Skocz do zawartości
IGNORED

Bias w Cayin TA-35 Lampy KT-88


Gość amidas

Rekomendowane odpowiedzi

Gość amidas

(Konto usunięte)

Witam.

To mój pierwszy wpis na "tym" forum i jak sądzę temat nie łatwy. Otóż chciałbym własnoręcznie ustwaić bias po wymianie lamp mocy na te wymienione w tytule. W modelu wzmacniacza który posiadam trzeba to ustawić za każdą wymianą i ręcznie. Automatu brak. Zorientowałem się, że można kupić miernik do ustawiania biasu tyle tylko że to początek. I tu mam dwa pytania. Jak to się ustawia bo na podstawie jakiś parametrów to na pewno. Tylko nigdzie nie moge trafić jakie powinny być parametry odnośnie lamp KT-88 które są dobrane w kwartet. Jesli ktoś zechce opisacten proces od początku do końca będę wdzięczny.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest również napięcie anodowe...

Co więcej katalogowo dla KT88 firmy JJ jest napisane:

 

Typical characteristic:

Ua = 250 V

Ug2 = 250 V

Ia = 140 mA

Ig2 = max. 7 mA

-Ug1 = 15 V

S = 11,5 mA/V

Ri = 12 kΩ

μ-g1-g2 = 8

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ, jakie masz napięcie anodowe (zmierz, znajdź w instrukcji). Potem weż maksymalną moc admisyjną KT88, czyli 42W, pomnóż maksymalnie przez 0,8, żeby nie gwałcić lamp. Wynik podziel przez napięcie anodowe. Otrzymaną wartość prądu ustaw. Procedura ustawiania i ew. sposób przeliczania prądu na napięcie (jeśli jest mierzone ono na rezystorach katodowych) są podane w instrukcji. Przynajmniej powinny, ale jak to chinol, to nigdy nic nie wiadomo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amidas

(Konto usunięte)

Panowie bardzo dziękuję za wskazówki. Tyle, ze ja mam lampki Electro-Harmonixa i tu pies pogrzebany, a druga rzecz to niby gdzie ustawia sie to napięcie anodowe. Reasumując zrozumiem cały problem jak ktoś napisze tak po swojemu. Co i gdzie przyłożyć aby coś tam zmierzyć i w sumie coś ustawić..czyli ten bias .

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypher, te "typical characteristics" to nie są zalecane warunki pracy, tylko zalecany punkt pomiarowy, w którym określa się emisję lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma do rzeczy producent lamp?

A napięcia anodowego się nie ustawia, na anodę podawane jest zasilanie, jakieś tam napięcię, pewnie z 400-450V. Weź woltomierz i zmierz. Jeśli uważasz, że to dla Ciebie wyzwanie - każ całą regulację zrobić komuś obeznanemu. Piszę bez złośliwości, 450V może Cię zabić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amidas

(Konto usunięte)

Jak sądzę nie jest to trudne, ale oddając gdzieś do wydawać by się mogło zaufanych osób nie do końca jest pewność czy przeprowadzają całą procedurę ustawiania biasu. Może tylko wymieniaja lampy i to wszystko, a mnie zapewniają, iż jest wszystko poprawnie ustawione.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze Ci sie przyda Bias Calculator:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam Cayina TA-35.

Napięcie anodowe to ok. 430V. Dla moich lamp (6550) mam bias mam ustawiony na 50mA, więc dosyć konserwatywnie wg tego, co pokazuje kalkulator.

Napięcie na rezystorze katodowym, to 0,5V (rezystor 10 Ohm pomiędzy masą o wyprowadzeniem nr 8 lampy mocy).

W celu ustawienia biasu, do nóżek wspomnianego rezystora trzeba podłączyć multimetr i ustawić odpowiednie napięcie za pomocą jednego z niebieskich potencjometrów, niezależnie dla każdej lampy.

Ponieważ robi się to przy włączonym wzmacniaczu, więc odradzam przeprowadzenie operacji, jeśli nie masz wystarczającej wprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amidas

(Konto usunięte)

Jakby nie było dziękuję za wszystkie odpowiedzi i tu ostatnia uwaga. Wszystkie ustawienia o jakich mowa tyczy się podobno tylko i wyłącznie kiedy lampy nie sa nowe, a jeśli są to nie były parowane.

Krótko mówiąc poinformowano mnie że jesli wzmacniacz sam w sobie nie był regulowany i dłubany, a nowe lampy mam nowe i parowane to nie ma potrzeby ustawiania biasu.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość amidas

(Konto usunięte)

Panie Sławku te dwa słowa nie wiele mówią. Tak samo mogę napisać, że lubię ładne kobiety. Prosze teraz mi powiedzieć jakiego typu hmm?. Mam nadzieję że aluzja zrozumiała, a zapewniam nie jest złośliwa. Tak więc skoro to błedne założenia to proszę mi dać powód regulacji biasu przy założeniu że wszystkie lampy parowane i dobrane w kwartet mają wszelkie parametry wzorcowe. Co w tym wypadku naprzykład trzeba regulować we wzmacniaczu skoro do podstaw lamp płynie niezmienny prąd ??

Czekam na wyjaśnienia?

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W Cayin TA-35 Masz napiecie anodowe 435V, dlatego powinieneś ustawić bias z zakresu od 45 mA (0.45V napiecie na Rk) do 55 mA (napiecie 0.55V na Rk). Gdy ustawisz 45mA wówczas bardzo nieznacznie stracisz na mocy wyjściowej lampy, a tym samym troszkę na dynamice (głównie bass), ale bardzo znacznie przedłużysz żywot lampom - o jakieś 150%. Ja ustawiam bias 55 mA, bo lampki w tej chwili nie są wcale takie drogie, a i tak wytrzymają ok. 3000 godzin. Pozdrawiam serdecznie - Witek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.