Skocz do zawartości
IGNORED

Rozterki po zakupie AA Phoebe


Kokosz

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem prawie-szczęśliwym posiadaczem AA Phoebe, które zakupiłem dość niedawno. I nurtuje mnie następująca sprawa. Grają one inaczej niż w salonie. Na odsłuch wybrałem się z własnym sprzętem, ale pokój odsłuchowy był 2 x mniejszy i o wiele lepiej wytłumiony. U mnie jest 30mkw, parkiet i mało mebli. Phoebe grają oczywiście lepiej od moich poprzednich kolumn ale to nie jest to co w salonie, brak mi przestrzeni jakiegoś ocieplenia. Nawet na słuchawkach średniej klasy, (kupiłem żonie bezprzewodowe Philipsy żadna rewelacja) jest głębia, przestrzeń, fajny bas. Nie wiem czy to jest kwestia wielkości pokoju, czy tzw. wygrzania kolumn, czy wymagań w stosunku do możliwości finansowych.

Podłączone mam kolumny kablem Cordial

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi

Tak może dojdą do siebie, albo ja się przyzwyczaję. Nie przypuszczałem, że to taka może być różnica. Choć ktoś na forum wyraził swoją opinię, że Phoebe radzą sobie całkiem nie źle z takimi pomieszczeniami. A ja musiałem pójść na kompromis pomiędzy kasą, żoną, wielkością skrzynek i takimi tam innymi drobiazgami. W Łodzi namawiali mnie na Hyperiony, ale obawiałem się że mój amplituner ich nie pociągnie. No cóż trzeba to zwalić na konto moich doświadczeń.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj poeksperymentować. Sprawdź jak zmienia się brzmienie kiedy zaczynasz wpływać na akustykę wnętrza. Mówisz, że masz parkiet i mało mebli, może jeszcze dość gołe ściany. Rzuć "coś" na podłogę (może dywan z innego pokoju), spróbuj rozproszyć i przytłumić odbicia od ścian (możesz zacząć od ściany za miejscem odsłuchu i tam gdzie padają pierwsze odbicia na ściany boczne) i starannie dobierz ustawinie samych kolumn (dległość od ściany, rozstaw, kąt dogięcia). Zobaczysz, czy brzmienie idzie w stronę takiego, jakiego oczekiwałeś czy jakie chciałbyś mieć. Możesz być mile zaskoczony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniosę sprzęt do mniejszego, pokoju lepiej wytłumionego i zobaczę czy będzie różnica. Zauważyłem jeszcze jedno, jak zbliżam się do kolumn na odległość około 2m to wrażenia są lepsze. Mam pytanie jaki powinien być rozstaw kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kokosz

 

U mnie grają Phoebe w 17 m2, również słabo wytłumionych, a przy tym niskich (2.20m). Rozstaw to 1.8-1.9 m, kolumny lekko dogięte do środka, sofa odsłuchowa w odleglości ok. 2.3 - 2.4m od linii kolumn. Głębia i przestrzeń - chyba nie rewelacyjne, ale na dobrze zrealizowanych płytach nie jest najgorzej. Nie mogę powiedzieć, żeby grały zimno, ich brzmienie odbieram raczej jako ciepłe (może to wina lekko wycofanych wysokich tonów?). Bas nie rewelacyjny - niski, ale "rozlazły" kiedy podłączone były Stright Wire Duo, po zmianie na JamoFlat przybyło wysokich, ubyło najniższego basu ale ten który jest wydaje się bardziej akceptowalny.

Ostatnio rzuciła mi się w uszy wyeksponowana "średnica" - coś na co wcześniej nie zwróciłem uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej umieszczam link do artykułu "akustyka pomieszczenia odsłuchowego". Znajdziesz tam wskazówki na temat rozstawu kolum i wiele innych cennych informacji, które podpowiedzą ci od czego zacząć eksperymenty. Miłej lektury.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeśli, jak mówisz, bliżej kolumn jest lepiej, przysuń miejsce odsłuchu. Ja zwykle słucham z kanapy, jednak nieco ładniejszą scenę muzyczną uzyskuję pół metra przed nią więc czasami stawiam tam fotel, który nie jest zbyt wygodny (albo rybki, albo akwarium, na razie nie mogę mieć jednego i drugiego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi

Dzięki za wszelakie rady. Trochę poeksperymentowałem z ustawieniem kolumn i ku mojemu zaskoczenie podziałało. Poprawiła się przestrzeń, bas i ogólne wrażenia ze słuchania muzyki A przesunąłem je tylko o około 15 cm do przodu, rozsunąłem o 50 cm a prawą bardziej skręciłem. Niby nic a jednak podziałało. Już się obawiałem, że będę musiał pertraktować z AA o wymianę na Hyperiony.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kokosz:

 

Czy mógłbyś napisać z czym i jak AA Phoebe grają u Ciebie? Wiem, że było sporo wpisów na ten temat, ale jestem ciekaw opinii użytkowników. Z góry dziękuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego uzytkownika AA Phoebe!

Ciesze sie, ze udalo sie znalezc rozwiazanie po dobrych radach powyzej.

Osobiscie mam mniejszy pokoj (ok. 20m), jest tez "dobrze wypelniony" -> dywan, sofa i fotele ze stolikiem, zaslony paskiem u gory na cala dlugosc pokoju, ale do czego zmierzam -> jestem bardzo zadowolony z brzmienia! Swoje zasilam NAD'em: C320BEE + C521. Bardzo podoba mi sie dzwiek, okreslam go jako cieply.

Slucham muzyki z bardzo malym wychyleniem galki wzmacniacza, w zwiazku z tym podejrzewam, ze powinno to tez dobrze grac i w troche wiekszym pokoju. Zwlaszcza, ze przy odsluchu w sklepie wychylalem galke wzmacniacza na rozne sposoby i podobalo mi sie granie zestawu przy kazdym poziomie glosnosci (w odroznieniu od ELAC'ow, ktore mialem okazje odsluchiwac).

Wiecej, zdecydowanie wole sluchac kolumn, niz sluchawek (posiadam HD500 i czasami jestem do nich zmuszony, gdy np. rodzina oglada TV) i powiem, ze wlasnie w sluchawkach mi troche przeszkadza agresywny dol, wiec wylaczam wtedy "tone defeat" i troche ujmuje basu. Zauwazylem tez efekt nagrzania sprzetu, dosc czesto tu na forum omawiany. Otoz po wlaczeniu sprzetu (wylaczam go z sieci, gdyz w tygodniu rzadko mam czas na odsluchy) musi minac jakies paredziesiat minut, a juz wtedy zestaw pokaze siebie z najlepszej strony. Z tym ze przy twojej elektronice moze byc z tym troche inaczej. I jeszcze jedna rzecz -> po skreceniu kolumn do srodka zauwazylem mocne "zawezenie sceny", wiec je odkrecilem i stoja w tej chwili tylko "leciutko" uchylone ku srodkowi. Powiem tylko, ze odleglosc miedzy kolumnami wynosi ok. 2.5m, slucham zwykle w odleglosci tez ok. 2.5m.

Pozdrawiam, zycze udanego eksperymentowania i przyjemnego sluchania!

@lex

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu kolumnach, bardzo dobre rezultaty odsłuchowe ,daje takie ustawienie , aby wewnętrzne ścianki kolumn były delikatnie widoczne. Głównie wpływa to na lokalizację Pozostałe aspekty ustawienia - różnie z tym bywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>pawiowy:

 

"Sweet point" za słuchaczem - u mnie właśnie takie ustawienie dalo najlepszy efekt.

Ekstremalne poszerzenie sceny i oderwanie dźwięku od głośników uzyskałem kierując fronty kolumn lekko na boki - grało to dźwiękiem odbitym od ścian. Lokalizacja oczywiście baaaardzo rozlana.

Polecam zabawy z ustawieniem - efekty są zaskakujące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.