Skocz do zawartości
IGNORED

Kable glosnikowe - miedziany drut


xed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialbym zachecic do testowania zwyklego drutu miedzianego jako kabla glosnikowego. Wazne, zeby kable byly troche od siebie oddalone.

U siebie wymienilem Qed Silver Anniversary XT (30zl/m) na drut (1.5zl/m). Nie powiem co sie zmienilo. Kazdy powinien sam przetestowac.

 

Pozdrawiam

Xed

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15996-100004825 1242580771_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zeby tak bylo... wkoncu wydalem troche na qed-y. Wlasnie po dluzszej przerwie na druty wpialem je spowrotem. Dlatego napisalem tego posta, bo po jednej plycie wrocilem do drutu. Zachecam do testow (drut miedziany 2,5mm^2) :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadałem owe qed-y i chyba jeszcze gdzieś mam.Do niektórych kolumn pasują.Potrafią ładnie otwierać dzwięk.Jednak całkowicie brak im kontroli nad basem.Za podobną kasę można kupić dużo lepsze kable.N.p. Ultralink Matrix 2.Dobra rozdzielczość i kontrola nad basem.Polecam posłuchanie tych kabli.Są warte tych pieniędzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Czesto wyciagane zwlaszcza przez zytkownikow miedzi srebrzonej plecionki.

Ale kierunek w celu uzycia drutu solid core jako taki jest dobry.Tylko nie ten material.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Wnioski oczywiscie.Znam takich co poszli jeszcze dalej.Zamiast kabli glosnikowych wpieli solidne prety miedziane ok 9-12mm2.Tez byl entuzjazm ale tak szybko jak sie pojawil tym szbciej zgasl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w użyciu posrebrzane kable Oehlbach (czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie nazwy). Grały dość ostro górą ale nie radziły sobie z basem. Dlatego miałem je w bi-wiring'u. Na bas dałem beztlen 4mm^2 i wtedy grało fajnie bo wyostrazało dość łagodnie grające kopółki. Teraz kopółki mam tytanowe więc żeby nie przesadzić mam je puszczone na beztlenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Cała sprawa z zamianą na drut zaczęła się w majowy weekend, kiedy z Xed'em zaczęliśmy "przesłuchiwać" kable. Do owego piątkowego popołudnia jako kable głośnikowe miałem 2 - żyłową linkę 2.5mm^2 a jako sygnał interkonnekt na kablu Klotz'a z końcówkami Neutrika. Wzmacniacz to dobrez znana Ugoda, a monitory - KEFiQ3. Źródło niezbyt wyszukane - USB DAC Pcm2702 by MsFalcon w konfiguracji średnio drogiej. Grało to niezbyt wciągająco - góra trochę zapiaszczona, wszystko mało pracyzyjne, szczegóły ginęły, scana płaska niczym kartka papieru. Wówczas wpięliśmy na wyjście Qed'y i nieco się poprawiło. Zdziwiłem się bardzo, gdyż jestem wielkim sceptykiem w sprawie kabli i innego Vodoo, a tutaj się okazało, że jednak przewody głośnikowe mają znaczenie. Później na interkonnekty poszły BTech'y i zaczęło to naprawdę przyjemnie grać. Z XED'em zaczęliśmy się zastanawiać czym różni się gruby kabel od grubego kabla. Wszyło na to, że największa różnica może tkwić w oddziałwaniu żył na siebie, stąd narodził się pomysł drutów. Dwie grube żyły daleko od siebie - to powinno znacznie zmniejszyć oddziaływanie poprzez pojemności i pole elektromagnetyczne. Oprócz tego kupiliśmy metr kabla antenowego z miedzianym oplotem na interkonnekty. Śmiech nas ogarniał w praktikerze gdy staliśmy w kolejce bo całość warta była około 10PLN i miała konkurować z czymś kilkakrotnie droższym. Po zamontowaniu drutów na wyjście doznaliśmy jakby to nazwać lekkiego zdziwienia. Zaczęło grać jeszcze przyjemniej, spokojniej, neutralniej, bas stał się jeszcze lepiej kontrolowany, na średnicy i górze zrobił się porządek. Nie wiedzieliśmy, czy to nam się coś pomieszało czy rzeczywiście jest taka różnica. Wielokrotne przekładanie przewodów potwierdziło owe spostrzeżenia - na wyjściu pozostały druty. Pora była więc na interkonnekty, tutaj znania mielismy podzielone - BT grał jakby równiej, ale średnica z antenówki była nie do pobicia, ilość szczegółów porównywalna, ale w moim odczuciu antenówka "grała" przyjemniej, z "duszą". No i tak już zostało. Do tego podłączyliśmy jeszcze na wyjście DAC diamond buffer, scena uzyskała niesamowitą głębię.

Od tamtego czasu zmieniłem zdanie o kablach, które mają jednak znaczenie. Daleki jestem od Voodoo i zawsze staram się wyjaśniać podobne zjawiska. Doszedłem do wniosku, że zmniejszenie oddziaływania żył na siebie jest właściwym krokiem, przy czym teoria w tym zakresie ma pokrycie z praktyką. Podobnie jest z przewodami antenowymi - są one przystosowane do pracy przy częstotliwościach rzędu setek MHZ więc pojemności muszą mieć znikome a sygnał audio nie będzie dla nich wyzwaniem.

Polecam gorąco wszystkim próby z drutami i kablami antenowymi, za niewielkie pieniądze można uzyskać naprawdę niezły efekt. Mam prośbę do osób posiadających bardziej "wypasione" systemy, żeby również spróbowali i podzielili się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buzzer przerabiałem takie experymenty z drutami i linkami różnego rodzaju i pozostałem na taśmach i wyprowadzeniach (gniazdach/złączach) srebrnych. Co do IC jakoś mi umknął pomysł z podłączeniem antenówki ale za to próbowałem ją jako głośnikowe, a do dziś używam grubszych mikrofonowych jako IC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buzzer, 17 Maj 2009, 22:23

 

>Podobnie jest z przewodami antenowymi - są one przystosowane do pracy przy częstotliwościach rzędu

>setek MHZ więc pojemności muszą mieć znikome

 

przewody antenowe muszą mieć zachowaną impedancję falową i niską tłumienność (no i dobre ekranowanie) - koncentryk wcale nie musi mieć mniejszej pojemności od pary skręcanej

to tak gwoli informacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zgroza? I skąd Twoje negatywne nastawienie do tematu? Próbowałeś tych kabli i uzyskałeś zły efekt, czy tylko teoretyzujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buzzer, 17 Maj 2009, 22:23

 

Częsciowo przynajmniej potwierdzam :)

Miałem kiedyś okres "amby" na punkcie korygowania niedociągnięć sprzętu za pomocą okablowania i kilka ciekawych wniosków podobnych do ciebie wyciagnąłem

Na pewno podstawowym jest ten że kable posiadają swoją sygnaturę dzwiekową i mogą dość dużo zepsuć (zakładam że jakikolwiek odcinek przewodnika w jakimkolwiek punkcie systemu/urządzenia wprowadza niekorzystne zjawiska jest tylko kwestią jak znaczące i na ile niekorzystnie współbrzmią/współpracują z dołączonymi elementami - ot taka formułka:) ) bo zakładam że sytuacja idealną było by połączenie np cd ze wzmakiem kablem o dł. 1mm :)

Kable koncentryczne antenowe czyt. do satki grają całkiem dobrze a na pewno konkurencyjnie w stosunku do różnych wynalazków w cenie do 50zł/m ( mówię tu o kablu ze szpuli nie kofekcjonowanym)

Oczywiscie nie znika tu cholerny problem mnogości producentów i technologii wykonania bo są np koncentryki z bardzo rzadko plecionym ekranem i żyła z miedziowanego drutu stalowego :) - czy te "grają" w miarę dobrze to nie wiem.

Kable "energetyczne" czyli pojedyncze linki i druty na pewno są tanią alternetywą do wszelkiego rodzaju wypierdków dołącznych do mini zestawów i nie raz mogą zaskoczyć w porównaniu do markowych produktów.

Wymieniłem kiedyś ( na ryzyk) takowe w wieży Aiwy mojej kumpeli i nie sugerując jej nic i sam nie bedąc pewny efektu czekałem na jej reakcję.

1 stwierdziła ze przy danym ustawieniu pota głosności jest głośniej niż wcześniej

2 generalnie słychac wszystko wyrażniej i jakby donioślej.

3 wyrażniej słychać instrumenty i słychać każdy z osobna.

4 lepiej słychać pogłosy i brzmienie

Co wmoim odczuciu równiez potwierdzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Patrz wyzej...josef.

 

 

Tak to moglbym pisac ja a nie student politechniki.

 

Ja robie kable o niskiej pojemnosci tj 22pF/m tymczasem typowy antenowy to ok 250pF/m.

Nie jest to wielka wartosc jak na przyklad dajmy na to taki HMS Concerto Grand Finale -110306pF/m ale i tez nie malo.Kimber 4PR (pleciony)140pF/m.

Zbyt pochopne wnioski coz mlodosc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_45>>

Z pojemnością faktycznie źle się wyraziłem, ale nadal nie napisałeś nic na temat, tj. jakie zmiany w Twoim systemie spowodowało wstawienie ww. przewodników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadzasz Arek typowy antenowy to 52pF/m już nie mieszaj ludziom w głowach marketing ma pewne granice

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek__45

(Konto usunięte)

Bo nie ma co pisac.To nie pierwszy watek na ten temat.

 

Trzeba uywac wyszukiwarki...no moze troche napisze.

 

Zwiekszanie odleglosci miedzy zylami zmniejsza pojemnosc ale skutkuje wzrostem indukcyjnosci a to objawia sie przesunieciami fazowymi i tlumieniem wyzszych czestotliwosci.Nic nie dzieje sie bezkarnie.Trzeba sluchac dluzej ,pozyc z tym dzwiekiem .Po czasie przychodzi refleksja ze to jednak pomylka chocby ze wzgedu na jakosc tej miedzi niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Arek__45, 17 Maj 2009, 23:51

 

>Nie chcesz zebym kupil sobie Nagre?:)))

 

Mozesz kupić mnie, nie mam nic przeciwko temu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek_45>> Z Twoich postów wynika, że masz przeogromne doświadczenie w dziedzinie kabli, może podzielisz się chociażby linkiem do tematów, gdzie przedstawiłeś swoje spostrzeżenia, bo jak na razie nie widzę słowa o Twoich eksperymentach. A tak w ogóle to pojemność również wpływa na przesunięcia fazowe. I pytanie co jest gorsze: szeregowa indukcyjność czy równoległa pojemność? Chyba druga opcja - wzmacniacz przecież nie lubi obciążeń pojemnościowych, ale mogę się mylić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Z Twoich postów wynika, że masz przeogromne doświadczenie w dziedzinie kabli

 

Szczególnie w stwierdzeniach:

Że wzrost indukcyjności (kosztem pojemności – oddalenie żył) skutkuje przesunięciami fazowymi. A wzrost pojemności nie skutkuje? A w ogóle jakie przesunięcie? Gdzie?

No i ta jakość miedzi. Proponuję przejść na stal, jest mocniejsza. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o kablu głośnikowym.

Do Josef`a dodam:

Na wyjściu większości wzmacniaczy jest układ kompensacji obciążeń reaktancyjnych. Tam zazwyczaj pojemność ok. 100 nF do masy (przez niewielki rezystor, albo i nie). Co znaczą te pF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zresztą cały temat kabli można przyrównać do leczenia sraczki za pomocą korka wsadzonego wiadomo gdzie

to, że te niewielkie pojemności drutów wpływają na brzmienie to wyłącznie wina samych urządzeń które to albo nie są stabilne albo nie mają odpowiedniej wydajności prądowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki wątek w którym ktoś nawet stwierdził, że cyt. „kable popaliły wzmaka”. Może ktoś stosował takie kable jak przytoczył Arek 110 nF/m do nie przystosowanego wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat te 200 piko to było dla przykładowego interkonektu - dla głośnikowych będzie to oczywiście więcej ale obciążenie też jest kilka tysięcy razy mniejsze niż impedancja wejścia wzmacniacza

zobel to jedno, często jest też ceweczka na wyjściu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 18

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.