Skocz do zawartości
IGNORED

YM3414 PCM56


marosik

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany dacem molibdena NOS DAC na PCM56 jakis czas temu zrobilem daca z filtrem cyforwym. napotkalem jednak kilka problemow. filtr cyfrowy musi byc taktowany. oryginalny odbiornik spdif (sta120) niestety nie dawal zegara jaki byl potrzebny. udalo mi sie zdobyc odbiornik jak w tytule)YM3623). zrobilem plytke i probowalem odpalic. udalo sie ale niestety dzwiek jest z duza domieszka szumow. pojawiaja sie one gdy transport odtwarza cisze np na koncu utworow.

zastanawiam sie co jest przyczyna tych zaklocen. moze to czestotliwosci ponadakustyczne? wyjscie z daca jest zrobione na rezystorach (konwersja pasywna).

jesli ktos orientuje sie w temacie i spotkal sie z podobnymi problemami uruchamiajac tego typu zestawienie to prosze o podzielenie sie informacjami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak bez schematu to wróżenie z fusów. Daj schemat i zdjęcie to się pomyśli gdzie może być problem.

Z opisu wydaje mi się że możesz mieć ustawiony zły format danych miedzy kościami.

Pozdrawiam Romek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schematu nie mam. musialbym rozrysowac. plytki robie na piechote wg not katalogowych.

co do wejscia na YM 3623-> dalem tam 2 bramki 74hc04 stosowane jako bufory sygnalu spdif.wczoraj pogrzebalem i sprawdzilem ze szum cyfrowy bral sie z odbiornika, bez filtra go bylo slychac. zaczalem grzebac i w tym momencie na wejsciu jest rez 100r kondek 10nF do wejscia 1 bramki. wejscie 1 bramki jest podpiete do masy przez 100R . miedzy wejsciem i wyjsciem bramki dalem rez 10kR. szumy cyfrowe sie ustabilizowaly ale teraz slychac przydzwiek - komponenta cyfrowa niektorych instrumentow wydajacych dzwieki na stalym poziomie np organy.

wczesniej gdy wejscie bylo nieco inne (rez 18k miedzy wejsciem 1 bramki i wyjsciem 2 bramki) bylo slychac szum ktory opisalem w 1 poscie.

 

mam zamiar zastosowac bufor wejsciowy jaki byl stosowany w Audio Note dac3.

 

czy obecna komponenta cyfrowa (jakby echo cyfrowe>?) moze byc wynikiem braku filtra dolnoprzepustowego na wyjsciu? wyjscie jest na rezystorze o rez okolo 680R (czyli ile trzeba)

 

miedzy filtrem cyfrowym ym3414 a PCM'ami dalem rezystory 220R i po 2 dlawiki (jakie byly w Yamaszce CD810 -dawca czesci).

jak tylko wroce po dyzurze postaram sie zamiescic zdjecia daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies go na necie znalazlem. mam go na dusku wiec jak cos to moge przeslac na @

nie wiem czy przypadkiem na DIY zagranicznym nie siedzi... ponizej schemat wejscia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten stary AN jest tutaj :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam scalak wymontowany z SUX999 technicsa. tam byl ten 74. pisze z pamieci jakie litery wewnatrz sa bo nie mam dostepu do niego. w nocie katalogowej SUX'a jest dokladny opis. tam niestety wejscia tylko optyczne byly :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszukaj gdzieś tego HCU często stosowany jest jako zewnętrzny generator kwarcowy w niektórych sprzętach. Opisz jeszcze jak podłączyłeś dac-a co i do których nóg.

Pozdrawiam Romek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies znalazlem cos takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> marosik

 

Z tego co ludzie piszą tutaj i na diyaudio.com 74HC04 nie może mieć sprzężenia bo się będzie wzbudzał. Wpadnij to dam CI 74HCU04 w dużej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie na temat konwersji.

jesli robie konwersje pasywna to jesli wezme z niej sygnal i puszcze przez desymetryzator od innego daca (na wejscie + a na wejscie - daje mase przez jakis rez ok 100R) to bedzie to konwersja aktywna?

wszystko przygotowane wiec tylko kwestia podpiecia zasilania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden

11 Mar 2009, 15:50

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 1741 / 4999 / 5 Żeby uzyskać komplementarny strumień audio (AUT-) wystarczy przepuścić go przez inwerter.

 

Przy łączeniu równoległym PCM56 w sygnale wyjściowym pojawiał mi się stały sygnał 7,35kHz ok. -90dB i nie udawało się wyregulować tak niskich zniekształceń jak przy jednym układzie więc zaniechałem dalszych prób w tym kierunku.

Dawniej niektórzy producenci stosowali właśnie PCM56 w układzie różnicowym w najwyższych modelach odtwarzaczy CD (Denon Technics) ale podejrzewam, że korzyści jakie daje to rozwiązanie nad SE zostały pogrzebane nadmiernie rozbudowanym stopniem analogowym. Wg mnie powinna być tam prosta desymetryzacja na 1 dobrym opampie lub wzmacniaczu pomairowym INA albo OPA1632, ew. jakiś PASS lub układ tranzystorowy z parą różnicową (albo triody w układzie różncowym) i dalej wyjście SE lub różnicowe.

 

 

wlasnie cos takiego planuje zrobic. w sumie to juz dawno plytke wytrawilem ale dopiero ostatnio odwazylem sie wrocic do niej.

 

na wyjsciu jest desymetryzator ktory wczesniej dzialal w lampucerze. konwersja na rezkach. mam tylko 1 problem ze mam niestety tylko 1 pare pcm56p K i 1 pare PCM56p J :( ciezko to ze soba w pary dobrac zeby rowno gralo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem jakis pomiat. oto zrzut ekranu. regulacja potencjometrow nic nie daje. nieparzyste harmoniczne wysokie >? jak z tym walczyc? bez filtra cyfrowego jest identycznie (sprawdzilem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad konwersji pasywnej, podanie na desymetryzację i wejście + nie zmieni jej w aktywną, opamp będzie pracował jako wzmacniacz napięciowy tylko.

 

Przy łączeniu równoległym, DACów należy podłączyć układ regulacji THD tylko pod jeden z przetworników, drugi w tym samym kanale ma piny 14, 15 nigdzie nie podłączone.

 

Można też próbować zrobić tak, że każdy opamp ma swoją konwersję (aktywną/pasywną) a potem to się sumuje na wyjściu przez jakieś 2 rezystory 200-500ohm, wtedy można każdemu układowi osobno regulować THD.

 

Regulując równocześnie oba DACe jednym potencjometrem praktycznie nie masz szans na uzyskanie głębokiego minimum THD pary DACów, gdyż one się raczej nigdy nie pokrywają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odrobine teorii :)

to co widac na zdjeciu to po 1 dac na kanal.

jesli mam regulowac thd dla jednego z dacow tzn ze mam tego PCM56p K zostawic bez regulacji (bo prawdopodobnie on nie wymaga tego tak jak z litera J)

a jesli wyreguluje oba dace na kanale oddzielnie to i tak bedzie duze prawdopodobienstwo ze takie same piki beda sie dodawac.?

 

jak najlepiej odwrocic sygnal data dla 'negatywnego' daca? tranzystor czy lepiej dać 1 bramke?

 

 

 

czy to co widac na zrzucie powyzej moze byc wina braku filtra dolnoprzepustowego (wydaje mi sie ze nie)

a moze to wina zle skonstruowanego wejscia spdif przed YM3623. jesli to wina wejscia spdif to nie bede na razie nic grzebal-poczekam na kosc uzywana w AN DAC3

dzwiek jest na tyle piekny ze nie przeszkadza mi spory poziom szumu... przyjemniej sie tego slucha niz lampucery mocno zgrzebanej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie który DAC będziesz regulował, najlepiej zaostawić sobie możliwość ich zamiany.

Czy piki będą się dodawać - możliwe, zależnie od ustawienia częśc powinna się znosić.

Jak masz wolną bramkę to odwróć bramką.

Wszystkie DACe mierzyłem bez filtra i nie wpływało to na THD, nie były na takim poziomie. Może masz za duży poziom na wejściu karty dźwiękowej lub za duży R konwersji, lub za niskie napięcie zasilania DACa (powinno być ok. +/-5,25V)?

Podejrzewam ze to jest jakiś problem po stronie odbiornika SPDIF, możesz podłączyć się w jakimś CD pod IEAJ z sygnałami z demodulatora.

Ten układ 75ALS193 na schemacie to jest chyba jakiś licznik rewersyjny więc nie wiem czemu on się tam znalazł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uklad ze schematu to zdaje sie ze jakis bufor wejsciowy dla zaszumionych sygnalow (4 w jednej kosci)

co do zasilania to analog podpiety do +/- 12V cyfra do +/-5V , filtr i ym3623 do +5V

 

musi byc cos z tym odbiornikiem nie tak/buforem wejsciowym. dodatkowej bramki niestety nie mam. no chyba ze z tego budora wejsciowego uzyje ale latwiej dolozyc scalak niz ciagnac kable przez cala plytke.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widac wejscie jest ustawione na -.97dB wiec tez nie przester karty pomiarowej. byc moze ze jakosc karty jest taka ale wydaje mi sie ze jednak nie. musze cos z tymi buforami wejsciowymi pokombinowac. wczesniej bylo gorzej na sluch. teraz sie poprawilo ale jeszcze to nie jest to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tu widac przejscie z sygnalu coax na ttl

podobnie mam zrobione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o przester cz. analogowej karty (zasilanej niskim napięciem) lub wejścia ADC a nie cyfrowy clipping. Ustaw poziom na wejściu karty dźwiękowej na -6dB. Dałeś ten rezystor 22k do masy za pierwszą bramką? Masz możliwość podłączenia za pomocą odbiornika Toslink lub sygnału SPDIF z transportu o poziomie TTL z pominięciem bramek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do masy nie dalem 22kR. zaraz sprawdze. moge pominac trafko wyjsciowe i dac bezposrednio sygnal o poziomie ttl.

slychac jakis szum cyfrowy gdy nie ma dzwieku -miedzy utworami.

wejscie z wyjsciem 1 bramki polaczone mam rezkiem 10kR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystor nie pomogl. ttl sprawdze jutro bo dzis juz dzieciaki ida spac. wydaje mi sie ze to jednak nie to... tylko w takim ukladzie co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj dać rezystory między wyjście odbiornika a wejście filtru (i ew. kondensator na linii LRCK). Może potrzebny jest jakiś bypass na zasilaniu bramek / odbiornika? Dałbym zamiast bramek właśnie odbiornikRS422 SN75179 jak w NOS DACu Petera Daniela jeśli to sprawa wejścia cyfrowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 24

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.