Jump to content
IGNORED

Czy warto wymieniac okablowanie w starszych kolumnach ?

jary7

Recommended Posts

jary7, 12 Paź 2009, 01:27

>Czy warto wymieniac okablowanie w starszych kolumnach.

Nie. Lepiej zmienić konstrukcję (wymontować zwrotnicę pasywną, kupić zewn. zwrotnicę aktywną, dokupić końcówek mocy na tyle by na jeden głośnik przypadała jedna końcówka mocy).

To rzeczywiście ważna kwestia, jak przy wielu używanych klockach, w ktróych posiadanie wchodzimy albo je po prostu posiadamy, czyli czy da sie lepiej. No i tu odpowiedź z moich doświadczeń bałamutna, czyli "to zależy" :).

Przykładowo, chcąć "obeznać się" jak są zbudowane i być może czy jest coś "do ulepszenia", rozebrałem Audioramy 8000 . . . no i odruchowo odlutowałem kabel myśląc, dam Cordiala na wyjście (jeden z tych uczciwych kabli, co się kupuje na metry). Ale z ciekawości "odkryłem" trochę izolacji z oryginała i się zdziwiłem, gdyż w przekroju zewnętrznym rzędu 1,5 mm żyły współczesnych odkryłem kabelek, który zewnętrznie (z izolacją) miał zbliżoną średnicę zewnętrzną, ale izolacja była ciut cieńsza, sam przewód był ciut grubszy niż 1,5 mm i na dodatek miał ze dwa razy więcej cieńszych żył, gęsto upakowanych i lśnił, jakby go ktoś dopiero co wypucował. Czym prędzej zalutowałem to z powrotem :). Nie ma mowy aby go podmieniać, gdyż akurat w tym przypadku, gdzie ja znajdę kabel, który przejdzie (wraz ze swoją izolacją) przez rurkę wyprowadzjącą do łańcucha i będzie miał takie parametry - po co najmniej trzydziestu latach czyściutki :).

Inna przykład. Biorę na ławę dobre, ładnie brzmiące głośniki starej daty (lata 90), głośniki peerlessa, zwotnica ładna, ale kondy a przewody typowe dla okresu, czyli miedź cynowana (ktoś wpadł pewnie na to, że jak się powlecze "mniej czystą miedź" cyną, to nie będzie tak okrutnie zieleniała po pół roku :) - oczywiście w prospektach było to opisywane jako "cynowanie zapewnia lepszą stałość parametrów w czasie i lepsze wysokie tony"). WYmiełam przewody, potem kondy i ewidentnie każda zmiana daje wyraźne różnice i jestem zadowolon.

Czyli jak wspomniałem na początku - to zależy :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.