Skocz do zawartości
IGNORED

Dudniący bas!


PabloDiablo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o poradę.

W moim pomieszczeniu bas jest troszkę za luźny i za głośny (bass reflex jest już przymknięty).

Przestawianie głośników nie wiele zmienia.

Za to gdy przybliżylem się o metr z mojej kanapy w stronę głośników, to problem minął (na stałe kanapy nie mogę przestawić).

Kanapa stoi w poprzek pokoju na środku jego długości. Ściana za głośnikami jest gładka, za to ściana daleko za kanapą ma firankę i zasłonki.

Czy możliwe, że to wczesne odbicia z przedniej ściany powodują ten problem? (fala nakładają się akurat w miejscu gdzie jest kanapa)

Jeśli tak, to jakiego wygłuszenia użyć (chociaż dla sprawdzenia problemu)? Czy gąbki ze stożkami tłumią bas?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kliknij na "akustyka wnętrz" i "ustawienie głośników",pobierz pliki i...miłej lektury:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli najniższy bas to tylko basstrap pomoże. Piramidki bardziej działają na średnicę.

Co masz na ścianach bocznych między kolumnami a miejscem odsłuchu?

Dla sprawdzenia to weź 2 koce i złóż na kilka razy i umieść je na tylnej ścianie za kolumnami, potem w rogach pokoju, potem między kolumnami a miejscem odsłuchowym. I znajdź miejsce gdzie najbardziej pomoże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, problem dotyczy głównie niskiego basu.

Czy koc sobie z tym poradzi czy potrzeba będzie czegoś specjalnego?

 

Na jednej ścianie bocznej jest firanka/zasłonka, a na drugim boku nie ma ściany (pokój jest otwarty na korytarz i kuchnię)

Więc ściany boczne chyba nie są źródłem problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Więc ściany boczne chyba nie są źródłem problemu.

 

Dokładnie, źródłem problemu są zazwyczaj 3 rezonanse: ściana/ściana, podłoga/sufit i ściana/ściana. Żadne gąbki ani firanki (co za pomysł...) na to nic nie pomogą, a jedynie pułapki basowe. Najlepiej perforowane albo ustroje płytowe. Za obszerny temat, żeby go zamknąć w poście. Poszperaj w necie, jest trochę opisów. Moja rada: unikaj stron dla audiofilów - szukaj raczej materiałów dla realizatorów dźwięku. Jest tam więcej konkretów a za to niewiele mitologii. Cały dział na ten temat jest np. tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam!

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności - moje firanki są tam, bo jest tam okno. Nie są moim pomysłem na wytłumianie akustyczne pokoju :-)

 

Dzięki, przeczytam artykuł na dzwiek.org

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek87

Jeśli miałeś na myśli ten artykuł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

to raczej nie uda mi się tego zastosować w domu.

Musiałbym zrezygnować z telewizora i przykręcić na scianę jakieś płyty z wełną mineralną.

(jeszcze nie zwariowałem do tego stopnia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zrób tak jak radził "L3VY" , a później zobaczysz co dalej.

Przeklejanie gąbek to normalna sprawa.

Najlepiej żeby to były naturalne ustroje, domowe, póki z książkami, coś tego typu, obrazy, żeby to był wciąż pokój w którym będziesz czuł się dobrze.

 

Na korytarzu masz pewnie płytki, może zastaw ten korytarz na chwile czymś, zarzuć koc czy coś i zobaczysz, będziesz wiedział gdzie szukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że koce nie mają nic do basu, niestety. Największy problem w większości pokojów mieszkalnych jest poniżej 200 Hz czyli tam gdzie działają tylko bass-trapy. Książki, obrazy - tak. Ale to dla "zdrowej" średnicy i góry. Natomiast dudnienie jest spowodowane rezonansem pomiędzy ścianami. Np. jeśli ściany są w odległości ok. 3 m to wzbudzają się okolice 160 Hz, przy 2,7 m ok. 190 Hz. To są bardzo duże wzbudzenia, rzędu kilkudziesięciu dB. Łatwo je sprawdzić odtwarzając sobie ten test:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno skorzystałem aktywnej korekcji akustyki pomieszczenia Audyssey jaka jest na wyposażeniu amplitunera KD, efektem tej korekcji jest czysty,nie rezonujący bas, minusem natomiast jest troszeczkę skićkana reszta pasma, dlatego planuję zakup jakiegoś korektora akustyki z prawdziwego zdarzenia lub jako że sam we własnym zakresie z tym bym sobie raczej nie poradził, zlecić adaptację akustyki pomieszczenia firmie która tym profesjonalnie się zajmuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z tym plikiem testowym. Sprawdzę. Przydałby się jeszcze jednoczesny pomiar głośności w dB ale to już byłoby za piękne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Testując tym programem zauważyłem duże różnice głośności na basie, najciszej chyba słychać ok.

pierwsza oktawa 60-64Hz

druga 85-95Hz

Najgłośniej chyba ok. 135Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pierwszej oktawie najglosniej gralao 42Hz, potem glosnosc spadla i byla w miare umiarkowana do konca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PabloDiablo,

 

Zdaje się, że już ktoś kiedyś walczył z tym tematem. Zerknij do wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dużo tego, nie czytałem całości, ale to są zdaje się Twoje kolumny, może coś ciekawego tam znajdziesz.

 

Na szybko może zrobić dwa testy:

 

1. Spróbuj umieścić głowę mniej więcej w geometrycznym centrum pokoju, czyli po prostu stań dokładnie na środku pokoju i posłuchaj. Niech głowa będzie też w połowie wysokości pomiędzy podłogą a sufitem. Jeśli dudnienie drastycznie się zmniejszy to winę ponosi pomieszczenie. Prawdopodobnie tak będzie, bo jak piszesz, przysunięcie się o metr w kierunku kolumn sporo zmienia.

 

2. Czy te kolumny mają wyprowadzony bass-reflex do tyłu? Jeśli tak, to zrób prosty test. Za każdą kolumną postaw krzesło, a na niej połóż dużą poduchę albo zwiniętą kołdrę pozostawiając ok. 30-50 cm pomiędzy poduchą, a kolumną. Posłuchaj i napisz co się zmienia, może da się coś wymyślić bez potrzeby przebudowy domu ;-)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko przy niski powiedzieć od ilu gra kolumna. na pewno i od początku tj od 16hz cos słychać. przy 33hz graja okna:). OK zmniejszając wzmocnienie do normalnych rozmiarów od ok 30 zaczyna być słychać tak jak pisze ciężko dokładną granice wyznaczyć co słychać dźwięk membran czy wibracje przedmiotów. I jeszcze dochodzi czy komputer puszcza faktycznie takie częstotliwości czy on nie ogranicza i prawidłowo podaje... Jak u Was?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło kurka, u mnie tak, średnie wzmocnienie - 40-42-45 potężnie i wszystko gra w pokoju, średnie ale mocniejsze 80-85 i podobnie 106-112 , i znów średnio wzmocnione 119-126 i 134-142.

 

No, to zajeboza, albo czepialski jestem i zbyt dosłownie to traktuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

PabloDiablo

Osobiście walczyłem przez ponad rok czasu z dudniącym basem.

Identyczne doświadzczenia i odczucia takie jak Ty.

Doszedłem do wniosku ,że głównym powodem były nie wzmacnacz , kable czy też cd tylko kolumny.

Proponuje poszukac coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zatkaniu bassrefleksu ; dolne zakresy delikatnie mocniejsze, nie warto wspominać, bardzo lekko 85, średnio mocno 112, i lekko podbite 126-134--142-151, ale nie tak jak poprzednio, mnije.

 

Czyli lepiej słuchać na zamkniętym bassrefleksie?, jest równiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam problem z dudniem basu.Sam to przerabiałem.Napisz jakie masz interkonekty.Ja u siebie też kombinowałem z wytłumianiem i.t.p.Umnie pomogło w ok.50% gdy wymieniłem ic.Niestety tanie ic mają skłonności do zadudnień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "aktywną korekcję" za pomocą elektroniki to jest zwykłe naciąganie na kasę. Taka maszyna musiałaby być wehikułem czasu, ponieważ dudnienie w pokoju wiąże się ze zbyt dużym czasem pogłosu dla niskich częstotliwości. JEDYNYM skutecznym sposobem na poprawę akustyki pokoju jest zrobienie przemyslanych pułapek basowych. Pewna podstawowa wiedza na temat zjawisk akustycznych dla miłośników dobrego dźwięku jest IMHO niezbędna, jeśli ktoś chce się nim cieszyć w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek87

 

Cieszyć z dźwięku to się będzie cieszyć tak czy siak, tyle że teraz już się dowiedział że podbarwionym.

Ale ja zrobić pułapkę basową tak, żeby nie wyciąć całkowicie tego podbitego wcześniej pasma?, z deszczu pod rynnę.

 

Gdyby wynieść z pokoju jakieś przedmioty, komodę, stolik coś tam innego, to podbicie ulegnie zmianie?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.