Skocz do zawartości
IGNORED

Cambridge Audio Azur 540 R


mixotic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zakupiłem powyższy wzmacniacz i nie wiem czy wszystko jest z nim w porządku .

Zakupiony na All. sprzedajacy podawał że jest w 100 % sprawny.

Problem jest taki że po podłączeniu do moich kolumn Tonsil Unitra 60 wat 8 ohm ten ampli słychac dopiero po

przekręceniu ilości decybeli do - 60 db . wcześniej prawie nic nie słychać , przy czym dodatkowo po 15 minutach słuchania na połowe możliwosci czyli ok - 45 db wzmacniacz bardzo mocno się rozgrzał .

Czy on może byc uszkodzony czy po prostu to wina słabych kolumn ?

i jeszcze jedno , czy on ma gdzieś redulację ręczna ilości Ohm ? Bo z tyłu ma napisane 4-8 ohm.

Jestem początkujacy w temacie więc proszę o wyrozumiałośc i oświecenie mnie czy ten sprzet działa w normie .

 

Z góry dziękuję :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az tak nieliniowe ?? jestem zaskoczony bo natężenie dzwieku satysfakcjonuje mnie dopiero po rozkręceniu go na minimum połowę możliwości czyli do ponad - 45 db :/

więc czy to może być spowodowane też tym że mam kolumny tylko 60 watowe ?

 

Odnośnie nagrzewania , wyczytałem na tym forum że ten sprzęt lubi sie mocno nagrzewać lecz nie myślałem że aż tak że nie można dłoni na nim dłużej przytrzymac po 15 minutach grania ..co panowie na to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie waty świadczą o głośności kolumny, sprawdź w specyfikacji ile dB z siebie wydaja, jak mają niską sprawność/efektywność to będą grać ciszej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu ale nie mam gdzie ,nie mam juz zadnych papierów ani nic mimo że są u mnie od nowości czyli od prawie 30 lat . jest tylko ta tabliczka z przodu która widac na zdjęciu . wszystko jest tam po francusku a na wykresach sie nie znam wogóle :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masza1968

(Konto usunięte)

mixotic, 1 Lip 2009, 16:00

 

>az tak nieliniowe ?? jestem zaskoczony bo natężenie dzwieku satysfakcjonuje mnie dopiero po

>rozkręceniu go na minimum połowę możliwości czyli do ponad - 45 db :/

 

Wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mixotic, kiedyś takie coś testowałem/posiadałem i skrzynki i przetworniki chyba te same i jedynie dodatkowo była membrana bierna. Ogólnie potrafiło to walnąć basem, średnica katastrofa, wysokie ciut lepsze od średnicy ale jakiejkolwiek scenie trudno tu cokolwiek powiedzieć, gdyż dzwięk nie jest z za koca, lecz za grubej kołdry. Skuteczność porażająco niska więc na potku logarytmicznym będzie bardzooo długo bardzo cicho.

Niektórzy osobnicy lubią ten stary dźwięk, trudno mi powiedzieć why, no ale na temat gustów i guscików nie będę się wypowiadał bo to jest sprawa indywidualna.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mixotic,

 

Małe sprostowanie. To nie jest wzmacniacz, tylko amplituner KD, a to jest ogromna różnica. Miałem CA 540R przez prawie rok. Odstaje na korzyść zwłaszcza od starszych produktów 640A, 540A, 340A. Nie zmienia to jednak faktu że tendencje CA do wyostrzania góry są wyraźnie słyszalne.

 

Genralnie to ustrojstwo działa nie złe na dwóch frontach. Jednak dobry wzmacniacz stereo z drugiej ręki w cenie ok. 2 kzł zabije CA na amen. Różnice są wyraźnie zauważalne w każdym aspekcie. Przede wszystkim średnica pojawia się wypełnienie o jakim 540R może jedynie pomarzyć, dwa szczegółowość, trzy góra, no i bas. jest to rzecz makabryczna, ale raczej do KD niż do stereo. Jak podepnie się to tego 6 kolum ujdzie w tłoku.

 

Co do problemu. Pierwsza uwaga - Te ogromniaste Tonsile nie są szczęśliwym wyborem do 540R. Ciągnie on moc z sieci na poziomie 800W, ale jak widać z wydajnością krucho. Spróbuj podłączyć testowo do niego kolumny które łatwiej można napędzić np. Celestion F20, F30. W takim układzie jednak góra będzie uwydatniona, bo tytanowe kopułki Celestion do łagodnych nie należą. Druga uwaga - 540R ma milion regulatorów. Domyślnie spina się go z CA DVD 540D. Ten DVD ma również milion regulatorów i po tygdoniowej zabawie można w końcu uzyskać dźwięk którego można słuchać.

 

Szkoda że nie skonsultowałeś zakupu na forum. W moim pojęciu na 540R szkoda kasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner nie jest zły,potrzebuje jedynie kolumn o wysokiej skutecznosci,i np Kefow nie polecam.Jedno mnie dziwi bo go miałem i wocale sie nie nagrzewał ,cos tu nie tak.Napisz tez czy gra cicho tylko z Cd ,czy tez z tunera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno z CD jak z tunera natężenie dzwięku jest satysfakcjonujące dopiero przy rozkręceniu ampli na ponad połowe . Oczywiście zdaje sobie sprawę że to moze byc moje subiektywne uczucie i że jest to mój pierwszy amplituner z prawdziwego zdarzenia

ale mimo wszystko podtrzymuje że wydaje mi sie że sygnał powinien pojawiać o wiele szybciej . Tymczasem on do ok - 60 Db gra jak radiobudzik..:/

W instrukcji pisze że powinien mieć nad sobą minimum 10 cm wolnego. dotychczas dawałem mu tylko ok 3 cm .

Może dlatego się tak nagrzewa ? Czy ten model ma w środku jakis wentylatorek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrok , piszesz o tym że po porównanie go do wzmacniacza za 2 tysiące nie ma sensu . Ja go kupiłem za 800 zł .Sprzedajacy podawał że jest 100% sprawny .Jednak cos w nim było grzebane bo na spodzie są przeplecione trzy plastiki trzymajace przewód w środku .

 

Właśnie ze wzgledu na ta ostra góre go kupiłem , spodziewałem sie tu jednak lepszego basu .wiem . nie mam nawet jeszcze porządnych kolumn

do niego :)Właśnie kombinuję z kolumnami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli szukasz w CA niskiego zejscia to się zawiedziesz ,oni stawiają na mid bas i tu duży plus a i góra jest ok,po prostu brytyjska szkoła

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jesli szukasz w CA niskiego zejscia to się zawiedziesz ,oni stawiają na mid bas i tu duży plus a i

>góra jest ok,po prostu brytyjska szkoła

nie , nie , nie szukam niskiego zejścia , tylko mimo wszystko troche się rozczarowałem .O to chodzi .

Jeszcze nie bawiłem się ustawieniami ani nie mam dobrych kolumn .

Jakie kolumny mają wysoka skutecznośc i są w stanie chociaż trochę uwypuklić

bas w przypadku tego wzmacniacz ? Z tym też żeby bas się nie rozciągał ponad wyraz ale to pewnie juz by było marzenie ściętej głowy (?) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to prawda na dobry bas nie masz co liczyc,ja miałem i Nada i Cambridga i powiem ci ze grały one jak ciepłe kluchy,poprostu tak graja i nic nie poradzisz.Nadaja sie dobrze do jazzu,spokojnego popu ,napewno w roku bez rewelacji.Kolumny tez nie wiele pomoga.Według mnie jesli szukasz kolumn ktore zmienia choc troche charakter brzmienia to zdecydowanie B&W np 602,603,705 te ostatnie sa jednak dosc drogie.No i napewno dokup subwofer do swojego amplitunera,napewno wtedy bedziesz zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mixotic, 2 Lip 2009, 20:02

>Mrok , piszesz o tym że po porównanie go do wzmacniacza za 2 tysiące nie ma sensu . Ja go

>kupiłem za 800 zł.

 

Za tą cenę już lepiej.

 

Do co przypadłości...

 

Chwila, moment! Coś sobie przypomniałem.

 

Bawiłeś się ustawieniami tego AV? To ustrojstwo trzeba najpierw odpowiednio skalibrować. Domyślne ustawienia dotyczą wariantu z 6 kolumnami. Jeśli masz podłączone tylko fronty to w ten sposób powinien być wcześniej ustawiony AV. Z tym jest trochę grzebania. Wyłącza się centralny, suba i resztę, a ustawia się tylko fronty na maksa. Zrobiłeś to? Jeśli nie to spróbuj. Poza tym jest tam wiele innych opcji. Musisz popróbować.

 

O rany... do czego prowadzi dłuższe korzystanie z jednej, prostej gały. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tak jak radzą inni ustawienia, bo bez nich nic dobrego nigdy nie będzie, no ale żeby można coś konkretnego zaczynać ustawiać, trzeba mnieć na czym, więc z góry mówię że te kolumny do słuchania się raczej nie nadają i przy nich czy będziesz coś zmieniał w ustawianiach czy nie, to i tak nie dużo to poprawi brzmienie. I to by było na tyle.

 

Pozdrawiam i życzę udanego polowania na kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokup subwofer do swojego amplitunera,napewno wtedy ``

tylko gdzie go podłączyc :/ pod wtyk od centralnego głośnika czy może lepiej od bocznych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrok jeszcze sie nie bawiłem ustawieniami , poczekam z tym na dobre kolumny żeby sobie nie namieszac w głowie ;)

Nie wiem ale poprzedni właściciel chyba słychał tylko na zwykłych kolumnach ponieważ po podłączeniu kabli głośnikowych do wejśc surround i central po prostu nic nie słychac .

Na pewno będe mieszał :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec kupiłem kolumny Celestion F 38.

 

Mam teraz jedno pytanie . Czy do takich kolumn powinno się dokupić dwa takie same głośniki podstawkowe ? czy można zaryzykować z inną firmą ?

Będą one stały pod sufitem prawie nad powyższymi kolumnami .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masza1968

(Konto usunięte)

mixotic, 5 Lip 2009, 14:09

 

>Mrok jeszcze sie nie bawiłem ustawieniami , poczekam z tym na dobre kolumny żeby sobie

>nie namieszac w głowie ;)

 

...po godzinie... :)

 

>Tak wiec kupiłem kolumny Celestion F 38.

 

Taaa...

A słuchałeś w ogóle tego czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka.. tak mi siw wydawało że kupiłem .

Sprzedający zakończył aukcje z jakiegoś tam powodu odwołując wszystkie oferty

kilka minut przed końcem :):)

śmiać się czy płakać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mixotic, 5 Lip 2009, 15:51

>>>>Tak wiec kupiłem kolumny Celestion F 38.>>>

 

Skoro tak zażarcie w innych wątkach bronisz polskiego przemysłu dlaczego jednak

zakupiłeś te zagraniczne kolumny? Trzeba było kupić z drugiej ręki Tonsile.

Piszesz co innego a robisz co innego.

Bądź konsekwentny jeśli już bierzesz się za obrażanie ludzi.

 

Przepraszam, że nie na temat ale nie mogłem sobie odmówić. Autor wątku wie o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też zagraniczny wzmacniacz bo chyba nie zauważyłeś .

Kupiłbym chętnie polski... :)

Proszę o sugestie jakie kolumny mógłbym kupic do zestawu :

Yamaha cdx-497 i Cambridge Audio 540R Azur

 

Takie które pomogły by trochę temu wzmacniaczowi w uwydatnianiu swojego niezbyt rozgarniętego basu .

Bo ciągle mi mało :)

Sittek tobie dziekuję:):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Aby był dobry bas, średnica, wysokie to muszą współgrać wszystkie elementy toru, od źródła po przetwornik. A ostatnim elementem i najważniejszym " bo najwięcej może zepsuć", jest zawsze akustyka pomieszczenia.Ten element jest przez większość "złotouchych" pomijany i nie wiem dlaczego. Ważny jest dobór kolumn do wzmcniacza ale niemniej ważny i do pomieszczenia. Jeżeli istnieje tzw. brzmienie firmowe to z Camridge Audio pięknie zgrywają się kolumny na przetwornikach Vifa XT. Opieram się na tym co mam i nie było ani tonio ani szybko. Kolumny które posiadam są to zestawy zakupione u Akustyka, nazywają się XT1 i XT2. W pomieszczeniu do 20 m2 przetwornik basowy 17cm, powyżej 20 m2 w basie powinny pracowć dwa 17cm lub jeden 20cm. Od tego zależy jakość i ilość basu oraz dynamika brzmienia. To nie w CA brakuje basu, jak piszą niektórzy na forum, tylko niewłaściwie są dobrane kolumny do pomieszczenia a wtedy słychać różne dziwne dźwięki. A budowa akustyki w pomieszczeniu to już bajka skąplikowana. Witamy w świecie audio. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę sie z tobą zgodzić szacowny przedmówco,bas w CA owszem jest dobry,ładnie kontrolowany ale tylko mid bas,dolny bas jest wycofany a wszystko po to aby utrzymać go w ryzach ot brytyjska szkoła inżynierów dzwięku.Do klasyki ,jazzu owszem ale do D&B juz niekoniecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgadzam , satysfakcjonująca ilośc basu zależy preferencji słuchacza .

Jednak większośc ludzi lubi dużo basu i stąd taka przważajaca opinia o tym wzmacniaczu .Mi osobiście odpowiada bardzo dzwięk tego wzmacniacza , tylko włąśnie troszke tego basu tylko niedobór .

Podobno Celestion serii F dobrze się sprawdzaja z tym wzmacniaczem?

Czy warto kupić model F28 czy lepiej F 38 który jest ok. 500 zł droższy ?

Jarek 5 dziękuję Ci za wyczerpujaca informacje , szukałem trochę na All tych przeworników o których mówisz i muszę powiedziec że chyba zle trafiłem bo wszystkie kolumny posiadajace te przetworniki sa bardzo drogie ..

Cóz jeszcze można by dobrac do tego amplitunera tak aby spełniał wymogi jak w na poczatku w pierwszym poście ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robiłem bezpośrednie porównanie 540R z gainclonem i clonem ksa-50. Azur mimo, że to budżetowy ampli dotrzymywał kroku konkurentom, ale na basie był lekko wycofany bez potęgi i efekciarstwa. Być może to celowe zagranie ca "brytyjskiej szkoły grania" jednak nie którym może brakować wypełnienia dołu. Mimo wszystko to bardzo dobry ampli do uzupełnienia stereo o dźwięk przestrzenny w kinie. Używając wejścia direct 6.1 można sterować zewnętrzną końcówką mocy bez wyraźnych strat w brzmieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.