Skocz do zawartości
IGNORED

Jaka wkladka ? - pytanie laika


darekdz

Rekomendowane odpowiedzi

Jako laik w analogu oraz posiadacz Projecta 1 Xpression III z wkladka Sumiko Pearl chcialbym prosic o pomoc we wskazaniu maksymalnie dobrej wkladki do mego gramofonu. Forumowym pre z watku Kolegi Ahaja uczynil z obecnego zestawu kilera CD i tak nas to wzielo, ze chyba "Back to Black" stanie sie naszym hobby:)

 

Bede wdzieczny za wszelkie rady i wskazania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ kolego Darku! Przecież dokładnie wiadomo jaka jest jedynie słuszna wkładka, w szczególności do tego gramofonu! Propozycja takiej kombinacji pojawia się na forum minimum raz na tydzień, z naciskiem na minimum. Proszę, aby kolega trochę popracował z koleżanką wyszukiwarką, bez trudu kolega znajdzie.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ten sam typ wkładki i gramofonu co Ty. Tą najczęstszą polecaną :)) jest Sumiko Blue Point to jest MC ale high output czyli z ruchomą cewką ale o wysokim napięciu wyjściowym (podłączasz do preampa jako MM).

Jeszcze myślę że warto Grado Prestige Gold jak lubisz ciepłe brzmienie, oraz Goldring 1042 MM

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za rzeczowa wypowiedz. z wkladkami jest ten problem, ze nie mozna odsluchac w domu na wlasnym sprzecie przed decyzja o zakupie. mam pre multi - MM, MC HO i LO wiec nie ma problemu z typem. tak, lubie cieple brzmienie. czy tak czesto poruszana AT440MLa ma racje bytu przy tym gramofonie? wymiana przeciwwagi bylaby chyba konieczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darekdz

 

pozwole sobie wtracic dwa słowa z racji ze stoje przed identycznym dylematem, jaka wkładke optymalna wybrac do mojego gramofonu 1XpressionIII. Dzieki uprzejmosci kolegów z forum posiadajacych wieksze "obycie" z analogiem, wybor wkładki w moim przypadku ogranicze do kilku polecanych modeli , a wiec:

 

1. AT440mla-ok 600zł

2. Goldring seria 10xx ze wskazaniem na model 1042-ok 1050zł

3. Ortofon 2M Blue, Bronze, Black-od 600zł do 1800zł

4. Grado Prestige Gold-ok650zł

5. Ortofon seria 5xx

 

Kolejnosc oczywiscie przypadkowa, jest wiecej dobrych wkładek ktorych nie wymieniłem. Wszystko zalezy jakim dysponuje sie budzetem. W kazdym razie wymienione wkładki beda pasowac do ramienia w tym gramofonie.

 

Obecnie posiadam Sumiko Black Pearl. To bardzo dobra wkładka na poczatek przygody z analogiem. Wiele maskuje tego co jest na płycie i nadaje sie swietnie do zajechanych płyt i polecaja do starczych gramofonów. Mi taki sposob prezentacji nie bardzo odpowiada ze wzgledu na zbyt wycofana góre. Srednica jest bardzo ładna z dobrym basem, brakuje troche dynamiki i rozdzielczosci.

 

A co z Sumiko Blue Point 2?? No własnie, tyle ile pozytywnych opinii to tyle negatywnych. Pewne osoby nie uwazaja w ogole wkładek typu MC HO. Potrzeba do niej odpowiedniego pre aby ja wysterowac i rzeczywiscie jest ryzyko ze ze słabym pre moga byc problemy z górą. To sa opinie z forum nie moje, znam osoby ktore sa bardzo zadowolone z tej wkładki, wszystko zalezy od reszty systemu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czodaboy

Co do rozdzielczości to istotne znaczenie ma wkładka i ramię. Jeśli jednak chodzi o górę pasma to dobór preampu ma tu istotne znaczenie. Zazwyczaj wkładki z dobrym szlifem górę mają lepszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda porównanie Sumiko Black Pearl do Sumiko Pearl? Pearl jest ze szlifem eliptycznym. Ma to duży wpływ na dźwięk i jego detaliczność? Porównywał ktoś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

no wiec tak... zapewne dokonam zakupu tak chwalonej wkladki Goldring 1042... pojawia sie wiec nowe pytanie... co po wkladce? czy w moim gramofonie mozna wymienic ramie a jesli tak to na jakie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czodaboy - nie zmienie sprzetu to nie wchodzi w gre na dluzszy czas... jesli zmiana ramienia przy tej planowanej wkladce na tym sprzecie mija sie z celem to zwyczajnie tego nie zrobie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darekdz, 3 Lip 2009,

...cześć,sporo płytek przesłuchałem na modyfikowanym goldringu 1042 (reson reca),to bardzo dobry przetwornik, ale przy dobrze skonfigurowanym systemie i wydolnym przedwzmacniaczu, każda podstawowa wkładka mc da dużo więcej przyjemności ze słuchania analogu....moje uwagi odnoszą się oczywiście wyłacznie do przekazów muzycznych z pełną - nasyconą średnicą, która jak dla mnie jest podstawową przyczną słuchania muzyki z tego archaicznego nośnika......pozdrawiam - Andrzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darekdz, porządne ramię kosztuje tyle samo lub więcej niż ten gramofon razem z wkładką, więc imo nie ma sensu inwestowanie czasu i pieniędzy - przy tym konkretnym modelu gramofonu - w poważniejsze manewry z ramionami etc., pewnie stąd ironia Yula

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejnik, moja przygoda z analogiem sie dopiero zaczyna a raczej powraca po latach... po zlozeniu pre forumowego z watku Ahaja praktycznie odstawilem CD juz przy obecnie posiadanej wkladce... chcialbym wyciagnac max z tego gramofonu i pre i stad chec zmiany wkladki. Niestety ale wkladki nie mozna wypozyczyc na odsluch wiec kupuje w oparciu o recenzje itp. reszta toru jak pre i koncowki do stereo to poki co przyszlosc...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę też, że jeżeli dasz OK wkładkę, to odechce się Tobie szukania ramienia...

 

taka refleksja: w jednym z salonów audio w Poznaniu słuchałem zestawu Avid Volvere + jakaś droga wkładka MC LO + wzm. jakiś Macintosh + MA BR6, samo ramię w cenie całego mojego "systemu", wszystko razem ponad 10x droższe niż to, co mam w domu, a mi się nadal mój zestaw w moim pokoju podoba i muzyka sprawia mi przyjemność... nie dać się zwariować... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>darekdz,

"...co do ironii Yula... wolnosc slowa i checi..."

 

Ja ironiczny? To chyba jakieś nieporozumienie, ja tylko postawiłem jedno, w istocie bardzo proste pytanie o wady ramienia 8,6 c Pro-Jecta. Ty, jak rozumiem, widziałbyś zamiast odpowiedzi na to pytanie raczej embargo na stawianie pytań.

 

Prawda o wymianie tego ramienia jest taka, że masz standard mocowania Linna. Kolmna ramienia Linna wejdzie w gniazdo w plincie 1.Xpression i ramię da się przykręcić za pomocą tych dwóch małych śrubek imbusowych które masz w kołnierzu podstawy ramienia. Wystąpią natomiast problemy z wysokością ramienia w stosunku do powierzchni talerza, bo jak łatwo zauważyć, 1.Xpression ma obniżoną bazę mocowania (jest zagłębiona w plincie). To jest problem który dałoby się jeszcze jakoś pokonać, natomiast główny problem jest inny. Wybierając ramię do podmiany musisz szukać ramienia o tej samej geometrii, tzn. o takiej samej długości efektywnej (218,5 mm) i przesięgu (18,0 mm). Nie ma na rynku ramienia o takich parametrach geometrycznych innego producenta! Tak wynika z przeszukiwania baz danych o ramionach gramofonowych na www.vinylengine i www.cartrigde.db, a te akurat bazy są wyjątkowo kompletne.

Można zatem wybrać jakieś inne, dostępne ramię, o innych parametrach geometrycznych, ale wystąpi wówczas konieczność wiercenia plinty, a ta akurat plinta jest za mała dla prządnego osadzenia nowego ramienia. Czy jest to przysłowiowa gra niewarta świeczki, moim zdaniem nic nie poprawisz, a tylko oszpecisz gramofon.

Ta wkładka którą masz jest bardzo dobra, myślę, że wyczerpuje ona do maksimum (lub prawie do maksimum) możliwości tego gramofonu. Zakładanie drogiej, niskopoziomowej MC do tego ramienia i tego napędu raczej mija się z celem. To jest za słaby werk na takie eksperymenty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu można sprawdzić.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, dziekuje za fachowosc opisu... duzo mi wyjasniles dzielac sie z laikiem swa wiedza... stawianie mi pytan nic nie wniesie gdyz to ja szukam odpowiedzi... juz ja otrzymalem... dziekuje

uwazasz, ze zakup 1042 do tego gramofonu i do pre Ahajowego jest bezcelowy? pomijajmy kwestie finansowe...

 

co myslicie o matach na talez, czy maja znaczenie w jakosci przekazu? jaka wybrac jesli warto? co z dociskiem plyty? fabrycznych nie ma... czy to znaczy, ze jest to zbyt slaby naped na takie dociazenie?

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu sobie poczytaj troche o dociskach roznego typu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Twoj talerz ma bardzo przydatny rowek 1mm wokól osi wiec nie zakrywalbym tego zanda mata. Jesli juz to jakis lekki docisk (nie Pro-Ject) ktory takze zniweluje te drazniace slizganie sie płyty po gładkiej powierzchni akrylu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli jestes laikiem jak ja w sprawach analogu to pomysl o AT440mla. Wycisnie ona wszystko z gramofonu Xpression a przy okazji nie wycisnie Twojego potu podczas ustawiania wkładki. Byc moze okaze sie ze po zakupie Goldringa bedziesz potrzebowac specjalnego przyzadu do kalibracji zeby idealnie wyjustowac wkladke bo w innym wypadku moze zagrac to na poziomie Sumiko Pearl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>darekdz,

"...uwazasz, ze zakup 1042 do tego gramofonu i do pre Ahajowego jest bezcelowy?..."

 

Nie, nie uważam tak, w swoim poprzednim poście powiedziałem wręcz co innego. Ten Goldring 1042 to naprawdę świetna wkładka, może nie jest super uniwersalna, ale rocka, bluesa, żywszego jazzu akustycznego czy elektrycznego to można za jej pomocą posłuchać z dużą przyjemnością. Ma bardzo dobrze dopasowaną podatność do węglowych ramion Pro-Jecta. Jest tylko jedno ale: szlif igły to znów ekstremalny Fritz Gyger, co zapowiada, że staranna kalibracja tej wkładki zajmie więcej niż 5 minut. Zgadzam się z ostatnim wpisem >czodaboya

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 15

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.