Skocz do zawartości
IGNORED

SOHA CLONE MK III - projekt PCB


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam małe pytanie do znawców tematu, czy można bezkarnie podnieść napięcie anodowe bez jakiś zmian układu, 60V wydaje mi się straszne mało, co prawda moje jest mk2 nie 3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam założone lampki 88 SQ philipsa podniosłem na chwilę na 75V jest bardziej dynamicznie i słychać jakieś zniekształcenia, spróbuję na 82 mam gdzieś 2szt rtf ecc82, mam jeszcze radzieckie 6n6p i 6n1p-ew.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam założone lampki 88 SQ philipsa podniosłem na chwilę na 75V jest bardziej dynamicznie i słychać jakieś zniekształcenia, spróbuję na 82 mam gdzieś 2szt rtf ecc82, mam jeszcze radzieckie 6n6p i 6n1p-ew.

Jeden z użytkowników MKIII zasilał anody Salas'em HV 150V. Nie wiem, czy nie wiązało się to z innymi zmianami w układzie samej Sohy. Ja w prototypie MKIV właśnie wspomniane 6N1P zasilałem z dobrym skutkiem 150V przy prądzie bodaj 5mA - ta korelacja przyniosła bardzo ciekawe efekty:). Zasilacz "klasyczny" CRCRC z mosfetem. Uwaga na HV!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez FERB

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam anodowe z oddzielnego odczepu trafa jak w mk3, tylko puszczone przez stabilizator tl783, nie wiem czy stabilizator wytrzymałby tak wysokie napięcie, EW bierze 600mA na świecenie lm337 może już nie podołać, więc trzeba też pewnie ulepszyć żarzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam anodowe z oddzielnego odczepu trafa jak w mk3, tylko puszczone przez stabilizator tl783, nie wiem czy stabilizator wytrzymałby tak wysokie napięcie, EW bierze 600mA na świecenie lm337 może już nie podołać, więc trzeba też pewnie ulepszyć żarzenie.

Właśnie dzisiaj przyszły do mnie LT1033 - mają 3A, wygląda, że są pin-zgodne z LM337, więc przeróbek nie trzeba - kupiłem je z przeznaczeniem właśnie do żarzenia, zresztą było o tym parę postów wyżej.

Używałem LM337 (zasilacz prawie identyczny jak w mkIII) i dawał rady przy 6N1P, choć radiator tak gorący, że nie dotkniesz paluchami, obecnie cała obudowa z grubego AL służy za radiator i jest znacznie lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem, dlatego kupiłem LT1033 w niedzielę, mam nadzieję że jest nie tylko pinami zgodny ale i dzielnik napięcia jest ten sam, może nie powyrywam padów przy wylutowywaniu LM bo jest tak niefortunni usytuowany że nie będzie łatwo go wyciągnąć.

mam jeszcze do wypróbowania 6n6p w wersji do zastosowań specjalnych też z jakimiś literkami tylko aż 900mA świecenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez woytl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Czy ktoś ma może zbędne trafo do tego projektu?

zapomnij.. ja do swojej "soha", kupiłem niedawno w toroidy..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiophill666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem, dlatego kupiłem LT1033 w niedzielę, mam nadzieję że jest nie tylko pinami zgodny ale i dzielnik napięcia jest ten sam, może nie powyrywam padów przy wylutowywaniu LM bo jest tak niefortunni usytuowany że nie będzie łatwo go wyciągnąć.

mam jeszcze do wypróbowania 6n6p w wersji do zastosowań specjalnych też z jakimiś literkami tylko aż 900mA świecenia.

 

Jak dojdziesz do jakichś konstruktywnych wniosków, to się podziel, ja obecnie kupiłem je niejako na zapas, zimą będę grzebał:) Na 6N6P też ostrzę pazury - jest tania jak barszcz w barze mlecznym. Wcześniej, nim poczytałem o LT1033 myślałem o zasilaczu do żarzenia z tranzystorem mocy na wyjściu za LM337.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LT1033 wstawiłem wczoraj, mam wrażeni że jest mniej szumu, być może jakieś lipny lm był włożony, próbowałem uruchomić ale na innych lampach niż ecc88 i ecc82 rezystor emisyjny w zasilaczu żarzenia daje znaki dymne, wypróbuje dopiero jak go wymienię bo nie mam nic o takiej niskiej wartości, rtf dociążają i bardzo upiększają obraz muzyczny, może się podobać, jest bardziej barwnie i lampowo, chociaż trochę niechcianych ostrości na wysokich zostaje.

z wniosków na chwilę obecną to, bardzo duża poprawa na jest przez dodanie rezystorów węglowych kompozytowych do masy na wejściu sygnału równolegle do potencjometru, zwłaszcza jeżeli nie używa się jakiegoś wypasionego potka za stówę, najlepiej je dobrać ręcznie bo mają duży rozrzut, czasem nawet te z piątym paskiem, chociaż można to wykorzystać też do skompensowana nierównomierności potka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LT1033 wstawiłem wczoraj, mam wrażeni że jest mniej szumu, być może jakieś lipny lm był włożony, próbowałem uruchomić ale na innych lampach niż ecc88 i ecc82 rezystor emisyjny w zasilaczu żarzenia daje znaki dymne, wypróbuje dopiero jak go wymienię bo nie mam nic o takiej niskiej wartości,

a dzielnik napięcia przy LT pozostał bez zmian, czy dobierałeś nowe wartości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystory są bez zmian przed i po zabiegu było dokładnie 12,8V więc jest 100% kompatybilny, niestety pady się poniszczyły, wylutowanie go w tym miejscu okazało się wyższą szkołą jazdy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, coś mnie zamroczyło.. jak dać zwory żeby móc włożyć lampy z żarzeniem na 6,3V??

 

..pozycja jakby bliżej "frontu" (zwory JP1 na 1-2).

 

a dzielnik napięcia przy LT pozostał bez zmian, czy dobierałeś nowe wartości?

 

.ostatnio wylutowałem rezystor równoległy R11P1 (560R) bo potrzebowałem pada masy do wlutowania bypassed kondensatora (zgodnie z notą) obniżającego szumy i impedancję wyjściowa regulatora. Wlutowałem do ADJ (pin1) i masy kondensator 18uF/50V Tantalexa, (akurat był pod ręką).

Można przyjąć, (za notą aplikacyjną), że kondensator nie powinien być mniejszy niż napięcie na wyjściu - czyli 12.6V Wartość 15-20uF jest OK.

Zauważyłem, że po zastosowaniu tego baypasssu zniknęły całkowicie szumy słyszalne wtedy kiedy przy braku sygnału odkręca się gałkę do końca czyli przy max wzmocnieniu.

Gdyby nie delikatne mikrofonowanie lamp miałbym wrażenie, że wzmacniacz nie pracuje! Co do zmiany brzmienia, na razie nie jestem w stanie stwierdzić czy jakieś są, być może zbyt subtelne na moje ucho ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Luiis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nocie LM317 jest że użycie tego kondensatora poprawia tłumienie tętnień nawet o 15 decybeli więc przy LT1033 powinno też być sporo lepiej, z lm który wkładałem kiedyś w dacu najlepiej grał panasonic fc 47uF przy 10 i 22 było za jakby za chudo, wiec myślę że to dość optymalna pojemność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nocie LM317 jest że użycie tego kondensatora poprawia tłumienie tętnień nawet o 15 decybeli więc przy LT1033 powinno też być sporo lepiej, z lm który wkładałem kiedyś w dacu najlepiej grał panasonic fc 47uF przy 10 i 22 było za jakby za chudo, wiec myślę że to dość optymalna pojemność.

 

Ważne jest aby to był kondensator o b. niskim ESR, dlatego powinien się sprawdzić np tantal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Luiis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, ale jak zwykle jest wiele różnych okoliczności, więc jak jest o wyższym ESR to przynajmniej pojemność musi być większa, nawet nota katalogowa podaje że uzyskane pomiary są gdy tantal jest bocznikiem i powinien być co najmniej 10uF, a elektrolit co najmniej 22uF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, ale jak zwykle jest wiele różnych okoliczności, więc jak jest o wyższym ESR to przynajmniej pojemność musi być większa, nawet nota katalogowa podaje że uzyskane pomiary są gdy tantal jest bocznikiem i powinien być co najmniej 10uF, a elektrolit co najmniej 22uF

 

W większości przypadków (dot. kondensatorów min. k. tantalowych) wraz ze wzrostem pojemności i napięcia kondensatora maleje ESR (dla danej częstotliwości), można się tym kierować albo zajrzeć do noty katalogowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..pozycja jakby bliżej "frontu" (zwory JP1 na 1-2).

 

no niby to jasne, ale w tej pozycji coś nie widzę żadnego napięcia.. muszę to sobie na spokojnie sprawdzić.. ale to dopiero w przyszłym tygodniu, po AS :)

 

.ostatnio wylutowałem rezystor równoległy R11P1 (560R) bo potrzebowałem pada masy do wlutowania bypassed kondensatora (zgodnie z notą) obniżającego szumy i impedancję wyjściowa regulatora. Wlutowałem do ADJ (pin1) i masy kondensator 18uF/50V Tantalexa, (akurat był pod ręką).

Można przyjąć, (za notą aplikacyjną), że kondensator nie powinien być mniejszy niż napięcie na wyjściu - czyli 12.6V Wartość 15-20uF jest OK.

Zauważyłem, że po zastosowaniu tego baypasssu zniknęły całkowicie szumy słyszalne wtedy kiedy przy braku sygnału odkręca się gałkę do końca czyli przy max wzmocnieniu.

Gdyby nie delikatne mikrofonowanie lamp miałbym wrażenie, że wzmacniacz nie pracuje! Co do zmiany brzmienia, na razie nie jestem w stanie stwierdzić czy jakieś są, być może zbyt subtelne na moje ucho ;)

a czy ktoś w tym miejscu wypróbował LT 337??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

nie traktujcie tego wpisu jak odgrzewanie "starego" tematu (bo to może tak wyglądać..) nie mniej jednak zawsze się zastanawiałem jak zagra nuvistor w tej konstrukcji.

Do takiej próby zachęcił mnie, ostatnio zgłaszany przez pewnego kolegę, a także odczuwany przeze mnie pewien niedosyt w zakresie odtwarzania bardzo niskich tonów.

Zatem "podlutowałem" wczoraj 2 pary ruskich 6C51H-B (fajne bo mają długie wyprowadzenia) od spodu PCB - wprost do gniazda lampy.

Efekt przeszedł najśmielsze moje oczekiwania....

Nie pokuszę się jeszcze o szczegółowy opis - bez dłuższych odsłuchów ulubionych "kawałków" ale już teraz mogę powiedzieć, że to chyba najlepsza modyfikacja dla tego wzmaka... szkoda tylko, że zostały puste miejsca po lampach ;(

(może założę kiedyś jakieś atrapy o ile ktoś je produkuje..;)

Fotki wrzucę wieczorem, nie zdążyłem zrobić, ciekawość jak zagra była silniejsza, a potem to już wiecie... późno się zrobiło:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecana fotka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli można spytać, jest coś wiadomo o projekcie SOHA IV?

 

DZIĘKUJE

POZDRAWIAM

Wiem, obiecałem przed świętami napisać co nieco i zakończyć temat wersji finalnej prototypu. Niestety natłok zleceń w tym sezonie przedłużył jego zakończenie na początek stycznia, stąd i hobby musi poczekać.

ALE zmobilizowany Waszymi ostatnimi pytaniami w wolnych chwilach (czyt. nocami:) poczyniłem spore postępy w budowie. Mam wersję finalną gotowa w 80% w części elektrycznej. Jest z tym dużo pracy, ponieważ wszystkie moduły (w sumie kilkanaście pcb) robię od nowa, uwzględniając różne modyfikacje, które wynikły bądź z wskazówek Luiisa czy z forum, bądź z adaptacji projektu do mojej obudowy. Aktualnie mam uruchomione: zasilacze +/- 15V, (2szt) zasilacze żarzenia (także 2szt), mam gotowe i częściowo uruchomione płytki wzmacniaczy (4szt), wytrawione PCB pod zasilacze anod (jedna płytka filtr CRCRC i jedna z dwoma filtrami aktywnymi na mosfecie) pozostały jeszcze do dokończenia płytka pod alpsa oraz zabezpieczenie słuchawek. Dodatkowo będzie osobny moduł do połączenia mas w gwiazdę, a prowadzenie mas jest w tej wersji sprawą niezwykle istotną. Całość od strony mechaniczno/elektrycznej komplikuje fakt że zasilam to ...5 transformatorami:) - każdy z zasilaczy ma osobne trafo. Tak więc jeszcze trochę cierpliwości. Generalnie projekt Luiisa jest bardzo OK, grał na desce u mnie kilka miesięcy. Ruszył od pierwszego odpalenia.

Na finał obiecuję dokumentację fotograficzną, teraz nie mam na to czasu:)

 

Wesołych świąt!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam, szukam wzmacniacza do Beyerdynamic 880 PRO 250 ohms, totalnie sie na tym nie znam. Zalezy mi zeby wzmacniacz nie zmienial barwy, by byl neutralny. Slyszalem, ze soha sie do tego nadaje, slyszalem rowniez ze Dubiela HV-1 rowniez. Oczywiscie chodzi mi o wzmacniacz lampowy, bo ponoc na takich Beyery graja najlepiej. Mozecie cos poradzic? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakieś miniaturowe lampy ceramiczne?

To nie są lampy ceramiczne, choć niektóre elementy rzeczywiście są ze specjalnej ceramiki - chyba borowej.

Nuvistor to ostatni "zryw" techniki lampowej, najbardziej zaawansowane i pozbawione wielu wad lamp szklanych.

W zasadzie bez efektu mikrofonowania i świetnie pracujące z niskimi napięciami.

po kilkunastu godzinach odsłuchów w moim wzmaku stwierdzam, że z pewnością niewiele jest lamp na świecie, które są w stanie przebić te lampy pod względem brzmienia.

Z całą pewnością warto na nich konstruować stopnie wejściowe i zamierzam zaaplikować je w specjalnej wersji nuviMKIV. Ponadto dzięki kompaktowym wymiarom można będzie zamknąć wzmak w mniejszej obudowie (zdaje się, że niektórym nie podobały się lampy sterczące za zewnątrz...;)

 

Co do MKIV w wersji, którą testował kolega FERB, to z pewnością można ją wdrożyć już dzisiaj.

O ile wiem wszystkie najważniejsze moduły działają - polegam na opinii Mirka i Jego żony :)

Pozostał jeden moduł zasilacza impulsowego do żarzenia lamp, ale tym zajmę się sam jak dostane ostatni dławik zamówiony w Canadzie.

 

Witam, szukam wzmacniacza do Beyerdynamic 880 PRO 250 ohms, totalnie sie na tym nie znam. Zalezy mi zeby wzmacniacz nie zmienial barwy, by byl neutralny. Slyszalem, ze soha sie do tego nadaje, slyszalem rowniez ze Dubiela HV-1 rowniez. Oczywiscie chodzi mi o wzmacniacz lampowy, bo ponoc na takich Beyery graja najlepiej. Mozecie cos poradzic? Z gory dziekuje za odpowiedz.

 

Słuchałem tych Bayerów na MKIV, - jak dla mnie to jedne z najlepiej brzmiących słuchawek na tym wzmaku, chyba nawet wolę je bardziej niż K701... znakomity mięsisty bas, nie tak "chudy" jak AKG.

Obiecuję sobie, że posłucham ich jeszcze raz na wersji z Nuvistorem, ale jak na razie brakuje mi czasu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Luiis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś widziałem, a nawet słyszałem taką lampkę w pre gramofonowym, co prawda podłączoną na szybko do byle czego, ale całkiem ciekawie to grało, co prawda wtedy skojarzyłem to z jakimiś tranzystorami kapeluszowymi, masz może jakiś schematy układów na tych nuwistorach bo raczej nie są popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tych Bayerów na MKIV, - jak dla mnie to jedne z najlepiej brzmiących słuchawek na tym wzmaku, chyba nawet wolę je bardziej niż K701... znakomity mięsisty bas, nie tak "chudy" jak AKG.

Obiecuję sobie, że posłucham ich jeszcze raz na wersji z Nuvistorem, ale jak na razie brakuje mi czasu....

 

A gdzie takie cudo mozna dostac??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś widziałem, a nawet słyszałem taką lampkę w pre gramofonowym, co prawda podłączoną na szybko do byle czego, ale całkiem ciekawie to grało, co prawda wtedy skojarzyłem to z jakimiś tranzystorami kapeluszowymi, masz może jakiś schematy układów na tych nuwistorach bo raczej nie są popularne.

Można zastąpić dwoma nuvistorami w zasadzie każdą duotriodę audio (np. ecc88, 81, 82, 83) pamiętając, że nap. żarzenia jest 6,3V.

6C51H-B mają długie wyprowadzenia więc montaż w miejscu podstawki był ułatwiony (fotki kilka postów wyżej).

Z dostępnością tych lamp gorzej, ale ostatnio wybiło źródełko :)

 

A gdzie takie cudo mozna dostac??

Napisz do mnie na PW, może coś poradzimy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.