Jump to content
IGNORED

Czym jest judaizm?


jar1

Recommended Posts

W ramach dyskusji i poszerzania poglądów proponuję wątek o judaizmie, z którego wywodzi się chrześcijaństwo. Tak jak to zaznaczył Redaktor w wątku "Czym jest Kościół katolicki", że nie jest on (ten wątek) przejawem wrogości wobec kk, tak i ten nie jest i nie będzie przejawem wrogości wobec wyznawccó judaizmu.

 

Z Wikipedii:

"Judaizm – religia monoteistyczna, ukształtowana w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jest też pierwszą religią abrahamową. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, ale obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych – 5,6 mln i Izraelu – 4,7 mln. Podstawą judaizmu jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko stwórcą świata, ale także jego stałym "nadzorcą", czy też "opiekunem". Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się nakazom Boga. Z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo."

post-644-100004990 1253782272_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

terminologia dyskusyjna -

judaizm raczej z chrześcijaństwa pochodzi niż odwrotnie,

 

religia w "starożytnym Izraelu" w cudzysłowie bo były dwa państwa izraelskie - to religia mozaistyczna a nie judaistyczna, a poza tym wcale takiej nie było, istniała tylko w kręgu kapłanów Jahwe. Rozwinęła się po tzw powrocie z niewoli babilońskiej i okrzepła w tzw. okresie helleńskim (III-I w. przed Chrystusem.

 

Historia starożytnego Izraela opisana w Biblii, ot chociazby okres króla Salomona - to wyolbrzymione bajki - czego dowodza wykopaliska archeologiczne.

Link to comment
Share on other sites

no to sukienkowy się wyśilił! a przy okazji parę byków strzelił! ale ma byc merytorycznie na forum, to będzie! nie jestem teologiem, więc w sprawy wiary się nie wtrącam, pozostawiam to myckom, turbanom i sukienkowym.Ale co do historii? mam wrażenie ,że po lekturze tego tekstu, wszyscy zrozumieli ,iz w Jedwabnym to Polacy zginęli, a Żydzi zamykali drzwi od stodoły, Niemcy zas stali i bili brawo.Haniebny rok 1968, w którym zmuszono wielu ludzi do emigracji, kupując im bilet w jedną stronę, nazywa autor wewnętrznymi sporami rządzących- ciekawe! W Berlinie, po zdobyciu w maju 1945 przez czerwonych, znalazł 10 000 żydów, tylko gdzie? chyba w berlińskim zoo, gdzie byli przeznaczeni dla zgłodniałych lwów.Kwestia żydowska w wydaniu hitlerowskich niemiec miała swój początek w 1942r? większych bzdur dawno już nie czytałem, przypomnę tylko ,iż prof. Ryszka, którego autorytetu chyba nikt nie podważa, podzielił eksterminację Żydów w Polsce na 4 etapy- od 1939r- do wyzwolenia, w samych zaś Niemczech od 1933r, od momentu dojścia do władzy Hitlera.O intifadzie też księżulo pisze głupoty.I choć to temat szeroki jak Wisła, to tylko przypomnę, iżziemie palestyńskie są obecnie rządzone przez Al-Fatah, oraz Hamas, który nigdy nie wyrzekł się swojej zbrodniczej idealogii, zwłaszcza wobec Izraela.Czytajcie dalej ks Chrostowskiego, a będziecie mądrzejsi, tylko o co?

Link to comment
Share on other sites

ale to jedwabne to naprawde bardzo dęta sprawa, nie wiem wogole biorac pod uwage kruche podstawy tego 'polskiego' przestepstwa czemu lobby zydokomunistyczne w polsce, ktore ma naprawde duzo za paznokciami sie tak tej wiejskiej 'tragedii' uczepilo? to chyba dobrze swiadczy o polakach, ze mimo wieloletnich usilowan znalezienia na nich 'haka' w historii dochodzi sie tylko do takich bajań czy tez klechd o walecznych polskich wiesniakach palacych sobie zydow w stodolach pod niemiecka okupacja i spedzonych przez tych niemcow do tychze stodól, pozostaje polskiemu wiesniakowi tylko zapalke podlozyc, no i jak pan 'historyk' ustalil z podan ludowych wiesniak te rzeczona zaplke podlozyl, 'niezbicie' ten pan z gazety wyborczej udowodnil... polskiego to wiesniaka reka podlozyla wtedy ogien...'bez watpliwosci'...

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Link to comment
Share on other sites

muls

nawet jakby 10 rzeczywiscie urezali to by zydokomuna rozdmuchala do niewiarygodnych rozmiarow tragedie, tylko wez sobie o tym jedwabnem poczytaj, to jest nawet dla nie historyka tak dęta opowiesc, ze z duzo dozą tolerancji dla 'pistoletów' z gazety wyborczej nie jestem w stanie przyjac wersji bajkopisarza michnikowskiego, no i te pierepały z ekshumacją tez bardzo duzo daja do myslenia, tzn. oczywiscie nie wszystkim daja, niektorzy przyjmuja rewelacje gazety wyborczej czy tez naszego dziennika jako prawde objawiona, oba obozy sa wg mnie w bledzie, a prawda lezy tam gdzie lezy...niekoniecznie posrodku...

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Link to comment
Share on other sites

shane63, 24 Wrz 2009, 15:29

 

merytorycznie

 

W Berlinie, po zdobyciu w maju 1945

>przez czerwonych, znalazł 10 000 żydów, tylko gdzie?

 

to, że przetrwali jest możliwe - szczególnie ci którzy mieli aryjskie żony/mężów.

Przeczytaj Dzienniki 1933-45 Victora Klemperera, profesora uczelni Drezdeńskiej - praktycznie przetrwał dzięki pomocy Niemców - swoich dawnych sasiadów, znajomych, a często ludzi których w ogóle nie znał. Z atakami i nienawiścią spotykał się raczej rzadko, częściej ze współczuciem.

Nie wszyscy Niemcy to potwory, nie można generalizować.

Jestem Eszkimosem. Na Aktarktydzie jestem rebe

Link to comment
Share on other sites

wladz, 24 Wrz 2009, 16:19

 

>no dobrze już wiem kim jestem i gdzie wyląduję...a teraz odpowiedz czy po śmierci z żydem przed tym

>samym Bogiem staniesz.

 

jesli wierzysz w tego samego boga to tak, chyba napisałem ci wyzej, co/

 

ja nie stanę, bo ja wierzę w innego

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.