Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer REL - pytanie do użytkowników


Terrapin

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar uzupełnić swój system (stereo) o subwoofer. Interesującą mnie propozycją jest m.in. sub firmy REL z serii B. Z materiałów w Sieci zrozumiałem, że REL stosuje dość unikalne rozwiązanie połączeń: zalecane jest połączenie wysokopoziomowym (z terminali głośnikowych wzmacniacza)za pomocą dedykowanego kabla i JEDNOCZEŚNIE można stosować połączenie niskopoziomowe z wyjściem LFE za pomocą kabla RCA.

 

W stereo sprawa jest jasna, ale w przyszłości planuję dokupienie amplitunera KD, stąd pytanie:

 

Czy można połączyć sub REL-a do wzmacniacza stereo do wykorzystania w stereo i do amplitunera KD do odtwarzania ścieżki LFE w filmach bez groźby uszkodzenia suba? A jeśli tak, to co w wypadku wykorzystywania zestawu stereo do "przodów"? Ten sam sygnał przekazywany byłby do suba dwoma kanałami, czy wystarczy zdefiniowanie przodów jako "small", aby sygnał LFE szedł tylko złączem niskopoziomowym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowalem B1 i o ile w stereo jest bardzo dobrym uzupelnieniem monitorow to do kina sie raczej nie nadaje. Przy podlogowkach z przyzwoitym dolem tez wiele nie wniesie. Mozliwe, ze to kwestia wielkosci pomieszczenia. Bas ma raczej dosc suchy i bez tapniecia... najpierw posluchaj... tym samym nie wiem czy jest sens podlaczanie go do KD bo raczej nie pod to byl zaprojektowany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki darekdz :-) Bardzo pomocne uwagi! U mnie niedostatek basu wynika z akustyki. Mimo sporych kolumn daje się zauważyć spadek głośności sygnału (sinus) w okolicach miejsca odsłuchu łagodnie już od około 65Hz i bardzo stromo od około 40Hz.

 

Czy miałeś okazję porównywnać Rel-a z Velodyne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darekdz :-) Przepraszam, nie popatrzyłem na Twoją "wizytówkę", przecież masz DD15 w systemie :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie, ze REL B1 nie spelni Twych oczekiwan ale posluchaj bo jestem ciekaw wrazenia.

Moim skromnym zdaniem - do ktorego doszedlem po 1,5 roku poszukiwan i testow chyba wszystkiego co godne uwagi na rynku - sa dwa suby godne uwagi, ktore potrafia zagrac w stereo nie psujac go a wrecz wydobywajac detale, ktorych wczesniej nie bylo oraz doskonale spisac sie w KD bez rezonansow z wielkim efektem. Jest to Velodyne z serii DD oraz Paradigm SUB 25. Wszystko zalezy od tego co chcesz uzyskac i za jaka kase. Pisalem juz wielokrotnie na forum, ze moj budzet wyjsciowy wynosil 6tys PLN a stanal na 6tys USD. Cala reszta byla wydaniem kasy bez efektu jakiego oczekiwalismy. Mamy bardzo trudne akustycznie pomieszczenie o pow 60m2. Tam gdzie REL B1 rozkrecony na maxa nie dawal sobie zupelnie rady DD-15 pracuje na 45% mocy i robi cuda. Zarowno DD jak i SUB maja uklad kalibracji z mikrofonem pomiarowym. W DD jest w standardzie a w Paradigmie kosztuje dodatkowe ok 1,7tys PLN. Nie wiem jak duze masz pomieszczenie ale jesli oczekujesz od basu perfekcji, punktu i idealnego zszycia z frontami testuj smialo DD w wielkosci zaleznej od potrzeb. SUB 25 to potwor, przy ktorym Servo 15v2 nie istnieje. Jest jednak pomiedzy nimi przepasc cenowa. Najtansze DD kupisz chyba za ok 10 tys. moja 15tka teraz kosztuje ok 14 tys PLN - naprawde warto. Oczywiscie prawdziwe stereo nie potrzebuje suba i slyszalem to w salonie gdzie kupilem Velodyne ale koszt takiego zestawu to juz inna bajka:)

 

Reasumujac - jesli szukasz basu miekkiego, glebokiego i soczystego a przy tym super kontrolowanego z mozliwosciami licznych korekcji w calym pasmie to tylko seria DD. Jesli szukasz tego samego ale dosc sucho i bez takiej glebi to Paradigm. Mysle, ze niczym wiecej nie warto zawracac sobie glowy. Za mniejsza kase dosc muzykalnie zachowywal sie Velodyne CHT-15R ale to juz obudowa otwarta wiec do stereo mozesz nie byc zadowolony z punktu. Detaliczny i to bardzo ale dwie klasy nizej niz DD.

 

Jesli masz male pomieszczenie to ciekawy jest B&W PV-1 ale cena juz blisko najmniejszego DD. Jesli wejdziesz w Velodyne przed zakupem sprawdz u siebie bo czasem pisza na forum o brumieniu z sieci. U mnie jest cisza za to brumil inny sub.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pomieszczenie to owoc pseudo-nowoczesnej architektury z początku lat 90-tych: otwarte na kuchnię, przedpokój i ciągi komunikacyjne do pozostałych pokoi. Prostokąt "salonu" to jakieś 30 m.kw, ale z przyległościami to ok 50. Gdzieś się w tym gubi niski bas, a przez to podstawa rytmiczna i jazzu i gęstszej symfoniki.

Priorytetem jest stereo. Jeżeli sub w istotny sposób poprawi dół pasma w muzyce, jestem gotów mu wybaczyć niedostatki w kinie :-) W dalekosiężnych planach i tak jest całkowite rozdzielenie stereo od KD...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“That which can be asserted without evidence can be dismissed without evidence.” (Christopher Hitchens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje budownictwo jest nowoczesne ale razem z przyleglosciami salon ma ok 70m2. Jestem niemal pewny, ze nie zauwazysz RELa w systemie ale ocen to sam. Nasz problem byl taki sam. Bas nie istnial w miejscu odsluchu. Efekt wypelnienia dolu oraz super jakosci uzyskalismy dopiero na opisywanej wyzej polce. Sporo daje kalibracja do miejsca odsluchu. Nie zniechecam a nawet chetnie chcialbym poznac Twa opinie po odsluchu RELa. W salonie z monitorami gral fantastycznie. W domu z podlogowkami bylo zupelnie inaczej. Lepiej zachowywal sie chyba nawet B&W ASW825. To ponoc bardzo liniowy sub czesto stosowany w studyjnych warunkach... podobno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.