Skocz do zawartości
IGNORED

Seas - Mój mały Hi-End...


Servantess

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Konstrukcja która chcę przedstawić powstała z powodu przeniesienia mojego zestawu stereo do wiekszego pomieszczenia , w którym moje kolumny (2Way) oparte na głosnika Norweskiego Seas-a zaczeły miec problem z basem .Krótko mówiąć-potrzebowałem teraz solidnego "dopalenia" w niskich rejesterach.Jednak nie miał to byc subwoofer.

Jak zwykle w takich sprawach pomocna dłoń wysiągnął nie kto inny jak "Misiomor"-jego wiedza i znajomość tematu była podstawą do stworzenia nowej konstrukcji.

Postawiliśmy pewne załozenia:

-Głosniki-po paru mailach wybór padł na 27TDFC / CA18RNX / CA22RNX -czyli tandem z mojego 2way plus 22cm jednostka niskotonowa.

-Obudowa modułowa-monitorek na module niskotonowym.

-Z racji małej objetości monitorka- z pomocą przyszła Membrana Bierna Scan-speaka (węglowa) 18W0.

-Moduł niskotonowy to juz kasyczny bass-reflex,jak potwierdzaja wstępne odsłuchy-doskonale zestrojony.

Stosujac sie do powyzszych kryteriów chcielismy stworzyć konstrukcje bezkompromisowa(oczywiście adekwatna do zastosowanych przetworników).Założenia zostały spełnione praktycznie w 100%.Prace nad projektem zajeły ok 3 miesiecy(nie liczac mojej nieobecność w kraju-6 tyg.)

Tyle na początek.

Szczególne podziekowania dla misiomora i Marko3T oraz wielu innych którzy przyczynili sie do powstania tego jakże wspaniałego dla mnie zestawu...."mojego małego Hi-Endu".

Ps.-niebawem postaram sie napisać wiecej o samym brzmieniu tego zestawu-jednak juz teraz wiem ze zostanie on u mnie na bardzo długo.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13499-100001246 1246399658_thumb.jpg

post-13499-100001247 1246399658_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pare fotek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13499-100001243 1246399721_thumb.jpg

post-13499-100001244 1246399721_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13499-100001240 1246399767_thumb.jpg

post-13499-100001241 1246399767_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13499-100001237 1246399886_thumb.jpg

post-13499-100001238 1246399886_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw jest w pełni pasywny.Fornir bardzo przypomina tik, ale dokładnie jest to drzewo sandałowe od Zagłoby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam ze byłoby to przegiecie w moich 27m2...a jak narazie z godziny na godzine jest coraz przyjemniej-para niskotonowców ładnie pracuje na dole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o suby.

Nie chciałeś się pokusić o aktywne? koszt wzmaków na dół pewnie jest niewiele wyższy od kosztu zwrotki na dół

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna buda to ok ok 50dm3 ,a górna jakieś 10dm3 dostrojona do ok.32HZ za pomoca MB,która skutecznie wspomaga CA22 na basie.Cały układ to 2,75way.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do gratulacji.

 

>> Seba78, utopia., witek_z

 

Jako konsultant w tym projekcie mogę napisać że te kolumny miały być normalne - pasywne a także niekoniecznie 3-way (bo trzeba by kompensować peaki rezonansowe) - stąd koncepcja kaskadowego 2.75-way.

 

2.75way - midwoofer nie jest filtrowany od dołu, ale z racji małej obudowy jego wychylenia są mniejsze niż woofera, do tego jeszcze dochodzi mniejsza powierzchnia membrany - i mamy większość basu przetwarzaną przez woofer + BR, jednak z pewnym, mniejszościowym udziałem midwoofera z jego MB (dlatego nie nazywamy tego 2.5-way mimo że elektrycznie tak właśnie wygląda filtr). Charakterystyki są tak dobrane żeby uzyskać ładny łączny roll-off, z uwzględnieniem indukcyjności cewek filtrujących i ich oddziaływania z peakami rezonansowymi.

 

W pasywnym 3-way coś takiego byłoby trudno realizowalne bez kompensacji rezonansów, których strojenie nie jest łatwe i tanie, zwłaszcza jak sekcja basowa miałaby mieć 4ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bym tego nie wytłumaczył-zreszta Ty najlepiej wiesz co w tych kolumnach "piszczy".

Na samym poczatku napisałem Ci ze najlepszym podziekowaniem za Twoja pomoc bedzie ukonczenie projektu czyli pewnego rodzaju sukces-mysle że sie wywiązałem z obietnicy:)...jeszcze raz dzieki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zainteresowany zrobieniem monitorów, ewentualnie kolumn na głośnikach które wykorzystałeś w swoich nadstawkach (CA18RNX + 27TDFC). Tutaj moje pytanie do autora tematu, czy też do współtwórców. Czy projekt jest kopią jakieś konstrukcji (zwrotnica, skrzynka, strojenie, pochylona ścianka itd). Wiem, że ze względu na Qts RNX bardziej zmierza ku konstrukcjom obudów zamkniętych, chociaż można spotkać dobre projekty z wykorzystaniem br (troelsa czy zapha) do których bardziej bym się skłaniał ze względu na bas. Dlatego też zastanawia mnie połączenie 27TDFC z RLY, tylko nie wiem czy to nie zmiana na gorsze, chociaż by patrząc na parametry RNX'a, który może się pochwalić większym wychyleniem, co za tym idzie wytrzymałością mocową, większą cewką i niższym fs. Technicznie wszystko przemawia za RNX. Do tego jeszcze dochodzi gotowy projekt stworzony przez Seasa MIMIR, który opiera się właśnie na RNX i 27TDFC w wentylowanej obudowie 14 litrów. Jedynie dziwi mnie trochę bardzo niski podział w zwrotnicy, mimo że 27TDFC ma niski fs i świetnie sobie z tym radzi, ale przecież RNX ma bardzo dobrą charkę do około 3k, więc czemu tego nie wykorzystać ? Nie wiem jak może zabrzmieć tak niski podział, ale wokal męski może być wybrzmiewamy trochę przez nos (jeśli tak wcześnie wchodzi wysokotonówka). Chciałbym żeby ktoś doświadczony i obyty w temacie rozjaśnił mi moje wątpliwości. Z góry dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... tak później myślałem, ze pewnie bas może chodzić nie filtrowany. Ale z tyłu widzę jakby miejsce na wzmaki panelowe - czyli rozumiem, ze w przyszłosci będą "aktywowane"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale przecież RNX ma bardzo dobrą charkę do około 3k, więc czemu tego nie wykorzystać ? "

 

BO LEPIEJ korzystać z niskiego ciecia tweeterka niz z wysokiego wooferka ! ...

dowiedz sie troche o masie drgajacej, charkach kierunkowych... i paru innych sprawach :D...

 

"nie wiem jak zabrzmi taki podzial" ...to mit jest ze nisko cięty tweeterk brzmi "zle" albo ze lepiej brzmi srednica z 18cm wooferka... to mit.. fizyka temu przeczy ! sam sie zreszta tez o tym przekonalem skladajac ER18rnx + 27tdfc

 

jak mozna nisko uciac tweeterka ...to zalezy tylko od tego ile moze pociagnac, bo oczywiscie trzeba to tak zrobic by byl bezpieczny :) ..nie kazdy sie przeciez nadaje do niskiego ciecia...

ale jezeli tylko mozemy to robic to to robimy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> witek_z, 1 Lip 2009, 22:35

 

Przez 2.5 drogi rozumie się zwykle system w którym woofery są takie same, jednak ten dolny służy kompensacji baffle step. Zwykle też pracują w podobnych objętościach albo nawet w jednej komorze.

 

Gdyby np. filtrować kaskadowo, i uciąć "dolny" woofer wyżej niż BS, za to część BSC wywalić do głównego filtru, taki system można nazwac 2.25-way.

 

Tutaj priorytetem było odciążenie midwoofera od wychyleń, za to uzyskanie basowego "mięsa" z bardziej wyspecjalizowanego i strojonego pod tym kątem większego przetwornika. Stąd nazwa 2.75-way - żeby zaakcentować większy niż w typowym 2.5-way podział ról - jeden bardziej do basu, drugi na środek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest masa drgająca, charka kierunkowa, a te inne sprawy to już nie :).

Bawolek już któryś raz widzę ten wpis na temat niskiego cięcia, że jest "bo lepiej" i w ogóle.

Bez urazy oczywiście. Ale nie bardzo mogę się ustosunkować do cięcia w granicach 1,5 kHz, nie mówię, że złe tylko jak przy tym np zabrzmi fortepian, albo damski wokal. Z takim podejściem nie używalibyśmy w ogóle konstrukcji 3 drożnych bo niby po co, wystarczy odpowiedni 8" głośnik, który pociągnie do około 2kHz, co chyba aż tak wielkim problemem nie będzie, a resztą zajmie się wysokotonowy. Głośnik średnio tonowy zupełnie zbyteczny. No jak dla mnie to lekka przesada. Nie mówię, że brzmi to źle, bo nie słyszałem cięcia w granicach 1,5 kHz także nie będę siał bujdy na resorach. Sam chce wiedzieć jak jest. Ale wygląda na to, że jak sam nie zrobię takiego projektu to się nie przekonam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjasnienia-z racji na bezkompromisowość projektu-zwratka ma swoja komorę-łatwy dostep do niej ułatwia aluminiowy panel(wytłumiony matami)który wszyscy kojarza z panelem od wzmaka-niestety błędnie.

Wzmaka w tych kolumnach nie ma i nie bedzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13499-100001105 1246515517_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> nonameplum, 1 Lip 2009, 23:32

 

Dla danego zestawu przetworników staramy się wybrać najlepszą możliwa częstotliwość podziału.

 

Skoro gwizdek zniekształca 2k mniej niż midwoofer, ma lepszą kierunkowość, do tego midwoofer już wcześniej ma mody własne i gromadzenie energii - po co robić podział wyżej? Zwłaszcza że niższy podział to na dodatek mniejsze zmiany charakterystyki przy zmiennej wysokości odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Projekt nie jest kopią niczego a zwłaszcza Mimir'a - w życiu nie pomyślałbym o kopiowaniu kolumny na 8ohm midwooferze z impedancją zupełnie niepotrzebnie spadającą poniżej 5ohm w zakresie wysokotonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiomor, a chcąc zrobić monitory, ewentualnie podłogówki, ale raczej bardziej bym się skłaniał do tego pierwszego. Jaki głośnik CA18RLY czy RNX i jaki litraż oraz strojenie (mam tu głównie na myśli skrzynkę wentylowaną ze względu na bas, chociaż RNX bardziej podchodzi pod zamkniętą, ale większości projektów można spotkać go w skrzyni z br), żeby mieć w miarę sporę ilości basu z w miarę dobrym zejściem. Aktualnie mam projekt na 165 KEP i Vifie XT19TD (w około 19 litrach ze strojeniem w okolicach 45 Hz), ale bardzo ciekawią mnie te celulozowe seasy i a szczególnie kopułka 27TDCF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nonameplum, masz racje juz pare razy o tym pisałem na diyaudio tez ... a przyczyna prosta sam bylem do tego troszkę sceptycznie nastawiony, głównie przez jakieś zasłyszane/przeczytane opinie niestety jak się pozniej okazało były to takie "sieciowe smęcenie" o wyższości swiat Wielkanocnych nad Bozego Narodzenia.

wiec teraz troszkę chce przełamać te dziwaczne opinie które są zauwaz sa od ludzi KTORZY NIGDY NIE MIELI OKAZJI OSOBISCIE SIE O TYM PRZEKONAC ;p

 

jasne ze nie każdy tweeterek sie nadaje do takiego ciecia, heh a tak naprawdę mało który się nadaje..

co do twoich obaw no cóż pozostaje mi tylko zaprosić cię do siebie żebyś się przekonał czy 27tdfc uciety na 1550Hz "zniekształca męski wokal" ;p ...parę osob u mnie było ...

 

osobiście mam 27tdfc z er18rnx, 27tbfcg słyszałem z daytonem da175, oraz z tonislem 13/50/9

 

i nie dziwie sie ze maja takie dobre opinie wśród uznanych na swiecie konstruktorów ... są po prostu rewelacyjne nie tylko w swojej cenie, ciężko kupić cos tak dobrego w cenie 2,3x wyższej od tych seasków :)...

 

co do 18centymetrowych seasków to w tej chwili mam ca18rnx i er18rnx, rly nigdy nie miałem okazji ani zobaczyć na zywo ani posłuchać...

biorac pod uwage ze rnx od rly różnią się "tylko" (a może AŻ napedem) ...brałbym jednak rnx-a

tak szczerze to nie wiem czemu chcesz rnx-a do zamkniętej ładować :) ...

 

Serwantess sorki ze trochę Ci robimy burdelik w watku :)...

od siebie napisze ze jako sam mam 27tdfc i ca18rnx (tyle ze nie w tandemie ;p) i wiem jak brzmią to doskonale rozumiem dlaczego jesteś zadowolony !

ładne wykonanie, gratulacje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.