Skocz do zawartości
IGNORED

Czym jest judaizm?


jar1

Rekomendowane odpowiedzi

corny, 27 Wrz 2009, 09:38

 

Zamiana słowa dotyczyła akurat tego jednego zdania. Oczywiście są róznice i to spore. Zgadza sie, Jedwabne, nie stało się z bezposredniego rozkazu władz i przez te władze nie było zrealizowane. To chyba nie ulega kwestii. Katyń był zaplanowanym mordem przez władze sowieckie.

Jedwabne podlega raczej klasyfikacji zwykłego mordu na tle rasowym - jak wiele innych na swiecie.

Natomiast upór przed ujawnieniem i przyjęciem prawdy o tych obu zdarzeniach jest identyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redaktor, 27 Wrz 2009, 09:33

 

>jak się to ma do topicu? Temat jest religijny - judaizm.

 

Zatoczylismy koło historii - religia jest jej częścią. Duża część takich a nie innych interpretacji historii ma podłoże religijne lub sama w sobie jest religią. Warto starać się elimininować religię z historii a zająć się historią religii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podział na sprawstwo obywatelskie i panstwowe jest dośc ciekawy, bo pozwala własnie przerzucać sie odpowiedzialnoscia.jak prosze wysokiego sadu... ja tylko wykownywałem rozkazy.Jedwabne było tylko niewielkim epizodem w skali kraju.Podobne zachowania były tez w dowództwie AK i podlegały ciekawym meandrom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by powócić do meritum"

"...Do pewnego momentu, być może do połowy pierwszego stulecia - za życia pierwszego pokolenia po Jezusie - nie istniała linia podziału między judaizmem a chrześcijaństwem. Jezus nigdy nie myślał o sobie jako o głosicielu religii innej niż judaizm bądź Tora: "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków, nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić" (Mt 5, 17). Gdyby zapytać Jezusa lub któregokolwiek z jego uczniów, jaką religię wyznają, powiedzieliby, że żydowską..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie o to, nie o to...

państwo (demokratyczne) rządzi (a czasem morduje) z mandatu swoich obywateli

kilku (kilkadziesiąt-kilkaset) obywateli mordujących innych obywateli (tej samej czy innej narodowości) czyniących to "na własną rękę" nie ma do tego żadnego mandatu

 

mogę (choć nie bez oporów) zaakceptować przeprosiny w moim imieniu (jako obywatela państwa-spadkobiercy II RP) np. za Zaolzie

nikt nie ma prawa w moim imieniu przepraszać za Jedwabne (niezależnie od tego, kto miał w tym większy, czy bardziej sprawczy udział - Polacy, czy Niemcy) - choć mogę zaakceptować "wyrażenie ubolewania, współczucia, etc."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

corny, 27 Wrz 2009, 11:24

Już pisałem - nie chodzi o przepraszanie tylko o prawdę. Nie wiem, skąd wam to przepraszanie ciagle we łbach siedzi. Chodzi o to, by historycy raz a za nimi cała społeczność nie 'ukrywała' prawdy i żeby była jej świadoma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale takie mielenie wkółko tego samego nic nie daje. Są ciekawsze rzezcy ;-)

 

"W dzisiejszych czasach chrześcijanie, podobnie jak Żydzi, chętnie doszukują się swoich duchowych przodków w Mojżeszu, Abrahamie, Adamie i Ewie (z tą małą różnicą, że zdaniem biskupa Usshera stworzenie Adama i Ewy przypada raczej na rok 4004 p.n.e; dla Żydów jest to 3760 rok p.n.e). "

 

Mnie intryguje jak to w obu religiach interpretować powstanie człowieka. Jako, że samo stworzenie trwało tydzień a zakończone zostało stworzeniem człowieka (okreslone są dokładne daty). I jak to się ma do ewolucji. Przecież wiadomo, że w tamtych czasach człowiek juz funkcjonował:

 

"Około 5000 lat p.n.e. pojawiły się pierwsze osady, które prowadziły charakterystyczny osiadły tryb życia. To one udoskonalały narzędzia i sztukę gospodarstwa. Wykorzystywano nie tylko narzędzia, ale robiono także pożytek ze zwierząt (na początku były to woły). Ludzie nauczyli się wyrabiania wielu przedmiotów z kory, drewna, wynalazł wrzeciono umożliwiające przędzenie grubych i mocnych nici oraz koło garncarskie służące do wyrobu ceramiki. Pojawiły się także pierwsze próby handlu pomiędzy osadnikami sąsiadujących terenów. "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o 'filozofivzne' wyjasnienie ;-) Jak to jest interpretowane przez same religie, jak one same sobie radzą by w miarę logicznie to wytłumaczyć?

Ciekawe jak to jest w judaizmie i jak w chrześcijaństwie. W końcu u podłoża obu z nich jest to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wladz, 27 Wrz 2009, 13:07

 

>przyjmują jako aksjomat.....to jest jedyne logiczne wytłumaczenie.

 

Nie chodzi mi o Twoją logikę ;-) Aksjomat nie może być aż naddto niezgodny z rzecywistością. Chyba, że jest zupełną abstrakcją. Dlaczego więc podają daty stworzenia człowieka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używając terminologii Dawkinsa najbardziej dostosowanym i najlepiej replikującym się memem wśród idei religijnych. Przecież judaizm zawarty jest we wszystkich wierzeniach chrześcijańskich i w islamie. To mem, którem się udało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1,

ok - mnie też nie chodzi o przepraszanie, tylko o przyznanie prawdy

pytanie więc, jaka prawda jest ukrywana w sprawie Jedwabnego?

 

 

a co do stworzenia człowieka i dat, kiedy powstał...

niezależnie od tego, czy człowiek (i cała reszta wszechświata) powstał "sam z siebie", czy też stoi za tym jakiś bóg czy inny czynnik kreacjonistyczny, rozliczanie jakiejkolwiek religii (czy innych starożytnych podań) z dat jest lekko niepoważne

to tak jakby czepiać się Newtona, że jego teoria z XVII w. nie brała pod uwagę wzrostu masy przy prędkościach zbliżonych do prędkości światła

w obu przypadkach mały człowiek próbował zrozumieć swoim małym rozumkiem rzeczy o gigantycznej skali, złożoności, etc. i jakoś przekazać je współczesnym czy potomnym

 

p.s. oczywiście, że religie są skostniałe i trudno reformowalne. podobnie jak wszelkie tradycje, którym hołdują również ludzie absolutnie niewierzący - rytuał ślubu/wesela, pogrzebu, przechodzenia z per pan/pani na ty, konkretnego ubioru obowiązującego w konkretnej sytuacji, etc. etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1, 27 Wrz 2009, 10:43

 

>Jedwabne podlega raczej klasyfikacji zwykłego mordu na tle rasowym - jak wiele innych na swiecie.

>Natomiast upór przed ujawnieniem i przyjęciem prawdy o tych obu zdarzeniach jest identyczny.

 

A jaka jest prawda o Jedwabnem?

Jedyne co jest PEWNE, to to, że teren ów był pod okupacją państwa niemieckiego i z punktu widzenia prawa ono własnie odpowiadało za wszystko co się tam działo.

 

Sytuacja w której krwiożerczy i uzbrojony okupant zamordystycznego państwa leseferycznie stojąc z boku pod drzewem pozwala na urządzanie burd stodołowych (burdy stadionowe, burdy stodołowe...) wydaje mi się wyssana z palca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie jest ZNALEZSC winnego...co workerku.A tak po prawdzie to mozna zrozumiec zołnierza i jego rozkazy...ale sasiad sasiada bez rozkazu.to chiba wieksze swinstwo...co???workerku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.