Skocz do zawartości
IGNORED

częstotliwość podziału, jak to działa?


MLoxey

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś wytłumaczyć o co dokładnie chodzi w częstotliwości podziału? Mniej więcej wiem co to znaczy i że odbywa sie to na zwrotnicy, ale nie wiem jak odzwierdziedla sie to na brzmienu kolumn. Czy im wyżej tem lepiej, a jeśli tak to dlaczego. Byłbym róznież wdzięczny za kilka słów o zwrtonicach, czym sie róznią i co wpływa na jakość i cenę. Z góry dzięki za pouczenie. ML

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częstotliwośc podziału, jest to czestotliwosc w które następuje podział sygnału dzwiękowego na głośniki, np: nisko i wysokotonowy. Zwrotnica jest zbudowana z filtrów których zadaniem, jest stopniowe wyciszanie (spadek charakterystyki) głosników, przy częstotliwości podziału.

Nie można powiedzieć, że wyższy czy niższy podział jest lepszy!!! PODZIAŁ (JEGO CZĘSTOTLIWOSĆ) USTALA SIĘ POD KONKRETNE GŁOŚNIKI. Zwrotnica (w tym wypadku filt wysokotonowy), zabezpiecza głosniki wysokotonowe przed spaleniem - z powodu "dostania" się do nich niskich częstotliwości, które przenoszą większą moc, itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość podziału ma się nijak do jakości dźwięku.

Ogranicza ona pasmo odtwarzania dla każdego z głośników tak, żeby pracował on w takim pasmie, w jakim zapewnia najlepszą jakość. Zatem musi ona być dobrana indywidualnie dla każdego zestawu głosników.

Nie ma uniwersalnej reguły, że im wyżej tym lepiej lub odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troche z innej beczki. Wiem, że budujecie własne kolumny. Zastanawiam sie nad zbudowaniem głośnika basowego. Moje pomieszczenie jest malutkie 13m2, wiec chciałbym, żeby głośnik grał tylko w najniższej częstotliwości, bo "zwykły" bas mam na głośnikach podłogowych, z których jestem zadowolony. Chcę uzyskać słyszalny, niski bas przy małej głośności muzyki, stąd pomysł na głośnik basowy, bo podłogowce przy cichym graniu dają mało basu.

Widziałem na forum bardzo obszerny opis jak zbudować taki głosnik, ale to było na pomieszczenie conajmniej 25m2, z tego co pamiętam, i z wbudowanym wzmacniaczem. Ja dysponuje amplitunerem stereo Denona, na taki mnie stać, ma 2x60W, z tym, że ma na tylnej ściance wyjścia na 4 kanały (podobno standard i to nie oznacza, że mam amplituner 4 kanałowy, a szkoda). Nie wiem czy to możliwe, ale chciałbym pod jedną parę podpiąć taki głosnik basowy, a pod drugą zostawić wpięte moje głośniki podłogowe. Jeśli to możliwe, to czy da sie zbudować taki głośnik basowy, który bez wbudowanego wzmacniacza pociągnąłby prosto z amplitunera? Mam nadzieje, że sie uda, bo pomieszczenie jest małe, a zalezy mi wyłacznie na częstotliwości poniżej 100Hz (chyba).Nie chcę za bardzo głośnika basowego z wbudowanym wzmacniaczem, bo to najdroższy element takiego zestawu.

 

Wiem, że opis wydaje sie pogmatwany, ale starałem sie opisać wszystko co i po co. Mam nadzieje, że któryś z was napisz coś na ten temat. ML

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Nie wiem czy to możliwe, ale chciałbym pod jedną parę podpiąć taki głośnik basowy, a pod drugą zostawić wpięte moje głośniki podłogowe"

 

Raczej to nie możliwe. Masz dwie końcówki mocy, 4 wyjścia "grupę" A i B, jak podłączysz dwie pary kolumn pod wejścia A i B i włanczasz połączenie A+B, to lewa kolumna wejścia A jest łączona szeregowo z lewą kolumna wejścia B, w prawym tak samo, więc muszą być cztery kolumienki. Nawet jak byś miał dwa subwoofery to, to nie jest to proste, aby podłączyć. Najlepiej subwoofer aktywny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś parametry tego subwoofera, żeby schodził nisko i żeby nie był za duży na 12 m2 ? Jesli bedzie aktywny to jak go podpiąć? Pod wyjścia B wtedy można?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz rownolegly post "czy sub nadaje sie do stereo"

Zapomnij sub pasywny!!! To wiecej klopotow i kakofonii niz pozytku

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.