Skocz do zawartości
IGNORED

Motor supply, speedbox... czym jest?


ganzz_gut

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie zasadnicze pytanie - czym jest ten magiczny speed-box, względnie różnego rodzaju power/motor suplly/regulator... Tzn. wiem czemu to ma służyć w systemie analogowym, ale zastanawiam się z 'elektrycznego' punktu widzenia - co znajduje się w takiej skrzyneczce - zasilacz ze stabilizatorem, filtr sieciowy? Czy można coś takiego złożyć samodzielnie? Istnieją jakieś powszechnie dostępne projekty, kity???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kontrolerów do silników synchronicznych AC (a taki masz w Goldringu) siedzą tam urządzenia mikroprocesorowe które generują sinusa (bo prędkość jest regulowana cześtotliwością). Projekt znajdziesz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka wyglada na możliwą do zrobienia metodą na prasowankę. W swoim nowym gramofonie też mam silnik AC taki sam jak siedzi w Regach/Linnach więc jak coś to chętnie bym wziął udział przynajmniej w zaprogramowaniu procka. (pomimo, że w branży pracuję to do programatora PICa ani ja ani nikt ze znajomych nie ma dostępu - może ktoś z forumowiczów byłby w stanie pomóc).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki do programowania są na stronce, ale nie wiem jak dalej się z nimi postępuje (czyli jak programuje PICa) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do gościa z allegro który sprzedaje PICi czy ma możliwość zaprogramowania. Jeśli tak to można zacząć zabawe ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, szrzedający z allegro nie ma możliwości zaprogramowania PICa. Może koledzy z DIY pomogą ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu przerabiałem tą pcb.

1. oryginał

2. moja wersja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1494-100004666 1254125441_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie był mi potrzebny :-). Tak sobie przerobiłem po prostu ... żeby nie miało tylu kilometrów niepotrzebnych ścieżek.

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie był mi potrzebny :-). Tak sobie przerobiłem po prostu ... żeby nie miało tylu kilometrów niepotrzebnych ścieżek.

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo! Super - a czy ma jakieś 'ograniczenia' w stosunku do oryginału... 'ograniczenia' w cudzysłowiu, bo ja na przykład zupełnie nie widzę konieczności obsługi wyświetlacza lcd... a prostota, oczywiście, jest kluczem do sukcesu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ganzz_gut, 28 Wrz 2009, 11:00

 

>Oooo! Super - a czy ma jakieś 'ograniczenia' w stosunku do oryginału... 'ograniczenia' w

>cudzysłowiu, bo ja na przykład zupełnie nie widzę konieczności obsługi wyświetlacza lcd... a

>prostota, oczywiście, jest kluczem do sukcesu ;)

 

A czytałeś instrukcję z odnośnika na dole strony z projektem?

Czarno widze obsługę tego urządzenia bez LCD (bez przerabiania programu, bo po przerobieniu to oczywiście jest możliwe).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie... swoją drogą, może da radę uprościć - osobiście nie widzę potrzeby tak 'zaawansowanego' sterowania. Speedbox pro-jecta jest tu idealny - wybór dwóch prędkości kręcenia i szlus...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ganzz_gut, 28 Wrz 2009, 12:02

 

>Faktycznie... swoją drogą, może da radę uprościć - osobiście nie widzę potrzeby tak

>'zaawansowanego' sterowania. Speedbox pro-jecta jest tu idealny - wybór dwóch prędkości kręcenia i

>szlus...

 

TTPSU ma taką samą funkcjonalność jak Speedbox SE Pro-Jecta ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gdzieżby... Masz jeden przycisk wyboru między 33 a 45 obrotów, żednej regulacji w zakresie +/- 0,1 czy faster/slow speed. W sumie po co to do szczęścia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Speedbox SE wygląda inaczej niż Speedbox:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Załóż strobe disc do Goldringa i zobacz czy masz obroty 33,3 - gwarantuje że nie będziesz miał. I stąd się bierze potrzeba regulacji prędkośći (i nie w zakresie +/- 0,1 ale w takich krokach - zakres jest większy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no tak, wersja na wypasie... Tylko nie wiem czy to ma sens - "iść tą drogą" ;)

 

Właśnie przy okazji tej dyskusji czytam sobie o motorkach AC i DC - taki oto wątek znalazłem na necie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i istotne zasadnicze porównanie:

 

" AC - For:Can be driven by the simplest possible circuitry. Naturally hold to a speed related to the driving frequency (hence "synchronous". Cheap.

Against: Noisy, both mechanically and electrically. Don't rotate evenly (cogging). Fine adjustment of speed usually not possible. Poor torque at start-up, hence ideally need higher start-up voltage than for running mode.

DC - For: Quiet electrically and mechanically, no cogging, speed can be fine tuned automatically or manually simply by varying voltage.

Against: Require some sophistication of PSU, more expensive, can produce acoustic noise."

 

I tu jeszcze:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i istotne info: Step 1. Remove the AC motor (and its signature 100HZ vibration)

 

"AC motors vibrate, it’s as simple as that. Yes, improving the power supply will reduce vibration by removing mains-borne noise but AC motors will STILL vibrate – even when driven with a pure sinewave! Why? Because it’s the rotor (+ pulley) that buzzes, and it’s the pulley that feeds the vibration to the belt.

 

This is clearly discussed by Art Dudley in ‘Stereophile’, May 2005. An AC motor driven by a pure sinewave will generate noise that is mathematically related to the frequency of that wave. Driven by UK current, a 24-pole AC motor will produce a noise signal at 4.1667Hz (using US current the noise signal is at 5Hz). What is more, this 4.1667Hz noise is just the fundamental of a 24-pole motor. Sidebands related to various motor characteristics—the number of poles, the varying size of the internal air gap, and so forth—will also occur. The most significant of these is that at 100Hz (4.1667Hz times 24 poles) in the UK (120Hz (5Hz times 24 poles) in turntables used in the US, or 99.98Hz in Europe).

 

So the problems of AC motors are inherent to its design – there’s no getting away from them. A modern DC motor, properly set up and fed, will exceed the performance of an AC motor in every meaningful way."

 

No i najbardziej znana pewnie stronka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ;)

 

Generalnie po lekturze dochodzę do wniosku, że chyba motorek który mam dużo lepiej nie zagra. Oczywiście dołączając te w sumie dość skomlikowane 'psu' poprawie jakość, ale... Chyba lepiej dokonać prostej wymiany na silnik DC ze sterownikiem np. z origin live lub w troszkę tańszej wersji złożyć samemu -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - troszkę kosztuje, ale chyba warto na przyszłość uciułać.

 

To co by mnie interesowało na 'tymczas' to jakiś prosty układ stabilizujący pracę... tylko czy coś takiego istnieje/ da radę zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja spróbuję wystrugać TTPSU do swojego 'Kuzmy' ;-) Jak będę robił PCB to zrobie i dla Ciebie - może się w przyszłości skusisz ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Może jak będzie gotowe (tzn. opracowany projekt i programowalny PIC) to nie oprę się pokusie ;)

 

U Ciebie cała ta operacja może mieć sens - nie sądzę, żeby napęd stanowił premotec za 25Ł ;)

 

Ja na razie będę usprawniał mechanikę - talerz, przeciwwagę, łożysko i podstawę talerza a potem dopiero silnik... i zacznę od początku tą niekończącą się przygodę ;)

 

 

ps. Swoją drogą niezły 'upgrade' zrobiłeś z goldringa na kuzme...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie siedzi dokładnie taki sam Premotec jak u Ciebie ;-) Jedyna różnica polega na tym, że od spodu jest przymocowany tzw. thrust pad bearing zapewniający optymalne położenie trzpienia silnika. Silnik kręci talerzem o masie 5kg.

 

Jeśli mogę coś zasugerować to zacznij od przeciwwagi - tutaj postępy są spektakularne. Ja używałem takiej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (robi to gość który skonstruował liniowe ramie Terminator). Wart uwagi jest również produkt jsclovesmusic (sprawdzony sprzedający):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - ten ostatni pozwala na bardzo wygodne i precyzyjne ustawienie ale jest już nieco droższy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wolno wiedzieć jaką przeciwwagę obecnie kolega stosuje ?. Czy ktoś może wypróbował tytanową przeciwwagę Kerry F2 ?

 

pozdr,

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nostromo

 

Jeśli pytanie bylo do mnie to zmieniłem gramofon - Goldring poszedł w ludzi wraz ze wspomnianą przeciwwagą. Ale z czystym sumieniem mogę wspomnianą wyżej przeciwwagę polecić - doskonały stosunek jakości do ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... myślałem nad przeciwwagą z isokinetik, ale twoja 'atrakcyjniejsza' cenowo.

 

Najbardziej mi się podoba opcja jclovemusic trzpienia z trzpieniem, który umożliwia wygodną kalibrację, ale albo jest xrstub2 dla przeciwwagi do rb250, albo przeciwwaga do rb300, ale bez tego trzpienia xrstub3...

 

Swoją drogą czy sama przeciwwaga ma tak duże znaczenie (w sensie materiału, z jakiego jest wykonana) czy chodzi tu raczej o kwestię izolacji ramienia od drgań przeciwwagi i vice-versa???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>karbidoczaszka

Czy byłbyś w stanie oszacować koszt tego TTPSU ? Gdyby nie był zbyt duży to może bym go zafundował swojemu Thorensowi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ganzz_gut, 28 Wrz 2009, 18:14

 

>... ale albo jest xrstub2 dla przeciwwagi do rb250, albo przeciwwaga do rb300, ale bez tego

> trzpienia xrstub3...

 

 

Napisz do JC odnosnie zaawansowania prac nad XRstub3 - to bardzo konkretny gość.

 

 

>czy chodzi tu raczej o kwestię izolacji ramienia od drgań przeciwwagi i vice-versa???

 

Szczerze nie wiem, ale to najlepiej wydane pieniądze w kontekście gadżetów do Regi.

 

PS. Koszt części nie powinien przekroczyć 200PLN (bez obudowy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asonik

 

Poprawie uległa głównie rozdzielczość - jak to nazwał jeden z forumowiczów pojawiło się więcej 'planktonu' czyli takich małych detali i wybrzmień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>karbidoczaszka

Koszt części około 200 zł dotyczy TTPSU ? Jeśli tak to byłbym zainteresowany. Niestety jestem laikiem elektronicznym ale złożyć wg wskazówek myślę że dałbym radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bat73, 29 Wrz 2009, 12:53

 

>>>>karbidoczaszka

>Koszt części około 200 zł dotyczy TTPSU ? Jeśli tak to byłbym zainteresowany. Niestety jestem

>laikiem elektronicznym ale złożyć wg wskazówek myślę że dałbym radę.

 

Tak. Wczoraj jak policzyłem koszt części to wyszło mi 130 PLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.