Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki oscyloskop?


Grzegorz7

Rekomendowane odpowiedzi

O a muszę się pochwalić jeszcze jednym wynalazkiem. Tak zwanym woltomierzem wektorowym, z generatorem wektorowym. Bardzo przydatne urządzenie do pomiaru charakterystyki, jeśli nie ma się wobuloskopu, czy analizatora sieciowego, ten drugi niestety kosztuje bagatelka 20000USD za dziadka z lat 80'. Jednakże ma pod sobą wszelakie inne karty dźwiękowe, woltomierze, generatory, Po prostu robi wszystko, ale i kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze oscyloskop mozna zrobic samemu tylko w dzisiejszych czasach nie ma to sensu. A dodatkowe przyzady o ktorych wspomnialem sa praktycznie nie do kupienia wiec nawet trzeba je zrobic samemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten model: Rigol DS1052E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje rade

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik ~ tego Tektronixa to raczej bym kazdemu serdecznie odradzal :) na tym display'u prawie kompletnie nic nie widac :) mialem pary razy w rece ale staram sie tanie Teki omijac z daleka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na co dzień korzystam z tego DF4321C, sprawdza się całkiem nieźle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wawrzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wawrzo., 11 Cze 2010, 23:56

 

>Ja na co dzień korzystam z tego DF4321C, sprawdza się całkiem nieźle.

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>Wawrzo.

 

Ciekawa cena.

Gdybyś miał kogoś przekonać do zakupu tego analoga a nie najtańszej cyfrówki, jakie by były to argumenty?

Tak się nad nim zastanawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dio:

Może ja odpowiem Ci, dlaczego musiałem zakupić oscyloskop cyfrowy, mając niezłe analogowe.

1. Najlepszy analogowy ważył sporo i był za duży abym mógł mieć go pod ręką w swoim kąciku.

2. Ostatnio robię dużo pomiarów z przebiegami wolnozmiennymi (DC do kilkunastu Hz). Nie ma możliwości na o. analogowym bez tzw. pamięci na obrazowanie takich przebiegów. Prawie każdy o. cyfrowy ma podstawę od ok. 50s/div. Są takie o trybie rejestracji; zbiera i obrazuje przebieg z np. całej doby.

 

To bezpośrednie argumenty.

A teraz co wyszło po drodze:

Pomiary przebiegu (napięcia, częstotliwości, wypełnienia,. . .). Niby rzeczy oczywiste. Mając kilka częstościomierzy nie byłem w stanie zmierzyć zwyczajnej częstotliwości! Wyobraź sobie mocno zniekształcony (wzbudzenia) przebieg. Okazuje się, że doborem punktu wyzwalania dokładnie jesteśmy w stanie mierzyć to co chcemy. Częstościomierze z reguły mierzą dobrze tylko „oczywiste” (symetryczne i równe) przebiegi, a regulacja wyzwalania nie widząc przebiegu może wprowadzić w błąd.

Dodam, że spośród o. cyfrowych jakie oglądałem (bawiłem się) każdy podawał częstotliwość (okres), właściwie i z dobrą dokładnością.

Do tego kursory i dowolne pomiary czasów i napięć. To miewają jedynie najdroższe o. analogowe lub o. analogowo-cyfrowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci powiem kolego ze slabo u Ciebie z pomiarami bo napiecie i czestotliwosc z oscyloskopu okresla sie na podstawie podzialki i tak samo robi to oscyloskop cyfrowy tylko ze automatycznie. Niestety nie zawsze dobrze sie zsynchronizuje i nie zawsze dobrze to robi i to trzeba umiec rozpoznac. No i dokladnosc pomiarow (napiecia) jest ponizej dokladnosci najgorszego miernika cyfrowego.

 

Jak sie nie umie obslugiwac analogowki to faktycznie potrzebna jest cyfrowka ktora pomysli za uzytkownika. Tylko co nia mierzyc skoro nie wiadomo co to za kreseczki na ekranie.

 

Rozdzielczosc LCD tanich oscyloskopow jest bardzo kiepska i faktycznie na nich nic nie widac. Na szczescie ceny szybko spadaja i coraz wiecej tanich oscyloskopow ma kolorowe LCD o duzej rozdzielczosci. Nadal jednak na zadnej cyfrowce nie popatrzymy na dynamicznie zmieniajacy sie przebieg audio. Cyfrowki maja mozliwosc rejestracji i pracy na bardzo niskich czestotliwosciach tylko po co komu obserwowac infradzwieki. Pomiary wolnozmienne jak start napiecia zasilania czy zmiany termiczne robi sie znacznie dokladniejszym voltomierzem z rejestracja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podstawowe niezrozumienie tego co piszą inni.

Czy niejasno wyraziłem się, dlaczego wybrałem o. cyfrowy?

 

I jest dokładnie inaczej niż napisałeś. To w audio oscyloskop z jego dokładnością na niewiele się zda; jeśli chodzi o zniekształcenia, szumy, . . .

Tu lepsze są inne metody. Woltomierze lub specjalizowane mierniki, ew. karty dźwiękowe z oprogramowaniem.

 

A do obserwacji niskich częstotliwości wystarcza mi oscyloskop. I nie są to żadne infradźwięki. Tylko np. impulsy elektryczne procesów życiowych (tak tajemniczo trochę ;).

 

Co do dokładności pomiaru częstotliwości to totalnie rozmijasz się z rzeczywistością. Widać niewiele robiłeś pomiarów nieznanych przebiegów – to tak napisane twoim stylem. . .

 

Cyt: „. . .bo napiecie i czestotliwosc z oscyloskopu okresla sie na podstawie podzialki i tak samo robi to oscyloskop cyfrowy tylko ze automatycznie. . .”

 

Czyli wg ciebie, siedzi jakiś ludek i liczy proporcje w stosunku do kresek na wyświetlaczu ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2 ~

 

"Rozdzielczosc LCD tanich oscyloskopow jest bardzo kiepska i faktycznie na nich nic nie widac. Na szczescie ceny szybko spadaja i coraz wiecej tanich oscyloskopow ma kolorowe LCD o duzej rozdzielczosci. Nadal jednak na zadnej cyfrowce nie popatrzymy na dynamicznie zmieniajacy sie przebieg audio..."

 

dokladnie - i kazdy kto pisze ze na Tek z serii 2000 cos widac to nigdy nie pracowal z normalnym oscyloskopem albo nie robil pomiarow - nie mowie tutaj o ogladaniu czy sygnal jest czy go nie ma :) albo jakis przebiegow w cyfrowce :) mowie o pomiarach i nalalizie obserwowanego sygnalu. Wystarczy takiego Teka podpiac gdzies na indukcyjnosci przetwornicy DCDC pracujacej z wysoka czestotliwoscia i Tek jest pozamiatany :)

 

A z tymi dynamicznymi przebirgami to nie do konca - moze jezeli piszezsz ze na zadnej taniej i prostej cyfrowce nie mozna obserwowac dynamicznych przebiegow to sie zgodze ale nowoczesne oscyloskopy cyfrowe lepszej klasy juz dawno wyprzedzily najlepsze analogowe maszyny - pod kazdym wzgledem, takze obserwacji sygnalow dynamicznych. Wyzna jest tutaj mocno dynamika wyswietlacza w takim oscyloskopie niz jego rozdzielczosc - chociaz zgodzie sie ze im wiecej punktow na ekranie tym lepiej :) Irek - jezeli bedziesz mial kiedys mozliwosc to przygladnaj sie oscyloskopom LeCroy - od wersji WaveRunner :) robiac ostatnio projekt dla klienta mialem przyjemnosc znowu pracowac na takim z serii Xi u klienta w labie i naprawde przy nim odpada najlepszy analog :) niestety cena :(((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO właśnie cena..a co Panowie polecilibyście znośnego cenowo..o Rigolu dobrze piszą na typowo elektronicznym forum Elektroda...a ten Atten którego widać powyżej??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogowka ma swoje wady i zalety tak samo jak cyfrowka. Jakby nie patrzec najlepiej jest miec obie wersje.

 

Do celow audio bezwzglednie trzeba miec oscyloskop a jaki to juz jest bez znaczenia. Generalnie taki na jaki nas stac. Oscyloskopy cyfrowe maja szanse byc tansze od analogowych na razie jest odwrotnie.

Oscyloskop to tylko jeden z koniecznych przyzadow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku:

Musisz się sam zdecydować.

Ja przeglądałem wiele modeli. Są zbieżne funkcjonalnie. Wykonanie tego Atten jest dobre. Oprogramowanie jest dobre. Wart swej ceny.

Ma ten i inne o. cyfrowe wady. Ale nie przesadzajmy. Konstruktor czy metrolog potrzebuje wizualizacji co się dziele w obwodach, a nie cyferek.

Mnie denerwowały na początku, nim przywykłem, szumy. Są irytujące. Objawia się to grubą linią. Są jednak algorytmy wygładzania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsmieszniejsze w cyfrowkach jest autoskalowanie. Ustawiasz duza czulosc naciskasz autoset a tu znalazl jakis cudowny przebieg w.cz. :)

 

Szumy sa spore bo to przetwornik 8bitowy wiec +-najmlodszy bit zawsze bedzie ''latal''.

 

Mnie bardziej w oscyloskopach denerwuje stabilnosc termiczna DC. W mojej analogowce wiem ze jak wlacze to przebieg po rozgrzaniu opadnie o ok 0,3 dzialki. W cyfrowce jest podobnie tylko ze ona od razu mierzy napiecie wiec jak ustawie przy wlaczaniu zero to potem napiecie sie pojawia :) Zerowanie (centrowanie) jest cyfrowe a nie plynne jak w analogowce wiec tak naprawde nie ma zerowania i do tego co mierzymy dodaje sie napiecie DC stabilnosci termicznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość tom3kk

(Konto usunięte)

Rigol DS1052E jest OK, mozna go zmodowac dwom linijkami komend via port RS i bedzie miec bite 100MHz.

 

Polecam kanal 'eevblog':

- modzik na 100Mhz, czyli ta drozsza wersje

- update do moda

 

Ogolnie jak rozumiesz po angielsku to przegladnij to sobie, gosc naprawde robie niezle przeglady sprzetu, tak just-for-fun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać to chińszczyzna, jak wiekszość tego typu sprzętu.

 

Ten gostek z youtube jest zarąbisty. Jakym nie miał analoga i używał oscyloskopu częściej jak od święta pewnie sam bym ten DS1052E kipił. Najtaniej znalazłem go za 320 Euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie NDN DS1053 kosztuje 1830zl ale jeszcze tansze maja GW INSTEK, najtanszy model tylko 1100zl i wieczysta gwarancja! Z instrukcji wyczytalem ze ma chyba zablokowany autoset. Na jakims modelu tego producenta pracowalem i dziala jak oscyloskop :)

 

Ceny caly czas spadaja i puki moj stary ruski analog dziala to nie ma sensu kupowac nowego wiec jak ktos nie musi to nie warto sie spieszyc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Pytanie do Kolegów doświadczonych w klamotach pomiarowych :))) Potrzebuję prosty oscyloskop ... może być jednokanałowy, analogowy do prostych pomiarów przebiegów ... czy są zniekształcone itp. itd. Czy ten poniżej jest wart zainteresowania ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Oscyloskop byłby używany sporadycznie ...

 

Za wszelkie porady będę wdzięczny. Dzięki !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny w audio i nie tylko 10-20Mhz starcza, do tego dwie porządne sondy i mamy dobre narzędzie do obserwacji przebiegów.Jednak czego mi najbardziej brakuje to 2 kanału ;) do obserwacji dwóch przebiegów itp. i jeżeli teraz miałbym dokonać zakupu zdecydował bym się na 2-kanałowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli na taki ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam zamiar mierzyć przebiegi do 10MHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli na taki ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam zamiar mierzyć przebiegi do 10MHz.

 

Hej, a w jakiej cenie jest ten oscyloskopik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tyle :)))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tym oscyloskopem można nagrać kilka sekund mierzonego sygnału przy najwyższej częstotliwości próbkowania?

 

Co rozumiesz przez nagrac kilka sekund? Ten oscyloskop wyswietla graficzny przebieg z zadanego rekordu akwizacji, max 15000 probek, czyli dla 50ns bedzie to chyba 0,75ms. Poza tym gdyby ta przystawka kosztowala z 50% wiecej ale miala 2 kanaly bralbym z miejsca :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.