Jump to content
IGNORED

Monitory a wysokość/waga podstawek


achristo

Recommended Posts

Posiadam obecnie Paradigm Titan Monitor v. 5 które stoją na podstawkach Mission Stancette. Wysokość kolumn 50 cm - waga 10 kg każda. Wysokość standów ok 57 cm - waga każdego 7 kg (wypełniłem je groszkiem metalowym).

Producent kolumn zawsze zestawia je ze standami o wys ok 45 cm - czy tak powinno być. Czy ustawienie tych dość sporych monitorów na podstawkach o ok 10-15 cm wyższych powoduje jakąś diametralną zmianę charakterystyki brzmienia?

I ostatnie pytanie - czy podstawki zawsze powinny być cięższe niż kolumny na nich stojące? Czy raczej bardziej zwrócić uwagę na wypoziomowanie i brak rezonansów?

Link to comment
Share on other sites

Podstawki powinny być tak wysokie, by oś akustyczna kolumn była dokładnie na wysokości uszu. Przy sprzęcie Hi-Fi oś akustyczna jest najczęściej na wysokości gwizdka, a przy sprzęcie profesjonalnym(studyjnym) najczęściej pomiędzy wysokotonowcem a niskotonowcem.

 

Oś akustyczna zależy od budowy kolumny (głównie zestrojenia zwrotnicy + fizycznej pozycji przetworników akustycznych)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli możesz się pobawić regulacją wysokości fotela i będzie Ci się w tym zakresie wygodnie siedziało to nie ma sensu zmieniać podstawek. Zwykle po prostu wysokość położenia kolumn dobiera się do wysokości siedziska ... ale można też odwrotnie ;)

Link to comment
Share on other sites

Wysokość na jakiej stoją kolumny na podstawkach też ma wpływ na brzmienie. Im niższe podstawki, tym głośniki znajdują się bliżej podłogi, wtedy basu będzie więcej, też inaczej będzie kreowana przestrzeń pionowa (silniejsze odbicia od podłogi).

I love the sound of crashing guitars

Link to comment
Share on other sites

Micke 13, 9 Paź 2009, 14:24

 

>Wysokość na jakiej stoją kolumny na podstawkach też ma wpływ na brzmienie.

 

... tak ... ale głównie przez przesunięcia fazowe głośnika HF wzgl. LF kiedy oś akustyczna kolumny jest znacznie poniżej/powyżej punktu odsłuchowego ... nie tyczy się to kolumn koncentrycznych ... choć tu też następują pewne zmiany ale w mniejszym stopniu i raczej innej natury.

Link to comment
Share on other sites

Kyle, 9 Paź 2009, 14:42

 

>... aha - należy unikać sytuacji w której odległość od kolumny do sufitu = odległości od podłogi do

>kolumny.

 

Więcej, należy zachować różną odległość głośników w kolumnach od każdej ze ścian: z tył za kolumną, z boków kolumny, od podłogi.

I love the sound of crashing guitars

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.