Skocz do zawartości
IGNORED

Czy to możliwe ?


fugiel6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Drogich Forumowiczów

Od niedawna mam wzmacniacz Creek 5250se. Wzmacniacz ma podwójne terminale (A i B) do podłączenia kabli głośnikowych. Zaznaczę, że stosuję bi-writing przy kolumnach. Gdy podłączam kable kolumnowe do wzmacniacza standardowo tylko do terminali A kolumny tak jakby traciły moc. Bas jest słabszy i ogólnie następuje pogorszenie przekazu. Przy podłączeniu do terminali A i B (jak przy bi-writingu) następuje poprawa przekazu. Czy to możliwe, że terminale A i B są osobno zasilane we wzmacniaczu ?

 

pozdr.

fugiel6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnych urządzeniach gniazda A + B służą tylko i wyłącznie do podłączenia dwóch par kolumn, a nie do kombinacji alpejskich z wymyślonym przez producentów kabli tzw. bi-wiring, który z tego co kiedyś ćwiczyłem wnosi wyraźnie słyszalną niespójność, agresję i dźwięk "na twarz", co niektórzy mogą początkowo odbierać jako "wyraźną poprawę" na dłuższą metę nie do wytrzymania, niestety. Owszem, jest nieco głośniej i "wyraźniej" niż zwykle, ale to samo można uzyskać przy podłączeniu pojedynczym kablem i podkręceniem gałki VOLUME - efekt będzie dokładnie ten sam, a dużo mniej męczący przy dłuższym słuchaniu. Poza tym chyba lepiej zainwestować te samą kasę w jeden lepszy kabel niż w dwa takie sobie, nie mówiąc już o tym ile zbędnego syfu może wnosić dodatkowa para przewodów, a już kompletnym nieporozumieniem jest dla mnie "modelowanie" brzmienia, podpinaniem całkiem różnych typów i przekrojów kabli na poszczególne sekcje głośników w jednej kolumnie, bo to nawet z założenia nie może działać poprawnie, chociaż niektórym może się podobać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie najlepiej oskrobać dodatkowe dwa centymetry izolacji i jeden przewód "przewlec" przez oba gniazda w kolumnie. Ewentualnie można kawałek uciąć i tym kawałkiem zastąpić fabryczne zworki... a propos zworek, bi-wiringu, bi-ampingu czy bi-czegokolwiek, to coraz więcej producentów (zwłaszcza w wyższych modelach swoich kolumn) jakoś odchodzi od tego "cudownego" rozwiązania jakim jest stosowanie podwójnych gniazd przyłączeniowych i tym samym problem rozwiązuje się sam, ale oprócz tego chyba też o czymś świadczy, niekoniecznie o "lepszości" podwójnego okablowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piopio, 10 Cze 2009, 11:53

 

>Czyli lepiej pozostać przy firmowych zworach w kolumnie niż zastosować kabel bi-wire ???

 

Jeżeli jesteś przed kupnem kabli, to

> lepiej zainwestować te samą kasę w jeden lepszy kabel niż w dwa takie sobie

z reguły.

 

Jeżeli jednak JUŻ je masz i przy podwójnym okablowaniu jest lepiej, to nie ma co się zastanawiać.

Decyduje indywidualny przypadek, różne kolumny/kable/wzmacniacze różnie reagują na biwiring.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->parantulla

 

Brawo ! Wybroniłeś się ! Fabryczne zwory w kolumnach (najczęściej) znacząco degradują dźwięk ...

Trzeba je koniecznie zastapić tym samym kablem co głośnikowy albo zastosować lepsze zwory. Ja testowałem srebrne zwory z pojednczym kablem i okablowanie bi-wire (wszystko Sonus Oliva). Nie było różnić w brzmieniu. Gorzej gdy kupujemy kable już firmowo zakończone ... np. taki Nordost Red Dawn. Co wtedy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy to możliwe, że terminale A i B są osobno zasilane we wzmacniaczu ?

 

To nie jest kwestia zasilania terminali, ale wewnętrznych połączeń terminali z końcówką mocy. Często producenci nie przywiązują do tego należytej wagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Pozostaje kupić oryginalne jumperki, które firmy kablarskie też mają w ofercie.Nadziać sie tylko można na Red Down -y konfekcjonowane w Honkongu co do których oryginalności i graniu nic nie wiem!

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skow29, 10 Cze 2009, 13:31 >>>>

 

"Fabryczne zwory w kolumnach (najczęściej) znacząco degradują dźwięk ..."

 

czegoś głupszego dawno nie słyszałem

 

 

A może Kolega uzasadnić głupotę tego stwierdzenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem dodać do tematu że np Arcam w swoich wzmacniaczach dokładnie opisuje które terminale należy podpinać do których głośników przy zastosowaniu połączenia podwójnego. Jest to związane z działaniem układu wewnątrz wzmacniacza ponieważ jak pamiętam terminale oznaczone jako B nie powinny być stosowane do połączenia pojedyńczego.

Być może w twojej instrukcji jest to również opisane w jakiś sposób. W instrukcji Wzmacniaczy Arcam były rozrysowane wszystkie możliwe połączenia z zaznaczeniem wyżej wymienionej sytuacji.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować wszystkim za wpisy. Możliwe, że to jest moja autosugestia odnośnie polepszenia przekazu przy bi-wiringu ale chyba nie tak do końca. Mam dwa rodzaje kabli wysokotonówka podłączona jest przez srebro z Sonus olivi, a średnio-niski przez Atlasa Hyper 3.0. Każdorazowo gdy podłączam kolumny przez jeden rodzaj kabla dzwięk ulega pogorszeniu (tak na moje słoniowe ucho :)). Przy Hyperze traci na szczegółowości i jasności, a przy Sonusie staje się za bardzo uszczegółowiony, dlatego stosuję oba na raz. Oczywiście każdy ma prawo do swojego zdania i dlatego nawet nie myślę przekonywać Kolegów do stosowania bi-wiringu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.