Skocz do zawartości
IGNORED

Zdjęli Cejrowskiego z TVP? Nareszcie!!!


noster

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

"Europa w związku z tą poprawnością wybiera USA czarnego prezydenta (ciekawe dlaczego u siebie nie wybrała nigdy Pakistańca, Turka czy Algiera)."

 

Przypuszczam że węgierski Żyd we Francji to jeszcze nie to?

 

"Nie można już dostadnie i szczerze mówić o pewwnych rzeczach. Nie można używać już słowa Pedał itd."

 

Tego akurat nigdy nie było, jeśli to tak ujmujesz, "można". Określenie to należało (i nadal należy) do języka właściwego więźniom i marginesowi społecznemu. Człowiekowi, który wychował się w normalnym domu nie przeszłoby na trzeźwo przez usta. Tak więc tęsknisz za czymś, co nie należy do wspólnego dziedzictwa, tylko właściwe jest specyficznej niszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może trochę przesadziłem - dałem niefortunny przykład, biję się w pierś. Każdy chyba jednak czuje, ze poprawność polityczna została doprowadzona do absurdu. Każda wypowiedź która nie jest zgodna z objętym kursem brana jest za herezję a media tego pilnują (chociaż teraz mamy odstępstwo od tej reguły - niestety to równiez źle wygląda - chodzi mi o tego Farfała i jego świtę).

Kara śmierci jest zła, wojny są złe... euro socjaliści z Niemiec i Francji wyrażali wielkie oburzenie gdy stany najechały Irak a tym czasem zarobiły krocie na handlu bronią - między innymi w iraku. Akurat tutaj niemcy są w czołówce. Media mało co się nie posrały w europie zachodniej krytykując politykę Busha. Ale chyba, żaden z dziennikarzy nie zająknał się na temat krociowych zysków firm europejskich z handlu bronią. Jakieś zchipisiałe gwiadki rocka jakoś nie wyrażają otwarcie niechęci wobec swoich rządów zarabiajacych miliony euro na sprzedazy broni a ile to psów powiesiły na tej "złej wojnie w iraku". Jest jeden słuszny kurs lewicowy a wszystkie inne są herezją i złem wcielonym. Polskie media świetnie zaczeły się wpisywać w ten standard.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>meloman 62

>Moim zdaniem ten s... cejrowski odstręczył wielu nauczycieli od uczenia młodzieży zasad bezpiecznego

>seksu i tym samym odpowiada za wiele zakażeń. A epidemia rzeczywiście przybrała zatrważające

>rozmiary

 

WC mnie ani ziębi, ani grzeje. Natomiast w temacie gumek to weź i wyluzuj. ;) Guma zabezpiecza przed AIDS tylko częściowo, ryzyko wpadki nadal istnieje i wcale nie jest małe. Pory gumki są dużo większe od wirusa. To tak jakby druszlakiem przenosić piasek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program Wojciecha Cejrowskiego nie będzie się już ukazywał na antenie Programu III Polskiego Radia - podał serwis Fronda.pl. Decyzję taką miała podjąć szefowa programu, Magdalena Jethon. Wcześniej zawieszono jego program w TVP.

 

 

yes!, yes!, yes!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'W jakiś dziwny sposób kolega to widzi. Jakie znowu dobro i zło?

Radziłbym spojrzeć na to wszystko w kategoriach kabaretowych bo na nic więcej nie zasługuje. Farfała w końcu kiedyś wykopią, Cejrowski wróci w glorii chwały i dalej będzie wygłaszał swoje poglądy typu "precz z pedałami". Wszyscy będą się cieszyć, tylko z czego?'

 

wyrzucenie kogos z pracy tylko dlatego, ze ma inne poglady polityczne to smutna sprawa, nawet powiem , ze przykra, a poglad 'precz z pedalami' nie jest naprawde w zadnym stopniu kontrowersyjny, a jesli bedzie w madry sposob poparty odpowiednimi argumantami to moze zyskac wielu zwolennikow,podobnie jak precz z komunizmem czy lewicą laicką, w moim swiecie licza sie zasady, nie lubie np. pani filozof (?) środy , ale nie chcialbym zeby za miałkie głupoty, ktore plecie, zostala wyrzucona z pracy, podobnie uwazam, ze cejrowski , ktorego nie musze wcale ogladac , ale miliony ludzi chetnie oglada powinien miec miejsce w tv, za ktora te miliony placa...nie wiem wiec dlaczego wyrzucenie z pracy kogos nawet o odmiennych pogladach ma budzic niesamowita radosc i byc tematem triumfalnego wątku, to jest rodzaj radości prezentowany przy kazdej okazji przez pisowców na tym forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor:

 

>Określenie to należało (i nadal należy)

>do języka właściwego więźniom i marginesowi społecznemu. Człowiekowi, który wychował się w normalnym

>domu nie przeszłoby na trzeźwo przez usta. Tak więc tęsknisz za czymś, co nie należy do wspólnego

>dziedzictwa, tylko właściwe jest specyficznej niszy.

 

Stanowisko powyżej ma swoją nazwę- to jest właśnie poprawność polityczna. Zwłaszcza o tym, że na trzeźwo nie przechodzi przez usta. Czym się to słowo niby różni od "k**wy", "c*py", "ch*ja" itd?

Chociaż PP to nie jedyne określenie, bo łapią się jeszcze- emocjonalne zahamowanie oraz snobizm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>

 

>wyrzucenie kogos z pracy tylko dlatego, ze ma inne poglady polityczne to smutna sprawa

 

Może smutna, może nie. Ale o kim piszesz, bo przecież nie o Cejrowskim?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>electro, 30 Maj 2009, 19:40

 

>wyrzucenie kogos z pracy tylko dlatego, ze ma inne poglady polityczne to smutna sprawa, nawet powiem

>, ze przykra

 

Pewnie przykra, ale o kogo chodzi, bo przecież nie o Cejrowskiego.

 

>poglad 'precz z pedalami' nie jest naprawde w zadnym stopniu kontrowersyjny, a jesli

>bedzie w madry sposob poparty odpowiednimi argumantami to moze zyskac wielu zwolennikow

 

A co konkretnie znaczy "precz z pedałami"?

Jakie są te "mądre" argumenty? Dziurka nie taka?

 

>w moim swiecie licza sie zasady,

 

W moim też, ludzie którzy nie szanują innych ze względu na taka czy inną dziurkę nie mogą liczyć na mój szacunek. Pasuje?

Panią filozof Środę lubię, bo ma w dupie różne męskie szowinistyczne świnie i nie boi się tego mówić i pisać.

 

A Cejrowskiego nikt z pracy nie wyrzucił. Za trudne do zrozumienia dla takiego samodzielnie myślącego orła?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro

no i mamy sedno, dla kazdego orla mysle , ze jasne, Twoja odpowiedz swiadczy o tym, ze wszystko dzieje sie w swiecie pogladow, a taki orzel jak ja zlepkiem kilku zdan powoduje z latwoscia przewidywana , ostra reakcje, tzn. obrone tych wszystkich dziurek , w ktore mozna wlozyc itd. wiec nadal uwazam, ze za poglady nie powinno sie tracic pracy, kontraktów itd. chociaz zrozumiale jest , ze w swiecie szołbiznesu najlepiej byc żydem-gejem o pogladach lewicowych i waskich horyzontach myslowych , najlepiej ograniczajacych sie do jedynej słusznej dającej rozkosz dziurki, nadal wydaje mi sie , ze w tv publicznej oplacanej z kieszeni ogólu ktos taki jak cejrowski ma pelne prawo do nieograniczonego artystycznie bytu , czlowiek , ktory podkreslam gromadzi przed telewizorami miliony ludzi, co pani środzie bez wzgledu na to jaki by prowadzila program nie grozi , ani w tym, ani w zadnym innym zyciu

 

mam wrazenie, ze w imie politycznej poprawnosci tracimy cos wartosciowego przy gromkim aplauzie roznego autoramentu aktywistow rzekomej tolerancji i jak juz ktos zauwazyl, ze alternatywa staje sie internet, gdzie bedzie mozna cejrowskiego ogladac, nie dziwia tez coraz szerzej zakrojone proby cenzury internetu, dotyczy to zarowno chin jak i socjalistycznego zwiazku krajow europejskich, kolejny raz widac, ze totalitaryzm mimo roznych nazw ucieka sie do tych samych narzedzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na ten przykład nie lubie brudasów, od razu argumentacja: bo śmierdzą, wiem , że przez to nie lubie dużej czesci polaków, ale tak jest i w tej kwestii trudno mi sie przelamac, wiem tez , ze brudasów jest tak dużo, że moga wystapic o pozbawienie mnie możliwosci zarobkowania, wierze jednak, ze moja szefowa nawet na najbardziej agresywne , pisemne petycje brudasow odpowie odmownie i nie strace pracy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>electro, 30 Maj 2009, 23:03

 

electro, 30 Maj 2009, 23:03

 

>Jaro

>no i mamy sedno, dla kazdego orla mysle , ze jasne, Twoja odpowiedz swiadczy o tym, ze wszystko

>dzieje sie w swiecie pogladow, a taki orzel jak ja zlepkiem kilku zdan powoduje z latwoscia

>przewidywana , ostra reakcje, tzn. obrone tych wszystkich dziurek , w ktore mozna wlozyc itd. wiec

>nadal uwazam, ze za poglady nie powinno sie tracic pracy, kontraktów itd. chociaz zrozumiale jest ,

>ze w swiecie szołbiznesu najlepiej byc żydem-gejem o pogladach lewicowych i waskich horyzontach

>myslowych , najlepiej ograniczajacych sie do jedynej słusznej dającej rozkosz dziurki,

 

Ponieważ nie ma tu niczego, do czego można by napisać sensowny komentarz daruję sobie.

 

w tv publicznej oplacanej z kieszeni ogólu ktos taki jak cejrowski ma pelne prawo do

>nieograniczonego artystycznie bytu

 

Tyle, że telewizją rządzi jakiś przypadkowy kolega Giertycha więc z nim dyskutuj sobie o prawach do czegoś tam artystycznego. Komentarz, że jeden faszysta wyrzucił drugiego uważam za całkiem trafny.

 

>czlowiek , ktory podkreslam gromadzi przed telewizorami miliony ludzi, co pani środzie

>bez wzgledu na to jaki by prowadzila program nie grozi , ani w tym, ani w zadnym innym zyciu

 

Jeszcze więcej widzów gromadzą programy "Taniec z gwiazdami", czy cośtam na łyżwach czy lodzie. Takiej frekwencji nie będzie miał żaden Czaruś Michalski czy inny Legutko.

 

>mam wrazenie, ze w imie politycznej poprawnosci tracimy cos wartosciowego

 

Jakiej znowu poprawności politycznej do cholery? Kolejne kłamstwo. Od kiedy Farfał jest poprawny politycznie???

 

Wiesz co electro? Prezentujesz schemat obowiązujący na tzw. "prawicy" a innym zarzucasz uleganie schematom. Zabawne to najlepsza rzecz którą można o tym powiedzieć.

A mówienie, że Unia sięga do totalitarnych schematów to już skrajna głupota, tak jak porównywanie Unii i Chin w zakresie cenzury internetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przeszkadza nikomu cynizm Cejrowskiego? Mnie po prostu wqr jego zwykłe opisywanie przyrody, czy czegoś tam wokół... Czy ten człowiek nie potrafi po prostu powiedzieć zwykłego opisującego coś zdania?

 

A już uznanie go za lwa inteligencji to zwykłe przegięcie... Te kulawe odnośniki do "prawa naturalnego" z elementami jego wiary. Ale autorytet...

 

 

>jakub102

wszelkie twoje inteligenckie wpisy w tym wątku są g. warte. Tak jak najazd na pisowców przez atak na nostera, który to wyznaje PO. To jest właśnie taki statystyczny głosowacz PO.

 

>electro

miło, że wąskohoryzontalne myślenie kojarzysz z poglądami lewicowymi. Mi akurat z wąskohoryzontalnym myśleniem kojarzy się doszukiwanie wszędzie akcentów komunistycznych i znajdowanie w ten sposób celu nienawiści...

Tak, jakby ktoś cię zaprogramował na "auto sercz any similarity".

Powiedz, czy jak widzisz denaturat w sklepie, to ciśnienie ci skacze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bady

denaturat nie, ale ocet ma smutne konotacje, zarowno to co sie dzieje w skali makro polityki, wywalania inaczej myslacych jak i to co sie dzieje w skali makro naszego srodowiska pracy jest w duzej czesci skazone komuna, polityczna poprawnosc narzedziem do niszczenia ludzi, tak jak bylo nia nieprzynalezenie do jedynej slusznej partii, nadal premia za wyznawanie jedynej ideologii. ktorej wersje hardcore podaje 'nie' urbana , a soft core gazeta wyborcza...mimo tysiecy sprostowan i udowodnienia klamstwa dziennikarzom fakty maja byc takie jak oni chca, a nie takie jakie sa naprawde....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>electro, 31 Maj 2009, 02:06

 

>>wywalania inaczej myslacych

 

Oczywiście Kolega nie pisze o Cejrowskim, więc o kim?

 

>premia za wyznawanie jedynej ideologii. ktorej wersje hardcore podaje 'nie' urbana

 

Kolega chyba czyta coś, czego nie ma w rzeczywistości natomiast funkcjonuje w umysłach partyjnych ideologów. Urban robi sobie jaja ze wszystkich partii, łącznie z SLD, wszystkimi partiami na lewicy i sierakowskim.

 

>mimo tysiecy sprostowan i udowodnienia klamstwa dziennikarzom fakty maja byc takie jak oni chca, a nie takie jakie sa naprawde....

 

To tak jak z twierdzeniem, że Cejrowskiego ktoś wyrzucił z pracy za poglądy :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electro czy Cejrowski jest "przykładem wyrzuconego inaczej myślącego"?....przecież to wspólna linia programowa z Farfałem...katolicyzm narodowa prawica niebezpieczna UE.

 

Różnica to glany u Farfała i bose stopy u Cejrowskiego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro_747, 31 Maj 2009, 00:35

>A mówienie, że Unia sięga do totalitarnych schematów to już skrajna głupota, tak jak porównywanie

>Unii i Chin w zakresie cenzury internetu.

 

Oczywiście, że sięga. Totalitaryzm nie jest tożsamy z istnieniem oficjalnego wodza w jednej osobie.

Oczywiście jest to wersja soft, ale jak to mówią "historia powtarza się jako farsa".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ja bym chętnie usłyszał, jaki kraj w takim razie jest preferowanym wzorcem. Tylko może jednak nie Szwajcaria, oni na swój status materialny pracowali setki lat, a system polityczny mają typowy dla krqaju wolnych protestanckich kmieci, co też u nas nigdy nie wystąpiło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Redaktor, 31 Maj 2009, 10:30

 

A czy my zawsze musimy czerpać wzroce skądinąd? To chyba Mickiewicz pisał "Co Francuz wymyśli, Polak polubi". Ja tam jakoś jednak nie mogę się przekonać do płonących przedmieść.

 

Natomiast szybko rozwijający się kraj na dorobku - myślę że USA w XIXw. mogłyby być inspiracją. To trochę jak w technice - wiele rewolucyjnych wynalazków to nic innego jak stare pomysły w nowym opakowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

USA w XIX wieku? A dleczego nie Imperium Brytyjskie od razu? Wzorce nieprzenoszalne: USA w XIX według obecnych kryteriów to kraj nieprawdopodobnej nędzy, różnic społecznych, wyzysku, gangsterki ekonomicznej i złodziejstwa. W pewnym sensie istnieją podobieństwa między tamtym okresem w USA a współczesnymi Chinami, oczywiście dość odległe, ale współczesnym Chinom najbliżej jest właśnie tam. Sądzę że żaden Europejczyk, z misiomorem włącznie, nie zaakceptowałby przeniesienia podobnych zachowań i sytuacji do współczesnej Polski. Poza tym, mentalność się zmieniła pod wieloma względami - na przykład warto pamiętać, ze wówczas za rzecz naturalną uważano dożywotnią ciężką pracę celem ułatwienia startu dzieciom. Jedno pokolenie szło na straty, aby drugie miało już łatwiej. To była mentalność pracowitych imigrantów, która przyczyniła się do budowy potęgi USA. Obecnie w ogóle tego nie ma, każdy uważa, że to on sam musi spożywać owoce swojej pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> Redaktor, 31 Maj 2009, 11:23

 

Ja tam nie wiem czy w tamtych warunkach była taka straszliwa nędza i wyzysk. Gdzieś czytałem że w owych czasach robotnik konsumował 38% wypracowanego przez siebie produktu. Dziś ta wartość oscyluje wokół 10%. Poziom technologiczny ładnie maskuje pewne zjawiska...

 

"To była mentalność pracowitych imigrantów, która przyczyniła się do budowy potęgi USA."

 

Rozumiem że Polsce potrzebne jest nie to, tylko mentalność roszczeniowych lewych rencistów?

 

"Obecnie w ogóle tego nie ma, każdy uważa, że to on sam musi spożywać owoce swojej pracy."

 

Swojej i nie swojej (z preferencją na to drugie).

 

Jeszcze trochę wzdragania się przed wzorcami takimi jak USA XIXw. i będziemy pracowali na chińczyków poganiani przez panów w turbanach a jedynymi doznaniami audiofilskimi (w czasie krótkich przerw w pracy) będzie dla nas śpiewny głos muezzina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radaktorze, chyba nie sądzisz, że Misiomor chciałby wskrzesić u nas Dziki Zachód. Chodzi mu o wolność gospodarczą i niskie podatki. (chociaż rezerwaty dla czerwonych nie byłyby złe).

Jeżeli przykład i inspiracja z XIX w. i zza wielkiej wody są tak ciężko strawne, to może w takim razie weźmy za wzór kraj przodujący w UE, ale nie z czasów obecnych, kiedy przejada swój dorobek, lecz z okresu, kiedy się dorabiał. Wszak my jesteśmy dopiero na dorobku i wprowadzanie takiego porządku, jaki panuje w starej Unii obecnie, to hamowanie możliwości rozwoju.

 

Po wojnie...

 

Wszystkie liczące się niemieckie partie polityczne uważały za konieczne wprowadzenie jakiejś formy socjalizmu. Program uważanej za prawicową CDU uchwalony w roku 1947 głosił: Planowanie i kierowanie gospodarką są przez długi czas konieczne w jak najszerszym zakresie. Przewidywał upaństwowienie kopalni i hut.

Chadecy w amerykańskiej strefie okupacyjnej twierdzili wręcz, że ich celem jest zbudowanie demokratycznego socjalizmu.

 

Trudno zrozumieć, jak to się stało, że członkowie rady gospodarczej dali się Erhardowi przekonać i zaaprobowali przygotowaną przez niego ustawę znoszącą wszystkie przepisy o planowaniu gospodarczym i reglamentacji, czyli idącą dokładnie pod prąd programów partii, które reprezentowali. Tak się jednak stało, 18 czerwca 1948 roku 50 głosami “za” przy 36 “przeciw” została ona uchwalona. Posiedzenie to, co warto podkreślić, odbyło się w ścisłej tajemnicy. Władze okupacyjne nic o nim nie wiedziały. Nie wiedziały też, jakie decyzje na nim zapadły.

 

W dwa dni później przeprowadzono wymianę pieniędzy. Miejsce marki Rzeszy (RM) zajęła marka niemiecka (DM). W tym dniu Ludwig Erhard dał też wolność gospodarce. Zrobił to w sposób naprawdę niezwykły. Wykorzystał w tym celu ślepe posłuszeństwo swych rodaków wobec władzy. Była to niedziela, nie było w pracy nikogo, kto mógłby mu przeszkodzić. Erhard wydał i rozesłał stosowne rozporządzenia, po czym w przemówieniu radiowym powiadomił, że unieważnił kartki żywnościowe, zniósł kontrolę cen itd. Nie miał prawa robić tego bez porozumienia z władzami okupacyjnymi, ale gdyby poprosił je o zgodę, nigdy by jej nie dostał. Wszystkie jego polecenia zostały skrupulatnie wykonane przez odpowiednie urzędy.

 

W poniedziałek rano Niemcy obudzili się w całkiem innym ustroju, a on został wezwany przed oblicze generała Luciusa Claya, dowódcy amerykańskich wojsk okupacyjnych. Podobno rozmowa zaczęła się od pytania pewnego pułkownika: Jak pan śmiał rozluźnić nasz system racjonowania w sytuacji tak wielkich niedoborów żywności! Erhard odpowiedział: Ależ panie pułkowniku, ja nie rozluźniłem systemu racjonowania, ja go całkowicie zniosłem! Odtąd jedyną "kartką", jakiej będą potrzebowali ludzie, będzie marka niemiecka i będą oni ciężko pracować, by ją zdobyć. Poczekajmy, a przekonamy się. Wtedy odezwał się generał Clay: Panie Erhard, moi doradcy mówią mi, że popełnia pan straszliwy błąd. Erhard miał mu odpowiedzieć: Niech pan ich nie słucha, generale, moi doradcy mówią mi to samo. Generał Clay musiał się szybko zdecydować, czy chce wystawić się na pośmiewisko, czy udawać, że wszystko stało się za jego wiedzą i wolą. Wybrał to drugie.

 

Bardzo szybko okazało się, że Erhard nie popełnił błędu. Niemcy zaczęły się rozwijać w oszałamiającym tempie. Sklepy zapełniły się towarami. Jego powodzenie oznaczało jednak kres marzenia wielu polityków i zwykłych ludzi o socjalizmie. Walczyli o jego spełnienie jak mogli. W listopadzie 1948 roku wybuchł strajk generalny. Strajkujący domagali się odwołania reformy, ale Erhard nie ustąpił. Powiedział kiedyś: “Nie liczba i wielkość nagłówków w prasie powstających za sprawą danego polityka stanowią miernik prawidłowej polityki, lecz wewnętrzna pewność, by w politycznych działaniach nie zwodzić się tanimi sloganami i nie dać się zepchnąć z prawidłowej drogi”. Przez następne dwadzieścia lat w RFN nie było poważnych konfliktów społecznych, a strajki stały się rzadkością, bo zarobki rosły bardzo szybko.

 

Aby nie straszyć wyborców, koncepcję gospodarczą realizowaną przez niego nazwano “socjalną gospodarką rynkową”. Pod tą nazwą wprowadzono w kraju socjalistów niemal zupełnie wolny rynek. Nazwa była o tyle prawdziwa, że naprawdę daje on większe szanse ubogim niż ustroje rzekomo dążące do “sprawiedliwości społecznej’.

 

Niemcy przegrali wojnę, ale wygrali pokój. Szybko stali się największą potęgą gospodarczą w Europie,dystansując Wielką Brytanię i Francję. Brakowało im rąk do pracy i ludzie z wielu krajów znów jechali “na roboty do Niemiec”, tym razem zupełnie dobrowolnie. Marka niemiecka stała się jedną z najważniejszych walut świata. Większość Niemców do dziś nie rozumie, że stało się tak, bo przez kilkadziesiąt lat, sami o tym nie wiedząc, żyli w tym “drapieżnym kapitalizmie”, którego tak się boją.

 

Warto tu rozprawić się z następnym popularnym mitem. Często mówi się u nas: “Niemcy skorzystali na Planie Marshalla, a my nie byliśmy nim objęci. Stąd ich bogactwo i nasza bieda.” Fakty temu przeczą. Pomoc amerykańska nie przekroczyła nigdy 5% produktu krajowego brutto Niemiec Zachodnich, nawet w latach 1948-49, kiedy wsparcie ze strony ECA (Economic Cooperation Administration – ministerstwo ds. współpracy gospodarczej, powołane, by nadzorować program pomocy i kierować nim) było największe. W tym samym czasie koszty alianckiej okupacji i reparacje wojenne pochłaniały od 11 do 15% niemieckiego PKB. Zatem pieniądze płynęły raczej z Niemiec do krajów zwycięskich, nie odwrotnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Hmm, jednak warto by przeczytać więcej na temat sytuacji pracowników najemnych i farmerów w USA okresu drugiej połowy XIX wieku i początków XX-go. Mogę się mylić, jednak jest na ten temat bogata literatura, zarówno fachowa jak i tzw. piękna. Z której wynika, że rozwój przemysłowy i generalnie gospodarczy odbywał się wówczas na zasadach, które obecnie uważamy za nie do przyjęcia nie tylko u nas, ale nawet w krajach III świata. Ciekawee że łatwo uwierzyć, ze w XVIII wieku w Wersalu cuchnęło z braku kanalizacji, ale że w XIX wieku robotnicy nie mieli własnych mieszkań, pojazdów i niemal żadnych praw, to już nie bardzo. Zaś co do losu farmerów, to można poczytać np. Steinbecka albo obejrzeć materiały archiwalne. Oczywiście, to jest Wielki Kryzys, jednak koniunktura nei ejst dana raz na zawsze i w XIX wieku margines dobrobytu społeczeństwa był tak płytki, że w razie wahnięcia miliony lądowały na ulicy. To są czasy kompletnei nieprzystające do nas i równie dobrze (a może nawet z większym skutkiem) możnaby żądać wprowadzenia dla Polski protestanckiej etyki pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Co do [powyższego wpisu, to coś podobnego i o podobnych skutkach mieliśmy w pierwszej połowie lat 90. Wystarczy przypomnieć sobie, jak "znikąd" pojawiła się żywność, które w Poslce brakowało przez cały okres komunizmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.