Skocz do zawartości
IGNORED

Polskie radio z najlepszym stereo


matman

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

janek_dolas, 6 Cze 2009, 18:02

 

Tak bywa, pamięć czasem zawodzi ;-)

Kuranty to i owszem w Pr. I, ale "kanał lewy, kanał prawy" było domeną Pr. II i to ten program wraz z Trójką był pierwszym polskim, stereofonicznym programem radiowym.

Nawet nie zagrzebując się w historię radia i stereofonii wystarczy po prostu skojarzyć ówczesnych częstotliwości nadawania. Pr. I był na początku nadawany na tzw. długich falach (AM) i tylko tam, a program II i III nadawany był w paśmie UKF (FM), a właśnie to pasmo pozwala na nadawanie sygnału stereo (w wielkim uproszczeniu mówiąc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ememka@ Ma racje. Jedynka w tamtym czasie była nadawana tylko na falach długich i nie nadawała w stereo.

Do dnia dzisiejszego programy sterefoniczne można odbierać u nas tylko w zakresie UKF. Możliwość odbioru muzyki nadawanej na falach długich w stereo to ma chyba tylko piszący te słowa. Ale niestety u nas tak nie nadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ememka,ja tam się tylko usmiechnę,ale pamietam jak dzis ze dziadek siedział przy Stolicy i gałka nie krecił po kurantach a facet w głosniku testował sygnal podawał siłę i mówil kanał lewy kanał prawy...a i wysokośc fali na wisle i inne takie fajne rzeczy były także.Ja nie mowie o programach fabianskiego w pr2.abstrahujac tez zaczynal w pr1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

==> Rafaell

masz świętą rację, gramofony leżą w graciarniach, a panowie dźwiękowcy robią nas w bambuko.

Może zabrzmi to jak lokalny patriotyzm, ale Radio Kielce przyzwoicie słychać, a to za sprawą realizatorów i sprzętu

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goście przynoszą do Programu 3 swoje winyle i opowiadaja o nich. Jeśli faktycznie przed transmisją nagrania nastepuje przegranie do postaci cyfrowej to mogliby uprzedzać że teraz będzie można posłuchać tylko namiastki analogowego grania. może odezwie się ktos kto ma wiedzę na ten temat, bo tak to sobie tylko gdybamy.

Z drugiej strony 3-ka nie ma sobie równych przynajmniej od strony artystycznej a to juz jakieś 90%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś od godziny 00:00 do 4:00 Trzecia strona księżyca w PIII a to za sprawą dzisiejszej pełni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>asfanter, 6 Cze 2009, 22:02

artystyczno rozrywkowej,ja bym to tak ujął,chociaż programy prowadzone przez wszystkim zachwyconych młodziaków zaczynają mnie swoim natretnym zachwytem wkurzać,pewne przetasowania wśród młodej kadry powinny być,naprawde nie mozna sie zachwycać każdym pierdnięciem byle kapeli-trochę dystansu. Program 2 za to zasłużył się muzyce poważnej ale ten bałagan co dostali w spadku po 1PR powinni w końcu posprzątać i odzyskać przynajmniej ex-equo 1 miejsce z 3PR.Trochę by sie tam przydał taki nowy Jan Weber ludzie potrzebuja oswiecenia i olśnienia jednocześnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem starszy od wszystkich uczestnikow tego wątku. Moja pamięc mówi mi uparcie, że pierwsze stereo emisje były w pr.III. Najpierw chyba tylko jeden czy dwa razy w tygodniu, krótko. Stopniowo coraz częściej. Była to troche inicjatywa półamatorska, pamietam nzawisko Sadowski (elektronik? meloman?) I długo w żadnym innym. Zdaje mi się, ze nie od razu kiedy II zaczęła być emitowana na UKF była stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>janek_dolas, 6 Cze 2009, 01:11

>ta mają sprzynt.aktualnie to się gra z komputra a sygnał daje aby parę db głośni było od

>konkurencji.

 

No cóż niektórzy nawet tego nie potrafią. Discomaniac71 jest z Krakowa i pewnie potwierdz.

Radio Kraków nadawane jest z tego samego 288 metrowego masztu w Chorągwicy co 3PR ich sygnał z nadajnika jest raptem 2 góra 3dB słabszy niż 3PR i wynosi u mnie ok98dB (3PR 100dB)? Można powiedzieć że poziom głośności audycji obu stacji powinien być podobny ale nic podobnego :) Radio Kraków z uporem maniaka nadaje muzykę ok 10dB! ciszej niż 3PR a nawet niż sporo 1kW nadajników komputerowej skompresowanej pierdziawki (Radio Kraków ma 60kW nadajnik)Radio Kraków czasem się budzi i na przykład wczoraj audycja słowna była nadawana ze studia S5 w porównywalnej głośności co Trójka ale zaraz potem znów zapadło w sen zimowy.Oni po prostu nie chcą się wyróżniać, wręcz się ukrywają w eterze a nuż ich nikt nie zauważy. W sumie to nie powinno mi na tym efekcie marketingowym specjalnie zależeć-ich cyrk i ich małpy ale po prostu żal mi tej obciętej dynamiki nadawanych ciszej audycji. Z drugiej strony patrząc, Radio Kraków w ten sposób może lepiej ukrywa często przytrafiające się im dziś hałasy wentylacji i przydżwięki np. ze spikerki przykładowo dziś ok 15-18. Tak że w szaleństwie jest jakaś metoda :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 6 Cze 2009, 23:21

No cóż ja pamiętam moje pierwsze stereo to był kupiony w 1977 roku odbiornik Amator Stereo. Radio stereo widziałem wcześniej dwa razy (dobre określenie bo nie słuchałem) w 1974 u sąsiada widziałem Meluzynę Hi Fi a może dwa lata później samoróbkę czyli chyba radio Sudety z dorobionym w ramach tamtejszego DIY dekoderem stereo.Stereo w kraju nadawano dla wyprodukowanych pierwszych odbiorników od 1972 roku .W 1977 roku już 3PR był nadawany stereo ale czy 2PR nie pamiętam. Pamiętam za to jak korzystałem w nocy na testowych sygnałach żeby sobie sprawdzić czy magnetofon (głowica) dobrze nagrywa wszystkie częstotliwości no i czy sprzęt prawidłowo gra-w tedy był zmorą zle nadawany pilot 19 kHz na szpulach 19,05 miałem go sporo nagranego z muzyka.Dziś pomiar można zrobić błyskawicznie i dyskretnie np podczas nadawania sygnału rozpoznawczego stacji ale jak widać z ta jakością to jeszcze bardzo różnie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sama jakość stereo w czasach Amatora Stereo i Kleopatry była zadowalająca. Przynajmniej tak mi się wówczas wydawało. Było to może spowodowane bardzo wsoko zinstalowanym masztem radiowym w mojej okolicy. Jeżeli dobrze pamiętam to było około 1480 metrów. Radio odbierało się na kawałku przewodu. Takiej linki w izolacji.

Do tego fabryczne kolumny z takimi plastikowymi maskownicami w czarnym kolorze. Już sam fakt posiadania oddzielnych głośników, które można było dowolnie ustwić było ważnym i wyróżniającym elementem audio. O jakości kolumn czy czymś takim jak przewód głośnikowy w ogóle się nie myślało. Szczytem marzeń był magnetofon szpulowy na licencji Grundiga. Już wtedy występujące sporadycznie magnetofony Tesla były uważane za przestarzałe. Więc pierwsze listy przebojów z radia nagrywało się na szpulowce. Sprzęt był połączony kabelkiem z wtykiem DIN.(takim śmiesznym, okrągłym).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HM;

Poniosła Cię fantazja. Najwyższy na świecie maszt radiowy w owym czasie był k/Gąbina woj. płockie i miał on 640 m wysokości(nadawał na falach długich);

 

Pozdrawiam Wszystkich

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie maszt był na górze i ta wysokośc była nad poziomem morza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Rafaell

6 Cze 2009, 18:16

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 1022 / 4968 / 9

 

discomaniac71, 6 Cze 2009, 17:03

Dokładnie tak jak piszesz, tak w ogóle to bezczelnośc jak co niektórzy prezenterzy informują że puszczają nagranie z vinylu, k..a to przecież słychać, co z tego ze zgrali troche trzasków na kompa.Dżwięk płyty jest bardzo podobny do realizacji koncertu na żywo, poza tym dany utwór nie odpala z dokładnością 1/10 sekundy od końca zapowiedzi.Panowie prezenterzy i realizatorzy nie róbcie sobie jaj.Gramiaki juz dawno macie w graciarniach radiowych i teraz nawet ich nie potraficie obsłużyć.

 

 

 

No coz musze sie do czegos przyznac:) Sam wiele lat grajac w swoich audycjach z cdrow zapewnialem ze odtwarzam z winyla:) Jednak nie uzywalem do tego sprzetu komputerowego a stacjonarnej nagrywarki audio. Najpierw Philips CDR 870 (sic!) potem Marantz DR 6000 i Pioneer PD-R 05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HM69, 7 Cze 2009, 10:38

>Szczytem marzeń był magnetofon szpulowy na licencji Grundiga

Od Grundiga od poczatku się z daleka trzymałem ale marzenia były dla licealisty wtedy osiagakne.Cieżka praca w wakacje na budowie pozwoliła mi np. na zakup wymarzonego najlepszego wtedy krajowego sprzetu-wtedy grupy luksusowej (kazdy moduł kosztował wtedy do 1.5 średniej krajowej pensji) Dziś pracując w wakacje na fanaberyjny światowy sprzęt ciężko osiagnąć taka siłe nabywczą gotówki, żeby sobie coś licealista z topu sprzetowego mógł kupić.W grę wchodzą tylko niektóre 10-30 letnie używki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Siejca@

Wczasach o których pisałem mieszkałem w Cieplicach Śląskich Zdroju. Opisany przeka]nik widziałem z okna mojego pokoju na ulicy Pułaskiego. (patrz zdjęcie). Do podstawy było 1471 metrów. Ale należy dodać jeszcze około 9metrów na sam budynek i konstrukcję anteny nadawczej. Łącznie 1480 metrów.

Więc nie poniosła mnie fantazja tylko wspomnienie. Taka reministencja w czas, który już się nigdy nie powtórzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z koleżanką małżonką prostuję: Nazwisko jednego z grupy amatorów którzy zrobili uklady uzywane do pierwszych produkcji sygnalu stereo (pewnie przynajmniej modulator i dekoder stereo, może jeszcze coś)jest nie Sadowski lecz Janusz Sidorenko, jazzman, gitarzysta i elektronik-akustyk, wtedy chyba student lub młody inzynier. Dziś trudno uwierzyć, ze commies nie dopatrzyli się w tej (oddolnej) inicjatywie czegoś zdroznego lub, że nie udupili jej z asekuranckiego nawyku tylko wykorzystali w praktyce. Zdaje się, że nawet chcieli zatrudnić tych ludzi. W każdym razie sprzęt zrobiony przez nich był nad podziw długo w użyciu. Potem oczywiście kupili coś profesjonalnego. Kol. małż. potwierdza, że najpierw emisja stereo była 1 raz w tygodniu (mnie sie zdaje, że był to wtorek) chyba przez godzinę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałbym zwrócić uwagę kolegów dyskutantów, że przy modulacji FM siła dźwięku nie zalezy od siły sygnału jeżeli tylko ta ostatnia jest na tyle duża, że odbiornik może dokonać przyzwoitej demodulacji (niskie szumy). Dalszy wzrost siły sygnału oczywiście ułatwia otrzymanie lepszego stosunku sygnał/szum, ale nie zwiększa głośności audycji. Ta zalezy od wykorzystania dostępnej głebokości modulacji FM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 7 Cze 2009, 13:48

>Ta zalezy od wykorzystania dostępnej głebokości modulacji FM.

 

Jak go zwał, tak go zwał; na głośnikach lub słuchawkach sygnał Radia Kraków jest słyszalny ciszej i ktoś za to powinien beknąć. Wczorajszy poziom głośności ze studia S5 był nawet wyższy niż "konkurencyjny" Trójki-czyli da radę; znów ktoś zasnął na stole mikserskim i oparł się na suwaku ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiołkowi w żłobie dano o godz 15 w radiu w tym samym czasie dobre audycje muzyczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Radio Kraków

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piosenki i inne piękne dźwięki, aud. Wacława Nowotarskiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.