Skocz do zawartości
IGNORED

Yamaha 3800 korekcja dźwięku


tomter

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś potrafi czytelnie przedstawić zasadę działania equalizera w amplitunerze Yamaha 3800, chodzi o zależności pomiędzy funkcjami gain, band i frequency?? instrukcja jest mało zrozumiała i tylko w j.angielskim....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu masz następujące parametry:

- Band: numer pasma częstotliwości korygowanej

- Gain: maksymalne wzmocnienie w decybelach podane dla częstotliwości dokładnie w środku korygowanego pasma (regulowane w zakresie -20dB lub -6dB do 6dB)

- Frequency: częstotliwość w środku pasma. Częstotliwości zaczynają się od 32Hz i rosną aż do 16kHz co 1/3 oktawy

- Q-factor: bliżej nie sprecyzowana rozpiętość (zależna od zastosowanych filtrów) korekcji - na lewo i prawo od częstotliwości środkowej (zakres: 0.5 do 10). Jeżeli np. chcesz wzmocnić 100Hz o 3dB to nie dzieje się to tylko dla 100Hz, a również dla czestotliwości pobocznych, ale z mniejszym efektem. Zależnie od ustawiennia rozpiętości 90Hz i 110Hz może być wzmocnione o 2dB (dla większej wartości Q-factor) lub 1dB (dla mniejszej wartości Q-factor). Generalnie chodzi o to aby uzyskać łagodne zmiany charakterystyki przenoszenia.

 

Do kalibracji systemu Twój sprzęt może użyć aż (lub tylko) siedmiu korekcji na kanał.

 

Mam nadzieję, że Twój model p[osiada automatyczny tryb kalibracji bo do ręcznej to raczej potzrebny jest odpowiedni dysk z sygnałami testowymi i co najmniej miernik poziomu dźwięku - najlepszy byłby analizator widma akustycznego.

 

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za odpowiedź, bardzo mi to rozjaśniło zasadę działania korektora.

Na szczęście Yamaha ma auto kalibrację z możliwością wybrania dodatkowych trzech opcji dźwięku: natural, flat i front. Po przeprowadzeniu auto kalibracji na jednym z parametrów (naturalnym bez equal.)podciągnąłem pasmo korektorem i faktycznie efekt jest super, dużo więcej sopranu i basu niż w pozostałych ustawieniach automatycznych... kosztem oczywiście neutralności...pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwazam ze lepiej jak ypao trudno ustawic:) a rzeczywiscie zeby efekt byl przez ustawienie manualne podobny lub zadowalajacy to wiele godzin zabawy ! kiedys mnie to bawilo i czesto sie tym bawiłem jednak automat daje duzo lepsze rezultaty trzeba pamietac zeby bass i treeble przy auto byly ustawione na 0

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak scisza dosc mocno ale ja cofam odrazu na 0 zazwyczaj ustawia jakies -6 -9

w zaleznosci jak masz z tylu galke skreconą

i czy masz polaczone kablem y czy mono to tez duzo zalezy od tego jaką glosnosc ci ustawi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam to samo yapo sciszylo mi suba w instrukcji pisze zeby glosnosc suba bylo na pol dalem duzo mniej jest lepiej, ja zrobilem najpierw kalibracje yapo a pozniej podciagnalem sobie to co mi pasowalo, teraz dla mnie jest super, mysle ze to dobre rozwiazanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie Yapo ścisza mocno sub-a, jezeli chodzi o kalibrację, to w kinie domowym jest super, jednak do słuchania muzy z pena skonfigurowałem sobie własne ustawienia w oparciu o kalibrację bez korekcji i efekt jest duże fajniejszy, podciągnąłem w band#1 skrajne pasma do 4,5...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w swojej 3900 mam kilka pamieci ustawien parametrow, poprostu zapamietalem sobie kilka ustawien i w zaleznosci czego potrzebuje korzystam z funkcji memory i zapodaje sobie potrzebne ustawienia, wygodna sprawa,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentelmen to chyba jakieś nieporozumienie co ja tu czytam.

W przypadku kalibracji mamy, albo universalną (tak jak powinno być), albo subiektywną (pod siebie).

Odnośnie tej drugiej to sprawdzamy jak słyszymy i korygujemy pierwszą zwiększając zwykle poziomy w częściach charakterystyki gdzie słyszymy gorzej. Taką korekcję przeprowadza sie zwykle dodatkowo po uniwersalnej. Chowamy wynik do pamięci i wykorzystujemy w zasadzie tylko wtedy kiedy słuchamy sami.

 

Korekcja automatyczna zwykle bije na głowę wszelkie próby ustawienia sprzętu „na ucho”. Poziom jest ustawiony w całym pśmie dokładnie tak jak ma być. Nie wykluczam jednak błędów programowych i dlatego dobrze byłoby sprawdzić to miernikiem poziomu dźwięku odtwarzając sygnały testowe z dysku.

 

Wielokrotnie zdarza mi się kalibrować systemy (włącznie z re-aranżacją pomieszczeń oraz modyfikacjami głośników), gdzie ludzie mówią, że po kalibracji mają za mało basu lub wysokich. Wszelkie próby podciągania powodują, że dźwięk nie zabrzmi jak powinien. No chyba, że delikwent nie słyszy, co jest bardzo częstym zjawiskiem. Odsyłam na badania słuchu wspomniane w pierwszym paragrafie tego postu. Całkiem serio.

 

Na zakończenie typowy przykład tylko, że z video.

Ustawiałem jednej pani obraz w TV. Zmarnowałem kilka godzin, bo trzeba było pogrzebać na PCB, a ona mi po wszystkim, że obraz za ciemny i nie widać w tej sekwencji (testowej) co stoi na komódce w głębi pokoju... No, ręce i nogi opadają – a może właśnie producent tego obrazka nie życzył sobie by oglądający te rzeczy widział bo wytwarza się odpowiedni nastrój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po kalibracji komuś basu, lub góry brakuje, to po co sie męczyć, to masochizm. Trzeba podbić, a najlepiej nic nie mieszać :) Sprzęt ma tak brzmieć, żeby się podobało słuchającemu i trafiało w jego gust, a nie dawało idealne charatkterystyki w pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak można w tej yamaszcze podbić bas. Posiadam ten ampli + esa vivace3 i w zasadzie wsio super za wyjątkiem niskich poziomów głośności ( głównie tv lub radio ). Wtedy prawie nie słuchać basu , można to jakoś skorygować? oczywiście niedługo centralany ( też esa vivace ) oraz suba ( velodyne cht-12Q ) ale na teraz zastananwiam się jak to poprawić na frontach

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GT, 6 Cze 2009, 14:35

 

>Jak po kalibracji komuś basu, lub góry brakuje, to po co sie męczyć, to masochizm. Trzeba podbić, a

>najlepiej nic nie mieszać :) Sprzęt ma tak brzmieć, żeby się podobało słuchającemu i trafiało w jego

>gust, a nie dawało idealne charatkterystyki w pokoju.

 

Co nie zmienia faktu że i tak lepiej wyrównać lokalne nierówności i ew. na koniec skoro już musisz to sobie podbijasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale gdzie podbic basy , jest taka opcja w tym ampli? , narazie znalazłem tylko możliwosć podbicia db na kolumny ale to dotyczy chyba całej charakterystyki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basy możesz podbić właśnie equalizerem..., dodatkowo sprawdź jak ustawiłeś wysyłanie sygnału LFE, powinien być ustawiony na fronty, bo rozumiem, że nie masz jeszcze sub-a.

 

Co do sugestii "Instalatora", że ustawienia w kalibracji są najlepsze, to nie byłbym tego, aż taki pewny, dużo ciekawsze efekty daje zabawa korektorem, dotyczy to w szczególności muzyki słuchanej z pena w formacie mp3...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sygnał LFE na fronty czyli ok bo nie mam jeszcze suba, na panelu mam regulacje tonów bas/treble - czy o to chodzi? jak się podbija equalizerem? w krórym menu można"pobawić się korektorem" sorry za banalne pytania. Mam nadzieje że problem defunitywnie zniknie z zakupem suba

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do posiadaczy yamaha 3800 - czy bi apm przynosi jakieś istotną poprawę?muszę dodać że u mnie ( esa vivace ) górne zworki odpowiadają wyłącznie za głośnik wysokotonowy a dolne za średnie oraz niskotonowe

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bi-amp nieco "uspokoił" dźwięk. Inny kolega z innym apli po takim podłączeniu stwierdził to samo (bez mojej sugestii). Ale wielkich zmian się nie spodziewaj ... wielkie zmiany to są dopiero przy aktywnej zwrotnicy a to już inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki koszty to nie koszty ... bi-amp tylko dla frontów czyli potrzeba kilku metrów x kilka PLN = dwadzieścia kilka PLN ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bi-ampingu efekt zależny jest od rodzaju kabla i w większości przypadków daje pozytywne efekty, np. bardziej czytelna średnica...

w którejś z gazet był test bi-ampingu w połączeniu z różnymi kablami i za każdym razem efekt był lepszy niż standardowe rozwiązanie...

 

Jeżeli chodzi o Yamahe 3800, to jej zaletą jest neutralność stąd przy ustawieniach poprzez kalibracje nie ma fajerwerków w postaci ostrych wysokich tonów. Moja sugestia (sam tak zrobiłem) to pobawić się ustawieniami equalizera - sopran i bas jest bardziej wyrazisty do tego ustawienia pamięci i w zależności od rodzaju muzyki można zapodać inne ustawienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna sprawa. Przy niskich poziomach głosności kolumny graja w zasadzie tylko średnicą oraz wysokimi ( w muzyce oraz tv ) , po przesterowaniu basami jest lepiej ale przy odkręceniu do -20db - 15 db wszystko zaczyna ożywać, w zasadzie trzeba korygowac basy do 0 ( dynamika oraz niskie częstotliwości ) czy tak ma być ? normalnie to słucham ciszej Ciągle się ucze . Czy to aby nie to że mam podłączone tylko fronty i musza pracowac za wszystkie pozostałe

 

PS. w środę dotrą kabelki klotza ( na początek ) w domu mam jakieś no name 1,5 mm to spróbuje to podpiać w biampie i zobaczymy

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatycznego korektora akustyki pomieszczenia używałem do tej pory tylko i wyłącznie przy oglądaniu filmów, do odsłuchu stereo mam osobny system złożony z wzmacniacza i odtwarzacza cd, dodatkowo wzmacniacz służy w KD jako końcówka mocy zasilająca kolumny główne.

Dzisiaj zrobiłem eksperyment i odtwarzacz cd podpiąłem nie do wzmacniacza stereo a do amplitunera KD żeby móc skorzystać z automatycznego korektora akustyki i muszę przyznać że cały mój"audiofilski" światek legł w gruzach, doprawdy nie spodziewałem się takiej poprawy, to co się stało z niskimi tonami to mi się do tej pory w pale nie mieści, linia basu stała się niewiarygodnie czysta i klarowna, żadnego buczenia, czysty, piękny bas i to nawet ten najniższy.

To do czego na razie nie mogę się przyzwyczaić to do tego że dźwięk stał się nieco suchszy i odchudzony, ale być może tak właśnie ma być gdyż dźwięk bez korekcji był co prawda bardziej soczysty, ale też o wiele mniej czytelny w całym paśmie,zapewne zaburzony odbiciami od ścian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maracz nie wiem jaki masz wzmacniacz,ampli i kolumny ale u mnie jest wręcz odwrotnie z amli w stereo bas jest dudniący całe szkło drży a wzmacniacz bas trzyma za mordę jest bardzo mocny i kontrolowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario1969, 9 Cze 2009, 18:35

 

>Maracz nie wiem jaki masz wzmacniacz,ampli i kolumny ale u mnie jest wręcz odwrotnie z amli w

>stereo bas jest dudniący całe szkło drży a wzmacniacz bas trzyma za mordę jest bardzo mocny i

>kontrolowany

 

Niepoprawna kalibracja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.