Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki oscyloskop?


Grzegorz7

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki oscyloskop polecacie?

Wątek ma dać odpowiedź:

Jakie oscyloskopy sprawdzają się w audio i „wyżej”?

Jakie modele? Gdzie kupić?

Przy okazji możemy podyskutować o pomiarach oscyloskopem w audio. Jakieś własne konstrukcje wobuloskopów? Zapraszam.

Wątek dla laików i zaawansowanych.

Przy okazji chcę skorzystać; zamierzam zamienić swoje oscyloskopy analogowe na jakiś przyzwoity cyfrowy. Sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oscyloskop do audio nadaje się tylko do oglądania odpowiedzi impulsowej i szacowania wzmocnienia oraz grubych zniekształceń. Do pomiaru THD, IMD i innych parametrów ilościowych nadaje się słabo, bo na ośmiobitowych przetwornikach nie widać niczego, co się dzieje poniżej -50dB około, a szum taśmy kasetowej to -60dB lub gorzej i słychać go bez użycia Dolby, gdy w pomieszczeniu jest cicho, a głośność ustawiona normalnie. Dobre i tanie to Rigol, choć wyglądają obciachowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS1M12 Stingray - USB Instruments, warto rozwazyc. Obslugiwany przez:

 

www.dr-jordan-design.de/Winaudiomls.htm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem czy oscyloskop cyfrowy bedzie sie lepiej nadawal do audio niz analogowy ... no chyba ze masz naprawde duzo pieniedzy do zainwestowania :) bo nie napisales najwazniejszego - ile chcesz na ten oscyloskop przeznaczyc?

 

Jak ja szukalem oscyloskopu to najwazniejsze bylo dla mnie to zeby mial przynajmniej dwa kanaly calkowicie galwanicznie izolowane tak zebym mogl robic pomiary mocy - mierzac prad i napiecie jednoczesnie bez uzycia specjalnych sad pradowych, zeby byl w miare maly i najlepiej z zasilaniem akumulatorowym bo moge sobie dowolnie z nim lazic i robic pomiary gdzie chce. No i cyfrowy oscyloskop musi miec pasmo powyzej 5-10MHz i 12bit bo jak jest mniej to do audio naprawde lepiej bedzie sie spisywal analogowy.

 

Napisz moze jakie cechy sa dla Ciebie wazne to bedzie mozna cos doradzic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Chłopaki.

Cena: do 3000 PLN (bliżej 2000). Aczkolwiek jak będzie jakieś cudo (sprawny Tektronix z drugiej ręki ;) to dam i 4000.

Interesują mnie Wasze doświadczenia. Ze swoich anlogowców jestem zadowolony. Cyfrowy po to abym go mógł postawić na biurku. Jeden z moich tradycyjnych miał długości 60 cm. Inny waży z 15 kg Zgodzicie się, że z czymś takim trudno pracować nie mając dedykowanego pomieszczenia.

Ma być tak jak napisał Chuci: przenośny, ustawny; oczywiście kabel nie może go ściągnąć ze stołu ;).

Mam świadomość tych 12 dB. Tylko, które mają taką rozdzielczość? Tego czego mi brakowało w technice analogowej to TF. Czy macie jakieś doświadczenia z oceną zniekształceń tą metodą? Wiem, że 8 dB to za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomiarów THD najlepszy jest miernik THD albo dobra karta dźwiękowa + soft. Pierwsze słyszę o dwunastobitowych przetwornikach w oscyloskopach. To jest jakaś ekstrapolowana wartość, tam są flashowe ośmiobitowce i nic ponadto, oversampling pomaga sztucznie rozszerzyć dynamikę, ale niech by i było te 12 bitów, to co te biedne 72dB skali dadzą w audio? Sens by miało tylko zbudować zewnętrzny, precyzyjny i szybki wzmacniacz różnicowy, żeby wyciąć pierwszą harmoniczną i rozciągnąć to co pozostało na oscyloskopie, ale tu znowu przydałby się jeszcze płynny przesuwnik fazy, czyli nie ma lekko, bo wprowadzi własne zniekształcenia, albo trzeba będzie brać poprawki. Fajną, ale absurdalnie drogą jak na domowe potrzeby opcją jest szerokopasmowy watomierz cyfrowy, ale taki może dziesięciokrotnie przekroczyć założony budżet. Niemniej, opcji ma od groma - wejścia napięciowe i prądowe, wszystkie różnicowe izolowane, port na przekładnik lub bocznik plus wszelkie opcje DSP znane z lepszych oscyloskopów cyfrowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI przepraszam za przekręcenie w nick`u.

Michelangelo:

Pewnie nic nie wyjdzie z zabaw z FFT w wykonaniu oscyloskopowym przy małych badanych artefaktach. Ale już w jakieś wobulowanie można się pobawić, choćby według zaproponowanej przez Ciebie metody.

Ciekawe, że dysponujące nawet 24 bitowymi przetwornikami (karty dźwiękowe) nie ma łatwo dostępnego softu pomiarowego dla PC`tów (wobulator ze skala logarytmiczną. . .). A może jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu,

 

jeśli mówisz o wobulatorze, to jak sądzę masz chęć badać pasmo przenoszenia. Do zastosowań amatorskich w zupełności wystarczający jest program RMAA oraz ARTA. Oba doskonale radzą sobie z tym zadaniem w wersjach darmowych (!!!). Warto jedynie mieć kartę dźwiękową, która ma możliwość nagrywania w częstotliwości 96 kHz i rozdzielczości 24-bit, aby badać pasmo nieco ponad 20 kHz.

 

W przypadku analizy FFT sygnału akustycznego właściwie żaden oscyloskop się nie sprawdzi ze względu na niską rozdizelczość mierzonego napięcia, jak wspomnieli poprzedni koledzy. Tutaj także znacznie lepiej, wręcz fantastycznie sprawdza się karta muzyczna (znów polecam 96 kHz/ 24-bit) oraz jakiś program do analizy.

 

Do takich pomiarów używam E-mu 0404 USB i tam odstęp od szumów jest świeny, praktycznie 130 dB w całym paśmie. Zniekształcenia na poziomie 0,008%, zgodne z deklaracją producenta. Można mierzyć naprawdę subtelne rzeczy.

 

Natomiast do szybkozmiennych sygnałów, szczególnie cyfrowych karta dźwiękowa nie ma podjścia, tu trzeba mieć oscyloskop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward ma racje. Zewnętrzna EMU do pomiarów jest świetna.

Na mojej THD= 0,0007% a Intermod+Noise= 0.0012%

Mierzone w pętli karty czyli DA -> AD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jeszcze jakieś w miarę dobre inne karty na których można robić pomiary ? W miarę rozsądnej cenie. Chodzi o proste podstawowe pomiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EMU 0404 jest rzeczywiście fajna. Potwierdzam. W wątku obok, chłopaki chcą „ulepszać” EMU. Zajrzyjcie.

Z tym podziałem oscyloskop a wobulowanie pasma akustycznego z pomocą komputera z odpowiednią kartą to zgoda.

Myślę, że doszliśmy do wniosku, iż w akustyce oscyloskop nie jest niezbędny. A zestaw na PC`cie i owszem.

Ale aby nie było to tak oczywiste; a pomiary impulsami. Taki skok jednostkowy i interpretacja pomiaru. Ktoś praktykował? Czasy narastania, opadania, przerzuty, tłumienie przerzutu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się oprócz analoga bawię takim

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niby 12 bit (na pewno 10) i pasmo niby 40Mhz.

Do audio jest ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7 ~ no niestety oscyloskop kompletnie nie jest stworzony do takich pomiarow audio jak znieksztalcenia :) ogolnie jezeli chcesz ogladac sinusa 10kHz, to oscyloskop napewno nie jest Ci potrzebny - mozliwosci pomiarow jakie daje tutaj najzwyklejsza karta dzwiekowa powalaja najdrozsze oscyloskopy :)))

 

Oczywiscie posiadanie oscyloskopu chocby do ogladania czy szukania sygnalu jest bardzo wygodne, oscyloskopy maja przede wszystkim szeroki zakres czulosci wejscia i bogate mozliwosci wyzwalania czego nie ma zadna karta dzwiekowa :) Oscyloskop zaczyna byc urzyteczny albo i niezbedny kiedy zaczynymy przygladac sie szybkim sygnalom - co dzieje sie w sygnale w przedziala 1µs np :) albo sygnalom cyfrowym - tam karta dzwiekowa juz kompletnie odpada :)

 

Ale wracajac do Twojego pytania - jak masz do wydania 3000pln na oscyloskop to mozesz juz naprawde wybierac :) Dla mnie np bardzo wazby bylo zeby byl maly, przenosny i mial dobry i nie w miare wysokiej rozdzielczosci wyswietlacz. Za 3000 mozesz juz wychaczyc ciekawe modele Tektronixa, Agilenta lub przebosne modele Fluke ktore ja wyjatkowo wysoko cenie :) Przenosne Fluke to maszyny ktore stanowia klase same dla siebie jezeli chodzi o jakosc pomiarow to niekiedy bija na glowe wieksze i drozsze urzadzenia :) np cos takiego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wychodzi niewiele powyzej 3000pln ale to naprawde profesjonalne urzadzenie pomiarowe - polecam pod kazdym wzgledem :) i mysle ze przy odrobinie szczescia powinna byc szansa kupienia prawie nowego ponizej $1000.

 

albo:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wielka zaleta takich urzadzen sa izolowane galwaniczne wejscia :) jedna sonde wpinasz w jedno miesce i mierzysz napiecie wzgledem masy a druga na dowolny rezystor i mierzysz plynacy prad i nic sie nie zwiera :))) przydatna cecha :)

 

osobiscie nie polecam Tektronixa - ponizej serii 3000 nie da sie na tym pracowac - porazka. Uwazam ze cala seria 2000 nie jest warta swojej ceny ... chociaz moment, mialem kiedys cos takiego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

z tej serii bylo kilka modeli i byly calkiem OK :)

 

Ciekawe sa tez nawet proste modele Agilenta - wszystkie maja fantastyczne wysokiej rozdzielczosci wyswietlacze :)

 

Mozesz sie tez rozgladnac za takimi chinczykami:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wyglada to ciekawie tylko zawsze sie zastanawiam jak bedzie dzialac po 5 latach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna Chłopaki. Czytają to moi Kumple i brechtają się ze mnie. Umówmy się, że piszemy w formie bezosobowej. Takie tam oglądanie sinusa ;) ChUmI. Daj spokój!

Ogólnie dzięki za sugestie. Rzeczywiście wskazujecie przyrządy niepospolite. Spodziewałem się, że będziemy obracać się tu w gronie serii UT2000, a tu proszę.

Oczekiwałem, że z badania opinii wyjdzie, że osc. cyfrowe nie osiągnęły jeszcze wystarczającej klasy wizualizacji. Miałem możliwość spróbowania kilku. Umówmy się, że wyświetlacze LCD o rozdzielczości na poziomie rzędu 320 na 240 (a bywa i mniej) nie wytrzymują konkurencji z przyzwoitymi osc. z CRT. Chcę widzieć impuls a nie jakąś połamaną kreskę ;).

Spodziewałem się krytyki a tymczasem ChUmI z takim entuzjazmem napisał, że zasiał go również we mnie.

Troszkę martwi mnie, że nikt nie chce podjąć dyskusji na temat pomiarów w dziedzinie czasu. A jak się sprawują ChUmI te wskazane przez Ciebie cacka?: Taki impuls o czasie narastania poniżej 10ns. Pokaże zbocze?

Edward zasugerował mi miejsce zakupu. Przeglądam i znalazłem tam model na którym kiedyś pracowałem zawodowo 2230. Stąd ten sentyment do Tektronix`a. . . A tu takie stosunkowo niewielkie pieniądze. Powiem, że budowałem oscyloskop na bazie takiego kontrolnego z telewizji z takimi rozbudowanymi podstawami czasu. Standardowa i opóźniona rozciągająca np. oscylacje na drugim zboczu. Ach te czasy. I wiesz co Edward, zastanawiam się. . .

Niemniej cecha wskazana przez ChUmI`ego (izolowane wejścia) jest nie do przecenienia.

Acha. Teraz moja EMU pracuje jako konwerter PC – System Audio. Jak znajdę czas i pobawię się w pomiary, coś mi się wydaje, że „udowodnię” Wam, iż takie kartowo-komputerowe rozwiązanie ma wiele wad ;).

Zapraszam do dalszej dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7 - a dlaczego kumple brachtaja z Ciebie ??? ze na tym forum szukasz porad w sprawie oscyloskopu ? jezeli twoi kumple sie tak dobrze w temycie znaja to pewnie moga Ci sami doradzic :) a nie smiac sie :))) ... aha a dlaczego mamy obracyc sie w temycie UT2000 ? wlasciwie to musze sie przyznac ze nawet niewiem co to jest UT2000 :))) zaraz zapytam google :) no i dlaczego spodziewales sie krytyki? chcesz kupic oscyloskop i pytasz o rade wiec sie chetnie podziele doswiadczeniem bo mialem na biurku juz wiele roznych sprzetow :) Wiem jaki sam mialem dylemat jak kupowalem swoj :)

 

ale wracajac do tematu, myslisz ze oscyloskopy cyfrowe nie osiagnely jeszcze poziomu wizualizacji analoga - calkowicie bledna opinia :) no chyba ze paracowales z z produktami Tektronixa wlasnie z wyswietlaczami 320x240 :) Bo pod tym wzgledem oscyloskopom Teka naprawde duzo brakuje - wlasciwie to jest to kompöletna porazka :))) Dlatego odradzam prostego cyfrowego Teka w tej cenie :) Ja mysle ze problem jeszcze tkwi w cenie porzadnego cyfrowego oscyloskopu ale i to sie wlasnie powoli zmienia. Mialem np przez ostatnie 2 lata na biurku oscyloskop LeCroy z serii WaveRunner Xi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tylko ta poprzednia wersje Xi z pasmem 1GHz i mysle ze nie zamienil bym go na zaden inny analogowy :) Wierz mi, ze z wlaczona opcja WaveStream jakosc wyswietlacza w przypadku tego LeCroy'a jest wrecz analogowa - albo i lepiej :) Tak ze oscyloskopy cyfrowe juz dawno przerosly i zostawily daleko w tyle oscyloskopy analogowe w kwestii wizualizacji :) Niestety cena takiego oscyloskopu jest zabujcza :( Ogolnie wszystkie produkty LeCroy'a sa nieprzyzwoicie drogie ale to taki Mercedes w swiecie oscyloskopow :)

 

Jezeli chodzi o prostze modele to w miare dobre wyswietlacze maja wlasnie Fluke i Agilenty. Nawet najtansze modele z nowej serii Agilenta to juz prawdziwe urzadzenia pomiarowe a nie zabawki. No i ceny zaczynaja byc interesujace:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w byle Farnellu mozna kupic nowy ponizej 1000€ co sugeruje ze w stanach mozna by znalezc ponizej $1000 a lekko urzywane znacznie taniej :) Generalnie szukajac oscyloskopu raczej bym sie rozgladal po amerykanskim rynku bo tam mozna takie sprzety kupic za polowe europejskiej ceny :) Wielu moich znajomych kupuje sprzet pomiarowy wlasnie w Stanach - zawsze wiaze sie to z jakims ryzykiem bo to na odleglosc ale osczednosci sa wielkie szczegolnie jak sie szuka czegos drozszego a twoj budzet na oscyloskop to juz prawie 1000$ (niewiem jaki jest obecnie kurs ...)

 

hmmm... gdzie Ty w audio mierzysz impulsy o czasie 10ns? pytales na poczatku o oscyloskop do audio - zrozumialem analogowego audio :))) No i co rozumiesz impuls o czasie narastania 10ns ??? 5V/10ns? co dalo by 500V/µs bo tak sie chyba podaje czas narastania :) jak wroce do domu to poszukam czy mam gdzies jakies pomiary szybszych zboczy niz sinus 10kHz ... sorry mialem dac spokoj bo twoi kumple padna ze smiechu :) to wrzuce do watku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś mądrzejszy niż ja powie - Napisze coś o tych oscyloskopach i Firmy OWON

 

Oscyloskop OWON MSO5022 - 25 MHz

 

Oscyloskop OWON MSO5022 - 25 MHz 2.595,00 zł

OWON MSO5022 Urządzenie wyposażono w duży kolorowy ekran LCD a bardzo lekka konstrukcja pozwala na bezproblemową mobilność. Standardowe oprogramowanie na wyposażeniu wraz z przewodem do komunikacji USB-RS232 pozwala na transmisje danych do ...

 

Oscyloskop OWON PDS5022S - 25 MHz

 

Oscyloskop OWON PDS5022S - 25 MHz 1.049,00 zł

OWN PDS5022S - Urządzenie marki Owon jest najtańszym przenośnym oscyloskopem cyfrowym - idealnym narzędziem zastępującym tradycyjny oscyloskop analogowy w paśmie do 25MHz z próbkowaniem 100MS/s. Urządzenie wyposażono w duży kolorowy ekran LCD a ...

 

Oscyloskop OWON PDS6062T 2 x 60MHz

 

Oscyloskop OWON PDS6062T 2 x 60MHz 2.099,00 zł

Model: PDS6062T Wyświetlacz LCD 640x480 8" Szerokość pasma 60 MHz Częstotliwość próbkowania 250 MS/s w każdym kanale Zakres wejściowy 5 mV - 5 V/działke Ilość kanałów 2 Rozdzielczość pionowa 8 bitów Dokładość dla napięć ...

 

Oscyloskop OWON PDS7102

 

Oscyloskop OWON PDS7102 2.399,00 zł

Specyfikacja Model: PDS7102 Wyświetlacz STN LCD KOLOR Rozdzielczość 640x480pix 7,8" Szerokość pasma 100 MHz Częstotliwość próbkowania 500 MS/s w każdym kanale Zakres wejściowy 5 mV - 5 V/działke Ilość kanałów 2 Rozdzielczość ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI:

Mają ubaw bo w metrologii trochę już mierzyłem a tu tekst, że nie zauważę THD na sinusie ;).

Ale rozumiem, że wątek ma przesłanie dydaktyczne i tak powinniśmy pisać.

To zastosowanie osc. w audio to takie nadużycie. Wiadomo, że szukam czegoś uniwersalnego do zabaw również z cyfrówką mikrosterowników (kilka MHz).

Czemu 10ns. Bo chciałbym widzieć takie zbocze prostokąta (bo takie widzę w swoich analogach) a nie kreskę poziomą na dole i na górze ;)

10 ns również w audio! To dokładnie np. 100 V/mikros dla poziomów około 0 dB. A takie wymuszenie warto podać aby badać odpowiedź impulsowa dobrego wzmacniacza mocy. Dla mnie śledzenie przebiegów w dziedzinie czasu w bebechach aplikacji wzmacniacza daje więcej informacji niż smętne mierzenie THD na poziomie 0,0005% ;) Tego THD ani setki razy większego nie słychać, a obserwacje zachowania pętli UZS przy wymuszeniu skokiem jednostkowym i odpowiednie środki zaradcze to otrzymanie dobrego dźwięku a nie podbarwionego różnymi produktami intermodulacji i takimi tam podobnymi. Ale to wiesz doskonale. Czyli chcę oscyloskopu i do prostokątów kilkanaście MHz (czasami o skomplikowanych zależnościach wypełnienia) oraz do zabaw prostokątami w audio.

Twoje komentarze są jak najbardziej bardzo pomocne! Liczę na Twoje porady.

Ta seria 2000 to np. UT2062C. Mocno wchodzi na rynek. Co o tym sadzisz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka przykladowych pomiarow wyciagnietych z mojego DACa:

 

1. zegarek w odbiorniku SPDIF z kwarcu 24.576MHz (bez sygnalu SPDIF)

2. to samo w podzialce 5ns

3. zegarek MCLK po podlaczeniu sygnalu SPDIF 44.1kHz czyli 11.285MHz ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3138-100002604 1256235342_thumb.jpg

post-3138-100002605 1256235342_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dalej jest ramka I2S z synchronizowana na LRCLK oraz sygnal BCLK (bit clock) do tej ramki.

na ostatnim masz powiekszenie i pomiar na zboczu sygnalu BCLK

 

trudno mi powiedziec czy zaokraglenia prostokata to ograniczone pasmo oscyloskopu czy sygnalu na plytce :) nie dysponuje niestaty sygnalem testowym wysokiej jakosc prostokata 25MHz czy wiecej, jedynie to co gdzies sobie po moich plytkach biega. Chociaz wydaje mi sie ze sygnaly w DACu mam calkiem czyste :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3138-100002601 1256235767_thumb.jpg

post-3138-100002602 1256235767_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten UT wyglada jak chinska kopia Tektronixa ... jezeli tak to obawial bym sie o wyswietlacz i ogolnie o wizualizacje sygnalu :( jak pisalem ja jestem chory jak mam pracowac z Tekiem z serii 2000 - wyswietlacze sa holernie male, nic na nich nie widac i dzialaja tak jak by nie mogly a musialy cos wyswietlac ... niestaty zeby dalo sie pracowac sesownie na cyfrowym oscyloskopie to musi on przynjmniej w minimalnym stopniu symulowac analogowa poswiate a nie malowac punkty :) U Teka nazywa sie to DPO (Digital Phosphor Oscilloscope) u LeCroy'a WaveStream w Agilencie tez jest ale niewiem jak oni na to mowia, Fluke opisuje to jako 'dynamic view' itp ... bez tego zawsze obraz bedzie kiepski :( Najlepiej jak widzialem dziala to jednyk w LeCroy'ach ale one tez sa najdrozsze ... najgorzej w Tek'ach :) sorry ... ja mam same zle doswiadczenia z Tektronixem ...

 

mysle ze zanim sie zdecydujesz i wydasz tyle kasy to powiniennes miec sprzet przynajmniej chwile do testow bo inaczej nigdy nie bedziesz wiedzial co kupujesz i czy Ci sie bedzie dobrze pracowalo :) szczegolnie ze to jest troche pieniedzy i normalnie zakup na pare dobrych lat :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, a czy taka zabawka ma sens? Nie chcę budować/projektować wzmacniaczy, co najwyżej jakiś mały tuning lub DIY według schematów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy opłaca się kupić coś takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to urządzenie do diagnostyki samochodowej, ale może do podstaw audio się chociaż przyda... Ew czy jest coś podobnego (przystawka do PC) do audio w niewielkiej cenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wazniejsza sprawa jest czestotliwosc próbkowania i rozdzielczosc przetwornika niz to jakie pasmo okreslil producent na obudowie oscyloskopu . sa na rynku oscyloskopy 25Mhz z torem i przetwornikiem 1Ghz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Temat z wykopalisk, ale dorzucę swoje trzy grosze.

 

 

ChUmI, to że przebieg ma takie zaokrąglenia spowodowane jest złą kompensacją sony pomidorowej. Oraz niedokładnością zegara.

 

 

Poniżej przedstawiam zegar 96kHz karty MOTU 896. Kolejno na analogu, cyfrze i powiększenie na cyfrze. Jak widać. Cyfra zdecydowanie lepiej pokazuje co dzieje się w sygnale od analogu, więc nie jest taka znowu zła :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19401-100001811 1275915073_thumb.jpg

post-19401-100001812 1275915073_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wzmacniaczy audio zdecydowanie polecam zwykly analogowy oscyloskop i pasmo 10Mhz w zupelnosci wystarczy. Wazne zeby byl duze ekran. Zadna cyfrowka nie jest tak szybka zeby zobaczyc dynamicznie zmieniajacy sie sygnal muzyczny i np wykryc minimalne podwzbudzenia. Niestety analogowka wymaga wiedzy z zakresu obliczania napiec i czestotliwosci a wiekszosc poczatkujacych ceni cyfrowki za to ze ''wszystko'' pokazuja.

 

W kazdym razie do audio potrzebny jest jeszcze generator 1hz-1Mhz o malych THD (<0,5%), mikrowoltomierz z takim samym pasmem no i dobra karta muzyczna analizy widmowej i pomiaru THD.

Przydatny jest tez regulowany zasilacz do celow audio czyli +-10-15V i +-20-100V do koncowek mocy z mozliwoscia wstracenia do zasilania przebiegu zmiennego do pomiaru PSRR. Oprocz oscyloskopu mozna zrobic wszystko samemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku:

Można i oscyloskop zrobić.

 

A tak a propos oscyloskopu jak w pytaniu wątku, to zakupiłem jakiś czas temu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to chyba najtańszy obecnie na rynku przyzwoity oscyloskop.

Dostępny w Atlantec i TME (tu pod inną marką).

Ten na zdjęciu mimo podanego 25MHz ma pasmo na poziomie 50MHz. W sieci można obejrzeć odpowiednie testy.

 

Jak się sprawuje? Dobrze. Dotąd (oprócz epizodów) miałem do czynienia z przyzwoitymi oscyloskopami analogowymi.

Ten spełnia swoje zadania. Nie zawiodłem się. Cyfrówka ma swoje wady, ale powiedzmy sobie szczerze. Za te pieniądze nie ma nic lepszego.

 

Oscyloskop na zdjęciu jest w stanie testowania. Kazałem przetestować podświetlenie. Dlatego świeci jak choinka. Rzeczywiście jest widowiskowy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.