Skocz do zawartości
IGNORED

Lek na wszystkie spory. Typy pomieszczeń


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy podrozdział książki Jerzego Krajewskiego "Głośniki i zestawy głośnikowe".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, że za mało tekstu. Jednak jakiś wstęp do dyskusji jest.

 

Szczególnie, że większość pomieszczeń z wątku Wasze ustroje to niestety typ IV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Szczególnie, że większość pomieszczeń z wątku Wasze ustroje to niestety typ IV.

 

niekoniecznie :D u mnie typ I/III

 

btw o kablach Autor nie pisze? karygodne... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o kablach Autor nie pisze?

 

Pisze. Nic odkrywczego. Kupił droższe i było lepiej. Równie dobrze mógł nic nie napisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze warto podtrzymac temat godny uwagi coraz wiecej osob zaczyna sie interesowac akustyka .Co prawda łatwiej wymieniac sprzet i kable niz zakasac rekawy i pokombinowac z kolumnami i wytlumieniem no ale w wiekszosci przypadkow jak wytlymaczyc malzonce ze tak jest lepiej.Chociaz Moja polowa juz docenia ogladanie filmów poprzez kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable: Wyrównują doły. . ? Chyba wpędzają w doły psychiczne. A to forum jest czasami taką grupą wsparcia. . .

Ale do rzeczy. Całe to cytowane zestawienie w preambule jest nieco pomieszane.

Np: Dlaczego „Duże pomieszczenie” jest i duże i dobrze wytłumione?

Proponuje mówić o wytłumieniu jako atrybucie niezależnym od kubatury. Wielkość zaś pomieszczenia może mieć wpływ na coś, no właśnie na co?

Wytłumienie: Można sobie wyobrazić tak mocno wytłumione małe pomieszczenie, że praktycznie nie zaistnieją tam żadne odbicia. Czy wówczas jest podobny efekt jak odsłuch w nieograniczonej przestrzeni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazik-t, 7 Cze 2009, 15:45

 

>głośniki z nisko schodzącym ale raczej słabym basem...hehe dobry bełkot

 

Dlaczego ?

 

Mocny bas to można mieć z podbiciem +10dB przy 100Hz. Będzie mocny, nigdy nisko schodzący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masterofdeath6

(Konto usunięte)

Ja mam II+V, z tym że efekt mam przeciwny - podłoga pochłania mi bas zamiast się zbudzać :(

 

co do metrażu na moje oko"ucho" :

małe - do 15m2

średnie - 15-25m2

duże - 25-50m2

b.duże - >50m2

 

myślicie że można tak mówić o powierzchniach?

 

Co do pokoju odsłuchowego. Nie wiem czemu nagminnie pomija się wysokość???

Przecież to kluczowy wymiar dla kubatury!

I tak porównując pokoje o wymiarze 5x6m2 o wysokościach 2,50m i 3,20m ? - przecież to już inny pokój chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Master. . .

Tak. Powinno podawać się powierzchnię podłogi i kubaturę. Sama kubatura to mało.

 

Ja bym podzielił pomieszczenia:

I -6 m2 – małe (łazienki, kuchnie, samochody (osobowe)),

II 6-20 m2 – średnie, wzrost do 4m;

III 20-60 m2 – duże, wzrost: do 4m;

IV 60-400 – aule, wzrost: powyżej 4m;

V 400- – sale koncertowe, powyżej 8m;

VI Wolne powietrze.

A to ze względu na propagację dźwięku, możliwą scenę,. . . Oczywiście granice są umowne.

W zasadzie większość z nas przebywa w II grupie. Tu zjawiska falowe w zakresie niskiego basu są problematyczne. Występuje rozmycie sceny; występują zbyt szybko odbicia od najbliższych ścian głośnikom, a tych nie można z oczywistych powodów za bardzo oddalać. Ratunkiem jest dobre wytłumienie najbliższego otoczenie głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ratunkiem jest dobre wytłumienie najbliższego otoczenie głośników.

 

Co też z wielkim powodzeniem stosuję w swoimi pomieszczeniu typ I + III :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

jozefkania, 7 Cze 2009, 15:47

>

>Mocny bas to można mieć z podbiciem +10dB przy 100Hz. Będzie mocny, nigdy nisko schodzący.

mocny bas przy 100Hz..ubaw lepszy od sexmisji , chyba że przy niedzieli coś wciągasz, stąd takie brednie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki z nisko schodzącym ale raczej słabym basem, bełkot? Czyżby?

Ten sam głośnik w obudowie zamkniętej schodzi w sposób naturalny 60 Hz: -3 dB; 50Hz: -5dB; 40 Hz: -10 dB. W obudowie otwartej i strojonym otworze ok. 55Hz ma: 60 Hz: 0 dB; 50Hz: -3 dB; 40Hz: -20 dB.

Mocniejszy bas ma ten z otworem, tyle tylko, że ten zamknięty nawet odsłuchowo jest lepszy; nisko schodzący acz słaby;). Oczywiście zależy czego się słucha, różnie słychać te da zespoły głośnikowe. Jeżeli w muzie występują akcenty o f ok. 40 Hz to lepszy będzie ten ze słabym aczkolwiek niskoschodzącym basie. Przy disco o przewadze 50 Hz lepszy jest basreflex.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Bardzo fajny temat załozony

od dłuzszego czasu nurtuje mnie ten temat , ponieważ mam do zaadoptowania pomieszczenie tylko i wyłącznie do odsłuchu , tylko jest jeden problem ma 20m2 w kwadracie a wysokosc niestety 2 metry .

nie wiem czy warto zaadoptowac ? nie wiem czy sprzęt obecny zagra tam . Pewnie wsadził bym go , ale jest tak zagracona ta piwnica ,że na uprzątnięcie zajeło by mi z kilka dni .

stad moje pytanie i z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumiłbym sufit (cały i solidnie) i ścianę za głośnikami (solidnie). Na podłodze dywan. Będzie OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Czyli mam rozumiec że wysokośc w tym aspekcie nie ma jakiegos wiekszego znaczenia , tymbardziej ze pomieszczenie w którym obecnie odsłuchuje jest nad tym pomieszczeniem do zaadoptowania .

troche boje się tej zmiany , bo licząc koszta jakie wsadził bym w to pomieszczenie sięga jakies 5-7 tysiecy włacznie z profesjonalnymi gąbkami , piramidkami etc. akustycznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie akustyki, to w tak niskim pomieszczeniu nie będzie się chyba zbyt przyjemnie przebywało i słuchało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józek ma rację. Wytłumienie akustyczne sufitu podniesie go (akustycznie). Aby nie nabawić się klaustrofobii należałoby go również zrobić na biało; a nie widziałem „gąbek” białych :(.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi "profesjonalnymi gąbkami" to bym nie szalał... Tanie nie są.

Są rozwiązania kilkanaście razy tańsze i tak samo skuteczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Dlaczego?

Jak ładnie i pięknie zaadoptuje , tymbardziej mam swoją firme remontowo - wylończeniową to moim zdaniem z tym nie będzie większego problemu

i oczywiście odpowiednie oświetlenie żeby klimacik był, reszta to tylko żeby zagrało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Z tymi "profesjonalnymi gąbkami" to bym nie szalał... Tanie nie są.

Są rozwiązania kilkanaście razy tańsze i tak samo skuteczne.

 

 

 

A co byś proponował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.