Skocz do zawartości
IGNORED

Odświeżenie starych monitorów - pytania


Nienormalny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam u siebie monitorki, B&W DM5 wyprodukowane w 1977 roku. Lubię je, lubię jak grają... ale nie mogę już na nie patrzeć;) Obudowy są podrapane, rogi poobijane. Lakier jest czarny (ktoś je kiedyś przelakierował), więc pod rysami prześwituje spod niego drewno.

 

Nie będzie chyba czymś przerastającym mnie poskładanie dla nich nowych skrzynek. Mam raczej średnie warunki, brak narzędzi, więc planuje po prostu dociąć u stolarza odpowiednie elementy odpowiednio ponawiercane i już we własnym zakresie poskręcać, uszczelnić i okleić. Kolumny są warte tyle co splunął, więc oczywiście nie zamierzam w nie ładować żadnych większych kwot.

 

 

Do rzeczy:

 

Pomyślałem, że może przez ponad 30 lat, elektrolity w zwrotnicy straciły swoje właściwości. Są tam dość nietypowe kondzie, mianowicie takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie do Was... czym mogę to zastąpić? Na każdą zwrotkę przypadają 4 sztuki. Chciałbym też wymienić okablowanie w środku. Gwizdki zostały przeze mnie wymienione na oryginalne (kupiłem kolumienki ze wstawionymi jakimiś zamiennikami) i podłączone są na słowo honoru. Jakiego taniego kabelka użyć? Zwykłe OFC 1.5 mm2 wystarczy? Procab jakiś może?

 

Omawiany model:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

PS. Czy jest możliwość regeneracji kopułki? Jest cała obklejona kurzem, który nie da się ot tak usunąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dobrych zdjęć jest tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kopułka i zwrotnica wyglądają tak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wybaczcie jakość zdjęć - telefon komórkowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te kondensatory mają napisane + - bo nie wyglądają na elektrolity,jak nie mają to niema co wymienić na podobne chyba ,że jakieś wypaśne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o to zapytać... gdzie tu + a gdzie - ? Na kondensatorach nie widzę takich oznaczeń. Można je dostać za granicą nowe... no ale to za gramanicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, no co wy gadacie? Jak w zwrotnicy kondensatory spolaryzowane? W tym przypadku nie powinno mieć znaczenia gdzie plus, a gdzie minus. Njważniejsze przed rozebraniem i rozłączeniem dokładnie rozrysuj zwrotnicę i do którego złącza w głośniku z którego miejsca w zwrotnicy, a potem do zabawy.

Co do wymiany kodnów, to jak najbardziej pomaga wymiana na dobre foliowe (polipropyleny), ewentualnie trzeba by w wysokotonwym potem dać rezystor 0,2 Ohma (plus/minus) przez całą sejcę wysokich, lub w szeregu z wymienniamym kondem (to juz kwestia odsłuchu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kondensatory nie wygladaja na elektrolity, zostawilbym je. Ew. mozna je sprawdzic mierzac ich wartosc. Jak nie wiadomo jaka maja miec pojemnosc to przynajmniej powinny miec zgodna parami na kolumny. Wg. mnie kable wewnatrz sa bez znaczenia, byleby polaczenia byly pewne, najlepiej lutowane. A skrzynki moze daloby sie odnowic : pomalowac, albo dac do pokrycia fornirem,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory mają pojemności dokładnie jak w linku w pierwszym poście. To są dokładnie te same sztuki. Niewiele na nich oznaczeń, ale pojemność jest oznaczona następująco: 4.7/100 (trzy sztuki) oraz 3.3/100 jedna sztuka). Jak będę w domu, zajrzę pod spód zwrotki, zobaczymy co jest do czego.

 

Myślałem, żeby je po prostu polakierować, ale skrzynki zdaje się sporo przeszły zanim do mnie trafiły. Rogi są mocno poobijane, jakby kilkukrotnie na nie spadły. Takie uszkodzenia są już chyba nie do naprawy, stąd pomysł z nowymi skrzynkami. Pomyślałem, że zachowując identyczną pojemność zrobię je z ciut grubszego MDFu. Obecnie każda ścianka ma grubość 12mm. Pomyślałem, żeby przyciąć odpowiednio płytę 20mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem kilka ujęć na których cokolwiek przynajmniej widać. Uchwyciłem pi razy oko uszkodzenia jednej z kolumn, druga jest w nie lepszym stanie. Za zdjęciach zwrotnica, również od spodu, razem z rozpiską co i jak (na tyle na ile potrafię):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kondensatory bym zostawił, cytat z linku "ITT GB PMT/2R 0.047UF 250V METALLIZED POLYPRO CAPACITOR LEAD SPACE=10MM, W=13.2 H=8.5 D=4.5MM". Są to plipropyleny metalizowane, a nie elektrolity. Skrzynki będzie tobie chyba łatwiej poszpachlować i okleić niż zrobić nowe od podstaw bez zaplecza i doświadczenia.

Pozdrawiam Romek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.