Jump to content
IGNORED

częstotliwość podziału, jak to działa?


MLoxey

Recommended Posts

Może mi ktoś wytłumaczyć o co dokładnie chodzi w częstotliwości podziału? Mniej więcej wiem co to znaczy i że odbywa sie to na zwrotnicy, ale nie wiem jak odzwierdziedla sie to na brzmienu kolumn. Czy im wyżej tem lepiej, a jeśli tak to dlaczego. Byłbym róznież wdzięczny za kilka słów o zwrtonicach, czym sie róznią i co wpływa na jakość i cenę. Z góry dzięki za pouczenie. ML

Link to comment
Share on other sites

częstotliwośc podziału, jest to czestotliwosc w które następuje podział sygnału dzwiękowego na głośniki, np: nisko i wysokotonowy. Zwrotnica jest zbudowana z filtrów których zadaniem, jest stopniowe wyciszanie (spadek charakterystyki) głosników, przy częstotliwości podziału.

Nie można powiedzieć, że wyższy czy niższy podział jest lepszy!!! PODZIAŁ (JEGO CZĘSTOTLIWOSĆ) USTALA SIĘ POD KONKRETNE GŁOŚNIKI. Zwrotnica (w tym wypadku filt wysokotonowy), zabezpiecza głosniki wysokotonowe przed spaleniem - z powodu "dostania" się do nich niskich częstotliwości, które przenoszą większą moc, itd.

Link to comment
Share on other sites

Częstotliwość podziału ma się nijak do jakości dźwięku.

Ogranicza ona pasmo odtwarzania dla każdego z głośników tak, żeby pracował on w takim pasmie, w jakim zapewnia najlepszą jakość. Zatem musi ona być dobrana indywidualnie dla każdego zestawu głosników.

Nie ma uniwersalnej reguły, że im wyżej tym lepiej lub odwrotnie.

Janusz z Torunia

Link to comment
Share on other sites

To troche z innej beczki. Wiem, że budujecie własne kolumny. Zastanawiam sie nad zbudowaniem głośnika basowego. Moje pomieszczenie jest malutkie 13m2, wiec chciałbym, żeby głośnik grał tylko w najniższej częstotliwości, bo "zwykły" bas mam na głośnikach podłogowych, z których jestem zadowolony. Chcę uzyskać słyszalny, niski bas przy małej głośności muzyki, stąd pomysł na głośnik basowy, bo podłogowce przy cichym graniu dają mało basu.

Widziałem na forum bardzo obszerny opis jak zbudować taki głosnik, ale to było na pomieszczenie conajmniej 25m2, z tego co pamiętam, i z wbudowanym wzmacniaczem. Ja dysponuje amplitunerem stereo Denona, na taki mnie stać, ma 2x60W, z tym, że ma na tylnej ściance wyjścia na 4 kanały (podobno standard i to nie oznacza, że mam amplituner 4 kanałowy, a szkoda). Nie wiem czy to możliwe, ale chciałbym pod jedną parę podpiąć taki głosnik basowy, a pod drugą zostawić wpięte moje głośniki podłogowe. Jeśli to możliwe, to czy da sie zbudować taki głośnik basowy, który bez wbudowanego wzmacniacza pociągnąłby prosto z amplitunera? Mam nadzieje, że sie uda, bo pomieszczenie jest małe, a zalezy mi wyłacznie na częstotliwości poniżej 100Hz (chyba).Nie chcę za bardzo głośnika basowego z wbudowanym wzmacniaczem, bo to najdroższy element takiego zestawu.

 

Wiem, że opis wydaje sie pogmatwany, ale starałem sie opisać wszystko co i po co. Mam nadzieje, że któryś z was napisz coś na ten temat. ML

Link to comment
Share on other sites

" Nie wiem czy to możliwe, ale chciałbym pod jedną parę podpiąć taki głośnik basowy, a pod drugą zostawić wpięte moje głośniki podłogowe"

 

Raczej to nie możliwe. Masz dwie końcówki mocy, 4 wyjścia "grupę" A i B, jak podłączysz dwie pary kolumn pod wejścia A i B i włanczasz połączenie A+B, to lewa kolumna wejścia A jest łączona szeregowo z lewą kolumna wejścia B, w prawym tak samo, więc muszą być cztery kolumienki. Nawet jak byś miał dwa subwoofery to, to nie jest to proste, aby podłączyć. Najlepiej subwoofer aktywny.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.