Skocz do zawartości
IGNORED

tunning Yamaha DSP-E800


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj dotarła przesyłka z procesorem - wzmacniaczem Yamaha DSP-E800 i już parę rzeczy trzeba poprawić.

Jamacha miała chyba za dużo elekrtolitów na magazynie i nawstawiała ich wszędzie gdzie sie dało.

Opampy 2068, 4570 raczej do wymiany, ale nie wszędzie - tylko w torze main L,R

Chciałbym doprowadzić kanały przednie L i R do perfekcji, a reszta nie jest taka ważna, bo to tylko kino.

No i dopatrzyłem się dwóch buforów na NJM2068, jednego wzmacniacza 16,8 dB też na 2068 za potencjometrem i układu z załącznika na M5220. Do czego to cholerstwo służy??? Filtr 90 Hz ? Chcę go całkowicie ominąć, co Wy na to. Wzmocnienie ma chyba minimalne, ale co z fazą całości? Macie jakiś pomysł.

Na bufory planuję OPA2132 lub 34 ( który lepszy? ), a na wzmacniacz za potkiem OPA627.

Jeszcze jest kwestia wymiany DAC L i R, bo jest osobny na AK4324 i nie zachwyca narazie specjalnie, ale to może być wina jego "otoczenia". Jest bardzo płaska przestrzeń. Może CS4390, albo jakiś inny jeszcze lepszy?

Docelowo chciałbym,żeby ten klocek pełnił rolę bardzo dobrego preampa do stereo i dekodera/wzmacniacza do kina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/56969-tunning-yamaha-dsp-e800/
Udostępnij na innych stronach

jeszcze drugi fragment układu, którego wyjścia podłączone są do C451 i C452 a wejścia do przodu L i P. do czego to jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nikt nie poradzi ? wyciąć ten układ w pień?

Narazie poczyściłem układ ze zbędnych elektrolitów, bo każdy stopień na wejściu i wyjściu na fabrycznie jakiś kondensator. Zostawiłem tylko na wejściu bufora wstępnego 3u3 Wimy , a resztę do kosza. przepiąłem układ potencjometru i przedwzmacniacza za nim na sam koniec układu i dzięki temu uzyskałem po przełączeniu na 5.1 IN przedwzmacniacz z buforem wejściowym na OPA2132 potem potencjometr 100K i po nim wzmacniacz 16,8dB na AD825 i nic więcej. Ładnie ?

Wcześniej potencjometr był w takim miejscu, że sygnał musial przejść prze załaczone dyrdymały. Teraz te uklady działają tylko przy użyciu wejść stereo ( niestety ) i cyfrowych ( tu jest porządane ).

Dopieszczę go jeszcze dzisiaj przez wymianę paru opampów w bloku dsp i kondensatorów elektolit. na wimy 3u3 i wieczorem go odpalę.

Spodziewam się ładnego grania.

Już mnie korci wstawienie Lampucery do tej obudowy, chyba że po zmianach AK4324 zagra zacnie....

Gryphon korzystał z tego DACa , więc może nie jest taki zły - a wylutowywania go chcialbym uniknąć , bo jest zbyt duże ryzyko sfajczenia reszty.

W każdym razie pudło jest rozwijowe , ma przejrzystą konstrukcję z malymi wyjątkami, do których później się dobiorę.

Nie chcę np. żadnych filtrów odcinajacych bas na 90Hz, bo nie będę używał subwoofera, tylko jeszcze nie wiem czy LFE podaje procesor cyfrowo do odpowiedniego DACa, czy to się odbywa przez sumowanie analogowe, ale sa jakieś dodatkowe - śmieszne układy na opampach więc coś tu jest pokopane.

Muszę poznać dokładnie dzialanie ukladu i wtedy zbędne bzdury do kosza.

no to narazie skończylem przeróbki, efekt rewelacyjny. to jest dowód jak wiele zależy od elementów, za DAC dalem OPA2132, Wimy 3u3 zamiast elektrolitów, na wysciu zmniejszylem oporniki 2 x 470 r na 2 100R, bo po co zwiekszać r wyjściowe. reszte przerobek opisałem wyzej.

 

ludzie gdzie jest ten postep ? jeden ze starszych procesorow DD,DTS Yamah, YSS918, DAC AK 4324 i AK4526 i efekt lepszy niż kości Crystala z górnej półki w CA 540R.

 

cos wam powiem, marketing rządzi umysłami - błyskotki, światełka i nic więcej.

mam teraz układ 5.1 , ale nie uzywam subwoofera - przy Dali Grand to musialby być jakiś potwór,

żeby im dorównać, tylko po co.

 

jeszcze słowo komentaża o Lampucerze - jest bardzo dobra, ale zaczynam dostrzegać,że jest bardzo efektowna - czasami nawet myślę,że efekciarska.

rozdęta przestrzeń - dla mnie OK, rozdęty bas nie zawsze OK.

 

CA to naprawdę dobry amplituner, ale cudów nie ma, dobra końcówka mocy ( mam rotela RB990 ) i osobny preamp/procesor ( ale dopiero po przeróbkach ) robi swoje.

polecam moją modyfikację z pelną odpowiedzialnością - strzał w 10

  • 3 miesiące później...

Baaaardzo proszę o pomoc.

Chciałbym dalej modyfikować moją Yamaszkę. Ona ma fajna cechę - po włączeniu trybu effrect off wyłącza sie przetwornik 5.1 a załącza się odrębny stereo na AK4324-VF-E2, gra dobrze, ale obecnie dostępne są o wiele lepsze kości. Kupilem CS4398 z myślą wstawienia w miejsce AK4324. Jestem noga w cyfrówce, więc bez Waszej pomocy go nie odpalę - doradźcie co robić.

Pomyslałem sobie,że wymienię DAC i zastosuje najlepsze scalaki za nim i bedę mógł zrezygnować z Lampucery , bo będę ją miał wewnątrz preampa. Czy jest mozliwe? Gdzieś w sieci znalazłem coś takiego: PCM1716 ≒ AK4324 - czy to są odpowiedniki? Chyba nie ,ale jakość pewnie podobna?

Swego czasu podobnie zmodyfikowałem przedwzmacniacz pianocrafta E400 - wywaliłem zbędne kondy i wymieniłem opampy. Wywaliłem też regulację barwy z toru.

 

Schemat podobny: najpierw scalony selektor źródeł --> potem bufor --> potek Alps --> wzmocnienie x5 --> końcówka.

Opampy w oryginale to były jrc2068 a wstawiłem NE5532 (lepiej mi zagrały niż OPA2134 z odtwarzaczem pianocrafta).

 

Brzmienie bez porównania lepsze:) Prawdziwy skok jakościowy.

  • 4 tygodnie później...

pogrzebałem trochę w Yamaszce i udalo mi się znacznie polepszyć stereo - usunąłem uklady z rysunków i je zbocznikowałem - w torze stereo dzięki temu ominałem filtr 90 Hz i jednego opampa , a przy 5.1 jest jakaś kicha, bo usunąłem też układ z drugiego rysunku - oczywiście wszystko odpowiednio połączyłem

teoretycznie wszystko powinno działać, bo w tych ukladach filrowane są basy poniżej 90 Hz, czego ja nie potrzebuję, bo nie używam subwoofera, a w ukladzie drugi sumowane są analogowo sygnały main L,R, C, i LFE - odwaracana była faza i dodawana poprzez sprzeżenie zwrotne do opampa filtra przez sprzeżenie zwrotne

przełączniki załaczają się w zależności od wybarnych ustawień

 

problem polega na tym, że L,R przechodzą bez problemu , ale Center i LFE nie , mimo iż "klucze" włączaja się bezbłędnie, syganły dochodzą i sumują się w punkcie 6 nóżki opampa ( wejście - )

ja wylutowałem uklad i połączyłem nóżkę 6 i 7 i wylutowałem wszystkie trzy oporniki 3k3

na oporniku 1K ( R459 i R480 ) od strony wejścia jest OK

a po drugiej stronie jest tylko L i R - macie jakieś pomysły

jeżeli ktoś podejmie się pomóc mi, to chetnie wyslę całą instrukcję serwisową

  • 2 lata później...

no i kupiłem przed chwilą Yamahę DSP-E800 po raz drugi :-)

 

Wcześniejsza z powodzeniem służy szwagrowi, a ja po dłuuuuugich poszukiwaniach kompromisu między stereo i KD wracam do tego urządzonka,

oczywiście z myślą o bardzo gruntownym tuningu - mam już w tym trochę doświadczenia....

 

Chcę uzyskać baaardzo dobry preamp stereo o jednoczesnie dobre kino - ten sprzęcik jest tak zaprojektowany, ze powinno się to udać.

 

Np. dla sekcji stereo jest osobny DAC !!! wykorzystam tą cechę i w miejsce fabrycznego AK4324 wbuduję DAC na SM5813 + AD1865 .

muszę też pozmieniać przebieg sygnału dla stereo, bo tutaj jest to samo co w większości amplitunerów KD - głupoty ukladowe żeby pogodzić stereo z funkcjonalnością KD,

na szczęście tor analogowy w tej jamaszce jest w oparciu o montaż przewlekany , więc latwo będzie pewne rzeczy ulepszyć - np. po wlączeniu analogowych wejść stereo sygnał będzie "szedł" jedynie przez selektor wejść , potem bufor, potem potencjometr i wzmacniacz wyjściowy - teraz jeszcze po drodze jest odejście do ADC dla prologica ( tfffu ) i uklady filtórw 90Hz i konfiguracji glośników ( bleee )

 

To będzię tani uniwersalny preamp kompromisowy :-)

Długo do tego dochodziłem................niestety będę się musiał rozstać z moim ukochanym Nakamichi AV10 - ale po co amplituner kiedy używa sę końcówki mocy i zewnętrznego tunera fm ( SABA za 50 pln )

ja już ją kiedys miałem , ale odpuściłem tamtą szwagrowi :-) teraz do niej wracam, bo jednak lepszego rozwiązania w tej cenie się nie znajdzie, ma dla mnie dwa mankamenty :

1. potencometr klasyczny - lubię precyzję półprzewodnikowych i mozliwość regulacji w małych kroczkach po jednym implulsie - tego nie umiem wymienić

2. dość stary DAC w sekcji stereo - nad tym popracuję i spróbuję włożyc AD1865, PCM1704 lub jakiś najnowszy i najlepszy chip

 

reszta drodnych zmian , jak wymiana opampów czy kondensatorów jest prosta, ale zamierzam też zmodyfikować trochę drogę sygnału stereo, żeby nie przechodzila przez uklad setupu głośników - tam jest filtr 90 Hz i sumowanie sygnału z centralki i subwoofera

 

Jestem pewien ,że da się wiele wycisnąć z tego sprzętu :-)

  • 2 miesiące później...

Czy ktoś mógłby mi doradzić , czy można bez większych modyfikacji wstawić zamiast AK4324 - AK4396 ?

 

trzymam za Ciebie kciuki bo też używam tej Yamaszki i może też bym ulepszył coś w stereo? Z kąd jesteś jeśli można?

pozdro

mieszkam w łódzkim - pod Bełchatowem

 

trochę mi brakuje cyfrowej regulacji głosności, ale oprócz tego ta yamaszka jest bardzo wdzięcznym obiektem do modyfikacji,

ja na technice cyfrowej nie znam się wogóle, więc musze liczyć na pomoc kolegów

 

podejrzewam,że dorobienie cyfrowej regulacji zamiast potka 6 drożnego nie byłoby zbyt skomplikowane,

ale dla kogoś kto ma o tym pojecie: TC9482 + jakiś procesorek i soft do tego - zreszta kto wie czy układ sterowania silnikiem potencjomerta

nie jest dokładnie tak samo sterowany jak potki "silikonowe" ......

 

ale nie to jest tu najważniejsze - modyfikacja tego , co mamy jest ważniejsza - szczegolnie toru stereo,

bo kd w wersji oryginalnej dla mnie jest wystarczające - można oczywiście przelutowć opampy na lepsze,

ale dla mnie kluczowe znaczenie ma jakość stereo i na tym chcę się skupić

wydaje mi się ,że zastąpienie leciwego już DAC AK4324 ma sens

  • 2 tygodnie później...

nikt nie doradza, to pozostaje metoda prób i błędów , lutownicę powiertzną już mam , AK4396 też

znalazłem też sposób na zmodyfikowanie toru audio tak, aby przy przełączeniu na stereo

ominąć układy konfiguracji głośników i maksymalnie skrócić drogę sygnału audio.

Jeżeli nowy AK ruszy i wymienię kondensatory elektrolityczne na wimy a opampy na jakieś wypaśne ( raczej to bedą AD8620 ),

to powinienem otrzymać naprawdę dobre źródło-preamp

pozostanie jedna "wada" czyli analogowy potencjometr, ale na jakość dźwięku będzie to miało wpływ raczej pozytywny.

 

przy użyciu sekcji 5.1 tor będzie niemal oryginalny, ale dla stereo to będzie najwyższa półka - mam nadzieję

 

mam dac z ak4396 z ebaya i efekt jest bardzo zachęcajacy, więc szansa jest

  • 1 rok później...

Hej, też mam ten klocek, jednak jego dźwięk nigdy nie powalał mnie na kolana, może właśnie przeczyszczenie toru audio dało by mu nowe życie,

Czy kolega Bogdan byłby tak miły i wrzucił gdzieś dokumentację serwisowa jamaszki? Fajnie by było gdybyś drogi Bogdanie dorzucił dokumentacje swoich przeróbek (z góry dzięki wielkie).

Ja byłem na tyle odważny, że rozkręciłem jamaszkę w celu odkurzenia i zapoznania się z jej budową. Muszę powiedzieć, że jak na sprzęt KD to jest wykonana na elementach dobrej jakości. Wykonanie "Na lata" :)

 

Pozdrawiam

to było dość dawno i sporo od tego czasu zapomniałem, ale jako punkt wyjścia do sensownego tuningu tej Yamaszki trzeba sobie zadać kilka pytań:

1. Czy będę używał subwoofera, centralki , czyli ogólnie jaka będzie konfiguracja docelowa?

2. Jakiej wielkości będą poszczególne głośniki, czy mogą grać "pełnym" pasmem?

3. Czy potrzebujemy ukladów przełączających sygnał w przypadku pracy bez subwoofera lub centralki?

 

To wszystko dlatego,że 800-tka jak wiekszość starszych Yamah ma te układy dobudowane za DAC w domenie analogowej i one degradują sygnał i jeżeli mamy pełny zestaw 5.1 z subwooferem i odpowiendio nisko grajacymi głośnikami frontowymi, to można całkowicie wypruć te układy przełączająco sumujące i dodatkowo wyrównać wzmocnienia wzmacniaczy wyjściowych.

Kto jest pewien swego i nie boi sie takich ingerencji , może uzyskać uproszczony układ KD o dużo lepszej jakości niż oryginał, stereo z osobnego DAC ( najlepiej wymienionego na coś topowego ) i jeszcze całkiem przyzwoity tor analogowy ( z wejść analogowych ) , ja jedną Yamaszkę trzymam sobie w kartonie w garażu na przyszłość. Narazie bawie się Primare SPA20 , ale kto wie co mnie kopnie.

W DSP-E800 brakuje mi cyfrowej regulacji głośności "master" , tam jest potencjometr, ale są plusy i minusy tego rozwiązania.

Jak ktoś chce serwisówkę , to proszę email na priv.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.