Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin MC-10L wybuchający bezpiecznik


dodd

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może ma ktoś pomysł co się dzieje ze wzmacniaczem jeśli po włączeniu zasilania natychmiast wybucha w nim bezpiecznik i pomiędzy głośnikowymi złączami GND (0) (te czarne:) pojawia się w tym czasie wysoka na jakieś 10 cm iskra?

Wzmacniacz użytkowałem przez jakieś dwa miesiące, po wymianie lamp na 6n1p-ew grał jak żaden inny, którego w życiu słuchałem. Po dwunastogodzinnym słuchaniu jakieś 3 tygodnie temu wybuchł bezpiecznik, po raz pierwszy, później zdarzyło się to jeszcze dwa razy, ale po wymianie bezpiecznika wszystko działało jak należy. Ostatnio nie daje się już włączyć wzmacniacza ponieważ natychmiast wybucha bezpiecznik.

Bardzo proszę o sugestie co może powodować takie zachowanie.

Za wszelkie informacje z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolega zamieści bądź prześle schemat to pomyślimy nad przyczyną. Prawdopodobnie wzmacniacz jest uszkodzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT : Schemat znalazłem :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) bezpiecznika o którym kolega piszę już nie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może rozchodzi się o bezpiecznik po stronie pierwotnej transformatora zasilającego ?. Bo to niestety jedyny w układzie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że mam pomysł. Miałem identik objaw. Wymieniłem wszystkie lampy sterujące czyli 6N1p i wrócił do życia. Spaliłem chyba z 4 bezpieczniki

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodd

Mówisz o iskrze 10 cm między GND kanału lewego a GND kanału prawego?!

To Ci się indukuje co najmniej 200 kV (napięcie przebicia powietrza to 20 -30 kV na cm)

Proponuję oddac sprzęt do serwisu RTV.

To nie zabawa i lepiej nie ryzykuj życiem, jeżeli nie jesteś fachowcem.

Mam nadzieję że to przejęzyczenie z Twojej strony i ta iskra ma nie więcej niż 10 mm.

Możliwe ,że przebicia dostał transformator wyjściowy.

Ale powtarzam jeszcze raz jak nie jesteś elektronikiem, lub elektrykiem to sam nie kombinuj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mozliwe jest zeby lampa ecc83 uzyta jako przedwzmacniacz.. generowala dla jednego kanalu wieksze szumy niz dla drugiego?

pytam..bo mam w lewym kanale jakies delikatne trzaski i wieksze szumy niz w prawym

a wszystko znika jak wyjme lampe z przedwzmacnaicza...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przepraszam za pytanie, ale czy opisane zjawisko wydarzyło się przy dołączonych do wzmaka kolumnach

>?.

 

tak.

 

> Jeśli nie jesteś elektonikiem...

 

Jestem elektronikiem ale projektuje podzespoły komputerowe, nie audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HHmmmm....

 

No to proponuję dojść przyczyny drogą eliminacji.

1. zasil wzmacniacz jak to zwykle robisz z tym, że w szereg w przewód fazowy włącz żarówkę powiedzmy 100W włącz wzmaka i obserwuj żarówkę (bezpiecznik na czas tej próby możesz włożyć nawet 5A zwłoczny, jeżeli będzie zwarcie żarówka bierze je na klatę :) ) - jeżeli ciągle się pali to gdzieś coś się złego dzieje - o trafach wyjściowych możesz zapomnieć jeżeli faktycznie pociągnęło Ci łuk 10cm długości pomiędzy zaciskami dwóch traf.

2. wyjmij z podstawek lampy stopnia pierwszego i uruchom wzmaka - obserwuj.

3. wyjmij z podstawek lampy stopnia drivera lamp mocy - obserwuj.

4. wyjmij EL34 z podstawek i obserwuj. Jeżeli przy wyciągniętych EL34 zjawisko ustąpiło to już wiesz w którym stopniu szukać przyczyny. Sprawdź umasienie końcówki uzwojenia wtórnego każdego z traf głośnikowych, sprawdź czy nie masz zimnych lutów jeżeli coś grzebałeś przy układzie. Pomierz napięcia i prądy we wzmaku jeżeli dasz radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to inna para kaloszy.

Pomierz rezystancję między uzwojeniami pierwotnym a wtórnym traf wyjściowych,rezystancję między GND a obudową(na schemacie nie zauważyłem,żeby uzwojenie wtórne bylo podlączone do czegokolwiek oprócz sprzęzenia zwrotnego), oraz rezystancję międzu uzwojeniami trafa zasilającego i obudową.

Wszystko przy rozłączonym zasilaniu:)

Najlepiej induktorem przy wyjętych lampach i zakresie 250 V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grynio, z tym mierzeniem omomierzem naciąłem się niemiło .. przebita była warstwa izolacyjna między uzwojeniami (sekcja pierwotnego -> sekcja wtórne). Trafo jak dostało te kilkaset woltów to dopiero "przebijało". Induktor to bardzo dobry pomysł, jezeli nie to wystarczy zwykły tester izolacji. Możliwe, że nie umasiona końcówka tr.gł. to po prostu błąd przy rysowaniu schematu, aczkolwiek widziałem różne "pajacyki" konstrukcyjne .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pr1nce, 19 Paź 2009, 20:19

 

>czy mozliwe jest zeby lampa ecc83 uzyta jako przedwzmacniacz.. generowala dla jednego kanalu

>wieksze szumy niz dla drugiego?

 

Przy dość osobliwych standardach jakości w chińskich fabrykach - wszystko jest możliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o miernik rezystancji izolacji tylko tak staroświecko mi się napisało.

Po odłączeniu uzwojeń od elektroniki warto przemierzyć 1kV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> grynio. No rozumiem, rozumiem... pamiętam fragmenty instrukcji wykonywania pomiaru miernikiem IMI-3 i IMI-6 :). A na pracowaniach to i czasami rezystancję kolegów się mierzyło takim "induktorem" ;) ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz wystarczy kupic jakina za rada kolegow z forum....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się spierdzieli jeden JJ albo Cary to się siedzi cicho, ale jak się spierdzieli jeden Yaqin to się z tego robi wielkie halo, że niby wszystkie chinole to dziadostwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie trafi jeden dobry jakin to bedziemy chwalili, oj , chwalili ...ze tani i dobry...moze bys naprawil koledze pro bono, jak umiesz oczywiscie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz jak gra ten Yaqin? Przecież znasz go tylko z obrazków w necie. Podobnie jak tego TAC834 co to go polecałeś w wątku o Jolidach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A Yaqina mogę naprawić, czemu nie? Ale nie "zdalnie" ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jak sie trafi jeden dobry jakin to bedziemy chwalili, oj , chwalili ...ze tani i dobry...moze bys

>naprawil koledze pro bono, jak umiesz oczywiscie...

Oj Electro Ty to jesteś złośliwy.

Mój jest tani i dobry,daje mi dużo zabawy i cieszy mnie po prostu;)

Nie jest to natomiast nabytek dla ludzi nie mających do czynienia z elektroniką , bo brak dystrybutora ,gwarancji i serwisu a jakość wykonania nie jest idealna(ale nie tragiczna).

Skrobnij lepiej coś o swoim nowym nabytku Glow Master - chciałbym czegoś takiego posłuchać

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mój MC10L też wywalał bezpieczniki, dałem mocniejszy i też wywaliło.Miałem 6N1P-EW i oryginalne EL34 Shuguang.U mnie tylko było cyk i sie wylaczal.Jak dalem T2.5AL grał 2 dni jak rąbneło w kolumnach to się ściany podparłem :) , widziałem tylko iskrę w lampie EL34.Czy z tyłu była iskra między GND to nie wiem, nie widziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nic się wzmacniaczowi nie stało, zmieniłem potem komplet lamp na Ruskie "Mullardy" EL34.z czego jedna padła po 3 dniach (cyk i cała anoda się na pomarańczowo rozżarzyła a wszystkie pozostałe miały na najniższym ustawieniu około 0.45ma bias.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... od kilku dni mam tego lampowca a tu takie tematy sie zaczynaja szkoda ze kilka dni wczesniej tego tematu nie bylo to bym sie zastanowil bardziej czy kupic czy nie :-/

Ps.

Teraz troche strach bedzie muzyki spokojnie sluchac a o zostawieniu wlaczonego wzmacniacza bez podgladu nie ma mowy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeden się zepsuł i już panika? No fajnie. A jak zobaczycie jedną stłuczkę, to co, przestaniecie używać samochodu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.