A. Jeżeli jest dobry we wzmacniaczu

i stosuje się przekaz cyfrowy to średniej klasy źródło zagra jak H-E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Robson do Pawła

(Konto usunięte)

Uzasadnienie teoretyczne jest takie: Typowy kabel optyczny ma pasmo przenoszenia 6 MHz a koax 30 MHz. Oczywiście nie mówimy tu o paśmie w odniesieniu do audio ale w odniesieniu do wiernej transmisji sygnału cyfrowego. Dużo węższe pasmo daje w efekcie silniejsze zniekształcenia przebiegu cyfrowego a co za tym idzie większy jitter. Wspomina się też czasami o zniekształceniach związanych z odbiciami światła w kablu. Są podobno kable optyczne o paśmie 50 MHz (bazujące na szkle a nie tworzywach sztucznych) ale są dużo droższe.

Teoria teorią, ale efekt zależy od konkretnej aplikacji (jakie urządzenia, jaki optyczny i jaki koaksjalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Marek do Robsona

(Konto usunięte)

Istnieją wzmacniacze z możliwością wbudowania karty przetwornika CA (o ile wiem, np. Audionet SAM i Accuphase). Co nie zmienia faktu, że podłączony transport musi być wysokiej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Pawel do Robsona

(Konto usunięte)

Zaintrygowal mnie Twoj wpis i mam zamiar poszukac informacji na temat kabli swiatlowodowych audio :). W sieciach komputerowych to szklane kable swiatlowodowe sa tanie jak barszcz, zlaczki to tez maks kilkanascie no moze kilkadziesiat zlotych. A pasmo przy standardowym wielomodowym kablu 62.5/125 przy fali 1300nm to rzedu 500MHz. Musze poszukac info o plastikach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość to jeszcze raz ja

(Konto usunięte)

a wiec przypomnialem sobie wyklady ze swiatlowodow (http://wtm.wemif.pwr.wroc.pl/~spatela/) i poszukalem po sieci. Plastiki maja rzeczywiscie kiepskie pasmo (chociaz mozna znalesc powyzej 10MHz), ale diody sa (byly) tansze. Standard pewnie sie zasiedzial i pewnie nie chce sie nikomu przechodzic na szklane i na inna dlugosc fali.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że oprócz samego światłowodu dochodzą jeszcze urządzenia końcowe. Jeżeli wskazana byłaby zmiana długości fali to i bebechy w urządzeniach musiały by być inne - a to oznacza zmianę standardu.

 

Tak czy owak połączenie światłowodowe zaleca się jedynie wtedy gdy kabel musi być bardzo długi (np. 10 metrów) lub gdy musi być ułożony bezpośrednio przy kablach zasilających. W obu przypadkach przewaga światłowodu wynika z tego, że łapie mniej zakłóceń.

(Paweł - ostatnie zdanie jest przeznaczone dla przypadkowych "czytaczy" - dla Ciebie to oczywiste).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć w jaki sposób udaje się komputerowcom uzyskać 100% (z dokładnością do 1 bitu) wierność przekazu cyfrowego przy pomocy kabla od lampki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 33 lat później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.