Skocz do zawartości
IGNORED

Motor supply, speedbox... czym jest?


ganzz_gut

Rekomendowane odpowiedzi

Kapuję wartości są ok tylko nazwy się poprzesuwały. Mógłbyś to skorygować bo chciałbym zrobić wersję z rezystorami 1%. Duże dzięki za projekt Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam z pośpiechu zapomniałem w poprzednim poście użyć "magicznego" słowa - proszę.

Mam nadzieję że nie uznasz mnie za namolnego. Jeszcze raz dzięki za wkład

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc,w jaki sposób określacie-badacie stabilność obrotów.Kiedyś czytałem na forum o posługiwaniu się tarczami stroboskopowymi i wyciąganiu wniosków z drobnych ruchów obrazu.Może jest jakaś informacja którą przegapiłem o innych sposobach???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bat73

Ale co mam poprawić? Nazwy elementów?

 

Przy ich zakupie możesz kierować się potrzebną ilością, a lutując kierujesz się tym co napisane na pcb (wartość danego elementu). Tak jest wygodniej. Podobnie zastanawiałem się nad dodaniem nazw elementów na pcb przy pre forumowym, ale zwiększyła by się płytka i zdecydowanie starciłaby na czytelności ...

 

Może zastanówcie się czy maja być nazwy, wartości czy i to i to.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie rzeczywiście wartości będą wystarczające. Będę robił wersję z 1% rezystorami r1-r6 ale ich wartości nie dublują się z innymi więc nie ma problemu. Sorry za zamieszanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej analogowy, 14 Paź 2009, 11:48

 

>Informacja dla tych,którzy mają silniki prądu stałego i potrzebują dobrej regulacji i stabilizacji

>napięcia.Na Allegro jest obecny producent kit-ów dla majsterkowiczów występujący jako nord plus.Od

>wielu lat stosuję ich zasilacze stabilizowane oznaczone symbolami NE 054 oraz NE 028.

 

Rozumiem, że ten zasilacz służyć może również do regulowania predkości poprzez regulację napięcia wyjściowego??

 

Mam jeszcze pytanie - czy ktoś się orientuje jaką moc (w watach) czy moment obrotowy powinien mieć silnik... przeglądałem np. ofertę firmy parvalux czy wobit (dystrybutor Buehla i Dunkelmotoren), ale że nie znam się na elektryce za mocno, to zupełnie nie wiem jaki będzie się nadawał... W wobicie Pan zaoferował od razu bezsczotkowy, z wbudowanym regulatorem prędkości, o mocy 20W (chyba dość dużo jak do kręcenia talerzem?), ale za jakieś 300E... netto ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najprostszych silnikach prądu stałego o których pisałem wcześniej,prędkość obrotową regulujemy zmieniając napięcie.Oczywiście jest to ograniczone poprzez pewne zjawiska o których można poczytać w książkach traktujących poważnie sprawę silników .Nam wystarczy informacja,że sprawdza się to dla silników o nominalnej prędkości do powiedzmy max 2000 obrotów na minutę.Wielkość obrotów i napięcie przy którym się ją uzyskuje to częsta informacja.Czasem jednak jest tylko typ podany przez producenta.Wtedy szukamy poprzez wyszukiwarkę i czasem znajdujemy.Na foto powyżej są trzy silniki.ten środkowy,to sowiecki silnik w wersji militarnej o precyzji wykonania która mnie zaszokowała-na plus.Był stosowany do napędzania przekładni kondensatora w radiostacji.Kłopot w tym,że identycznie wyglądające motorki robili na różne napięcia i obroty.Trafiłem na taki co przy 42v kręcił 10000 obrotów.Udało mi się zmusić go do pracy przy 4V i talerz gramofonu miał 33,3 obrotu,tyle,że co jakiś czas zwalniał lub przyśpieszał lub zaczynał kołysać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne polskie silniki na napięcie stałe. Tym razem 12V. Kupiłem na allegro w bardzo dobrym stanie za śmiesznie tanie pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4633-100002842 1255975750_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomicie wykonany,stabilnie pracujący choć trochę głośny.Idealny do zasilacza o którym pisałem.Czemu ja przegapiłem tą aukcję???Wsadzony w obudowę wygląda dostojnie....Gratuluję zakupu.A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, te silniki kupiłem dobry rok temu, zresztą z Twojego polecenia :). Z tych trzech jeden pracuje tak że go słychać, pozostałe 2 są prawie bezgłośne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki,niestety używany i to słychać.Może ma ktoś doświadczenie jak się do niego dostać?

Chciałbym wymienic tulejki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odkręcić 2 tylne śrubki, zdjąć tylną przykrywkę. Potem odkręcamy 2 śruby wewnętrzne i 3 z czoła silnika. Potem trzeba wyciągnąć blaszki (te zagięte do góry). Teraz da się wyciągnąć już wszystko :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4633-100002831 1255978764_thumb.jpg

post-4633-100002832 1255978764_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ożywić wątek podaję odnośnik do strony Marka Kelly - wiele ciekawych informacji zarówno o silnikach AC jak i DC (Mark Kelly jest autorem znanych projektów kontrolerów do gramofonowych motorów AC i DC):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

ganzz_gut - wspominałeś o Origin Live - użyty tam motor to Maxon 110189:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa strona..Czy któryś z kolegów ma jakieś informacje o układach do stabilizowania prędkości obrotowej działających podobnie jak w starych polskich gramofonach-czyli tarcza z otworami i zliczanie impulsów..Zależy mi na czymś bardziej wyrafinowanym...o większej dokładności.A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na Allegro sprzedawca marekmagda wystawia silniczki prądu stałego o symbolach DPM-30-N1-04 oraz DPM-30-N1-02.Produkcja wojskowa o znakomitej precyzji wykonania.Stosuję takie silniki od lat,i uważam,że są rewelacyjne.Jeden z nich kręci moim gramofonem od 5 lat i w ogóle nie wykazuje śladów zużycia.Polecam bo cena jest rewelacyjna a sprzedawca solidny..Regulacja obrotów przy pomocy zasilacza o którym pisałem wcześniej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mikroma na allegro:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.myspace.com/loszmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy PCB na SPEEDBOX-a DIY zostały wykonane w zakladzie w zbiorowym zamowieniu???

 

Jaki byl ich koszt - bylbym chętny - a swoja drogą czy na jednej PCB bylbym w stanie konrtolowac obroty na dwoch silnikach ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kolejny TTPSU odpalony.

 

Tymczasowo wszystko siedzi w uniwersalnej, plastikowej obudowy.

 

Mam słabe trafo wyjściowe (12V/230V) które daje napięcie niższe niż nominalne, więc musiałem sobie podobierać rezystorki, żeby ustawić odpowiednie wzmocnienie op-ampa w celu kompensacji problemu z trafem (R12, R11 przy Low-V i dodatkowo R14 przy Hi-V). Dzięki temu napięcie Hi-V to 220V a Low-V to 180V. W miejsce R12 wsadzony potek montażowy, to samo powinienem zrobić z R14).

 

Oczojebny niebieski wyświetlacz zakupiłem przez pomyłkę - muszę dołożyć jakiś wyłącznik wyświetlacza albo potek przy podświetlaniu bo wali po oczach.

 

Temperatura w normie chociaż radiator został uszczuplony o kilka żeberek.

 

Zauważyłem, że obudowa silnika w moim gramofonie, dzięki pracy w trybie Low-V, jest zimna - przy bezpośrednim podłączeniu do gniazdka po kilku godzinach stawała się ciepła.

 

Uwaga odnośnie silników Premotec (Rega, Kuzma i inne gramofony) - poniżej 150V wibracje motoru słychać podczas odsłuchów, tzn. pasek nie daje rady zniwelować drgań, które przenoszą się na talerz - po opuszczeniu igły słychać brum.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jarokar

(Konto usunięte)

Kurcze ja z moim też mam problem poskładałem i niby wszystko ok ale daje za mało prądu na wyjściu i silnik nie daje rady kręcić, muszę sprawdzić tranzystory może tam jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój działałprzez ponad 9 miesięcy. Teraz jednak zmieniłem gramofon na Garrarda. Szczerze mówiąc nie próbowałem go podpinać. Obawy mam dwie. Po pierwsze mam Pica w wersji pierwszej więc nie daje mi hi voltage tylko od razu low, a w dodatku trafo trochę nie wyrabia i napięcia są około 165V low. Po drugie silnkik Garrarda ma moc około 14 W a nie jak w thorensie 2 W, a to już blisko maksymalnej wydolności zasilacza. Poza tym w Garrardzie jest silnik indukcyjny (o ile się nie mylę) i tu pytanie do speców. Czy można jakoś podrasować to PSU tak żeby pociągnęło Garrarda 401 późny model ?

Przystosowanie go do tego było zdaje się zamierzeniem wersji 2.

Tak czy owak z Thorensem radził sobie bardzo dzielnie przez 9 miesięcy. Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że silnik zaczyna wibrować poniżej 150V nie miałem do końca racji.

Prawda jest taka, że gdy procek wyłącza tryb Hi-V, odbywa się to poprzez ustawienie pinu w tryb 'wejścia'. To powodowało brum (spowodowany pewnie jakimiś wahaniami napięcia - stan nieustalony powodował, że gain opampa 'skakał'). Odłączenie R14 od strony uC skutkowało kompletną ciszą. Ten pin przestawiony w tryb 'wejścia' sobie wisi - u mnie nie działa ale u kogoś innego może działać bez brumu - jest to nieprzewidywalne. W każdym razie rozwiązanie tego problemu zasugerowane przez autora projektu wygląda tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PS. Niedługo będzie nowa wersja softu w której pojawi się dodatkowa opcja 'Always Hi-V'.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.