Skocz do zawartości
IGNORED

Skąd takie dziwne efekty na zdjęciach?


mjuzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wywaliłem w błoto 130 zł, to przynajmniej chciałbym wiedzieć dlaczego tak sie porobiło.

 

Na części zdjęć pojawiły mi się różne dziwne rzeczy, przykłady poniżej.

Skąd to sie wzięło?

Jakby co, moge podać więcej przykładów.

 

Zdjęcia robione FEDem 5 z Industarem 2,5/55 i Jupiterem 4/135.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-16108-100002420 1245078594_thumb.jpg

post-16108-100002421 1245078594_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaświetlone są, Twój FED ma o ile pamiętam płócienną migawkę, prawdopodobnie dziurawa może być - wykręć obiektyw i popatrz na nią pod światło przed i po naciągnięciu, mogą też być nieszczelności między korpusem a tylną ruchomą ścianką, wtedy trzeba uszczelnić

 

btw naprawianie FEDa o tyle mija się z celem, że za cenę naprawy kupisz 2 sprawne :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie takie sie kiedys zrobiły jak zgubiłem uszczelke przy zakładaniu kliszy

zdjecia sa z plazy :) mam je do tej pory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświetlone. Ok.

Tylko dlaczego te zaświetlenia przybierają tak różny kształt?

Na ciemnych fotach pod postacią jasnej obwódki wokoło (praktycznie na wszystkich). Na jasnych jakieś pionowe krechy, albo jeszcze inne dziwactwa. Czemu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Stawiam na to że efekty widoczne po wyżej są efektem działania jakiegoś paproka z fotolabu.

Wygląda mi to na zaświetlenie na skutek nieumiejętnego wyjmowania filmu z kasetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cie Rochu, nie mów nawet takich rzeczy. Przecież to niemożliwe, żeby w profesjonalnym zakładzie, gdzie robią tego tysiące, odwalali takie numery...

Te pionowe rzeczywiście mogą być efektem jakiejś usterki/nieszczelności migawki albo całego mechanizmu naciągu tejże i kliszy.

Ale a kometa? Jakiś odblask światła wpadającego do obiektywu?

No i te jasne obwódki na ciemnych fotografiach też dziwne...

A w ogóle to ostrość i kadrowanie na wszystkich (6 klisz!) jest zje*ane. Nigdy więcej nie wezmę do ręki nic innego niż lustro albo cyfre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adik

Za 100zł sprzedam Ci mojego FEDa i bez będziesz je miał bez wysiłku ;) Najgorsza tylko ta nieprzewidywalność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 16 Cze 2009, 19:02

 

>Stawiam na to że efekty widoczne po wyżej są efektem działania jakiegoś paproka z fotolabu.

>Wygląda mi to na zaświetlenie na skutek nieumiejętnego wyjmowania filmu z ka

 

Też na to stawiam. Prawdopodobnie aparat masz w porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no... Panowie... Chcecie mi powiedzieć, że dwa miesiące starań poszły na marne, bo w labie pracuje jakiś niedouczony palant?

Mistrzostwo świata w zniechęcaniu do dalszych działań...

 

A aparat tak czy inaczej nie jest w porządku, bo dalmierz kłamie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mjuzik, 17 Cze 2009, 17:35

nie przejmuj sie , nastepnym razem bedzie lepiej

wytrwalosci chlopie w walce z rosyjska technika :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to migawka (albo przysłona) - jakaś dziurka lub nieszczelność. Różnice na brzegach mogą wychodzić ze względu na różne wartości przysłony przy zdjęciach dzień/noc (przy mniejszej przysłonie więcej światła wchodzi po krawędziach), a kometa np. ze względu na pion - grawitacja zrobiła swoje i trochę większa 'dziurka' się zrobiła ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo powiedzieć, kiedy sie człowiek napali, nastara, włoży w to dużo wysiłku i serca, wyda na koniec ciężko zarobione pieniądze, i okazuje się, że to wszystko gówno warte.

 

A jeśli chodzi o radziecką technike, to taka całkiem zła chyba ona nie jest, ogólnie rzecz biorąc. Ten Jupiter 4/135 wydaje sie bardzo fajnym szkłem.

Ale biorąc pod uwagę wszystkie niedogodności związane z tym sprzętem, następnego razu z FEDem nie będzie.

Tak jak napisałem wyżej - tylko lustrzanka albo cyfrówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powyżej do michala oczywiście.

 

@ganz_gut

Jeśli chodzi o tą "komete", to pojawiła sie na bardzo niewielu zdjęciach, chyba tylko dwóch, ale to drugie jest poziome. Efekt jest mniej widoczny, lokalizacja taka sama - prawy górny róg.

Nieszczelność migawki jest prawdopodobna niestety, bo jedna z blaszanych krawedzi migawki jest jakby delikatnie zgięta.

Ale tych jasnych obwódek nie moge pojąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak migawka źle przylega (źle domyka) to na krawędziach będzie prześwietlać, tyle, że na jasnych zdjęciach na dłuższej krawędzi może to nie być tak dobrze widoczne. Jak 'machasz' aparatem (nawet nie przy samym robieniu zdjęć, tylko przy samym noszeniu) to pewnie czasem przylgnie lepiej, czasem gorzej - stąd zdarza się kometa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mjuzik

teraz za psie pieniazki mozna kupic

taniego japonczyka , ktory przynajmniej nie psuje sie od samego stania i nie wymaga specjalnych zabiegow

co ciebie wzielo na ten cud techniki FED !?

to ja nie rozumiem

wszystkie aparaty marki USSR ktore mialem wymagaly przed uzyciem wizyty u mechanika

zenith , kiev maloobrazkowy i sredni format , zorka i hrorizont 202 , jedynie LOMO nie wymagal i dzielnie sie spisywal :)

a we wszystkich konieczna byla

wymiana smarow , dokladne skrecenie uszczelnienie korpusu i kaset , sprawdzenie czasow migawki ,

rwnomiernosci i powtarzalnosci , wytlumienie komory lustra , sprawdzenie rownomiernosci przesuwu filmow ,

niedawno skapitulowalem i sprzedalem caly piekny zestaw kieva srednioformatowego x 2 z obiektywami a wsrod nich bardzo rzadki shift 50mm

zostawilem jedynie mamiye . bardzo rzadko nimi juz robie zdjecia

ale jak cos zrobie to nie robia przykrych niespodzianek jak MADE iN USSR

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FEDa wzięło mnie to, że jakiś czas temu strasznie sie napaliłem na robienie zdjęć. Nie mam cyfrówki, a że jestem w gorącej wodzie kąpany, chciałem focić już natychmiast :) Miałem do wyboru Smene Symbol, Smene 8M, jakiś gówniany kompakcik Canona i FEDa 5, więc jasne, że wybrałem najbardziej wybajerzony sprzęcior ;)

A na aparatach nie znam się kompletnie i nigdy zdjęć nie robiłem, więc nawet do głowy mi nie przyszło, że to wymaga jakiejś regulacji i przeglądu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie gniazdo do śruby statywowej jest nieszczelne na światło. Może ktoś wkręcał za długa srubę.Lub niedomyka sie szczelnie pokrywa tylna, i zaświetla kliszę ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mjuzik

Bardzo podobne do mojego Zenita.Powodem był brak uszczelki pod pokrętłem do przewijania filmu.Poświata pokazywała się co ileś zdjęć takie duchy jak by.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mjuzik, 21 Cze 2009, 11:53

 

>A czy to możliwe, że to wina klisz, np. złego przechowywania?

 

mozliwe

np

gdy klisza nawet w kasecie lezala sobie na parapecie

lub innym naslonecznionym miejscu

 

wypstrykaj szybko jakas krotka rolke na niewazne tematy i wywolaj jeszcze raz bez zrobienia

odbitek

i pokaz negatyw

to ci powiemy z jakiego powodu

pozdr

 

ps

polecam dziedzine fotografii tzw lomografia , gdzie celowo wykonuje sie zdjecia starymi prymitywnymi i techniczne odbiegajacymi od panujacych standardow aparatami celowo wykorzystujac

ulomnosc techniczna do uzyskania artystycznej doskonlaosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.