Skocz do zawartości
IGNORED

Łożysko talerza -propozycja...


andrzej analogowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W zasadzie moje pytania nie koniecznie pasują do tematu wątku, jednak jest tu kilku zapaleńców, wiec może uda się uzyskać odpowiedzi:)

Zainteresowałem się budową gramofonu DIY, od strony konstrukcyjnej jest to dla mnie do ogarnięcia (ogólnie:),od strony elektrycznej liczę na wyrozumiałość:)

1.w jaki sposób określany (mierzony)jest nacisk ramienia na płytę (oryginalne ramiona mają przeciwwagę skalowana, a tu?)

2.czy zastosowanie ramienia od gramofonu ADAM (na początek) to całkiem poroniony pomysł:)

3.czy można z gramofonu uzyskać sygnał zbalansowany i jakie kolejne "klocki" muszą być pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem (słuchawkowym) by cały tor był zbalansowany?

4.czy w łożysku talerza można zastosować łożysko kulkowe poprzeczne zamiast pojedynczej kulki - moim zdaniem będzie to "niezniszczalne" rozwiązanie, zamiast oleju i uszczelnień może wystarczyć smar łożyskowy, boję się tylko o ewentualne drgania wywołane prze łożysko (chyba nie słusznie).Łożyskowanie wzdłużne było by nadal realizowane przez panewkę.

Innym rozwiązaniem, eliminującym mosiądz (nie zawsze do zdobycia)i konieczność docierania mogło by być zastosowanie "na dole " łożyska skośnego (poprzeczno - wzdłużnego) a wyżej zwykłego wałeczkowego krytego (jeszcze lepiej igiełkowego). Wówczas nawet olej w układzie byłby możliwy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. W zasadzie moje pytania nie koniecznie pasują do tematu wątku, jednak jest tu kilku zapaleńców, wiec może uda się uzyskać odpowiedzi:)

Zainteresowałem się budową gramofonu DIY, od strony konstrukcyjnej jest to dla mnie do ogarnięcia (ogólnie:),od strony elektrycznej liczę na wyrozumiałość:)

1.w jaki sposób określany (mierzony)jest nacisk ramienia na płytę (oryginalne ramiona mają przeciwwagę skalowana, a tu?)

2.czy zastosowanie ramienia od gramofonu ADAM (na początek) to całkiem poroniony pomysł:)

3.czy można z gramofonu uzyskać sygnał zbalansowany i jakie kolejne "klocki" muszą być pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem (słuchawkowym) by cały tor był zbalansowany?

4.czy w łożysku talerza można zastosować łożysko kulkowe poprzeczne zamiast pojedynczej kulki - moim zdaniem będzie to "niezniszczalne" rozwiązanie, zamiast oleju i uszczelnień może wystarczyć smar łożyskowy, boję się tylko o ewentualne drgania wywołane prze łożysko (chyba nie słusznie).Łożyskowanie wzdłużne było by nadal realizowane przez panewkę.

Innym rozwiązaniem, eliminującym mosiądz (nie zawsze do zdobycia)i konieczność docierania mogło by być zastosowanie "na dole " łożyska skośnego (poprzeczno - wzdłużnego) a wyżej zwykłego wałeczkowego krytego (jeszcze lepiej igiełkowego). Wówczas nawet olej w układzie byłby możliwy...

 

ad 1. A myślisz że ta skala na przeciwwadze jest dokładna. Wiele przykładów temu zaprzecza. Najlepszym sposobem jest waga jubilerska, lub specjalnie dedykowana do gramofonów (jakieś 5-6 razy droższa).

 

ad 2. Nie całkiem, Ramię w końcu zawsze można wymienić w późniejszym etapie. Możesz także rozejrzeć się za innymi ramionami z demobilu (np. polski fonomaster).

 

ad 3. Można - ale to zależy od wkładki i jej połączeń wewnętrznych. Dalsze klocki to zbalansowany preamp i końcówka mocy. Kabelki wiadomo XLR. Też coś takiego cały czas mi chodzi po głowie. Ale wiem że to zbyt dużego sensu nie ma :).

 

ad 4. Tutaj akurat znam się słabo - jednak wydaje się że takie kulkowe jest raczej hałaśliwe i mniej stabilna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. A myślisz że ta skala na przeciwwadze jest dokładna. Wiele przykładów temu zaprzecza. Najlepszym sposobem jest waga jubilerska, lub specjalnie dedykowana do gramofonów (jakieś 5-6 razy droższa).

 

ad 2. Nie całkiem, Ramię w końcu zawsze można wymienić w późniejszym etapie. Możesz także rozejrzeć się za innymi ramionami z demobilu (np. polski fonomaster).

 

ad 3. Można - ale to zależy od wkładki i jej połączeń wewnętrznych. Dalsze klocki to zbalansowany preamp i końcówka mocy. Kabelki wiadomo XLR. Też coś takiego cały czas mi chodzi po głowie. Ale wiem że to zbyt dużego sensu nie ma :).

 

ad 4. Tutaj akurat znam się słabo - jednak wydaje się że takie kulkowe jest raczej hałaśliwe i mniej stabilna.

 

 

...no bardzo dziękuję za odzew!

ad1 - hm - nie wierzę, ze każdy budujący gramofon DIY ma wagę jubilerską, lub tą dedykowaną do gramofonów, w takim razie jak sobie radzicie:)?

ad2 - super, w takim razie pierwsza kłoda tymczasowo pokonana:)

ad3 - no właśnie, zacząłem szukać w tym temacie co nieco (mój nieelektroniczny mózg nie wszystko jest w stanie przyswoić:)i znalazłem, pewno Wam znany, schemat podłączenia wkładki. Pytanie - znacie wkładki, które się do tego nadają? Może wyjaśnię o co mi chodzi - buduję wzmacniacz słuchawkowy zbalansowany pod DAC'a z takowym wyjściem, więc dlatego szukam pozostałych rozwiązań zgodnych z tym założeniem. Wzmacniacz będzie posiadał również desymetryzator na wejściu, więc nie będę skazany tylko na jedno rozwiązanie. Drugie pytanie - jakieś typy odnośnie preampu zbalansowanego DIY?

ad4 - chyba masz rację z tą hałaśliwością, łożysko ślizgowe (z panewkami) jest pod tym względem lepsze....

FERB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no bardzo dziękuję za odzew!

ad1 - hm - nie wierzę, ze każdy budujący gramofon DIY ma wagę jubilerską, lub tą dedykowaną do gramofonów, w takim razie jak sobie radzicie:)?

ad2 - super, w takim razie pierwsza kłoda tymczasowo pokonana:)

ad3 - no właśnie, zacząłem szukać w tym temacie co nieco (mój nieelektroniczny mózg nie wszystko jest w stanie przyswoić:)i znalazłem, pewno Wam znany, schemat podłączenia wkładki. Pytanie - znacie wkładki, które się do tego nadają? Może wyjaśnię o co mi chodzi - buduję wzmacniacz słuchawkowy zbalansowany pod DAC'a z takowym wyjściem, więc dlatego szukam pozostałych rozwiązań zgodnych z tym założeniem. Wzmacniacz będzie posiadał również desymetryzator na wejściu, więc nie będę skazany tylko na jedno rozwiązanie. Drugie pytanie - jakieś typy odnośnie preampu zbalansowanego DIY?

ad4 - chyba masz rację z tą hałaśliwością, łożysko ślizgowe (z panewkami) jest pod tym względem lepsze....

FERB

Waga jubilerska to wydatek do 50 zł.Bez niej nie mam możliwości poprawnego ustawienia ramienia z wkładką.Jedyne ramię w którym podziałka na przeciwwadze odpowiada gramom pokazywanym przez wagę było ramię z fonomastera.Pozostałe polskie ramiona mają podziałki tylko jako atrapy.Co do ramion które można zastosować w gramofonie DIY to zdecydowanie i jedynie fonomaster.Pozostałe nie dają żadnej możliwości właściwej regulacji.Na początek polecam coś z japońskich gramofonów do kupienia na portalach aukcyjnych , często w zakładce uszkodzone.Należy unikać plastiku w zawieszeniach.Łożyska z dużą ilością igieł,lub kulek po prostu szumią.Rozwiązanie z kulką i tuleją/tulejami/ jest optymalne dla początkujących konstruktorów.Kulkę należy podeprzeć na podkłace z teflonu a tuleję z wałkiem pasować na 'obrotowo,bez luzu". Cokolwiek to znaczy tokarze wiedzą o co chodzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga jubilerska to wydatek do 50 zł.Bez niej nie mam możliwości poprawnego ustawienia ramienia z wkładką.Jedyne ramię w którym podziałka na przeciwwadze odpowiada gramom pokazywanym przez wagę było ramię z fonomastera.Pozostałe polskie ramiona mają podziałki tylko jako atrapy.Co do ramion które można zastosować w gramofonie DIY to zdecydowanie i jedynie fonomaster.Pozostałe nie dają żadnej możliwości właściwej regulacji.Na początek polecam coś z japońskich gramofonów do kupienia na portalach aukcyjnych , często w zakładce uszkodzone.Należy unikać plastiku w zawieszeniach.Łożyska z dużą ilością igieł,lub kulek po prostu szumią.Rozwiązanie z kulką i tuleją/tulejami/ jest optymalne dla początkujących konstruktorów.Kulkę należy podeprzeć na podkłace z teflonu a tuleję z wałkiem pasować na 'obrotowo,bez luzu". Cokolwiek to znaczy tokarze wiedzą o co chodzi...

 

 

...nie sądziłem, że waga jubilerska to tak niski koszt...oczywiście konieczność i sens jej posiadania nie podlega dyskusji. Podobnie jak rozwiązanie łożyskowania talerza. Dziękuję za odpowiedź!

Pozostaje kwestia pre zbalansowanego i samej wkładki - może jakieś wskazówki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mowa o wagach jubilerskich na Aledrogo. Oczywiście są bez certyfikatu, ale ten jest tutaj zbędny gdy nie jest używana w handlu. Sam mam dwie i używam od lat. Trzeba zwrócić uwagę ,aby miała dwa miejsca za przecinkiem , a czy będzie do 100g, czy do 200g to obojętne. Im mniej, tym tańsza. Dobrze w tym przypadku aby też nie była za duża ,aby miała się gdzie zmieścić pod ramieniem. Musi być podparta ,bo gdy nie będzie w poziomie nie będzie działać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na sezon urlopowy,będzie mały poślizg z talerzami.Nowy termin-do 10 sierpnia.Nie mam na to wpływu,bo robią po kosztach i nie za bardzo mogę się stawiać....Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję,że talerze są gotowe.Jutro prześlę w poczcie dane do przelewu i postaram się zdobyć styropianowe elementy do zapakowania tego w paczki.Niestety musiałem dać na flaszkę dostawcy,bo strasznie się umęczył-w końcu to całe 10 kg na sztukę...więc cena o 10 zł na kazdym....Reszta informacji jutro..W międzyczasie proszę o przesyłanie info o adresach wysyłkowych.Andrzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Zamówienia na talerze zostały zrealizowane.Więcej nie będzie.Bardzo dziękuje za współpracę i czekam na efekty konstrukcyjne...A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Witam wszystkich! Choć upłynęło sporo czasu, Panie Andrzeju jednak w spr. łożyska i talerza..byłbym zainteresowany 1kpl.

 

Miałbym sporo pytań w kwestii budowy własnej „frezarki"..jak żartobliwie określam te zacne urządzenia do cieszenia uszu muzyką z pod igły.

Po 30-stu latach przeprosiłem czarne krążki. Marzy mnie się zbudowanie własnego, pewnie nie lepszego,(choć kto wie? :) gramofonu.,od tego który aktualnie użytkuję.

Gdybym mógł prosić (a prosić zawsze można:) o kontakt e-mailowy lub nr. tel.?

 

Pozdrawiam serdecznie!

markvinyl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się ponownie Wszystkim! Jako początkujący i pewnie „spóżniony forowicz" w temacie łożyska i talerza gramofonowego, biorąc pod uwagę wymogi moderatora (dla początkujących) zostawiam ponownie swój „ślad".

 

Pozdrawiam.

markvinyl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mark

polecam ten wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gdzieś w wątku jest kontakt

 

oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.