Skocz do zawartości
IGNORED

Jak uzyskać mniej agresywny dźwięk?


goregirl

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystać tylko z CD i wzmacniacza - resztę kabli odciąć ;-)) jak mówił rochu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję z rzeczy łatwo przyswajalnych:

- położyć w pokoju miękki dywan albo wykładzinę, zdziała cuda a będzie kosztowała ułamek kwot audiofilskich

- ustaw coś na ścianie za kanapą półkę albo regał wypchany ksiązkami, jakimiś bibelotami, cokolwiek

- połóż na kanapie jakiś miękki pled

- powieś na oknach jakieś miękkie zasłonki.

Staraj się po prostu ograniczyć w pokoju liczbę płaskich niewygłuszonych powierzchni.

 

Jeżeli to nie pomoże to usmiechnij się do kolegów, aby wpadli ze swoimi gratami "na kawę" i ustal w zestawie źródło jazgotu. Zmieniać coś w zestawie "na pałe" nie ma sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barni, 18 Maj 2009, 19:47

 

>Proponuję z rzeczy łatwo przyswajalnych:

>- położyć w pokoju miękki dywan albo wykładzinę, zdziała cuda a będzie kosztowała ułamek kwot

>audiofilskich

>- ustaw coś na ścianie za kanapą półkę albo regał wypchany ksiązkami, jakimiś bibelotami, cokolwiek

>- połóż na kanapie jakiś miękki pled

>- powieś na oknach jakieś miękkie zasłonki.

 

PODSTAWA!

 

Potem (jak nie pomoże - ale nie wierzę!) zabawa z prądem, itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk, 18 Maj 2009, 20:08

 

>barni, 18 Maj 2009, 19:47

>

>>Proponuję z rzeczy łatwo przyswajalnych:

>>- położyć w pokoju miękki dywan albo wykładzinę, zdziała cuda a będzie kosztowała ułamek kwot

>>audiofilskich

>>- ustaw coś na ścianie za kanapą półkę albo regał wypchany ksiązkami, jakimiś bibelotami,

>cokolwiek

>>- połóż na kanapie jakiś miękki pled

>>- powieś na oknach jakieś miękkie zasłonki.

>

>PODSTAWA!

>

>Potem (jak nie pomoże - ale nie wierzę!) zabawa z prądem, itd.

 

święte słowa. Tak trzeba uczynić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może błądzę ale czy czasem nie masz kabli głosnikowych źle podłaczonych w jednym kanale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piopio:

np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wskazówki są załączone. Dla niedowiarków na początek proponuję na średnim wzmocnieniu puścić sobie coś powyżej 5kHz i pospacerować po pomieszczeniu. Jeśli nie dysponujecie dobrą adaptacją to gwarantuję, że znajdziecie spoty w pełnym spektrum: od prawie całkowitej ciszy do "tańca z szablami" niemożliwego do wytrzymania.

 

barni:

Można i tak, chociaż ja jestem zwolennikiem bardziej selektywnego podejścia i adaptacji raczej na ucho niż na oko. Jest to co prawda żmudne i czasochłonne, ale u mnie się sprawdziło. Pomieszczenie nadal wygląda przyzwoicie, za stylem salonu pani Dulskiej z końca XIXw nie przepadam :-)

 

goregirl:

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wstaw pod źródło jakąś kanapkę (coś ciężkiego i twardego + miękkie podkładki). Rezultat pewnie będzie niewielki, ale kierunek powinien być właściwy no i trudno o coś łatwiejszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli winna jest elektronika, miękka adaptacja pomieszczenia (tłumienie kocykami, dywanem itp.) złagodzi, zaokrągli górę i wyższą średnicę (tu trza coś z dłuższym włosem ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gitary jazgoczą ? Jeśli chcesz słuchac na dobrym sprzęcie to niestety pomieszczenie musi być przystosowane. Na zamulaczach nie to większego znaczenia i tak jest klucha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Mam drobny problem z moim sprzętem - dźwiek jest nieco zbyt agresywny,

zwlaszcza w przypadku muzyki gitarowej, ostrzejszego grania

 

Miałem to samo, nędzna akustyka i AA Hyperion III

Uważam że te kolumny potęgują problem i przy słabo wytłumionym pokoju potrafią być krzykliwe i ostre. Zmieniłem kolumny, bo na poprawę akustyki nie zanosiło się, i teraz jest dużo lepiej. Hyperiony grają u kolegi, akustyka w jego pokoju jest inna i ostrość zniknęła, inne oblicze AA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję narzucić jakiś koc albo pierzynę na kolumny, w zależności od faktury materiału uzyskamy mniejszą lub większą ostrość dźwięku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie chcesz wydawać pieniędzy to zaproś towarzystwo i zrób imprezkę w domu, byle żeby z 10 gości było i zobaczysz, ludzie też pięknie pochłaniają dźwięk (na dyskotekach się tak ustawia parametry, jak jest minimum pół sali a najlepiej 70-80%), i wtedy potestujesz, tylko zaznacz im żeby coś przynieśli ;-).

 

Pożycz krzesła od sąsiadów, więcej niż ci potrzeba, włącz muzyczkę do dylania, jak będzie na dance wyostrzać to na akustyce też. Na drugi dzień zostaną ci krzesła to je porozstawiasz po kątach i zobaczysz.

Może brzmi to jak żart ale kto wie.

Ja mam ustroje akustyczne i wszystko się poprawiło ale najwięcej bas i ogólna wyrazistość dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzislav, 19 Maj 2009, 18:49

 

>jarex, 19 Maj 2009, 17:33

>

>>Ja proponuję narzucić jakiś koc albo pierzynę na kolumny

>

>:)

 

A po co wystarczy odlaczyc wysokotonowke:

- zdjac zworke z przylaczen (jesli jest)

- olaczyc kabel (jesli bi wiring)

- etc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli objaw jest taki, jakby było cały czas "za głośno" - mimo że obiektywnie wcale głośno nie jest, w ogóle tak jakby było "za dużo" wszystkiego, w taki drażniący sposób który powoduje że chcesz ściszać/wyjść - to miałem, po wstawieniu nowych kolumn, podobny "efekt".

Zwyczajnie, porządne podłogówki obnażyły braki w akustyce pomieszczenia w pierwszej kolejności i złym początkowo ustawieniu kolumn... elektroniki w drugiej :)

 

Wtedy, zupełnie nagle zostałem miłośnikiem malarstwa nowoczesnego (obrazy) i zapalonym ogrodnikiem (rozłożyste rośliny w pokoju). Cuda, normalnie, jak NAGLE zrobiło się lepiej.

 

Potem wymiana źródła i poprzedniego wzmacniacza.

Masz dobre kolumny, sądzę że kluczem do sukcesu jest szukanie neutralności.

Nie znam tego Rotela, ale raczej wzmaki tej firmy mają tendencje do wyostrzania.

Kable...cóż, nie mam zamiaru o tym dyskutować. Dla mnie kabel który coś zmienia (wszystko jedno czy zdaniem słuchacza poprawia czy pogarsza) - jest zepsuty i nie należy go używać w ogóle, a w drogim systemie zwłaszcza.

 

Co zrobić?

Spróbuj, testowo, wytłumić pokój - i zobacz jakie to wprowadza zmiany. Porozkładaj poduszki, koce...będziesz wiedział w którą stronę idziesz.

Po drugie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niby oczywistości...ale mnie BARDZO pomogli. W moim pomieszczeniu - zachowanie odległości 1.2x między kolumnami, przy odległości x słuchacza od każdej z nich - rzeczywiście znacząco poprawia scenę i poczucie przestrzeni.

To tyle, co powinieneś zrobić IMO, ZANIM wydasz choć złotówkę na zmianę elektroniki.

 

Jancio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ja nie znam tego Rotela, ale to nowa seria, a nie 971 który to jest żyletą bez wątpienia ;) Nowe Rotele grają spokojniej, recenzja modelu RA-1060 w Audio mówi nawet o stonowanej, zgaszonej górze w tym wzmaku.

Proponowałbym poszukać winowajcy przez wymianę poszczególnych elementów, pożycz od kogoś jakiś wzmak i CD, nawet kable, popodłączaj wszystko po kolei i posłuchaj co się będzie zmieniać.

 

Ustawienie Audio Physica jest jedną z najlepszych metod uzyskania znakomitej przestrzeni, czasem nawet hiperprzestrzeni co już może przeszkadzać (słynne usta Krallowej wielkości drzwi od hangaru) ;) Powinno pomóc na natarczywą średnicę, u mnie wokale wycofały się elegancko do tył względem linii głośników. Tylko warto poeksperymentować czy skręcać kolumny na twarz, powinno to ogniskować mocno źródła pozorne, ale jak wysokotonówka daje ostro, to góra i średnica może być rozjaśniona.

Co do lądowania na kolumnach, Audio Physic podaje minimalną odległość kolumn od siedzącego słuchacza 175cm, warto się tego trzymać, a nie będzie nam grozić efekt przestrzeni słuchawkowej ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie pokój jest pustawy i elektronika zostaje, to będzie ostro i nieprzyjemnie.

Na początek proponuje przysunąć kolumny do samej ściany, żeby nabrały więcej basu i potęgi. Zniweluje to nieco poziom agresywności.

Potem radze pobawić sie kablami. Jako głośnikowy polecam Atlas Hyper 2.0, który jest bardzo gładki i nie ma żdnych naleciałości pod postacią podbić w swojej charakterystyce. Van den Hula też bym wymienił, bo ma lekko uśmiechniętą charakterystyke.

Elektronika na końcu, bo to największy wydatek. Ze wzmacniaczy polecam Primare 20 mk..., Electrocompaniet, Creek 5350, Roksan Caspian, Atoll in 100, AVM 2. Może być też Nad 370,372,350,352, ale to minimum jakie musimy mieć. Podłączanie tańszych i słabszych klasowo wzmacniaczy do Hyperionów mija sie z celem. CD dobieramy na końcu według uznania. Bardzo miły i przyjemny dla ucha jest Atoll 50, ale może być też super dokładna i gładka Micromega 6, która ma w sobie sporo potęgi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment, przecież kolega pisał że już ma ustawione kolumny pół metra od ściany. Jestem zdania że w tak dużym pokoju to niepotrzebne. To duże kolumny, niech mają trochę oddechu. Możliwe że dźwięk jest nieprzyjemny bo w tak bliskim przystawieniu do ściany scena się spłaszczyła, stłumiła, instrumenty powłaziły na siebie i zrobił się ogólny chaos :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Moment, przecież kolega pisał że już ma ustawione kolumny pół metra od ściany.

 

I właśnie dlatego proponuje, żeby przysunął je do ściany, powiedzmy na jakieś 10-15cm.

Porównanie to wiedza.

 

25m to nie jest aż tak duża powierzchnia a Hyperiony są szybkie i precyzyjne i nie generują aż tak dużej ilości basu, żeby je odstawiać pół metra od ściany. Jeśli będziemy mieli dobrą elektronikę, to możemy sobie tak kolumny odstawić, ale w tej sytuacji musimy sie jakoś ratować. Poza tym w audio nic nie jest regułą.

Dźwięk jest nieprzyjemny bo nie ma podparcia basowego pod wyeksponowany środek i albo przysuniemy kolumny do ściany żeby to w miare wyrównać, albo kupimy elektronikę za 15000.

Przy ścianie scena faktycznie ulegnie nieco spłaszczeniu, ale nie ma mowy o stłumieniu czy włażeniu instrumentów na siebie i żaden chaos się nie zrobi. Będzie nawet wręcz przeciwnie. Kiedy kolumny dostaną trochę basu stojąc pod ścianą, będzie potrzeba mniej prądu aby pobudzić je do grania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok., nie słuchałem żadnych Hyperionów, wierzę że producent wie najlepiej jak ustawiać jego kolumny, ale to trochę dziwne, ja mam małe monitorki po jednym 17cm wooferku i równowagę ostatnio uzyskałem stawiając je praktycznie na środku pokoju ;P No i kolega pisze że dźwięk mu się jakby nie mieścił w pokoju, na moje ucho to wygląda na wtłoczenie kolumn w jakieś kąty, pomiędzy szafy. Niech kolega poeksperymentuje i pojeździ trochę kolumnami po pokoju, bo jak widać nie ma jednolitej recepty. A jakieś fotki można zrobić ? Wyeliminowalibyśmy przynajmniej problem akustyki i ustawienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.