Skocz do zawartości
IGNORED

Szybkie diody czy mostek Graetza ?


kogutaudio

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję końcówkę mocy opartą na modułach Accuphase-a . Pojawił się problem co wybrac, mostek czy diody typu MUR ... itd .

Proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoje przed podobnym dylematem i w zasadzie zdecydowalem już na diody, zalezy jakiej wydajnosci pradowej potrzebujesz, ja potrzebowalem nie mniej niz 5A i wybralem diody BYV28-100, podobno dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka to 170 Watt na kanał przy 8 Ohm .

Transformator 800VA wersja audio z toroidy.pl

Diody pewnie też większe niż 5A, tylko jakie ?

Biorę pod uwagę także mostek Graetza 50A 1000V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dopiero zaczynam zabawe w diy i nie jestem w stanie zbyt mocno Ci pomoc.wydaje mi się ze widzialem gdzies wzór na zaleznosc pomiedzy wymagana wydajnoscia pradowa zasilacza a mocą koncowki, niestety nie potrafie sobie porzypomniec gdzie to widzialem.

Jezeli masz schemat zasilacza do tej koncowki to wklej na forum i bedzie znacznie latwiej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj szybkie coś w stylu MUR 860

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te są niezłe :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Mam gotowe moduły i chcę zbudowac zasilacz.

Accuphase - stosuje zwykłe mostki Graetza 25-50A i po 2 elektrolity 47000uf /56000uf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd ta pewność że to zwykłe mostki ? jeżeli dasz dobre diody o odpowiednim zapasie prądowym oraz tzw. szybkie to nic nie sknocisz jedynie możesz poprawić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten mostek nie jest zwykły?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9489-100001856 1245705275_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, jestem poważny.

Panowie, jeśli naprawdę potrzebujecie egzotycznych diod (a do końcówki mocy to raczej voodoo), to wybierzcie z głową.

Dioda, która nazywa się "fast" może wcale nie być fast, kilka faktów:

-diody powstawały w różnym czasie i na owe czasy mogły one być szybkie

-najważniejszym parametrem mówiącym o szybkości jest ładunek przeładowania Qrr, nie trr, który mierzy się przy prądach około znamionowego

-jakakolwiek dioda Schottky'ego nie ma w ogóle zjawiska reverse recovery i Qrr=0, zwykłe schottky nie występują powyżej 100-150V, ale powyżej są diody ze związu krzemu i karbidu, tzw. SiC

-mostek scalony do prostowania 50/60Hz wcale nie jest zły, małe dzwonienia można uleczyć dodatkowymi kondensatorami i/lub gasikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez sa dostepne nawet mostki 20-30A 35ns soft recovery. Ja nawet taki kupilem do wzmacniacza. Parametry ma doslownie ciut gorsze od HEXFREDow. Tansze conajmniej 2 razy...moze sa bardziej "audiofilskie", nie wiem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm bawiąc sie w swoim czasie układami wzmacniacza Luxman zauwazyłem pewne zjawisko..wzmak znacznie ładniej grał na Firmowych mostkach prostwniczych a nie na chinskich no nejmach..znakomicie zagrały mi mostki Fagor,Toshiba,Siemensa..etc..natomiast no name z chin tworzyły buczacy bas..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek608, 23 Cze 2009, 18:50

 

>Hmm bawiąc sie w swoim czasie układami wzmacniacza Luxman zauwazyłem pewne zjawisko..wzmak znacznie

>ładniej grał na Firmowych mostkach prostwniczych a nie na chinskich no nejmach..znakomicie zagrały

>mi mostki Fagor,Toshiba,Siemensa..etc..n atomiast no name z chin tworzyły buczacy bas

 

Nos-y też lepiej grają niż nowe lampy .

Nasuwa się pytanie.

Czy tak jest z każdym elementem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znakomicie zagrały mi mostki... Nie sądzicie że zdecydowanie ważnieszy w zasilaczu jest dobry kondensator. Niech mi ktoś rozsądnie wytłumaczy po co dioda w zasilaczu ma być szybka, to może się przekonam. Póki co stosuję ładne tanie mostki i jestem szczęśliwy bo grają mi znakmomicie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem w "żółtej" produkcji.

Patrząc na cene i parametry wysdaje sie, że chiny nie maja problemu z 10, 20 , 50 amperowymi mostkami.

Dlatego ja wole diody dyskretne żeby sie nie pałować z "cudownymi" mostkami.

Czy szybki czy wolne - to juz zależy. Do małych mocy/napięć oczywiście shottky.

A wracając do małych żółtych raczek - wczoraj bawiłem sie końcówka mocy.

Jeden kanał Ok - drugi sie wzbudzał i miał duzo mniejsze wzmocnienie, zniekształcał ...

Po 2 h doszedłem, że 1 tran był wymieniany - wyglada tak samo ale ... zdradziły go wyprowadzenia (cieńsze nóżki)- oczywiście podróbka. Po wymianie wszystko ok. A mówia, że tylko lampy moga nie trzymać parametrów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Póki co stosuję ładne tanie mostki i jestem szczęśliwy bo grają mi znakmomicie...

 

Bo szukanie zaczyna się dopiero wtedy, gdy się chce, aby grało lepiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przykład od siebie.

 

Wymieniałem w Denonie PMA-790 mostek z firmowego na HexFredy HFA25PB60 (25A 600V) więc niby sporo.

Pograło to kilka dni na średnich głośnościach i wszystko było ok. Diody się nie grzały zbytnio (spokojnie można było utrzymać je w ręku) ładnie brzmiało itp.

Jednego dnia u kolegi mieliśmy okazje sprawdzić na co go stać. No i po niecałych 3 godzinach na nie mniej niż 3/4 mocy maksymalnej pyknięcie i wzmacniacz grał jak poprzez nie podłączony przedwzmacniacz maleńka moc, trzaski itp.

Okazało się,że poszły 2 bezpieczniki 6,3A od zasilania końcówek. W stresie mierze końcówki-sprawne, mostek sprawny wszystko ok. Myślałem,że może po prostu za duży impuls poszedł więc wymieniam bezpieczniki znów to samo 6,3A na stronę poszło z hukiem.

Na logikę myśląc wymieniłem znów mostek na firmowy i ruszyło bez problemu...

 

Teraz nie wiem czy diody były za słabe czy może trafiły mi się podróbki ale już drugi raz natykam się na taką sytuację więc dobrze radze żeby jednak przy wymagających konstrukcjach dać wolniejszy ale mocniejszy mostek, który później nie będzie sprawiał kłopotów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkfenriz, 22 Cze 2009, 23:21

>...powyżej są diody ze związu krzemu i karbidu, tzw. SiC

 

Jak już to karborundu, czyli węglika krzemu (SiC), czyli związku krzemu i węgla.

Karbid to acetylenek wapnia (CaC2).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UUUUuups

 

Tlumaczac angielska nazwe, jaka znalem (silicon carbide) obnazylem sie z nieuwazajania na chemii w podstawowce. I tacy ludzie koncza studia....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektując sprzęt audio staram się wdrażać rozwiązania, które według mnie przemawiają za polepszeniem parametrów układu i tym samym brzmienia. Uważam że sprawę brzmienia można kontrolować poprzez odpowiednie wyważenie właściwości elektrycznych wzmacniacza. Tylko uzyskując dobre parametry można otrzymać wzmacniacz brzmiący neutralnie. Nie mam tutaj na myśli jakiegoś pojedynczego parametru typu THD lecz szereg właściwości układu i powiązanych z nimi uwarunkowań które należy spełnić. We wzmacniaczu jest wiele spraw które można poprawić. Nie widzę natomiast specjalnie wad powolnych mostków w zasilaczach prostownikowych takich wzmacniaczy, podobnie nie widzę wad tanich kabli zasilających wzmacniacz czy gniazdek sieciowych. W sieci zasilającej istnieje pełno tkz śmieci, czyli zakłóceń impulsowych. Super szybkie diody tylko je sprawnie przeniosą do układu. Być może kiedyś się przekonam do stosowania takich diod, jeśli znajdę sensowne wytłumaczenie. Jeśli ktoś potrafi to uzasadnić, chętnie posłucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka dioda dla szybkich impulsow dziala jak dioda, poniewaz jest szybka :D

Sytuacja jest wiec troche: na dwoje babka wrozyla, bo szybka dioda bedzie mogla sie otworzyc przez przypadkowy impuls, natomiast wolna jak juz sie otworzy, to tak latwo sie nie zamknie (poki nie dostanie ladunku przeladowujacego zlacze Qrr). Oczywiscie transformator sieciowy wiekszosc smieci chcac niechac filtruje, wiec i tak wiekszosc tej dyskusji to teoretyzowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele rodzajów zakłóceń jakie są w sieci. Między innymi są zakłócenia typu BURST - bardzo szybkie stany przejściowe. Przenoszą się one po przewodach zasilających i towarzyszą na przykład załączaniu jakiegoś urządzenia w pobliżu. Problem w tym że pomimo iż mamy transformator nie likwiduje on ich w pełni. Przenoszą się poprzez pojemność między uzwojeniami. Mogą przejść dalej do wzmacniacza, gdyż pojemność zasilacza (zwykle duży kondensator o wyraźnie zaznaczonej indukcyjności pasożytniczej) nie jest dla nich przeszkodą. Przejdą zarówno przez wolny jak i szybki mostek, z tym że szybki mostek przeniesie je po prostu sprawniej bez spowolnienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.