Skocz do zawartości
IGNORED

ciche wychylanie sie membrany


MLoxey

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchałem ostatnio radia średnio głośno, bo fajnie grali i w pewnym momencie piosenki zauwazyłem, że głośniki basowe szaleją, wychylają się bardzo mocno w trakcie grania fragmentu prawie bez basu. Piosenka to była chyba One-T Cool-T - Magic Key. Bardzo mnie zdziwiło to zjawisko. Normalnie, gdyby powodem był bas to przy takim wychyleniu to by się meble przesuwały, a tu nic! Prosze o wyjaśnienie tego zjawiska jeśli ktoś wie o co tu chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może również świadczyć o tym, że w niektórych sytuacjach wzbudza Ci się wzmacniacz, albo tuner.

Co do bezszelestenrgo poruszania membranami, a w marnych kolumnach słychać wtedy pompowanie powietrza, oznacza to tylko, że efekt występuje znacznie poniżej częstotliwości rezonansowej kolumn, lub poniżej zakresu słyszalnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ani jedno ani drugie. Radio to przeciętny amplituner Denona a głośniki to zwykłe Kody, ale przecież to całkiem najgorszych nie należą. Znalałem jeszcze inny fragment ze ścieżki dźwiękowej Jurasic Parku (chyba), chętnie prześlę na @, bo ftp-em nie dysponuję, i sie dowiem jak to brzmi na lepszym sprzęcie, a na forum tego nie brakuje. Taka drobna i sprawdzona prowokacja: niech podają maile Ci, którzy mają tu naljepszy sprzęt ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLoxey, jak na scieżce dźwiękowej miałeś nagrane 30Hz, to na "zwykłych Kodach" najprawdopodobniej zobaczysz właśnie tylko wachlowanie membranami... Zupełnie normalne zjawisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papek raczej ma rację. Z radia to raczej niepochodziło. Ja bym się martwił na Twoim miejscu.

Jeżeli uważasz, że ani jedno, ani drugie to co ? Kolumn się nieczepiam, one niewinne. One biedne.

A jak zjawisku nietowarzyszy szum powietrza to masz powód do radości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie towarzyszy szum, jest cichutko i zdarza się to baaardzo żadko (mało takich piosenek). Cóż, zostawie tak jak jest. A przy tym drugim kawałku, o którym wspomniałem z Jurasic Parku (plik audio z THX w nazwie), w momencie tego falowania membran słychać bas, ale jakby z bardzo daleka i jest cichy. Efekt jest moim zdaniem prawidłowy, bo to kroki nadchodzącego z oddali prehistorycznego zwierza :]. Dzięki za opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dźwięki są o częstotliwości poniżej rezonasowej sekcji niskotonowej kolumn, to taki efekt właśnie jest. Ponadto taki efekt występuje jak jest zbyt małe pomieszczenie odsłuchowe. Niestety wtedy, nalezy się z tym pogodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Fabianek, cos tu sie zapedziles i szukasz dziury w calym. Dla porownania polecam nastepujacy przyklad. Wszyscy ci ktorzy maja gramofony i plyty z niedokladnie wyposrodkowana dziura (rowki sa nie koncentryczne) moga sie przyjzec extremalnym wychyleniom membran niskotonowych widocznych "na oko" czyli o bardzo niskiej czestotliwosci. Tu tez nie ma co sie doszukiwac felerow, czestotliwosci podrezonansowych glosnika i innych.... to po prostu dekoncentryczne drukowanie plyty.

W przypadku radia podobne niskie czestotliwosci wcale nie musza byc zawarte w sygnale muzycznym (uzytkowym) Moga powstac w wyniku jakis modulacji/nakladania sie czestotliwosci ktorych sumaryczna moze miec tak niskie czestotliwosci o tak wielkiej amplitudzie.

 

bez paniki...

 

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas wiedziałem, że Cie sprowokuję. Miałem taką przypadłośc z gramofonem. To bylo dawno i kiepskie były kolumny, przez co miałem słyszalne szmery :)))

Czy przesadzam, to zależy, od tego co jest przyczyną. Przecież piszę, że może to być w wielu przypadkach normalne, a w innych podejżane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Żeby rozwiązac ten problem i dowiedzieć się co nieco o tym zjawisku, wystarczy włączyc płytę testową :-)

 

yep, tylko ze zrodlem tych "anomalii" jest podobno radio :-(((

 

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. I czy to jest powolne wychylanie czy drganie membrany. Jak usiebie podłączę 20Hz z generatora, lub płyty, to niesłychać tego, ale membrany drgają. W praktyce mogą w nagraniu pojawicieć się tak niskie czestotliwości. W przypadku jaki miałem z gramofonem, to było wychylanie. Wpierw należałoby się dogadać co nazywamy wychylaniem ? :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas> yep :-) zgadza się. Będziemy mieli odpowiedź na pytanie , czy 30 Hz słychać w zestawie czy nie.

Znalezienie po raz drugi tak niskiej częstotliwości może być uciążliwe.

Gdy ktoś otruje się , dajmy na to jajem- koroner nie je jajca ,żeby sprawdzić , czy jajco truje, tylko bada najpierw zwłoki - dlaczego zeszły, a potem jajco :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koroner degustator :-)

 

A to ja też się poskarżę na radio...

>Fadeover zostaw te suwaki, bo jest za głośno... W Radio Zet wszyscy się wydzierają. Gała wzmacniacza na godzinie 8 - potencjometr już nie jest w stanie uchwycić prawego kanału - a w Radio Zet głośno... Skęcam bardziej - solo perkusji w "Caling Elvis" z CD już cicho (Knopflera nie słychać wcale) - a w Radio Zet głośno!

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avw > To znaczy,że procesor działa, i kobitki które pracuja w Zusie, w sklepach, na poczcie, w spożywczych,w Geesie.........., faceci na górkach rozrządowych, w fabryce szczotek......... - SŁUCHAJĄ ( czyt, słyszą )!!!!

I o to chodzi :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech chociaż Monika Olejnik tak nie krzyczy od samego rana...

Ja też nie lubię polityków, więc ją rozumiem - no ale żeby od samego rana tak krzyczeć??? Aż się kawą dzisiaj przez to polałem...

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.