Jump to content
IGNORED

Kondensatory low E.S.R opinia


Krzy

Recommended Posts

Kontynuuję ćwiczenia związane z budową swojego CD. Okazało się, że scalak SAA 7324 w CD-PRO jest zasilany 3V. Zegar od Garmina ( przeróbka Kwak-clock na pojedyncze napięcie) daje prawie 4V sygnału i może to zakończyć żywot sterowania owego napędu . Po dodaniu stabilizatora z komputerów na 3,3 V i zasilenia z niego wyjściowego AD 8561 ( sam generator na J309 zasilany jest nadal z 5V ) okazało się ,że na zasilaniu za nim jest zauważalny szum i szpilki . Dolepiłem kondensatory tantalowe, silver mica i poziom przestał być mierzalny moim oscyloskopem ( imV/dz). Następnie wylutowałem spuchnięty i umęczony kondensator z złomowanej płyty głównej kompa ( z niej był owy zasilacz monolityczny 3,3 V ) i okazało się, że ten zwykły elektrolit wycina równie dobrze impulsy ( na oscyloskopie ) jak te drabinki z tantali i miki . Dzisiaj kupiłem kilka elektrolitów Jackcon - 40 stopni do +105, na napięcie 6,3 i 10 V i pojemności 1000, 2200, 4700 uF z dumnym napisem Low E.S.R. i w cenie od 1 do 4 PLN. Wlepiłem je przed chwilą w zasilanie i wycinają wszystko.

Czy ktoś z grupowiczów ćwiczył jeszcze te kondensatory pod względem fonicznym ? Czy po za ładnym efektem na oscyloskopie dają coś jeszcze w zasilaniu ?

Dodam, że oryginalnie w generator Arek Garmin dał Elny Cerafine i na wejściu Simlic . To one puszczały ten szum i szpilki.

Link to comment
Share on other sites

Krzy - Kwak też puścił wersję z pojedynczym napięciem.

To co napisałeś jest b. ciekawe. Kiedyś widziałem stronę - chyba Kwaka - gdzie testował różne kondensatory na eliminowanie napięcia generatora (zastosował bufor na jednym tranzystorze i przez niego dawał sygnał a za nim podłączał różne kondensatory. Zdecydowanie wygrały os-con. Są idealne tylko że strasznie drogie. Zasmuciłeś mnie trochę tą Elną, bo chciałem właśnie ją kupić do modsów .... Generalnie napięcie DAC`a będę odkłócał 3 stabilizatorami lm 317, bo to najbardzie radykalny sposób. Do tego zamierzałem wrzucić Cerfine + baypasy 0,1 u, ale po tych info chyba zmienię plan na os-con, bo nie chcę ryzykować kasy ...

Link to comment
Share on other sites

Proszę nie traktuj mojego posta jako wyrocznię lub aksjomat. Ja po prostu przed zamontowaniem tego układu sprawdziłem nie tylko co mam na wylocie, ale co dzieje się na płytce. Dodatkowo, w tzw. międzyczasie podlepiłem powrotnie LT1086 do gałęzi zasilającej AD8561, aby sprawdzić co się dzieje. Okazało się, że te szpiliki i szumy są oryginalnie. Lecz spokojnie, przecież, są to szumy na zasilaniu AD 8561. Jest jeszcze wielodecybelowa tłumienność przez układ owego śmiecia z zasilania.Reejection.

Lecz to by oznaczało, że kondy ELNY mniej tłumią owe śmieci w zasilaniu, niż te śmieszne low esr za kilka PLN. Co nie znaczy , że w układach analogowych elna prawie jak rubikony i blackgejty ;-) jest wspaniała. Może jakaś wyschnięta , odczytałem na obudowie 9702. Siedem lat dla elektrolita polskiego to wieki, czy dla elny - nie wiem.

Zastanowił mnie sam problem, zamiast tantali silvermica , polpropylenów cynowych , wlepiam jakiś odpad z płyty głównej dawno zapomnianego komputera i na oscyloskopie widzę równą kreskę.

Link to comment
Share on other sites

Podaj jeszcze- proszę trochę info na temat tego jednostronnie zasilanego Kwaka. Ja od niego dostałem Kwak-clock-7 zasilany +- . zaś to co sprzedawał Arek Audio jest praktycznie identyczne lecz zasilone one way.

Link to comment
Share on other sites

Tak sobie myślę i myślę i może to jest może tak, jak nauczyłem się w trakcie budowy urządzeń krótkofalarskich. Kiedyś lata '80 zakup fabrycznego trx od Yaesu Icoma Standarda to była wartość mieszkania w mieście wojewódzkim, więc budowało się samodzielnie. Zawsze okazywało się, że aby wyciąć wszelki śmieć z zasilania to trzeba dać drabinkę kondensatorów połączonych równolegle z mnożnikiem 0,1 i wykonanych w różnej technologii. Więc robiłem tak elektrolit 100 Uf, na nim dolutowany 10 uF tantal, do niego 1uF Miflex ( ktoś pamięta ten wynalazek ?), potem 0,1 uf jakiś MKSE MKP MKT , potem 10nF monolit, za nim 1 nF ceramik i 100 pF jakaś rurka najczęściej ceramiczna. Wcinało to śmieci z zasilania w paśmie od 1,8 do 430 M Hz. Może warto odnowić tą świecka tradycję ;-).

A przede wszystkim posłuchać , czy to jest prawda w psychoelektroakustyce.

Pozdr

Krzy

Link to comment
Share on other sites

Akurat mam przed sobą TS 850 :) a stare home made leżą po kartonach. Były gorsze ale mam do nich duży sentyment. Robię teraz modyfikacje w Marantzu, które zapewne doprowadzą do budowy nowego DAC`a non-oversampling. Oscyloskop pokazał starszne zakłócenia na zasilaniu i dlatego wszystkie napięcia do DAC`a będą separowane stabilizatorami i puszczane przez dławiki+perełki (proste fabryczne rozwiązania 1 rezystor i 2 kondensatory nie zdało egzaminu). Miałem w planie dać lm317 ale też patrzyłem na 1086. Fajny układ tylko jakoś trudno go dostać (ciekawi mnie cena tej kości), dlatego prawdopodobnie będzie to 317. Do filtracji kości DAC`a planuję złożyć 22 n monolityczny + os-con albo Elna.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o zegar Kwaka to mam zrobioną ver. 7, ale na forum diyaudio Kwak pisał o wersji na pojedyncze 5V i ta wersja była stosowana w DAC`u Thorstena na TDA 1543 - widziałem w necie schemat DAC`a, ale gen był narysowany blokowo i odesłanie na mail`a Kwaka.

Link to comment
Share on other sites

Którego Marantza ćwiczysz ?

Ja jestem po wyciskaniu soku z 63 ordinary. Po walce skończyłem na: filtr i gniazdo IEC na wlocie zasilania, diody fred w prostownikach, bocznikowane kondensatory w zasilaniu ( monolity i silver mica), Wymiana kondensatorów na elny, zegar od LC audio, zapfilter na wylocie, do tego bitumik na wszelkie drgające blachy i mechanizmy, podstawa z granitu i płyta granitowa na pokrywę.

Link to comment
Share on other sites

Tak było z tym Kwakiem, lecz nim zassałem z Nim kontakt to już miałem G Clocka od Garmina. Dawał dobry sygnał i już. Dopiero jak przyszła pora na zejście z poziomem sygnału z 4 V na 3V i rozrysowałem sobie płytkę tego modułu to odkrtyłem zastanawiającą zbieżność z Kwakiem.

Nie moją rolą jest oceniać, lecz na materiałach udostępnianych przez Kwaka jest napisane coś o commercial use. Ja za ten zegar od Garmina zapłaciłem znacznie więcej od ceny płytki i elementów.

Link to comment
Share on other sites

Dawno już mówiłem na tym forum o "dziwnych podobieństwach" w poście "wysokostabilny zegar" lub "kwarc" ;).

Ćwiczę Marantza cd53. Wymieniłem wzmacniacze operacyjne na 2604 i zrobiłem lekkie przeróbki ze strony Martin Clark’s clock hack (ale jeszcze nie wstawiałem zegara). Zmiany dały dobry efekt (szczególnie za ważne uważam dodanie osobnego stabilizatora do zasilania generatora, co widać od razu na oscyloskopie :)) ). Dalej zapewne będą kondensatory i jeszcze dwa dodane stabilizatory do separacji napięć DAC`a. Zapewne też usunę kondensatory wyjściowe i tranzystory "mute" + dławiki, no i jeszcze jedna b. istotna sprawa kondensatory w układzie filtra - wszystkie na polipropyleny i jak sugeruje Thorsen podwyższę delikatnie pojemności. Jest teraz fajny temat na diyaudio- gość pisze, że zrobił oddzielny super zasilacz z układem bateryjnm do zasilania cz. analogowej i były b. duże zmiany, następnie wymienił kondensatory na BG+dławiki i okazało się, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy zasilaczem zewnętrznym a standardowym Marantza. Na koniec zapewne zrobię osobnego DAC`a :)). Jak działa zap-filter (widziałem tylko pobieżnie schemat i nie wiem co to daje dla dźwięku).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.