Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  7 członków

Genlec Klub
IGNORED

Klub Genelec


Rekomendowane odpowiedzi

Monitory aktywne Pro - zagadnienie inne niż cała branża hi-fi...

 

W zastosowaniach studyjnych często używa się monitorów aktywnych. Sytuacja odwrotna, niż na rynku konsumenckim, co powinno uzmysłowić praktyczne podejście reprezentowane przez dźwiękowców.

 

Głośnik aktywny inaczej definiuje dynamikę. Wynika to choćby z dopasowania parametrów końcówek mocy i przetworników. Dobry układ aktywny łatwiej zrobić i łatwiej przewidzieć efekt brzmieniowy. Kupując kolumny podłączane do gniazdka zyskujemy niemal gwarancję, że zabrzmią tak samo w domu jak na prezentacji. Ominięcie etapu dopasowania wzmacniacza do kolumn likwiduje największą niewiadomą: czy to wogóle zadziała. Zawodowcy są pragmatykami i dlatego eliminują podobne niespodzianki.

 

Jak by nie patrzeć, kolumna aktywna inaczej obchodzi się z materiałem muzycznym. Dlatego nagrania nie brzmią tak samo w obu miejscach, a audiofile i dźwiękowcy nie osiągają kompromisu. Dlatego każda próba zainstalowania w studiu kolumn pasywnych i aktywnych w domu jest zbliżeniem do sedna sprawy bez utrwalania sterotypu.

 

Statystyczny słuchacz ma na względzie tylko cenę i ofertę rynku. A na nim znajdzie niemal wyłącznie głośniki pasywne.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/58651-klub-genelec/#findComment-1473439
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Genelec ma 30 lat!

 

Wywiad z Ilpo Martikainenem- współzałożycielem firmy Genelec

 

Finlandia – mały kraj gdzieś na prawie zapomnianych północnych peryferiach Europy. A jednak wpływ tego małego państwa na światowe technologie jest o wiele większy, niż mogłoby się początkowo wydawać. W Iisalmi, mieście leżącym 400 km za miejscem przez niektórych uznawanym za granicę cywilizowanego świata, znajduje się siedziba firmy Genelec Oy. Tu, wśród lasów i jezior, opracowywane i produkowane są aktywne systemy odsłuchowe Genelec, cieszące się wielkim uznaniem. To tu urodził się Ilpo Martikainen, współzałożyciel Genelec, który zaczął budować głośniki, aby podreperować swój studencki budżet.

 

Drugi ze współzałożycieli firmy Genelec – Topi Partanen – także pochodzi z Iisalmi. Chociaż panowie rozdzielili się na czas studiów, to ponownie połączyli swoje siły na seminarium dotyczącym akustyki w Helsinkach, w trakcie swoich studiów podyplomowych. Na tymże seminarium przedstawiciel fińskiej firmy nadawczej YLE zapytał, czy ktoś z obecnych mógłby zbudować dla niego aktywny system odsłuchu. Dwa tygodnie później Martikainen i Partanen przedstawili YLE swój prototyp, chociaż początkowo nie zdawali sobie sprawy z tego, czym jest monitor aktywny. Na bazie tego prototypu narodził się głośnik S30 oraz (wcale nie przez przypadek) nowa firma. W tym roku Genelec obchodzi 30 rocznicę założenia. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Iisalmi. Swoją drogą to świetna okazja, aby rozgrzać się przy butelce Koskenkorvy.

 

Jak mówi Martikainen: „Rocznica tak naprawdę wypada w styczniu, ale pogoda w styczniu nie jest aż tak sprzyjająca, jak latem, więc będziemy świętować w czerwcu. Najpierw spotkamy się z naszymi dystrybutorami, potem będzie dzień przemówień i wręczania nagród w centrum kultury, który zakończy się wieczornym koncertem.” Nie trzeba chyba dodawać, że Genelec nie będzie mieć problemów z nagłośnieniem imprezy. „Mieliśmy naprawdę niezły sprzęt na imprezie z okazji 25-lecia firmy i występujący wówczas zespół był rzeczywiście zadowolony” – z uśmiechem opowiada Martikainen. W końcu w pierwszym okresie działalności firma produkowała prawie wyłącznie aktywne systemy głośnikowe. „Od początku widzieliśmy, że głośniki lepiej budować właśnie w konfiguracji aktywnej – wyjaśnia Martikainen – która ma wiele zalet w porównaniu do systemów pasywnych. I dlatego tak uparcie promowaliśmy nasze rozwiązania. W pierwszych dziesięciu latach było naprawdę ciężko, ale w połowie lat 90. rynek przestawił się z głośników pasywnych na aktywne, co dowiodło słuszności naszego uporu.” Genelec od początku swojego istnienia produkuje głośniki w Finlandii i Martikainen nie widzi powodów, aby kiedykolwiek miało to ulec zmianie: „Iisalmi to moje miasto – stąd pochodzę ja, stąd pochodzi menedżer ds. technicznych i dlatego właśnie tutaj funkcjonuje firma.”

 

„Kiedy byliśmy młodzi – dodaje – chcieliśmy po prostu robić głośniki. Pamiętam, że mawiałem wówczas, że fajnie byłoby mieć do dyspozycji ze 20 osób pracujących dla firmy!” Obecnie Genelec wysyła swoje systemy odsłuchu na cały świat – ok. 90% produkcji jest eksportowane z bazy firmy w Finlandii. Martikainen ma zdecydowane poglądy na temat działań firmy Genelec w sytuacji, gdy problemom ekologicznym przypisuje się ogromne znaczenie. Chociaż produkty firmy są produkowane tak, by służyły przez wiele lat, to kiedy zakończy się okres ich eksploatacji, większość części będzie mogła być poddana recyklingowi. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że Genelec stosuje równie rygorystyczne zasady w odniesieniu do dbałości o środowisko, co w odniesieniu do właściwości akustycznych i jakości wykonania swoich produktów.

 

Najnowsze premiery Geneleca, których przedsmak mieliśmy na targach Musik Messe 2008 we Frankfurcie, to aktywne monitory 6010A oraz aktywny subwoofer 5040A. „Cały czas zmienia się sposób tworzenia muzyki – mówi Martikainen – wielu muzyków korzysta tylko z laptopa. Chcieliśmy więc zbudować dla nich przenośny system odsłuchu.” Nowy system głośnikowy może znaleźć zwolenników także poza branżą produkcji dźwięku – tak wiele osób słucha obecnie muzyki z komputerów i odtwarzaczy MP3. Jak mówi Martikainen: „Ich przystępna cena sprawia, że są w zasięgu możliwości wielu ludzi. Jeśli będą oni chcieli używać naszych głośników i w domu, i w studiu, to będziemy bardzo szczęśliwi.”

 

„Nie wiem, czy będę gdzieś w pobliżu, żeby to zobaczyć – żartuje Martikainen – ale uważam, że nastąpi poważna zmiana w sposobie prowadzenia interesów. Problemy ochrony środowiska wymuszą zmianę obecnego wysoce konsumpcyjnego modelu, według którego powstaje dziś wiele produktów jednorazowego użytku, na dążenie ku produktom bardziej trwałym i wytrzymałym.”

 

Jeśli ta ostatnia prognoza okaże się prawdziwa, to Genelec może spokojnie kroczyć własną drogą przez kolejne 30 lat.

 

(material ze strony Konsbud Audio)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/58651-klub-genelec/#findComment-1479958
Udostępnij na innych stronach

Monitor dwudrożny Genelec 8050A

 

 

Genelec 8050A jest doskonałym rozwiązaniem dla dużych studiów nagraniowych, radia i telewizji, instalacji dźwięku dookólnego, studiów masteringowych i postprodukcyjnych. Monitory bliskiego pola 8050A oferują poziom ciśnienia akustycznego do 120dB, szerokie pasmo przenoszenia od 35Hz pozwala na komfortową pracę w profesjonalnych aplikacjach.

 

Posiada 2 dedykowane wzmacniacze dla każdego z głośników z zabezpieczeniem obwodów elektrycznych.

 

Sztywna, zwarta, o dużej pojemności obudowa, zbudowana jest w oparciu o technologię minimalizacji zjawiska dyfrakcji fal dźwiękowych MDE™. Długa, specjalnie skonstruowana tuba bas reflex, w połączeniu z głośnikami o niskim stopniu zniekształceń, umożliwiają odtworzenie dźwięku czystego, pełnopasmowego i nieskompresowanego. Technologia kierunkowości fal dźwiękowych MDE™ zapewnia precyzyjne obrazowanie każdego z elementów w miksie i bazie stereo.

 

Poza tym 8050A cechuje łatwość w montażu i zaadoptowaniu w każdym środowisku odsłuchowym. Oprócz 2 podstawek gumowych typu Iso-Pod™ eliminujących drgania i rezonanse, znajdujących się standartowo w zestawie, istnieją opcjonalne statywy i wieszaki umożliwiające montaż monitorów w każdym środowisku.

 

Model 8050A został wyróżniony nagrodą (Musikmesse International Press Award) w roku 2006 jako zwycięzca w kategorii Najlepszy Monitor Studyjny Bliskiego Pola oraz (Technical Excellence & Creativity) w roku 2005 jako zwycięzca w kategorii Technologii Monitorów Studyjnych.

Dane techniczne:

 

Konstrukcja 2-drożna

Pasmo przenoszenia (+/- 2.5dB) 38Hz-20kHz

Częstotliwość podziału 1.8kHz

Max SPL pary monitorów 120dB

Moc znamionowa 150+120W

Głośniki 8”+1”

Wymiary 433 x 286 x 278 mm

Waga 12.7 kg

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/58651-klub-genelec/#findComment-1479959
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Z tego co widzę po char. wodospadowych, to Genelec np. 8040 (idę o zakład że w 8050 będzie identycznie) mają nie za dobre przenoszenie transjentów z zakresu basowego (np. w porównaniu do Focal nawet serii CMS, w których wygląda to o niebo lepiej). Tak więc super szerokie i równe pasmo, ale kosztem precyzji na dole. Ogólnie nie podoba mi się rozwiązanie bassreflex'u umieszczonego z tyłu. Dawniej ich monitory miały bassreflexy z przodu ... mam nadzieję, że do tego wrócą.

 

Dziwi mnie też rozłożenie mocy dla modelu np. 8240/8040 ... tylko 90W dla głośnika niskotonowego i aż 90W dla wysokotonowego. To już lepiej byłoby coś pokroju np. 120+60.

 

Zauważyłem ciekawą różnicę pomiędzy modelem 8040 a 8240 dla głośnika wysokotonowego. W modelu 8040 widać rezonans wysokotonowca zaczynający się już w okolicach 20 Khz , natomiast w modelu 8240 zostało to całkowicie odfiltrowane.

 

Porównywał ktoś na ucho, najlepiej A/B (w jednym pomieszczeniu, swobodne przełączanie) 8040 vs. 8240 ?

Edytowane przez Kyle
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/58651-klub-genelec/#findComment-2363196
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.