Skocz do zawartości
IGNORED

DAC DIR9001 + WM8740 by pkrecz


pkrecz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przy okazji. Ciekawe ilu jest takich ludzi jak ja, ktorzy maja juz bufor i nie interesuje ich analogowka na plytce z dac-iem, a wola dobre zasilanie? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkrecz, 5 Sie 2009, 18:48

>Wczoraj podałem link z poprawionym zasilaniem wg Waszych uwag.

Oups faktycznie, czytałem wtedy AS na googole phonie, któren pdfy olewa i zapomniałem zajrzeć na kompie.

 

Tak, o to chodzi.

I wracam jak katarynka: pkt. 3 - triplety - czyli w najprostszej formie podwójne lub poszerzone pole lutownicze dla odsprzęgających 100n :-)

 

XED - zapewne większość :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkrecz

To miał być prosty DAC, a w zasilaniu widzę już full wypas, aż za dużo:)))

Co do lampy to po wszystkich za- i przeciw wychodzi na to że układ mcGyvera jest najciekawszy. Ja jestem za płytką DAC bez analogu. Lampa na płytce to polityka mniejszego zła, poza tym każdy hołubi inne rozwiązanie, także i mechaniczne np. poziome usytuowanie lampy, dostosowanie do obudowy itp.

 

>xed

>Tak przy okazji. Ciekawe ilu jest takich ludzi jak ja

 

Podejrzewam że większość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie analogówki, to cała dyskusja zaczęta jeszcze w poprzednim wątku zatoczyła w pewnym sensie koło.

 

Ze schemat zaproponowanego przez MG gagacek podważył wielkość kondensatorów sprzęgających 4u7 i w związku z tym zakolorowania i utrata muzykalności (o ile dobrze zrozumiałem) i zaczęły się poszukiwania innego rozwiązania. Jak się jednak okazuje, 4u7 jest prawidłową wartością.

 

Schemat zaproponowany przez MG na razie moim zdaniem jest najlepszym, najprostszym typem chyba, że ktoś przekona do innego. Trzymałbym się tego na razie :-).

 

Płytka analogowa koniecznie odłamywana i opcjonalna. Na tej płytce powinien być też zasilacz do analogówki (ew. też odłamywany ale... czy to ma sens?).

 

Pady pod 4u7 powinny być tak, by móc wlutować elektrolita oraz zamiennie MKP - to już ciut miejsca zajmie. MKP na większe napięcie na wyjściu - tam też miejsce na większy kondensator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem całą sprawę i analogówki nie będzie bo:

 

1. Póki co nie ma jednej pewnej opcji - zdania są podzielone :)))

2. Nie każdy potrzebuje, więc kawałek płytki byłby zbędny.

3. Druk będzie dwustronny, więc trochę by się zmarnowało laminatu dwustronnego na analogówkę, która może być na laminacie jednostronnym.

 

Po złożeniu tego DAC'a i zrobieniu eksperymentów - trochę propozycji tutaj podało - zaprojektuję z czasem stopień analogowy wraz z zasilaczem na jednej płytce ... :))) Ale to w przyszłości :))))

 

Myślę, że tak będzie najrozsądniej zrobić. Co Wy na to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midzio :-) Tym sposobem szybko dotrzemy do zasadniczego celu :-).

 

Fajnie, że druk dwustronny - żeby maksymalnie skrócić ścieżki i lepiej rozmieścić blisko scalaków odsprzęganie proponuję, by elementy były z dwóch stron :-) Już mi się podoba :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Bomba że analog będzie na osobnej płytce, a co do elementów to co się da proponuje smd. W ramach zdrowego rozsądku oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo,

mała uwaga do rozwagi - 40stka ma stałe napiecie na wyjściu, zapodaj pady pod kondy, chociażby standardowe, zawsze je mozna niewlutować, a na płytce to mało miejsca kosztuje

oraz zapodaj prostego pada pod konda do masy jako ewentualny filtr dolnoprzepustowy 810p-1n, dlatego że ten przetwornik ma filtry wewnetrzne i śmieci są mocno powyżej (to była cytata :) ), czyli filtr dolnoprzepustowy może być b.prosty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triplety zaklepane, przekonałem Piotra :-)

 

Dodam jeszcze dwa postulaty:

 

Wejście SPDIF - nie widzę galwanicznej separacji trafkiem. Nie trzeba tego wlutowaywać, a warto by na płytce jednak zamieścić, wlutować gdy ktoś ma problem z zakłóceniami i musi przerwać pętlę masy.

 

U7 zastąpiłbym stabilizatorem z AYA II Pedji. Zasilało by to Va DAC'a.

Patrz schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) na stronie 6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to, co zaproponował Waldi_06.

 

Fajnie też byłoby, gdyby pady pod kondensatory 10uF były dwojakie, pod przewlekane i SMD. Np. pod takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keisan :-)

spoko, następny projekt to poprawna lampucera mini ;-)

 

"Wspólnemi siłami budowalimśmy, budowalimśmy i wybudowalimśmy, urrraaa!" jak powiadał niejaki Kiwaczek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madly

>U7 zastąpiłbym stabilizatorem z AYA II Pedji.

A po co ta sztuka dla sztuki? Nie widzę najmniejszego sensu. Parametry podobne tylko zajmie dużo miejsca. Podobnie ma się z pomysłem "tripletów"; jak takie chcesz to zawsze możesz przylutować mniejszego na pleckach większego, brzydko wyglądać nie będzie a elektrycznie wprost idealnie. Po co do tego celu rozbudowywać płytkę??

 

Jeszcze w sprawie elektrolitów na wejściu zasilania: panowie takie elektrolity obsłużyłyby wzmacniacz, wystarczą dużo mniejsze.

W pełni popieram przedmówcę: to miał być prosty DAC, a będzie audiofilski koncert życzeń...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkrecz, 6 Sie 2009, 08:23

 

>>madly

>Jakie konkretnie trafko proponujesz, które można bez problemu kupić w kraju ?

 

Zdaje się, że takowe jest użyte w wątku o CoCo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagacek, 6 Sie 2009, 09:45

 

>madly

>>U7 zastąpiłbym stabilizatorem z AYA II Pedji.

>A po co ta sztuka dla sztuki? Nie widzę najmniejszego sensu. Parametry podobne tylko zajmie dużo

>miejsca.

 

To może zapytaj np. Rambo, który w wątku o lampucerze przetrenował większość audiofilskich zasilań na analogu, od dobrych stabów, przez kultowe audiofilskie na elementach biernych. Najlepszy rezultat uzyskał na tym. A komplikacja i wielkość? Bez przesady 3 trany i parę elementów na krzyż, zajmie to przy druku dwustronnym ze 2 cm2? Jak ktoś bardzo nie chce, można zrobić druk tak, by wlutować się dało zwykłego staba.

 

>Podobnie ma się z pomysłem "tripletów"; jak takie chcesz to zawsze możesz przylutować

>mniejszego na pleckach większego, brzydko wyglądać nie będzie a elektrycznie wprost idealnie. Po co

>do tego celu rozbudowywać płytkę??

 

O ile się zwiększy płytka? Można dać przelotki i dwustronne pady. Owszem, da się lutować na kanapkę aczkolwiek takie lutowanie nie jest zalecane i wyglądać będzie amatorsko. Upierać się nie będę, decyzja należy do pkrecza, którego przekonuję bocznymi kanałami ;-)

 

>Jeszcze w sprawie elektrolitów na wejściu zasilania: panowie takie elektrolity obsłużyłyby

>wzmacniacz, wystarczą dużo mniejsze.

To wlutujesz 1000uF, jakiś problem?

 

>W pełni popieram przedmówcę: to miał być prosty DAC, a będzie audiofilski koncert życzeń...

A o ile zwiększą się koszty takiej wersji? Nie przesadzasz? Inaczej można kupic kit z AVT za 22 zeta, po co wersja DIY? Chyba, że myślenie w wątku DIY kosztuje :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>madly

Tak wiem. Mowa tu o PE-65612. Za bardzo nie mogę go znaleźć, żeby go kupić u nas w Polsce :((( Mimo tego postaram się zrobić miejsce pod niego na płytce, aczkolwiek nie lubię projektować PCB z elementami, których nie mam pod ręką :((((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza AYA II Pedji to wyprowadzę złączkę i jak ktoś będzie chciał zasilić innym zasilaczem niż ten co będzie na płytce (U7) to wyjmie jumperka i będzie miał taką możliwość :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, madly

>To może zapytaj np. Rambo,

Po co mam pytać jeśli znam z autopsji. Nie znasz go, a na siłę tu wpychasz. Na sił,ę chcesz zrobić z tego przetwornika audiofilska kobyłę, kosztem innych.

 

>O ile się zwiększy płytka?

O wiele więcej niż myślisz. Zaprojektuj raz płytkę to się przekonasz.

 

>To wlutujesz 1000uF, jakiś problem?

Chodzi o gabaryty

 

>A o ile zwiększą się koszty takiej wersji?

Nie chodzi o koszty, tylko o sensowność.

 

No, napisałem. Teraz audiofilizuj konstrukcję ile tylko chcesz, przez kilka dni raczej Ci w tym nie będę przeszkadzał. Na szczęście pkrecz czuwa;)

 

pkrecz, 6 Sie 2009, 11:15

>Co do zasilacza AYA II Pedji to wyprowadzę złączkę

Super, każdy będzie zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając temat o AVT5188 miałem nadzieje na zbudowanie prostego DAC'a, miałem dodatkową nadzieję że ktoś go jeszcze uprości do zastosowania jednego WM'a.

A tu się okazuję, że są rozmyślania i kombinację jakby ten projekt miał iść na wystawę lub do Hi-Endowego sprzętu za kilka tyś. zł.

 

Nie będę ukrywał, że jak dla mnie projekt ten bez części analogowej jest do niczego, kompletnie nie potrzebny.

 

No, ale ... powodzenia życzę wątek będę śledził z ciekawości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keisan, 6 Sie 2009, 13:23

 

>Nie będę ukrywał, że jak dla mnie projekt ten bez części analogowej jest do niczego, kompletnie nie

>potrzebny.

 

Osobiście jestem podobnego zdania. Uważam także, że układ ze strony tubecad po przeróbce zaproponowanej przez Molibdena jest pozbawiony wad poprzednich układów. Jest w pełni symetryczny na wejściu i ma wyjście SE. Posiada także najniższą rezystancje wyjściową z wszystkich prezentowanych układów. Przy zastosowaniu zasilania symetrycznego można by nawet pomyśleć o rezygnacji z konda wyjściowego (lampy musiałyby być dobrze dobrane). Jedyny minus jaki widzę to to, że kondy wejściowe muszą być na większe napięcie, ale po zmianie rezystorów można wstawić 0,22uF. Rezystancja wejściowa układu jest równa dla obu wejść w związku z czym brak przesunięć fazowych. Po co symetryzować sygnały które nie są w przeciw-fazie? Układ jest wtórnikiem (coś chyba ala wtórnik White'a), ale od początku w wątku proponowane były prawie same wtórniki więc...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłem argumenty dlaczego ten DAC będzie bez analogówki. Jednocześnie zapowiedziałem, że analogówka powstanie do kompletu ... na druku jednostronnym. Nie wszystko naraz. Wątek ma 3 dni i uważam, że i tak szybko wypracowaliśmy koncepcję :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampowej analogówki absolutnie nie chciałbym mieć na jednym druku razem z DACem. A to m.in. dlatego że czasem zachodzi konieczność umieszczenia lamp poziomo ze względu na płaską obudowę. Co niektórzy może nawet woleliby wystawić lampy na zewnątrz obudowy DACa. Dlatego analogówka na osobnym druku to najlepsze, najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagacek, keisan ależ miauczycie o komplikacji. Jakiej? Koszt? Więcej o 10 zł z częściami i zwiększeniem wymiarów płytki? Koszt DAC'a (jako całość) wzrósł o 5-10%, a jest wyraźnie lepszy... bez jaj! Jak ktoś bardzo chce zaoszczędzić lub uważa, że jest za dużo stabów, niech wlutuje 2 i zrobi złączkę. A na parę cm2 laminatu więcej już nie skąpmy. Zawsze można kupić kit AVT :-)

 

pkrecz - złączka z zasilaniem :-) OK :-)

 

MG - analogówka - też podzielam opinię, że kombajn i duża płytka DAC + analogówka jest mniej elastyczna jeśli chodzi o upakowanie w małych obudowach. Po za tym sporo osób ma jakąś analogówkę, a dodgadanie się, jaka analogówka bedzie ok zajmie tydzień albo i dwa ;-). Ja w każdym bądź razie odpuszczam analogówkę w ogóle i więcej w tej sprawie głosu nie będę zabierał :-).

 

Rozwój projektu? Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Wydaje mi się, że koncert życzeń już dobiegł końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzg, 5 Sie 2009, 18:22

 

>Patrze w datasheet układu i

>jak byk pisze, że sygnał to 2Vrms, a DC-offset to 1/2AVCC

 

A konkretnie to "Output level differential". Bez desymetryzacji sygnał jest 1V. I tak jest w rzeczywistości, mierzyłem to z natury w cedeku na Wolfsonach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.